Joe
Joe - avatar

Zásadné stolné hry pre nového hráča

Ktoré hry by ste označili ako "zásadné" z hľadiska postupného vývoja povedomia nového fanúšika stolných hier o nekončených možnostiach v tejto oblasti spoločenskej zábavy?

Kategórií stolných hier je veľa (a rozdeľujú sa z mnohých hľadísk), takže kľudne uveďte aj kategórie, do ktorých by ste hry zaradili.
25.1.2010 13:10:12

Kren
Ma zena z toho dokonce udelal i nazev:) Dycky kdyz se snazim propasovat na stul nejakou komplexnejsi hru, tak prohlasi "aaa, to je zas nejaka tvoje slozitost" a ja hru opet uklizim:)

26.1.2010 17:07:23

Ringo
Ten TtR bych už fakt raději neřešil, drtivá většina ho doporučuje začátečníkům a spoustě zkušeným hráčům se líbí. A vypadá to, že z celých zatrolených budou raději koukat z okna jak sněží než hrát TtR jen já a Mialee :)

26.1.2010 17:26:31

Beholder
tak neni to jen o TTR, je tu takovych vice:-) Ale jinak nekdo je toho nazoru, ze slozite nerovna se zabavne, ja jse mzase nazoru, ze jednoduche nerovna se zabavne:-)

26.1.2010 18:10:32

Ringo
tak to já zase až tak radikální nejsem. Koneckonců jedna z mých nejoblíbenějších her je Dominion a Smallworld, což jsou velmi jednoduché hry. Jak jsem psal nemám nic proti jednoduché hře, ale musí mě bavit a mít něco čím mě zaujme. Dominion mě zaujal svým mechanismem akčních karet, Smallworld zase grafikou, zprcováním a obrovskou variabilitou díky velkému množství různých ras a schopností. V TtR se sbírají karty stejných barev a proměňují se v barevné vagónky které spojují města...wow

26.1.2010 18:21:17

Beholder
vsak ja taky nijak radikalni nejsem, Nexus Ops je taky velmi jednoducha hra a mam ji na prednich prickach, takze vlastne tu bych doporucil zacatecnikum. A te anglictiny tam neni moc, jen par karet s velmi jednoduchym jednovetnym textem.

26.1.2010 18:37:02

ad zábavnost pro nové hráče
Pokud jsem správně pochopil tuhle diskuzi, tak byla o hrách pro začátečníky. Nikdy jsem tady netvrdil, že mne osobně v mých začátcích odrazovali složité hry a že jsou pro mne složité hry nezábavné a zrovna tak jsem tady nikdy neřekl, že preferuji jednoduché hry a že jen ty mne dokázali v mých začátcích upoutat.

Ozval jsem se tady v tomhle vlákně NE PROTO, abych tady zdůvodňoval a popisoval jaké PRO MNE OSOBNĚ mají kouzlo složité nebo jednoduché hry, protože z pohledu jednoho člověka (navíc fandy her) je toto úplně irelevantní. Přispěl jsem do diskuze proto, že mám nějaké zkušenosti s šířením her mezi nehráčskou, příležitostně hráčskou a laickou veřejnost. Takže je úplně fuk co se rovná nebo nerovná zábavnosti pro mne, ale jaké mám statistické zkušenosti s výše zmíněnou skupinou lidí.

26.1.2010 22:31:20

Doba kamenná
Právě jsem vyzkoušel první setkání s Dobou Kamennou a určitě bych ji na seznam her pro začátečníky umístil hodně nahoru. Pochopí ji bez problémů myslím každý a přitom ukáže, že deskovka nemusí mít jen jeden herní mechanismus.

26.1.2010 23:23:39

Kren
a to ses nikdy nesetkal s reakci zacatecnika: "jezisi, to je kravina, nemas tam neco i pro hrace nad ramec prvniho stupne ZS?" :-)

26.1.2010 23:40:39

ad reakce zacatecnika
Ale jistě, setkal. Kdybys mé příspěvky četl pozorně, tak by sis pamatoval, že jsem nepsal o zkušenostech se 100% lidí, ale jen s 90% - a i tak jsem to podsadil, spíše je to víc.

26.1.2010 23:57:28

Ringo
Obávám se že trochu pozapomínáš, že se jedná o hry pro lidi znající jako nejsložitější hru Monopoly. Takoví lidé berou deskové hry jako záležitost čistě pro děti, takže tebou popsaná reakce asi není moc pravděpodobná. Pokud někdo nemá tucha, že existují náročné strategie typu TtA, těžko se po nich bude pídit.

27.1.2010 06:34:25

Jednoduche hry
Podle mne opravdu plati, ze 90% lidi, co znaji pouze dostihy, k modernim deskovkam prilakaji prave jednoduche jednohubky, u kterych se nemusi extra premyslet. Ja mam super zkusenosti s Osadniky a TtR Europe, uplne bez premysleni to hrat nejde a hrami nedotknute jedince to bavi...

27.1.2010 07:35:08

Joe

Hráči
Myslím, že dosť záleží na (ne)hráčoch.

Buď sú odchovaní počítačovými hrami, stratégiami, tycoonmi, sim-city a inými náročnejšími hrami - vtedy by nemali mať problém zahrať si zfleku aj zložitejšie hry a budú ich baviť (aj keď im bude treba na začiatku vysvetľovať pravidlá atď.).

Alebo sú odchovaní len na jednoduchších PC hrách (či sa s nimi skoro vôbec nestretli) - potom treba začať od podlahy a na začiatok ich zaujať rýchlejšími a jednoduchšími hrami (najmä ak sú krásne spracované, ako napríkld Doba kamenná) a až potom prechádzať vyššie (ak budú chcieť).

27.1.2010 10:06:45

Joe
to mas vlastne pravdu, ja odchovany PC hrami chtel skocit hned na stolni Civku, ale nehrala by to se mnou zena, tak jsem musel hledat neco co se nejakemu tomu budovani bude blizit, zvladne to, ale zaroven se ja neukousu nudou. Zacli jsme Agricolou a Tikalem a nelituji, zvladla to a hrajeme to uplne v pohode. Ted uz tyto zacatky mame za sebou a nedela ji problem si zahrat se mnou Arkham Horror, World of Warcraft Boardgame, TTA...cim dal vice se dostavam k tomu, proc jsem do deskovek vubec sel:-)

27.1.2010 11:15:22

mírně pokročilý
Myslím, že taky není špatné age of empires III. Ty bych viděl jako takový střed mezi začátečníkem a zkušenějším hráčem.

27.1.2010 11:18:54

DNA

talisman
co talisman?pravidla jednoduchá,herní systém v podstatě o ničem,ale srandy se u toho užije až až.Teda aspoń nás to bavývalo fest.Je to trochu jako bramborové lupínky-dobré k pivu a vínu.

27.1.2010 11:54:31

DNA
Až tě uslyší sydo, jak mu přirovnáváš talisman k čipsům, tak tě něčím umlátí... :D

27.1.2010 13:03:55

DNA
Šlauchem tě ubije :)

27.1.2010 13:07:56

Elenistar
Naopak, má recht :) Jen ten herní systém o ničem bych vynechal. Navíc - stejně jako u chipsů člověk nemá nikdy dost!

27.1.2010 13:09:19

DNA

sydo
A na víc po něm jednomu nebývá blbě.Což se o chipsech,Pivu a vínu rozhodně říct nedá.(dobře se systémem o ničem sem to trošku přehnal.Ale jednoduchučký je. To jo protože sem ho pochopil i já)

27.1.2010 13:31:49

talisman, bang, šachy...
pro bandu do hospody - Bang!
pro menší bandu s fantasií do hospody nebo i jinam - Talisman
pro menší bandu bez fantasie – Osadníci, Carcassone
pro analitiky nemající rádo náhodu – šachy
pro fajnšmekry – Middle Earth Quest
pro pařany - World of Warcraft the Board Game

27.1.2010 15:02:49

moje zkušenosti s nováčky
na Silvestra se nejvíce osvědčili hry jako:
1. Dixit - (aneb "obrázky") - hra o vytváření indicií podle různých obrázků. Zatím neznám člověka, kterému by se hra nelíbila
2. Activity 2 - klasika v žánru party game
3. Time´s up - hádání osobností
4. Gift Trap - z kolekce šílených dárků se hráči navzájem obdarovávají a pak se vyhodnotí nejlepší "dávač" a "přijímač" dárků. Hra doporučuji spíše pro větší skupinu lidi a kteří se dobře znají.
5. Černé Historky - všichni znají jen část příběhu, ale jen jeden hráč zná celý příběh a ostatní se ptají na otázky typu "ano" či "ne" a musí se dopracovat k celému příběhu. Zas trošku jiná hra, výborná i třeba do vlaku pro dva lidi.

31.1.2010 12:09:04

PJ

perry81
Mám naprosto stejnou zkušenost s Dixitem. Sice to není gateway hra, ale každého rozhodně chytne.
Zbytek jsem nezkoušel, ale láká mě Gift Trap.

31.1.2010 13:04:10

můj názor
pravidleně takto zatěžuji své rodiče, kteří jsou zcela nehráči a abych je k hraní přiměl chce to většinou alespoň jednu dobrou lahvinku.
takže z toho co se ujalo.
transamerika - naprosto neuvěřitelně byli ochotni hrát i další hru.
ticket to ride evropa
poštovní kurýr
carcassone
6 bere
a pak velký uspěch měla Niagara kterou prostě považuju zá úžasnou hru s originální myšlenkou a zpracováním. Navic žádna kostka :)

zkoušena byla i řada jiných her jako alhambra, doba kamená, draží zlato, sankt petersburg a další ale - u těch jsem vždy musel ubrat nějaká pravidla aby se zažil princip a pak přidávat další - takže kompletní hru jsme si zahráli až třeba po 3 partiích.

Jinak ubíraní pravidel je poměrně osvedčený způsob jak naučit i složitější hru. Sice to chvíli zabere ale jesli máte nouzi o spoluhráče ale chcete si i přesto zahrát tak nic jinýho nezbývá.

31.1.2010 21:34:45

Vybíráme z Bazaru

Papírové Doupě: Čmarovné dobrodružství
Papírové Doupě: Čmarovné dobrodružství
Akt. cena: 340 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas