Apel na hráče deskových her

Navzdory vládním opatřením se stále pořádají deskoherní seance, kde se scházejí lidé, kteří nejsou členy jedné rodiny. Je to vaše věc, ale prosím uvědomte si, že s ohledem na současnou situaci a šílené každodenní nárůsty počtu nakažených, je tohle vrchol nezodpovědnosti a hlavně bezohlednosti. Bezohlednosti vůči všem zdravotníkům, kteří mají díky takovémuto přístupu práce nad hlavu a hlavně bezohlednosti vůči svým spoluobčanům.

Pokud nemáte v rodině žádné spoluhráče, zkuste si zahrát něco sólo, stáhněte si nějakou deskovku do mobilu či tabletu nebo si zahrajte na tabletopii nebo board game aréně. Nebo se na nějakou dobu věnujte nějakému jinému koníčku. Tohle píšu jako člověk, kterého se to bezprostředně týká, protože v rodině žádné spoluhráče nemám.

Začněme se už konečně chovat zodpovědně a ohleduplně. A přestaňme stavět svoji zábavu nad zdraví a životy svých spoluobčanů.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.
26.10.2020 05:42:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Hadr na xichtě
Tak on ten hadr na xichtě nechrání toho, kdo jej tam má, ale naopak okolí. Byť se o tom dodnes vedou spory, jak účinné to vlastně je. Nicméně prostý test s rozprašovačem a kusem hadru napoví, že rozptyl kapének do prostoru rouška značně omezuje... A pak bych nezapomínal na to, že epidemie má exponenciální růst a u covidu je odhadované zpoždění, než se projeví opatření cca 3 týdny a nástup závažných zdravotních komplikací cca 4 týdny od propuknutí nemoci.

Takže, situace v nemocnicích může cca měsíc zpoždění. Komu dnes věřit nebo nevěřit je těžké, nicméně matematika mluví celkem jasně a podle vývoje situace to nevypadá moc dobře. To je prostý, lehce ověřitelný fakt.

Nařízení vlády jsou jedna věc a k tomu asi netřeba komentářů. K té komedii, co tam předvádí. Každý by si měl říct sám, jaké riziko je ochoten podstoupit a hlavně, jaké riziko jeho rozhodnutí znamená pro další lidi, se kterými se setkává. Pokud jsem mladý, zdravý, nechodím nikam, kde bych ohrozil starší, nemocné, tak asi není problém se setkávat s někým, kdo je na tom podobně a hrát hry. Pokud vím, že bych tím mohl ohrozit zdraví či dokonce život někoho dalšího, tak bych to asi neriskoval. Je potřeba myslet, že člověk, se kterým se stýkám se také může s někým stýkat a tak dál a dál, takže si nikdy nemůžete být jistí, že se s virem nesetkal... pravděpodobnost vystavení víru roste každým dnem.

28.10.2020 11:51:42

mitogar
mitogar > tak dodrzujes zakazy a narizeni, nebo si chodis nekam zagemblit s partickou deskovky?

Ja nerikam, ze zrovna tohle je v tyhle dobe to nejdulezitejsi, taky si mozna pujdu zahrat, ale aspon se nad tim zamyslim a rozhodne k tomu nebudu pristupovat jako k necemu, co mi nikdo nemuze zakazat, protoze to je balzam na moji dusi.

Taky je rozidl mezi lidma, co do ty fabriky chodit musej, co tam tou tramvaji musi jezdit a nama, co si chtej jen zagemblit, abysme nevysli ze cviku, pripadne potrebujeme cokla vyvencit nutne az po devate hodine. A taky tema co potrebujou ji t demonstrovat.. ty bych zakazal jako prvni a ucastniky realne zaviral.

.. a to nemluvim o popirani ucinnosti pouzivani rousek

28.10.2020 12:34:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Dotaz
Tak nějak jste se tu téměř všichni shodli, že nejsme hovada, která chtějí šířit smrt a zmar. Takže zalezeme do bunkrů, nebudem vystrkovat nos, oprostíme se od sociálního cítění, vzdáme se všeho, co nás baví, budeme cestovat jen do práce a domů; maximálně ještě hbitě nakoupit jen to, co je nutné k přežití.
A co dál?
Vir vyhyne?
Počkáme pár let na vakcínu?
Nebo zůstaneme zalezlí napořád?

28.10.2020 18:54:36

Odpověď
Tak priority jsou asi jasné, ne? Nemocnice se musí dostat do normálního režimu a v něm zůstat. Co to obnáší.. Asi neví nikdo. Ten ideální stav se hledá.. Btw jaktože Asie je v klidu? Že by tam byli více disciplinovaní?
A vakcína nebude za roky, ale za měsíce.

28.10.2020 20:58:24

Asie
Nevím jak celá Asie, ale třeba Čína to má tak, že teď nedávno odhalili jednoho pozitivního. Celý region uzavřeli do karanteny, zavedli v podstatě tvrdý lockdown pro 2,8 milionů lidí. Další postup je všechny v oblasti plošně otestovat PCR testy a nakažené izolovat. Za porušení karantény pak hrozí vězení.

Navíc, obyvatelé Asie jsou obecně zvyklí nosit roušky a nevidí v tom problém nebo omezování svobody. I místní Vietnamci nosili roušky dlouho před a dlouho po tom, co jejich nošení vláda nařídila. I to nejspíš hraje roli.

28.10.2020 22:47:40 | Upraveno autorem (porovnej)

světlo na konci tunelu
Všem, kdo nevidí světlo na konci tunelu, se nedivím. Ne, že by nebylo, ale je to fakt dlouhý tunel. S jistými omezeními budeme muset žít minimálně rok do vakcíny. Vakcína je naše jediná možnost. Promořování je moc pomalé, těžko kontrolovatelné, nevíme, jak dlouho po infekci je člověk imunní. Léky na zlepšení těžkých případů také už asi jsou, ale pořád to vytěžuje nemocnice. S trochou štěstí se povede objevit funkční vakcína (zatím všechny slibné pokusy selhaly) do konce roku. Pak výroba pro celou planetu bude také pár let trvat, ale snad se k nejohroženějším a doktorům v ČR dostane na podzim (naše jediná šance jsou centrální nákupy EU a přerozdělení). Běžný občan si počká další 1-2 roky. Tzn. cca 3 roky budem nosit při zhoršení situace roušky a držet si odstup, jelikož roušky zpomalují šíření viru. Na tohle má vláda občany připravovat.
Takže dlouhodobý cíl je připravit svůj život na to, že budou potřeba jistá opatření, abychom se nedostali do situace, v jaké jsme teď, kdy jsou potřeba opatření mnohem drastičtější a společnost devastujicí. Tohle prostě nechcem opakovat. Šíření viru se nedá zastavit, ale je možné je zpomalit. Pak je možné trasovat, což je nezbytné na bezpečné otevření škol a ekonomiky. Ale nebude to jako dřív. Budou muset být přijata opatření, aby jakýkoliv náběh epidemie byl pozvolný, aby bylo možné zavírat jen určité sektory a ne celou společnost.
Krátkodobý cíl je srazit šíření infekce, abychom se na Vánoce mohli vidět se svými blízkými a nespustili si tím 3-4. vlnu. Tzn. do konce listopadu omezit počet kontaktů s jinými lidmi na 5-10 týdně. Chceš-li hrát deskovky, klidně, ale pak je vhodné si vzít dovolenou či home office. Měsíc to trvá proto, že v této situaci není možné infekci trasovat, výsledek opatření se projeví až v nemocnicích, což je 3-4 týdny zpoždění.
Zapomeňme na Vánoční nákupy v obchodních centrech, trhy a velké Silvestrovské akce. Po Novém roce pak snad bude možné zase školy a ekonomiku otevřít viz výše.
A je potřeba se smířit s tím, že to možná stejně nepomůže, že těch 10% blbců vyhraje. Ale Ty prostě nechceš být ten blbec.

29.10.2020 01:45:57

co je vlastně pravda
Tvrzení, že na jaře byla opatření příliš přísná (pochopitelné, o viru se moc nevědělo) a na konci léta byla příliš mírná (nepochopitelné, leč vysvětlitelné volbami), neobsahuje vnitřní rozpor. Povaha viru se nezměnila, jenom počet nakažených a tím pádem důsledky.

29.10.2020 01:50:41

p_lichnovský a Popcorn
"Takze Lumiriusi, takze by sis mel koupit hooodne popkornu, protoze se vezes s nami na Titanicu a ledovec uz para bok lodi. Na palube presto hraje muzika a v salech se tanci.
To co prijde, bude jednoznacne zazitek na cely zbytek zivota. Pro nektere bohuzel posledni."

Naprostý souhlas, ale po zkušenostech z jiných zdejších diskuzí na společensky rozporuplná témata jsem se nedokázal udržet.
Sám jsem Covid prodělal s měsíční nemocenskou (naštěstí bez hospitalizace, ale hejchuchu mi nebylo) a na posílení víry ve své spoluobčany, není nic lepšího, než si otevřít jakoukoliv diskuzi pod příspěvkem o stavu nakažených nebo novém vládním nařízení.
Tady jsem očekával něco podobného a zatím mě pozitivně překvapila svou atmosférou a úrovní.

29.10.2020 08:57:39

civilizace
Doufám, že je každému jasné kde skončí civilizace bez zábavy, her a piva :-) Kruh se uzavírá. Něco musí skončit aby něco nového a lepšího začalo. Následky rozvracení společnosti ucítíme tvrdě v následujících letech. Dejte lidem obojky a držte je zavřené... co se stane dál víme moc dobře. Kdo to neví, nechť si zopakuje dějepis...nechci být prorok špatných zpráv, ale chci vám napovědět že se blížíme na moc tenký led...

29.10.2020 09:33:56

celyl
Tady zrovna moc možnou historickou paralelu nevidím. Tolik možností zařídit si zábavu, hry a pivo a nemuset přitom vystrčit nos z domu nebylo ani před jednou dvěma generacemi, natož kdykoliv dřív.

Takže stejně jako prorokovat kolaps civilizace kvůli nedostatku her a chleba můžeme prorokovat bezprecedentní transformaci socializačních návyků díky možnostem, které dřív nebyly. Vím, co bych si vybral já...

29.10.2020 19:07:00

Abych upřesnil
Můžeme se pohybovat od jednoho extrému (což není myšleno pejorativně vůči nikomu - jen konstatování faktu) do druhého. Od totální izolace doma, až po "nebudu nic dodržovat." Na základě mých životních zkušeností bývá správné řešení někde uprostřed. Lehce proto doplním, co mi vrtá hlavou:

1) Mám stabilní partu, se kterou se v rámci možností scházíme. Když měl jeden z nás nakaženého kolegu kolegy v práci, tak se 14 dní neobjevil. Karanténu si nařídil sám. A stejně zodpovědně k situaci přistupujeme všichni. Z mého úhlu pohledu jde o výrazně menší riziko, než když bychom šli například do květinářství.

2) Což je legitimní. Do květinářství se smí. K čemu jsou, v době pandemie, květiny? Proč květiny cajk, ale jiné, srovnatelné obchody, velký špatný?
Na jaře šlo ještě argumentovat tím, že je třeba zasít plodiny na zahrádce. Nicméně květinářství typu Flamengo neprodává sazeničky, které by plodily potraviny. Prodává okrasné, řezané, květiny. Navíc v dnešní době jde tohle vše objednat po internetu. Nicméně když tohle vše pominu, tak v listopadu už snad není čas ani na ty sazeničky. Tak proč?

3) Co jsem se bavil s kamarády, kteří pracují na vývoji léků (ne proti covid-19, ale prostě na vývoji léků), tak funkční vakcína, které se nemusíme bát, je otázka tak 2 let v lepším případě. Vrtá mi hlavou; co budeme dělat do té doby? Je spousta lidí, kteří přišli o příjmy a tak dlouho nevydrží. A ne. Nestavím problém do roviny "lidské životy vs. zisk." Jde o to, že pokud ti lidé doteď odváděli sociální, zdravotní a platili daně, tak pokud se překlopí na pracák, tak tohle vše za ně bude platit stát. A nezapomínejme, že stát jsme my, občané. Přitom se bavíme v řádu nižších desítek tisíc za každého jednoho, měsíc co měsíc. Utáhnou to ti, co mohou nadále pracovat? Všechny tyhle potřebné? Jak dlouho? To, co mi tíží mysl; co se vlastně stane, až neutáhnou? Pak nebudou peníze na nic. Ani na zdravotnictví. A pak jsem si jistý, že se bude umírat na ulici.
Ergo kladívko deskovky také nejsou jen zábava, ale v dnešní době slušný byznys, který přispívá do ekonomiky a živí řadu lidí. Čím víc je sami omezíme, tím méně v té státní kase bude = tím horší budeme mít zdravotnictví. Zrovna včera jsem četl rozhovor s ekonomem, co pracuje pro vládu (na jména jsem fakt levý, takže sry, nezvládnu jmenovat), který sice apeloval na co nejtvrdší lockdown, ale právě proto, aby se ekonomika co nejdříve rozběhla, protože čím déle bude stát, tím více jako republika zchudneme, tím méně budeme mít peněz na zdravotnictví, tím horší péče zde bude v nejbližších 20-30 letech a tím více lidí v budoucnosti umře. Takže jak moc si můžeme dovolit přiškrtit ekonomiku?

4) Hodně přemýšlím, jak to máme s počty nemocných. Na jaře byly určité kapacity testovat. Z toho lezla určitá čísla nakažených. Přitom je nepochybně jasné, že virus se šíří dle svého reprodukčního čísla. Kolik infikovaných objevíme, ho nezajímá. V létě ticho po pěšině (umím pochopit, že nikdo nechce vytočit voliče tím, že jim zruší zaplacené dovolené). Testovalo se hodně málo = malá čísla nakažených (stejný důvod, jen z druhé strany barikády - občan má zaplacenou dovolenou, cítí se zdráv, nechce si ji bloknout pozitivním testem, nejde na něj). Teď testujeme jako šílení a logicky máme šílená čísla nakažených. Co dělal ten virus v létě, když nám epidemiologové tvrdí, že nemá sezónní průběh, jako chřipka?

5a) Ke kočce (aka infekční lékařka a je to fakt kočka). Nezpochybňuji, že mají plné ruce práce. Vždyť jsem to sám uvedl. Jen se ptám, jak mám s klidem věřit těm, kdo nařízení vymýšlí, když na jaře podle všeho lhali a teď sami nařízení porušují. Kde je chyba?

5b) Btw. od jiného lékaře mám vysvětlení, proč jsou nemocnice vlastně přeplněné:

- Část tvoří lidé, kteří opravdu musí být léčeni. O těch žádná.
- Část pacientů tvoří riziková skupina, která sice má bezpříznakový/lehký průběh, ale lékaři si je raději nechají v nemocnici. Proč? Protože kdyby se něco zvrtlo a oni umřeli, tak má nemocnice průšvih jako řemen. Takže nakažený tam leží, sám není happy, protože mohl být doma, lékaři nejsou happy, protože se o něj starají, což stojí čas, energii a zabrané lůžko.
- Díky efektivnímu strašení vládou a médii jsou spoluobčané, kteří se snaží nechat hospitalizovat dobrovolně, protože místa nebudou. Tak ho musí urvat, dokud je čas. Jsou sice zdraví, ale zabírají místo skutečně nemocným.
- A taky je průšvih, když je někdo pozitivní třeba v dětském domově. Mnohdy nemají způsob, jak ho izolovat, tak je s lehkým/bezpříznakovým průběhem v nemocnici. Protože jinak to nejde.

Takže pak se nedivím, že jsou kapacity plné. Ale prosím neberte jako nějaké dogma, či fakt. Jde o známého z krajské nemocnice = jeho úhel pohledu, konkrétní nemocnice, konkrétní město. Ale otázky a určitou nedůvěru v systém to prostě zaselo.

5c) V době, kdy vláda a média straší kolapsem zdravotnictví, prohlásí primářka z Bulovky, že není důvod k panice, situaci zvládají a zvládnou. Tak jak to potom tedy vlastně je?

A znovu podotýkám. Situaci nechci zlehčovat a nepodceňuji ji. Jen je prostě více otázek, než odpovědí, na které se lze spolehnout. Současně trvám na tom, že je třeba být ostražitý, mít respekt, ale nepanikařit a nejít do extrému. Do žádného. To nesvědčí nikdy, nikde a ničemu (můj názor).

29.10.2020 23:23:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Jsem se rozepsal, jak zpětně vidím. ;)
Palec hore všem, co se jim chtěla má úvaha přečíst. ;)

29.10.2020 23:24:36

Špatňák

Pod to se můžu jedině podepsat :)

Všechny čtyři palce nahoru ;)

29.10.2020 23:41:45

všem
Pokud se budu spoléhat na "známý mi řekl", "tenhle konkrétní člověk na kameru řekl", "tenhle člověk do novin napsal" apod., takové zdroje jsou dost naprd. Při dostatečném množství lidí se vždcyky najdou jedinci pokrývající celé možné spektrum názorů, a pokud je problém tak velký jako tenhle, tak jich začne být tolik, že lidský mozek už to nedokáže prokouknout, protože našemu opičímu mozku obvykle stačí hrstka souhlasných názorů, aby nás to utvrdilo v tom svém. A s trochou Google-fu tu svou hrstku najdeme vždcyky.

Zrovna v tomto případě se mi zdá, že má smysl být opatrnější, protože ten černý scénář, pokud by se naplnil, může mít mnohem silnější dopad, než škody napáchané současnými omezeními. Ztráty zkrátka budou, otázka je v poměru finance:životy.

A k těm skupinkám - pokud jste skutečně taková enkláva že tvoříte v podstatě rodinnou jednotku, pak je to samozřejmě cajk. Vyžaduje to, aby všichni ve všech domácnostech byli na home office, děti doma, sjíždění jen soukromými prostředky, žádné další mimo-domovské aktivity... Nevím jak žijete zrovna vy, ale jsem si celkem jistý, že většina lidí to tak nemá, alespoň ve městech, kde se to šíří nejvíc. A nemusí to tak mít ani někdo z vaší skupiny, třeba má ještě jeden okruh blízkých přátel na kterých mu záleží, a třeba to praktikují úplně stejně... ale už je potenciál pro řetězovou reakci.

Pochybujme si dle libosti, ale vystavujme zodpovědným účet až zpětně, místo toho abychom problém - pokud tedy existuje - zhoršovali.

30.10.2020 01:18:44

Špatňák
Pro jistotu připomenu, že je to tu diskuze laiků, takže opravdu přesné odpovědi se tu nedočkáš. Ale to ty víš :o)

Ad 1) Pokud se někdo z vás nakazí, zjistíte to nejdříve zhruba za týden, ale u bezpříznakového klidně i později. Tou dobou už to můžete mít všichni a už to dost možná pojede i vašimi rodinami. Když pár týdnů nemůžete vydržet a musíte hrát: Vaše volba, naše smůla.
Proč by několikahodinové sezení s třemi lidmi mělo být z pohledu infekčnosti totéž, jako návštěva květinářství, kde budu pět minut v roušce a s desinfikovanýma rukama? Pardon, vůbec to přirovnání nechápu.

Ad 2) Přestože vládu považuji za naprosto neschopnou, epidemiologům celkem věřím a asi k tomu nějaký důvod bude. Nevím, zeptej se jich. Komunikují ta opatření opravdu hodně špatně, to je bez diskuze. Ale nikdo z nás tam s nimi desítky hodin neseděl, aby ti tu odpověděl.

Ad 3) Existuje několik možností, jak se víceméně bezbolestně pročekat k vakcíně. Jestli chceš, pošlu ti články, které se tím zabývají a dává to smysl. Když to hóódně zjednoduším, tak povinné roušky skoro všude a k tomu funkční(!) trasování. Pokud na to lidi budou dlabat, tak zase krátký (2-3 týdny?) lockdown a jedeme dál. Pokud to zazdí nějaký krátkozraký politik-populista, protože si nechce z nějakého důvodu rozzlobit lidi, tak nepomůže nejspíš nic.
Vakcína bude za několik měsíců, tj. zhruba rok od zahájení prací na ní. Pokud nevěříš evropským a americkým farmaceutickým kontrolním orgánům, tak ti asi nezbyde než se tím trápit. Já jim věřím. Kdybych měl velkou nejistotu, tak začnu pátrat a věřím, že bych se po dlouhé době dobral z dobrých zdrojů potřebných informací, které mě uklidní. Osobně odhaduji, že zkrátili veškeré limity na nejnutnější minimum. Jistě mají na krizové situace krizové scénáře.

Ad 4) Narozdíl od tebe neumím pochopit. Zaplacené dovolené se refundují. Buď mi jde o lidi, nebo o popularitu. Chápeš, že dá přednost popularitě. Tak se pak nediv stávajícímu stavu, prosím :o)
V létě jsme hodně venku, obvykle dál od sebe, větší vhlkost = menší šíření, více sluníčka = vitamín D = větší odolnost organismu, ... Covid je respirační onemocnění a ta se plus mínus autobus chovají podobně. Opět mohu dodat články či videa vědců z oboru, kteří to vysvětlují.

Ad 5a) Kdo lhal a v čem? Neříkám že (ne)souhlasím, ale tady jsi vůbec neřekl kdo a jak, prosím pěkně.

Ad 5b) Ano, o lidech s lehkým průběhem covidu se ví a podle mě budou první, kteří půjdou na výstaviště, pokud kapacita nemocnice klesne k nule. Asi si nemyslíš, že jsou ředitelé nemocnic a případně ti nad nimi tak blbí, že nechají ležet lehkého pacienta a odmítnou těžký případ, že ne? Zase, věřím těm, co to organizují, že vědí co udělat. To už nejsou politici, ale odborníci.

Ad 5c) Tebe média straší, mě informují. Denně přečtu několik příspěvků a shlédnu desítky minut zpravodajství či odborných výstupů, v dnešní době tedy velkou měrou o covidu, a nemám vůbec strach. Mám jen respekt. Jsem rád, že průběžně vím, co zhruba mohu čekat, a chovám se podle toho.
Holt pandemie zpracovaná matematikou ukazuje, co s nějakou pravděpodobností můžeme čekat. Co mají ve zprávách říkat jiného než pravdu? Chceš raději milosrdnou lež? Já ne :o)

Prosím tě, pokud to jen trochu skousneš, nescházejte se teď. Je několik možností, jak si zahrát bez osobního kontaktu. Já vím, není to ono, a jen s velkým sebezapřením teď neuvedu žádné košilaté přirovnání ze života :o) Díky.

30.10.2020 02:23:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Mně tahle diskuse zatím ukázala jediné...
Za poslední dva dny v České republice v souvislosti s covidem zemřelo přes 300 lidí. Přesto jsou mezi námi sobci, kteří nejsou ani na krátkou dobu ochotni vzdát se svého koníčku. Hlavní je si to umět vždycky zdůvodnit.

Mě by zajímalo, jak reagujete na to, když vidíte na lavičce před večerkou 4 puberťáky bez roušek pít pivo? Vždyť oni se taky scházejí jen mezi sebou a věnují se svému koníčku. Uvědomte si, že se od nich vůbec v ničem nelišíte. Prostě si dál jedete to svoje a vůbec vás nezajímá, že vládní nařízení (a nezáleží na tom, co si o vládě myslíte) vám to momentálně zakazuje. A obyčejná mezilidská slušnost si žádá, abyste obětovali alespoň něco málo, když mnozí obětují mnohem víc.

V současné chvíli podle mě nastala situace, aby "Faramir, kapitán Gondoru, ukázal svoje kvality."

Vy jste mi je ukázali.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

30.10.2020 06:22:51

MalcolmReynolds
Jestli ti tahle diskuze ukázala jediné a to pravděpodobně to, že určitá část hráčů se schází a snaží se přežít těžké časy a tím přímo zabíjí své spoluobčany, tak jsi nepochopil nic. Věř že špatná vládní rozhodnutí zabila už spoustu lidí, ale přesto vidíš viníky a vrahy v hráčích deskových her. Uvědom si, jak je tvá představa naivní. Místo aby jsi šel k "jádru věci" a snažil se najít pravého viníka, stále se snažíš očernit část deskoherní komunity. Tohle od tebe není vůbec hezké a apeluji na tebe - nech toho. Nikomu tím neprospěješ. Zdejší diskuze se až překvapivě rozvíjí slušně a jsem za to rád. Tím že na sebe budeme házet špínu, nic nezlepšíme. A přirovnát někoho k ožralcům v hospodě? Ty jsi opravdu hráč deskových her nebo najatý provokatér? Zamysli se občas něž něco řeknes...

30.10.2020 06:59:01

MalcolmReynolds
A jak bychom na ty puberťáky měli reagovat? Já si o nich pomyslím, že jsou de..lové a to je asi tak všechno. Měl bych je snad na místě postřílet?

BTW na vládní nařízení se neodvolávej, protože i parta cvičených opic by vzdávala smysluplnější. Vláda povolí farmářské trhy a pak Andrej mává obrázky z nich a stěžuje si, že tam někdo chodí. Jo kdyby šly radši do supermarketu, určitě by to bylo lepší. Vláda omezí úřední hodiny na úřadech a výsledek? Počet lidí, kteří tam POTŘEBUJÍ jít se nijak nezmění, takže akorát se tam začnou víc koncentrovat, tohle přeci musí dojít úplně každému. Vláda zavře obchody v neděli, tak logicky ti, co si potřebují nakoupit v neděli budou muset přijít jindy a zase se ti lidé v obchodech budou víc shlukovat. Ke každému vládnímu opatření se vydá 350 výjimek. Ale chápu, že hlavním problémem jsou lidi, potažmo přímo deskovkáři.

Mimochodem, já pracuju z domova a v zásadě se s nikým nestýkám, ale to tvoje obviňování druhých se mi vůbec nelíbí.

30.10.2020 07:43:20

MalcolmReynolds
Vždyť tys nám tu své ukázal taky, můžeš být na sebe patřičně hrdý ;)

Já si myslím, že každý si sám rozhodne jaké riziko je ochoten podstoupit ve svém žití a jakému riziku je ochoten vystavit sebe a svou rodinu / přátelé / kamarády / známé / cizí lidi.
Puberťáci na lavičce jsou mi ukradený... Klidně bych si přisedl, kdyby mě pozvali. Ať si dělají co chtějí. Když se od někoho nakazím (ať už přímo nebo přeneseně) , tak z toho opravdu nebudu obviňovat jeho (i v případě toho, že bych nějak zázračně zjistil od koho) , ale pouze a jen sebe... Aneb jak jsi sám řekl - dnes už opravdu není nutné vytáhnout paty z domu (nákup vám privezou až ke dveřím, většina věcí se dá zařídit online nebo odložit atd.).

Takže kdo chce ať je klidně hermeticky uzavřenej doma, nikam nechodí a nikoho k sobě nepustí, a kdo chce žít po svém ať si žije po svém ;)
A rizika si uvědomuji velice dobře, dokonce sám patřím do rizikové skupiny, mám 90ti letou babičku, starší rodiče, máma je zdravotní sestra, těhotná ségra je ošetřovatelka... Covid jen další z nekonečných možností jak zemřít. Byly a budou daleko horší epidemie, tak to prostě vždycky bylo, je a bude...

Mě osobně třeba uzavírka (nesnáším ten trend poslední doby - používat anglická slova, čeština se pomalu, ale jistě vytrácí) protože většinu času trávím stejně doma, nikam moc nechodím atd. Ba právě naopak, aspoň mě mladá "neotravuje" s procházkama, výletama, návštěvama apod. :D
Ale to, že mě osobně vyhovuje ještě automaticky neznamená, že s tím souhlasím... A proč? No protože nemyslím jen na sebe ;)

Každý má svůj pohled na věc... na život... i na smrt....
To, že ho někdo má jiný než já mi rozhodně nedává právo ho soudit (včetně toho jestli je někdo zodpovědný nebo ne) . A aby na mě někdo "hulákal" ať si něco uvědomím nebo, že se mám chovat určitým způsobem, navíc vulgárním stylem (jak to bylo původně napsáno než došlo k nápravě... proto jsem použil výraz hulákat) mě opravdu nepřesvědčí... A navíc díky té formě jakou to bylo napsáno to může mít i zcela opačný efekt.

Možná by bylo nejlepší, kdyby každej s pozitivním testem dostal nášivku ( nebo rovnou kérku na čelo) s nápisem Covid pozitivní, co ty na to? Ano, i takové nápady (značkovat lidi) už proběhly.
Na jednu stranu by to ochránilo ty negativní (drželi by si odstup) a asi i velice zpomalilo šíření viru , na druhou stranu by ti pozitivní asi měli úmrtnost tak 90 - 100% protože by si nekoupili ani rohlík.

Když se nad tím více zamyslím, tak ona i etika a morálka (ryze lidské) jsou na vině... Říkal jsem to už v březnu (samozřejmě s velkou nadsázkou a hlavně jako hodně černý humor) - když se objeví ptačí chřipka, tak vymlátíme veškeré ptactvo v širokém okolí.... Když se něco takového objeví u číňanů (nebo obecně lidí) , tak se nic takového nestane právě z morálních a etických důvodů. Což je jen další důkaz naší domělé nadřazenosti... Ale bohužel i toto má za určitých okolností své stinné stránky...

A pokud se konkrétně toto někoho dotkne, tak doporučuji si nastudovat 2. Světovou válku - Hiroshima a Nagasaki. Není to myšleno nijak zle, pouze jako holý fakt (ať už s ním souhlasím nebo ne).

Smrt ani pouhou (jakoukoli) nemoc nepřeji opravdu nikomu, ale zároveň nesouhlasím s vládními nařízeními a za jejich zavádění a komunikaci bych je rovnou mlátil. A přesto je většinově dodržuju... Ale dodržoval bych v podstatě to samé i bez nějakého nařízení, a i v případě obyčejné chřipky.
Jediný opravdový problém je, že když lidem dáte úplnou svobodu, tak se ukáže, že jsme ještě horší než zvířata a velice brzy by světová populace klesla na naprosté minimum... Což by ale zase z pohledu přírody bylo plus... Lidí už je prostě moc... a bude hůř.

Toť můj pohled a názor na věc .
Více už k tomuto tématu veřejně psát ani odpovídat nebudu, jen bych určitě spoustu lidí naštval nebo urazil. Diskuzi skrze SZ nebo osobně se rozhodně nebráním ;)

30.10.2020 08:17:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Reakce na 3 spodní příspěvky
To je neuvěřitelné jak dokážete věci překroutit. To jen potvrzuje fakt, že s tímto přístupem opravdu u nás není možné epidemii zastavit jen rozumným chováním lidí, protože část obyvatel prostě bude trvat na svých nezpochybnitelných právech absolutní svobody bez ohledu na druhé. Ač nejsem zastánce tvrdých opatření, opět se mi potvrzuje, že je toto bohužel jediná cesta.
Malcolmův příměr se snažil ukázat naprosto stejnou cestu šíření nákazy mezi partou puberťáků a mezi hráči deskovek, díky níž můžete nakazit kromě sebe (což bude pravděpodobně s lehkými nebo žádnými příznaky) i někoho jiného, kdo na tom může být moc zle. Ale vy si z toho vytáhnete naprosto jiné věci, abyste se utvrdili ve svých argumentech. Jestliže tedy tvrdíte že Malcolm je provokatér atd., tak takto berte i mě, protože já s ním souhlasím.

30.10.2020 08:31:59

MikeDundee
+1

30.10.2020 08:35:25

MikeDundee
Akorát je škoda, že jsi nějak přehlédl to, že jak já tak El Ďábel jsme psali, že ta nařízení dodržujeme. Já jen nesouhlasím s tím, že za všechno může to malé procento lidí, co je nedodržuje, ale příčiny vidím jinde. Ale chápu, že si z těch příspěvků vytáhneš jen to, co tě utvrdí ve svých názorech:)

30.10.2020 08:59:39

...
Špatňák > Vyjádření některých lékařů jsou mnohdy, jak to říct,... úsměvná. Nechci v žádném případě tvrdit, že jsou hloupí nebo nerozumí tomu, co dělají, to v žádném případě, ale to, že je někdo doktor neznamená, že je dobrý i v matematice. Vzhledem k tomu, že jeden řekne to, druhý ono, jeden straší, druhý zlehčuje, je jediná "jistota" matematická analýza na základě dat. A teď k té paní primářce Bulovky:

Tvrzení, že to zvládnou je naprosto mimo. Proč? Protože epidemie se šíří exponenciálně a číslo R ukazuje rychlost šíření. I když číslo R spadne na 1 (tedy zastaví se exponenciální růst a přírůstky se stanou konstantní), nebo dokonce začne klesat pod hranici 1, tak už jsem na tak vysokých číslech, že "dojezd" bude dlouhý a úmorný.

A teď čísla. Víme, že závažné zdravotní komplikace nastávají cca 4 týdny od nákazy/propuknutí nemoci (tady se názory různí, ale berme 4 týdny). Časový úsek mezi vážnou komplikací a úmrtím neznám a nevím, jestli se dá nějak zobecnit, takže budu brát prostě 4 týdny. Abych to zkrátil, budu počítat jen dva měsíce, každý si může počítat dál nebo mrknout na nějakou simulaci...

Včera (29.10.) bylo aktuálně nakažených 178578. Došlo k 99 úmrtím.
29.9. bylo aktivních případů 24267 a ten den došlo ke 21 úmrtím.
29.8. bylo aktivních případů 5407 a 3 úmrtí

Prostým výpočtem dojdeme k tomu, že smrtnost je u nás cca 0,4% (jen pro informaci, ve studii Královské univerzity se uvádí, že smrtnost se může pohybovat od 0,8 %, kdy jsou započítáni přenašeči bez symptomů, do 18 %). Včerejší počet nakažených při prostém výpočtu říká, že někdy za měsíc může zemřít až cca 700 lidí za den. Tak mluví čísla.

A zpět k paní z Bulovky, Podobným způsobem se dají zjistit i počty pacientů v těžkém stavu, nemluvě o těch, kteří hospitalizaci nutně nepotřebují. I když se R dostane na 1 a zastaví se exponenciální růst, tak prostě kapacity musí jednoho ne příliš krásného dne dojít. Nikdo není schopen říct, kdy přesně bude situace taková, že pacientů začne ubývat a proto paní primářka z Bulovky nejspíš neumí počítat. Kapacity lůžek se navyšují, to sice ano, ale číslo R je zatím proti nim.

Další věc je, že my známe jen počet těch nakažených, kteří se nechali otestovat. Počet skutečně nakažených je ale samozřejmě mnohem vyšší, někde se uvádí, že jich může být až 700 000. Dá předpokládat, že epidemie se začne sama zpomalovat ve chvíli, kdy u nás nakazí nějakých cca 50% populace, protože jí prostě dojde "palivo". Vládní opatření mají za účel srazit číslo R pod hodnotu 1.

Takže i když jsou mnohá opatření nesmyslná a někdy dokonce kontraproduktivní (z mého laického pohledu), tak jejich dodržování má smysl, protože si úplně nemyslím, že situace je kdoví jak růžová.

Já osobně nemám problém nařízení dodržovat, Nescházím se s nikým, pracuju doma na HO a chodím jen tu a tam do obchodu pro jídlo. Nijak netrpím a chápu, že je to momentálně nutnost. Na druhou stranu chápu, že někdo může mít problém s absencí sociálního kontaktu a jak jsem psal nejen já, pokud člověk ví, že neohrozí někoho dalšího, dohodne se na nějakých pravidlech chovaní, tak sejít se tu a tam na hraní deskovky nevidím jako extra problém. Je ale potřeba uvědomovat si důsledky a odpovědnost z tohoto chování plynoucí...

30.10.2020 09:21:24

daevin > ale nikdo nerika, ze vsechno, co pisete je nesmysl, proto se s tebou nikdo napr. nepre, ze narizeni vlady nejsou dokonaly.. Nesouhlasime s jednotlivostma (ktery jsou teda casto zasadni).
Jako treba, ze peet ma svuj pristup k zivotu a smrti a proto se ridi jen svym usudkem, protoze on ma babicku a sestru, blabla...
To, ze nevidi za roh (spis na tu spicku nosu) tim, ze timto chovanim tito lide ovlivnuji nejen seba a nejblizsi okoli, ale i ostatni - doktory, dalsi umirajici, nemocny bez pece, atd. je to, co je spatne.

30.10.2020 09:37:02

ad primarka z bulovky > asi se odvolavas na tenhle clanek z Prava - https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nedesme-lidi-covid-zvladame-rekla-primarka-infekcniho-oddeleni-bulovky-40340297

Kdyby si lidi precetli vic, nez jen titulek, tak by to pak timhle zpusobem nesirili... Ale za to taky muzou novinari, to je jasny...

Proste pise to samy co ostatni, jen klade duraz na lidi, kteri trpi strachem a nechce ho sirit. Rekl bych ze zavaznost situace vubec nerozporuje.
A mimochodem - ty jeji cisla z minuleho vikendu (80 pacientu) se za poslednich 5 dni zdvojnasobily - 150 pacientu ke ctvrtku.

30.10.2020 09:52:06

Vybíráme z Bazaru

Wander: The Cult of Barnacle Bay (EN)
Wander: The Cult of Barnacle Bay (EN)
Akt. cena: 70 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas