Apel na hráče deskových her

Navzdory vládním opatřením se stále pořádají deskoherní seance, kde se scházejí lidé, kteří nejsou členy jedné rodiny. Je to vaše věc, ale prosím uvědomte si, že s ohledem na současnou situaci a šílené každodenní nárůsty počtu nakažených, je tohle vrchol nezodpovědnosti a hlavně bezohlednosti. Bezohlednosti vůči všem zdravotníkům, kteří mají díky takovémuto přístupu práce nad hlavu a hlavně bezohlednosti vůči svým spoluobčanům.

Pokud nemáte v rodině žádné spoluhráče, zkuste si zahrát něco sólo, stáhněte si nějakou deskovku do mobilu či tabletu nebo si zahrajte na tabletopii nebo board game aréně. Nebo se na nějakou dobu věnujte nějakému jinému koníčku. Tohle píšu jako člověk, kterého se to bezprostředně týká, protože v rodině žádné spoluhráče nemám.

Začněme se už konečně chovat zodpovědně a ohleduplně. A přestaňme stavět svoji zábavu nad zdraví a životy svých spoluobčanů.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.
26.10.2020 05:42:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Lékaři
U lékařů/epidemiologů/ředitelů nemocnic je to takové ošidné. Někteří vám řeknou, že "COVID je jenom taková úplně obyčejná nemoc s nadstandardně dobrým PR", jiní nechtějí strašit a tvrdí, že situaci zvládají...

Chápu, že nechtějí strašit, protože panika lidí, kteří se cpou do nemocnic jen proto, že by pro ně v budoucnu nemuselo být lůžko, jen přilévá olej do ohně. Na druhou stranu bagatelizace problému ze strany některých lékařů (nemyslím teď paní z Bulovky) a epidemiologů situaci moc nepomáhá. Málo kdo ví, čemu má věřit, do toho nelogická vládní opatření, která nejsou podložena žádnými daty a bez jakéhokoli zdůvodnění, papalášství vlády... já chápu, že spousta lidí nařízení ignoruje a nevěří jim. Tohle všechno k tomu přispívá.

Takže ano, paní primářka z Bulovky v podstatě řekla, že momentálně situaci zvládají, což je fakt. Jestli ji budou zvládat za měsíc je otázka. Já doufám, že ano.

Nicméně jsem chtěl spíš ukázat, že pokud nevím, čemu věřit, můžu si na základě dat udělat obrázek sám.

30.10.2020 10:55:56

MikeDundee
Jenže čísla nakažených už klesají, tak nepovídej že něco nepomáhá... a rád bych řekl že já také opatření dodržuji. Potom kdo tady něco překrucuje...

30.10.2020 11:58:04

celyl
Že klesají můžeme tvrdit až pokud to bude trend více dní, uvidíme.

30.10.2020 12:05:24

Primarka z Bulovky
neda mi, abych neprispel a nevyjadril se k erudici pani primarky z Bulovky:

9.3.2020 Koronavirus není vysoce nakažlivá infekce, základní hygiena stačí, uvedla Roháčová

https://tv.idnes.cz/domaci/bulovka-koronavirus-rohackova-infekce-klinika-primarka-tiskova-konference-opatreni.V200309_123956_idnestv_vrsa

3.6.2020 Do ciziny už se těším, s dětmi bych se cestovat nebála, uvedla lékařka

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/hana-rohacova-infekcni-nemoci-cestovani.A200601_103843_zdravi_jup

25.8.2020 Covid-19 je méně agresivní, říká primářka. Senioři musí být ale na pozoru

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-covid-19-nemocnice-na-bulovce-primarka-hana-rohacova.A200821_180708_domaci_aug

17.9.2020 Covid zůstane navždy, jako další infekce, říká primářka z Bulovky

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-v-cesku-hana-rohacova-primarka-nemocnice-na-bulovce-covid-19-tu-zustane.A200916_084731_domaci_chtl

25. 10. 2020 Neděsme lidi, covid zvládáme, řekla primářka infekčního oddělení Bulovky

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nedesme-lidi-covid-zvladame-rekla-primarka-infekcniho-oddeleni-bulovky-40340297

Z vedeckych clanku, ktere se mi dostaly pod ruku, nelze rozhodne tvrdit, ze koronavirus nejak vyznamne zmutoval a jeho nove formy jsou mene agresivni. Nevim, na zaklade ceho pani primarka mystifikovala lidi.

Jinak pani primarka pro Sama doma prohlasila, ze borelioza je samolecitelne onemocneni. Pro ty, kteri nemaji osobni zkusenost, bych doporucil web borelioza.cz

30.10.2020 13:49:52

celyl
Čísla klesají spíš proto, že bylo provedeno méně testů, tudíž bylo odhaleno méně nakažených. Procento záchytu se také stále zvyšuje, takže vůbec ani netušíme, kolik lidí je doopravdy nakažených. 500 tis.? 700 tis.? Milion?

30.10.2020 14:22:54

...

Nektera narizeni jsou podle me absurdni a i pres to, ze jsem je dodrzoval jsem stejne pozitivni. Driv nebo pozdeji se stejne nakazi kazdy a tak to ma byt. Covid uz tu s nama bude naporad. Z vlastni zkusenosti ale muzu rict, ze stat tuhle situaci tezce nezvlada a to je jeden z hlavnich duvodu proc je to vsechno tak v haji

30.10.2020 23:31:16

Souhlasim se vsemi
A chtel bych dodat, ze pokud domaci vzdelavani zhorsi znalosti omladiny a dalsi vladni opatreni povedou ke zvyseni nezamestnanosti a zhorseni zivotni urovne, tak v dlouhodobem horizontu predcasne zemre (cti zkraceni zivota az o 5 let) radove 10 000 az nizke 100 000 lidi.


Volim zdravy rozum.

30.10.2020 23:40:19 | Upraveno autorem (porovnej)

ze se zhorsi znalosti omladiny? Tomu se skoro ani nemuzu smat! ;-D. To by jakoze melo implikovat, ze muze byt neco horsiho, nez vzdelavani v nasem skolstvi? ;-DD. Uplne vidim, jak ti kuchari budou varit horsi gulas, pripadne ze nase skoly nebudou moci nausit nase programatory programovat.. heh, to je konec ;)

31.10.2020 09:11:09

UmmA

pěkně napsáno... palec nahoru...

31.10.2020 09:44:54

@Kanic
Tak ochrana rouskami neni absolutni. U normalnich latkovych rousek se udava okolo 50-60% pri rozhovoru do 2m a trvajicim do 20 minut. Pokud maji rousku oba, pak pravdepodonost nakazy je cca (1-0.6)^2= 0.16= 16% . Chirurgicke rousky jsou na tom o něco lepe, ale u nano-rousek se ochrana uvadi něco mezi 90%-95%, kde se sance snizuje na (1-0.95)^= 0,25%. S delkou hovoru se sance na nakazu zvysuje.

Ale i pokud se nakazíš s rouskou, pak je prubeh nemoci mnohem mirnejsi, protože jsi incialne dostal nižší virovou davku. Na lodi Diamond Princess měli všichni respirátory a počet bezpříznakových byl 98%, po zavedeni rousek v jednom state v USA byl počet bezpříznakových 60%, před rouskami byl 30%. Jedna se o stary typ vakcinace, kdy se telo vystavi male davce viru.

Pokud jsi pozitivni, tak doporucuji se ridit timto a vyznamne snizis svoje sance na hospitalizaci:
https://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/ostatni-temata-6/sars-cov-2-jak-na-nej-nejen-v-pripade-deskovkaru-26208/

Jinak tvrzeni: „Driv nebo pozdeji se stejne nakazi kazdy a tak to ma byt.“ je blbost, moje zena mela Covid, který dostala od kolegyne z práce. 5 dni bezpriznakova, 7 dni zvysena teplota do 38C, pak 6 dni horecka srazena pod 39C, 6dni dojezd. My jsme doma pouzivali nanorousky od SPUR, zena byla zaizolovana v pokoji, kde se vetralo a běžela cisticka vzduchu a nikdo jiny Covid nedostal. Ja ani deti nemame protilátky. Zena se nakazila, protože když volali s kolegyni klientovi, tak si tu nanorousku nevzala a za pul hodiny byla nakazena -> nejslabsi clanek je vždy clovek.

A ještě jedna věc – lide porad obvinuji vladu, ze něco nezvlada, nezvladla – za tuto situaci si mohou sami. Kdyby pouzivali mozek a nedelegovali odpovědnost na vladu za sve chovani, tak bychom ted nemuseli byt tam kde jsme.

@ Toneckrmelec – mas to podlozene nejakymi cisly nebo si to cucas z prstu?

31.10.2020 10:00:44

Lichnovsky

Oprav me jestli se mylim, ale je snad moje vina, ze jsem byl na testech 2x a i pres to, ze do formulare udavam cislo a mail a je garance, ze do dvou dnu mi bude sdelen vysledek, tak ani v jednom pripade me o vysledku nikdo neinformoval? Po trech dnech jsem sam musel volat do laboratore, abych se dozvedel, jestli jsem pozitivni? A co kdybych se sam neangazoval, dal by mi vubec nekdo vedet? Nebo bych cekal tyden, mesic atd a jako pozitivni dal chodil mezi lidi? Nikdo mi ani nesdelil jak se mam chovat, nikdo se neptal s kym jsem prisel do styku a jedine co mi krizova manazerka stredoceskeho kraje rekla bylo, ze mam na odpadky pouzivat dvojity pytel?! Jako vazne? Chyba neni jenom v lidech ale i v systemu a tohle vsechno je krasna ukazka.

31.10.2020 10:55:16

držím se zuby nechty nic nepsat, ale nejde to...
Příjde mi šokující, jak se tady někteří ohánějí číslama, které na nás média chrlí každý den a bezmezně jim věří.

Papouškují paplašné zprávy, jak jsou nemocnice přeplněné covid pozitivníma lidma. Jasně že jsou. Lepší je si poležet v nemocnici než doma, protože to proplatí pojišťovna, že...

Adorují nesmyslné vládní opatření...

Prostě zmanipulavaní mediální masáží.

No nic, já jsem se chtěl vlastně vyjádřit k jedné věci a to jsou ty školy. Zavřené VŠ pal čert, ale ty základky jsou špatné.
Jsem rád. že moje děti zatím nechodí do školy.

Já si třeba vybavuju některé momenty z první, druhé třídy a hluboce lituju těch dětí, které o to dnes přicházejí. Roušky u dětí ve školách a nakonec školy zavřené úplně, to je podle mě špatně.
Nástup prvňáka do třídy je podle mě dost zásadní akt v životě člověka a neměl by o to být ochuzen.

Samozřejmě kvalita našeho školství to je zase na jinou debatu, ale nejde o to učení. Jde o tu instituci jako takovou. Škola je pro děcka místo, kde se scházejí, seznamují, prostě socializují a to se jim teď v tom nejdůležitějším období (základní škola) bere a podle mě to tu generaci poznamená.

31.10.2020 12:00:07 | Upraveno autorem (porovnej)

@Beholder
Ja bych to skolstvi tak nehanil. Mozna neni nejlepsi na svete, ale rozhodne neni ani spatne. :-)

A souhlasim, ze pro ty deti v prvnich tridach to musi byt peklo. Krom toho ve skole je jina autorita nez doma. Doma dite nic delat nebude, ve skole je ucitel/ka a tam se proste musi.

31.10.2020 18:25:44

...
Tak jsme se tu všichni vyzpovídali a z našich názorů se ukazuje, že jsme stejně rozděleni jako zbytek populace. Na široké škále od příznivců opatření a dobrovolné izolace, těm věřícím informacím z médií až k popíračům, odmítačům roušek, zastáncům absolutní svobody a příznivcům konspiračních teorií. Trocha zamyšlení - nevěřím, že na základě takových rozporů dá bojovat s jakoukoliv epidemií jen tím, že se budeme chovat nějak uvážlivě a rozumně. To zkrátka není možné a bude vždy potřeba nějaká autorita, která bude vynucovat určitá opatření. Ale problémem je, že ať ta autorita bude jakákoliv, tak vždy budou nemalé části populace z různých (klidně i rozumných) důvodů opatření vadit a bojovat proti nim. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby hypoteticky přišla nějaká jiná, podobně vysoce nakažlivá, ale mnohem více smrtící epidemie (ala Španělská chřipka). Dle mého by demokratická Evropa naprosto padla na kolena a s odřenýma ušima by prošla jen disciplinovaná a poslušná Asie (ač by mě to samozřejmě vůbec netěšilo). No raději doufejme že k ničemu takovému nedojde ;-)

31.10.2020 19:34:35

@MikeDundee
V lednu jsme probirali danou situaci a rekli jsme si, ze v Cine nejspise unikl vir nahodou, ale pak si rekli, ze kdyz oni jsou v ( ).( ) tak zbytek sveta, obzvlaste demokratickeho bude v ( ).( ) mnohem vice, protoze nejsou schopni ani ochotni udelat to, co je treba pro potlaceni epidemie. Cela epidemie ukazkou selhani systemu demokracie, kdy ani vlada a ani opozice neni schopna prijit se smysluplnym resenim a vladnouci strana obetuje lidi, pro dobre vysledky ve volbach. Jinak dopady jsou a budou jasne - ustup zapadu(obzvlaste USA) ze svetovych pozic a dominance Ciny.

@Kanici, zcela jasne jsi proklety :), ja byl na testech s celou rodinou 2 krat a vysledky nam prisly jeste ten samy den. Sousede maji obdobnou zkusenost. Jinak predpokladam, ze mas mozek a vis, ze kdyz cekas na vysledky testu, tak bys nemel chodit mezi lidi. Pokud Ti neprisly vysledky, tak jsi je logicky spravne kontaktoval a oni Ti vysledky poslali. V cem vidis ten kulervouci problem? Ja osobne vidim Ty problemy zcela jinde, ale to by bylo na delsi diskuzi.

31.10.2020 21:32:43

Beholder

Snažil jsem se nezapojit a ani jsem to nečetl, jenom mi zůstalo oko na komentáři Beholdera.

'
Papouškují paplašné zprávy, jak jsou nemocnice přeplněné covid pozitivníma lidma. Jasně že jsou. Lepší je si poležet v nemocnici než doma, protože to proplatí pojišťovna, že..."

Takže ve zkratce: Pracuju v nemocnici a denně jsem.v kontaktu se situaci na Covid odděleních. Ikdyž jsme oblastní nemocnice, tak máme zhruba 70 pacientů, což je asi pětina veškerých lůžek, které máme a to se počítají i LDN, rehabilitace a podobně. Takže mazec, nemocní leží i na například gynekologii a všude, kde je zavedenej kyslík. Bez něj by to hodně lidí nedalo. Chybí nám.i hodně doktoři a sestry, nemocné posíláme domu prakticky hned, jak jsou schopny chodit. Intenzivní lůžka jsou z drtivy většiny Covid pacienti. Další odmítáme, jinak bysme se nedokazali postarat o "necovid" pacienty. Na JIP byl i ročník 88...všichni padají na hubu, jedna sestřička je v umělým spánku na plicní ventilaci... stačí?

Nechápu lidi, co "si sami určující míru rizika". Chapete, že tohle není jenom o nás? To, co já ani nepoznám, můžu přenést na někoho, komu to zničí život. Ale chapu, média přece všechno manipuluji....kdyžtak přijímáme dobrovolníky, co budou na ARO otáčet ty mediální kachny v umělým spánku s hadicí v krku. Kdyžtak pište SZ...

31.10.2020 22:09:39

Janotik
Díky moc za zprávu z pole! Přeji nám všem, ať je v populaci podkritické množství takových "Beholderů" a vy co nejdřív zase můžete pracovat normálně.

1.11.2020 03:35:12

Pokles
Ahoj,
tak čísla nakažených opravdu klesají a opatření proti covid pomohla. Po uvolnění opatření očekávám další nárůst a další opatření. Toto bude trvat dokud jednotlivé státy nezničí svojí ekonomiku a postupně vznikne podhoubí pro nepokoje a válku. To je má predikce. Myslete si o tom co chcete.... píšu v reakci na to že někdo psál že nevidí historické ekvivalenty. Mějte krásnou neděli a užívejte života.

1.11.2020 08:39:13

Ja zase preji nam vsem
At se ti hysterici uklidni a prestanou strasit.

Nejohrozenejsi jsou 65+, obezni, alkoholici, kuraci a vseobecne chronicky nemocni lide.

Se starim clovek nic neudela. Ale mene zrat, prestat kourit a cerpat venku Decko ze slunce - to je cesta k uspechu. Plus prestat hulakat a strasit.

1.11.2020 23:32:57

Oběma táborům
přeji hlavně pevné nervy :)
Stres neni dobrej v žádném připadě ;)

2.11.2020 09:55:23

Beholder
"Nejohrozenejsi jsou 65+ " mozno su najohrozenejsi, ale poznal som dvoch ludi, ktorí zomreli na ventilácii a nemali ani 40 + dalsi je tiez hospitalizovaný, ziadni alkoholici, fajčiari ani obezni, takze by som si nebol taký isty, ze to nemoze dostať teba alebo mna...zomierajú aj mladí dokonca aj 15 roćní...

2.11.2020 10:00:33 | Upraveno autorem (porovnej)

@JAHMANsvk
To samozrejme ano, jako u vsech nemoci (nebo naopak nektere nemoci si vybiraji mladsi, jine zase starsi atp.). Tam spis byla myslenka, ze tech 65+ je majoritnich vuci tomu zbytku.

Mozna takovy primer: koureni taky zpusobuje rakovinu a skodi zdravi (nejen konzumentovi, ale i pasivnimu kurakovi) a stejne lidi neprestali a neprestanou kourit. A jsou lide, co vykouri 2 krabicky denne a nic a je clovek, co si zapali prilezitostne a rakovinu dostane.

Tak bych chapal Beholderuv prispevek.

2.11.2020 10:14:12

Vojtech Musil
Vidíš a já Beholderův příspěvek třeba vůbec nechápu. Má tady zprávu z první ruky od někoho, kdo je v první linii a stejně dál trvá na tom, že je to mediální žvást a ti kdo si dovolí tvrdit něco jiného jsou hysterici...
Nemyslím, že bychom měli mít z Covidu přehnaný strach (to opravdu není zdraví přínosné), ale zdravý respekt. Hodně z nás má rodiče ve věku 65+ a já chápu Beholderův příspěvek jako hození této skupiny přes palubu.

2.11.2020 11:52:09

@MikeDundee
Pro kazeho ma lidsky zivot jinou cenu. :-)

edit:
A ted trochu filosofovani. Ono snahou je nehodit kazeho pres palubu. Jenze dle meho nazoru to moc dobre nejde. System, ve kterem zijeme a ktery jeste donedavna byl v jakesi rovnovaze, byl narusen necim novym, s cim se vyporadavame a zjistujeme, z jake strany to uchopit. Ten system na to neni pripraveny a musime delat ustupky a kompromisy na ukor neceho jineho, co ale nejsme schopni vycislit nebo prognostikovat.

Pocet mrtvych se velmi "dobre" kvantifikuje a jsou na to modely a hodne lidi na to slysi a hodne lidi si na tom ziskava hlasy a jiny zase penize atp. No ale jak chceme kvantifikovat "ztraty" po nastoleni rovnovahy systemu? Je jiste, ze tam bude urcity dopad, ale jaky? Jak to toho ci onoho ovlivni? To nejsme schopni posoudit narozdil od covidu, kde se tvarime, ze vime, ze to ma takovy prubeh a chova se to takhle a za 80 dni budeme vsici mit covid a s takovou pravdebodocnosti umre tolik lidi. Samozrejme ekonomove delaji prognozy, jake to bude mit dopady, ale uz neumime jako u mrtveho na/s covid rict, ten clovek zbankrotoval, umrel nasledkem opatreni kolem covidu, protoze ta setrvacnost je tam obrovska.

Pokud dam extremni priklad, tak az za 5 let nekdo skonci na ulici vlivem opatreni aj., tak jak toto budeme vyhodnocovat? Nebo jsme to vubec schopni vyhodnotit?

Me osobne mi vadi zpusob rizeni a jakym se provadeji opatreni a ted se to ukazuje. Dnes se v clanku tvari, ze R kleslo na 1. Ale proc? Umi to nekdo rict? Neumi. Jen vime, ze pokud se vsici zavreme, tak klesne na 1 a zrejme jeste niz. Jenze to vsichni vime, co ale nevime, jak snizit cislo R na 1 tak, aby to postihlo co nejmene lidi a ted nemyslim jen po strance zdravotni. Cili regulace je, ale neni optimalni a to je spatne a to je to "straseni", ktere vadi zase me.
Prymula se tvaril, jak se zavedou opatreni a bude se 14 dni cekat, jestli se nepletu. Necakalo se a za dva dny znovu a znovu a znovu. Takze ano, dostali jsme se z toho, ale vlastne nevime, jak. A to je spatne, nic jsme se nenaucili. Dalsi vec je, na zaklade jakych dat se ona rozhodnuti delaji?

Tot muj pohled na vec a nektere z duvodu, proc nesouhlasim s postupem.

2.11.2020 11:54:53 | Upraveno autorem (porovnej)

ad pokles R
Já bych řekl, že se změnilo chování lidí. Taková ta lehkovážnost už je snad pryč a přijde mi, že lidé mají daleko víc tendenci řešit osobní prostor (i když v tomhle máme obrovské mezery) a hlavně nandavají roušky, když mají někoho potkat.
Myslím, že by šlo s virem fungovat, kdyby ti hrdinové mezi námi začali myslet víc na ostatní a míň na sebe.. Jasně, kecy se ztrátou svobody atd, útisk, omezování. Přitom jde jen o to, jak rychle a jakým způsobem se s tím společnost vyrovná.
Tak jako tak je komunikace ze strany vlády samozřejmě tragická, krom povinnosti nosit roušky by možná i mohli dělat nějakou osvětu, jak se k nim chovat a jak s nimi zacházet.

2.11.2020 13:59:43

Vybíráme z Bazaru

Arkham Horror LCG + expanze
Arkham Horror LCG + expanze
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas