ad Bazar

Ahoj zatrolenci,
věřím, že se to tu už propralo, nicméně nikde nemohu nalézt uspokojivou odpověď a ta věc mě trochu irituje. Proto prosím o srozumitelné vysvětlení.

Nechápu proč se posouvají konce aukcí. Včera jsem si přihodil na hru. Aukce měla skončit za 12 hodin. Dnes, po uplynulých cca 20 hodinách, zbývá do konce aukce 14 hodin. V aukci se nic nezměnilo. Stále jsem jediný přihazující. Proč se tedy konec posunuje?

Děkuji, KC.
15.7.2016 09:49:53

Obarvená figurka + logo REXher
Stěžejní bude, co na figurku maluješ. Do jaké míry se výsledný produkt svými tvary a barvami podobá postavě, kterou vymyslel a zpropagoval někdo jiný.
Ani využití předlohy nemusí být nutně limitující, záleží na postoji původního autora. Protože získání jeho názoru nebude asi snadné, obrátil bych se na českého vydavatele, protože bych očekával, že podmínky konkrétní licence zná.

Obdobně triviální je i rozuzlení Pecovarhyovy teorie (publikované 11. 2.), že REXhry by měly být nadšené ze svého loga na zkopírované hře díky bezplatné reklamě. Stačí se zeptat. Přece pokud je ta nabídka tak neodolatelná, není nutné se bát zamítavého stanoviska. A ještě budou mít radost.

14.2.2018 19:27:49

re
kandelabr: A když je tedy motivace nepodstatná, proč jsi v minulém příspěvku psal, že ti vadí, že na tom chce profitovat, a že to dělá ten rozdíl?

peca07: Máš pravdu, uznávám to. To co jsem chtěl říct je, že sehnatelnost není tím kritériem, které rozhoduje, zda to fajn je, nebo ne. Podle mě je problém v tom, že když si chceš pořídit kopii čehokoliv, tak prostě vždy musí existovat někdo, kdo to šíří. Jak jinak by sis mohl udělat tu kopii, že?

Jen tak pro zajímavost, skutečně existuje organizace, která zastupuje autory deskovek? OSA to asi nebude, u DILIA jsem žádného z českých nejznámnějších autorů deskovek nenašel, kde jinde hledat, moc nevím, a za tu chvilku, co teď mám k dispozici, jsem nic jiného nenašel...

jenikkozak: Předpokládám, že „Kdo jel někdy v obci víc než padesát, nesmí poukazovat na porušování práv jinými a nesmí o tom ani diskutovat!“ je narážka na mě. Může. Kdybych si to nemyslel, tak bych se té diskuse nezúčastnil, čímž bych ji nepodporoval, že? Mě baví se stylizovat v diskusích do nějaké pozice a testovat tak ostatní a vlastně i sebe, ale chápu, že to většina lidí nechápe, stejně jako většina lidí nechápe, že JEJICH morální zásady nejsou UNIVERZÁLNÍ morální zásady.

14.2.2018 22:46:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Reakce na Prebia
Prebio, jestli chceš, ujišťuji tě, že jsem od samého začátku věděl, že se z tvé strany jedná o sociální experiment. „Spousta lidí se tu dohaduje o problematice, o níž nemá ani elementární znalost,“ říkal jsem si, „Ale Prebio, ten je jiný. Stylizoval se do role, v níž neznalost předstírá, aby mohl sledovat reakce okolí…“ Slangově se tomu říká trolení.

Pokud zhotoviteli kopie hry nepředal podklady držitel autorských práv s výrokem: „Klidně si to prodávej, jsem s tím v poho,“ je irelevantní, kde k tiskovým materiálům přišel (zda okopíroval zakoupenou kopii nebo stáhnul pdf z internetu a jestli tam bylo legálně). Jestli autorské právo porušil před ním někdo další zveřejněním návodů, nemá na posouzení žádný vliv.

Proč se stále oháníš nějakou morálkou? I člověku s minimálním povědomím o právech autora je jasné, že prodej plagiátů nemůže být legální. To je dané právem, s tvou představou o morálních zásadách to nesouvisí.

Co se tvé spekulace ze 13. 2. týče, provozovatel Zatrolených her za obsah poskytovaný uživatelem odpovědný je. Viz § 5 zákona o některých službách informační společnosti.

15.2.2018 10:57:55

Reakce na Prebia
Dekuji Jenikkozak za výstižný příspěvek. Je jasné, že licenční práva výrobou kopie jsou porušena, a to prakticky vždy. Koneckonců je to uvedeno na každé hře, ale i jiných produktech, které jsou pod ochrannou nějaké licence. To, že se něco podobného nekontroluje, nebo nevymáhá, nebo dokonce toleruje, neznamená, že výrobou kopie nedošlo k porušení licenčních práv.
Jak napsal Kandelábr, lze pochopit (nikoli schválit!), že si někdo kopii hry vyrobí. Je ale naprosto nepřijatelné, aby následně takovou kopii chtěl prodal za účelem vlastního zisku na veřejném sociálním kanále. To je jednoduše protizákonné a trestné. A diskuze je zde opravdu zbytečná. Pokud by to Rexákům stálo za to a chtěli by do toho nacpat peníze i čas, tak by pochopitelně byli v právu a řízení by dopadlo jednoznačným výsledkem a měl by z toho velký problém nejen autor kopie sám, ale i Zatrolenky.

15.2.2018 11:14:36

Prebio
Profitovat=prodat neco za penize.jestli to dela za ucelem,ze si chce pokryt naklady na vyrobu,straveny cas nebo ze potrebuje koupit zradlo pro psa je irelevantni.

15.2.2018 11:50:02

můj názor
Tady je, koukám, každý druhý papežtější než papež.

Chci jen upozornit na to, že ve sporu se nemá brát v úvahu jen legálnost (kterou tu všichni zdůrazňujete), nýbrž i legitimnost.

Tu aukci, o které je řeč, jsem neviděl, ale pokud se hra již neprodává, prodávající uvedl, že se jedná o kopii, a nejedná se o opakující se čin prodávajícího, tak čin zkrátka nikomu neublížil a tudíž není důvod cokoli a kohokoli omezovat.

Jak tu někdo již uvedl, smrdí z toho závist.

15.2.2018 12:58:03

Taky názor :-)
Pivolil: Takže si jdeš taky právě vyrobit kopii nějaké nedostupné hry za účelem prodeje tady na bazaru? ;-) Kde vlastně vůbec bereš tu legitimitu? Na tu by se dalo možná usuzovat v momentě, kdy by bylo zřejmé, že už nebude možné další řekněme legální šíření, což ale v tomto případě spíše nehrozí.

Každopádně prodávat kopii deskovky takto veřejně v bazaru mi přijde docela nemístné. Když už to chce prodat, ať s tím jde někam jinam.

15.2.2018 13:42:41

pivolil
marne premyslam nad tym, co si predstavujes pod pojmom "legitimny". V prave je idealom ked sa legitimnost a legalnost uplne prekryvaju. Znamena to, ze podla teba je zakon a dusevnom vlastnictve zastaraly, alebo nefunkcny a treba ho zmenit?

15.2.2018 13:51:53

Za me je to teda uplne easy
Kopie/zaloha original zakoupene veci pouze pro vlastni potrebu je v poradku.

Kopie veci, ktera se uz neprodava pro vlastni potrebu je take v poradku.

Kopie cehokoliv za ucelem prodeje je imho trestny cin.

15.2.2018 13:59:11

Joe

pivolil
"Závisť" je obľúbené slovíčko, na ktoré sa odvolávajú ľudia pri kritike...

15.2.2018 14:02:13

srsly?
Pokaždé, když už si myslím, že se to tu konečně zklidnilo, tak to někdo zas zbytečně rozvíří... a přitom stále dokolečka se jede prakticky ta samá písnička (která byla navíc dle některých příspěvků mnohanásobným hitem i v minulosti), nový input prakticky žádný, navíc lidé se začínají navzájem urážet, no je to snad horší, jak ve "Volbě prezidenta" :D
Co takhle uzavřít to celé nějakým neutrálním shrnutím, a jít zas dál?
- v bazaru se objevila podomácku vyrobená Zeměplocha s logem RexHer na krabici
- většina přispívajících uznala, že prodej takového zboží není legální
- názory přispívajících se rozdělily dle míry "pochopení" pro jednání prodejce. Míra "pochopení" se nadále lišila u hypotetické domácí výroby pro vlastní potřebu vs. následný prodej.
- na základě předchozího bodu byla nadhozena otázka: kdo, za co, v jaké míře, a jestli vůbec má právo "soudit bližního svého".
- ve výše uvedeném bodu se nedošlo k jasnému konsensu, krom toho, že nějaké praktické kroky mohou v této věci podniknout pouze ZH a RexHry. Vzhledem k dlouhotrvajícímu charakteru této diskuze a počtu jejich účastníků se zdá být velmi nepravděpodobné, že by byť jedna z těchto stran zůstala o věci neinformována.

Řekla bych, že to shrnuje všechny příspěvky k tématu, když pomineme osobní urážky a napadení (které tedy dle mého názoru nejsou v pořádku nezávisle na tom, zda zbytek příspěvku je k tématu či není - narážka na incestní vztah rodičů několika zdejších přispěvatelů mě donutila k prvnímu úmyslému označení příspěvku na ZH za nevhodný).
Snad to pomůže celou věc uzavřít. Pokud ne, tak se omlouvám za další článek v již tak nekonečném řetězu.

16.2.2018 09:40:02

kren
otázka znie, sú na ZH moderátori? :) resp. ľudia čo majú oprávnenie presúvať, zamykať a iné podobné kúzla. Ja keď tak pozerám, tak nie. Aj sekcia otázky bývajú často od veci otázky..

16.2.2018 09:50:58

Pročištěno-rád bych vysvětli, co se stalo
Jelikož jsme byli jako admini požádání, abychom pročistili diskuzi, jal jsem se situaci řešit. O diskuze se standardně nestarám. Reagoval jsem jen proto, že požadavek šel soukromou zprávou (česky "standardně jsem líný se diskuzím věnovat"). Tolik úvodem.

Postup jsem zvolil poměrně radikální a nekompromisní. Co mi přišlo jako urážlivé, nebo zcela off-topic, to jsem zcela smazal. Beze zbytku. Díky tomu byly smazány i příspěvky, která se třeba i jen pokoušely autora nevhodných příspěvků uklidnit. Neděste se proto prosím. Nijak jste se neprovinili, nicméně pokud by zde takový příspěvek zůstal, byl by matoucí a nedával smysl.

Uživatele Permonick, Bastacka a Siki.PS zdvořile, leč důrazně, žádám, aby si začali dávat pozor, jak se vyjadřují. Zjitřené emoce chápu. Také se občas v diskuzích neuhlídám. Ale co je moc, to je moc.

Ostatní se zamyslete, zda vaše reakce byly zcela adekvátní.

Pokud bude někdo cítit potřebu, abych situaci ještě řešil, prosím o SZ.

16.2.2018 11:02:21

Ukončení diskuse?
Anyanko, chápu snahu o zklidnění, ale necítím nutnost formulovat závěr a ukončovat debatu jen proto, že se někteří účastníci nedovedou ovládat.

– Nemyslím si, že cílem zdejších debat je shodnout se na výstupu a rozejít se. Ve starších, neaktivních diskusích nehledám odhlasované prohlášení. Čtu je, protože mě baví sledovat vývoj komunikace, způsoby argumentace, mnohdy shledávám zábavným nejen vtip schopného rétora, ale i argumentační klam manipulátora či absurdnost nedomyšleného nápadu, vítám nové myšlenky i upozorňování na souvislosti. Vlastně i rád zjišťuji, kdo z účastníků není seriózní partner k dialogu. Co ale za přínosné nepovažuji, jsou úvahy o zbytečnosti diskusí, kdo by měl být ignorován a kdo je víc offtopic.

– Proč by měli zájemci o seriózní debatu odcházet, když to jsou na rozdíl od narušitelů právě oni, kdo o diskusi zájem mají? A kam by měli jít? Když někdo porušuje pravidla, má být usměrněn moderátorem.
A o čem by lidé měli diskutovat než o věcech, na které nemají identický názor? Rozdílnost pohledů na problém je přece předpokladem diskuse.

– Rozumím představě, že je tu někdo souzen. (Proto se tu také objevuje argumentace cenou, legitimitou a nepřejícností.) Jedná se však o zkratku. I kdybychom se shodli, že porušování autorského práva je nejhorší zločin lidstva, nejedná se o osočování účastníků konkrétní aukce. O vině rozhoduje pouze soud. Když si vlákno projdeš, můžeš si všimnout, že toto základní právo prodejce omezeno nebylo. Nikdo netvrdí, že je dotyčný padouch a měl by být potrestán či vyloučen z komunity. V případě, že by se prodejce cítil být nepřímo nálepkován, stačí mu prosté a zároveň věrohodné vysvětlení, že si neuvědomil, že prodejem napodobeniny zasahuje do práv autorů.

16.2.2018 13:11:52

...
Anyanka: výborný a trefný příspěvek, parádně jsi to vystihla
jenikkozak: také rád diskutuji, ale musí to dávat trochu smysl, musí tam být znát nějaký rozvoj, posun, jinak debata postrádá jakýkoliv smysl a začne se akorát urážet, viz toto vlákno. Prostě pokud se opakuje to samé stále dokola, byť v trochu jiných kosmetických podobách, nemá to žádný smysl... jasně můžu to ignorovat, což jsem taky tak trochu dělal, ale to napadání a vzájemné osočování, souzení druhých, nerespektování názoru, elitářství a tak dále moc nejde přehlížet a ta komunita působí pak dost toxicky, což nikdo z nás nechce.

16.2.2018 16:50:16

Spasení komunity? Nevěrohodné…
Matewre, z mnoha tvých vyjáření mám pocit, že v otázce autorských práv nezastáváš stejný názor jako já. Nepodporuješ ukončení debaty, doufám, jen proto, že v současné situaci již nedokážeš svůj postoj obhájit férovými argumenty. To by bylo nerespektování názoru (proti němuž údajně bojuješ) par excellence.
A uzurpování si práva rozhodovat, které vlákno postrádá smysl, není do očí bijícím projevem elitářství?

16.2.2018 19:52:12

jenikkozak
Nespletl sis server?

괜찮아

16.2.2018 19:56:07

názor
Dostal jsem napomenutí od admina,ale teď se mohu v klidu vyjádřit k tématu.
První věc,nikdo tu nepodotknul,že tato kopie je v galeri u hry.
Někdo vytvořil kopii nesehnatelné hry a teď ji prodává.Samozřejmě ,že podle zákonů to není legální,ale na druhou stranu jich nevyrábí a neprodává stovky .
Zajímavý je ,ale celkový pohled na bazar ZH. Je to fenomén ,který oceňuje komunita,ale ani jeden vydavatel a prodejce z toho nemá radost. Samozřejmě ,že deskové hry je specifické odvětví,kde se skoro v 100% u nás nedělají padělky,ale pokud by bazar ZH nebyl,hry by se majitelům hůře prodávaly na jiných aukčních portálech.Prostě by to nebylo tak přehledné jako tady,plus automatické špehování ,když máte hru ve wishlistu.
Já osobně se na to dívám ještě z druhé strany.Jako sběratel militárií mám velké množství specializovaných knih.Možná se to nezdá,ale i v této době není na internetu vše a knihy jsou nenahraditelné.Jenže mnoho knih už je nesehnatelných (nikde včetně ebay ),prostě nejsou.
A mě nezbývá nic jiného,kvuli studijním účelům a hlavně identifikaci kupovat třeba kopie v pdf.
Jak se tu mnoho lidí vyjadřovalo,taky to není košer ,ale já tu knihu bohužel jiným způsobem neseženu a bez ní se neobejdu.I ta kopie v pdf někdy stojí stovky korun.
Třebá já, pak tyto pdfka postoval grátis na mém fb,ale to už je zase jiná věc,ale taky mě mohl někdo obvinit.

16.2.2018 20:23:08

Joe

bastacka
Tak nejako som nepochopil... bazar je druhotny trh a take existuju pre hafo inych pouzitych tovarov, takze tento nie je ziadna vynimka. A PDF verzie knih su predsa normalny artikel...

16.2.2018 21:12:27

jenikkozak
Pokud chceš vést polemické debaty, tak mi v klidu můžeš napsat sz, ale nepočítej s tím, že ti budu odpovídat na to, na co už jsem svůj názor vyjádřil, opakovat se je ztráta času, to snad uznáš. Proti ničemu nebojuji, jen zastávám názor, že je tahle debata zbytečná, můžeš opět vytáhnout svůj sáhodlouhý popis proč tomu tak není a poté se můžeme takhle neustále dokola přesvědčovat o opaku a vyhledávat slabiny ve vyjádřeních a chytat se za slovíčka jako v nějaké debatě politiků. Přeji ti v tom případě dobrou zábavu, já se ale už nezúčastním :)

16.2.2018 21:13:46

pdf
Myslel jsem neoficiální pdf nebo jpg ,které vytvořil někdo kdo knihu vlastní a né vydavatel.

16.2.2018 21:17:32

Joe

Bastacia
Ked take "cierne" PDFka kupujes, len podporujes cierny trh...

16.2.2018 21:52:01

Joe
Tak mi poraď ,kde mám jinde ty knihy sehnat ?
Jsou to třeba knihy ze 70-80 let a kvůli době co tu byla před rokem 1989 se k nám vůbec nedostaly. Samozřejmě se můžou někdy objevit v aukcích originály ,ale je to málo pravděpodobné a pořád hlídat aukce taky nejde.
U této hry,o které je toto vlákno,jde o něco trošku jiného,ale v některých bodech se to shoduje.

P.S. Pro ty trošku starší ročníky: měli jste doma v 80 letech třeba ZX Spectrum nebo Atari ? A kupovali jste originál hry ? :+)




16.2.2018 22:08:00

re
kandelabr: profitovat neznamená dělat něco za peníze...
profitovat=získávat, !získat užitek!; těžit, vytěžit (z čeho):
profit = hovor. zisk, výdělek, užitek, prospěch (slovník spisovného jazyka českého)

Samozřejmě to slovo může každý chápat jinak, což bychom si v živé diskusi asi objasnili, ale na netu jsem nucen spíš hádat, co tím vlastně, kdo myslí. To ale nemění nic na tom, že řešíš právě tu motivaci a ne že ne...

jenikkozak: ježiši, jasně, že trolím, a co bys taky asi tak čekal u naprosto bizardně nepodstatného pseudoproblému o prodeji jedné kopie podomácku vyrobené nesehnatelné hry? Ale tak zase na druhou stranu jsem si říkal, že někdo odpoví na tu otázku o zastupování autorů deskových her, abychom to posunuli někam dál. To by mě fakt zajímalo. Ale abych byl poctivý, díky za tu informaci o odpovědnosti a díky, že ses do diskuse zapojil. Ohledně té morálky se tím oháním, pravě proto, že kandelabr a křen to přesně z tohoto pohledu hodnotí, i když budou tvrdit, že ne. A to že to s morálními zasadami nesouvisí? No jasně, že nesouvisí, proto do nich šiju (právní problémy ať si řeší zúčastněné strany, my ostatní si přece můžeme dovolit přepych empatie, ne?)

16.2.2018 22:53:01 | Upraveno autorem (porovnej)

mír Vám všem ....
Ležím na zádech, zvednuté ruce i nohy a bratři mě zahazují popelem....
Nereagujte,nepište .... :o)

http://www.autoforum.cz/fascinace/tento-muz-si-17-let-ve-sklepe-stavel-vlastni-lamborghini-pak-mu-proboural-cestu-ven/

17.2.2018 07:06:29

Vybíráme z Bazaru

Cestovatelé Jižního Tigridu (CZ)
Cestovatelé Jižního Tigridu (CZ)
Akt. cena: 460 Kč
Končí za: 6 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas