Joe
Joe - avatar

Zásadné stolné hry pre nového hráča

Ktoré hry by ste označili ako "zásadné" z hľadiska postupného vývoja povedomia nového fanúšika stolných hier o nekončených možnostiach v tejto oblasti spoločenskej zábavy?

Kategórií stolných hier je veľa (a rozdeľujú sa z mnohých hľadísk), takže kľudne uveďte aj kategórie, do ktorých by ste hry zaradili.
25.1.2010 13:10:12

když začínám
nebo se potkám s deskovou tabula rasou tak rozhodně osadníky. Potom šestá bere a sabotér. ale sidleři většinou mají úspěch. Zkrátka jednoduchá pravidla, komunikace a zábava

25.1.2010 13:12:02

Pokud máš možnost vybrat z vícero her, tak zjisti co by se dané osobě líbilo tématicky. Pokud nemáš možnost operativního výběru např. jedeš někam na víkend a nemůžeš táhnout celou skříň, tak bych doporučil chytlavé klasiky:
Carcassonne (pokud tam budou i děti)
Osadníci (pokud děti nebudou)
Ubongo (každý někdy mastil Tetris, ne?)
Dominion (nesmí chybět)
Citadela nebo Bang!
Ligretto nebo Dej sem mozek

S touto kombinací uspokojíš jakoukoli sestavu lidí od 10 let do důchodu.

Vše se dá poměrně slušně zabalit a největším dílem je počítací tabulka pro Carcassonne. Třeba Dominion jsem teď na víkend narval do 14 uzavíratelných igeliťáků a zabral místo jak cca 5 krabiček cigaret.

25.1.2010 14:46:00

souhlas s husakem
+ možná bych se úplně nebál roborally a galaxy truckera, ale už je to přeci jenom náročnější.

25.1.2010 15:15:48

zásadní
U nás zatím u nováčků vždycky ohromně uspěl Cosmic Encounter.

25.1.2010 15:17:45

PJ

moje tipy
- Poštovní Kurýr nebo Ticket to Ride - jednoduché, vizuálně atraktivní, pravidla do pěti minut

- Doba Kamenná nebo Livingstone - už trošku složitější mechanismy, ale zase jsou tam kostky, tak mají začátečníci šanci...

- Dixit nebo Hamsterrolle - zatím neexistuje člověk, kterého by aspoň jedna z těchto party her totálně neuchvátila. Hloubku to moc nemá, ale rozhodně to přitáhne.

- Notre Dame nebo Rok Draka - pro už mírně zkušenější, co mají za sebou mnou výše a husákem níže jmenované hry... Rok Draka zase nemá tak složitý mechanismus (po třech kolech už dojde skoro každému) a mnohým učaroval nulovou náhodou, hloubkou a přitom relativní jednoduchostí...

Každopádně se musí odhadnout co komu sedí. Zrovna Rok Draka může lidi chytnout nebo jim deskovky znechutit.
Jiní - hlavně PCčkáři - jsou zase spíš na AT; i když ani neví, co ta zkratka zajímá, každopádně s budovacími hrami je odradíte.
Ač mi to nebudou mnozí věřit, slavil jsem u některých začátečníků úspěch s Dobyvateli Vesmíru, ale jsou to spíš výjimky.
Prostě politicky, Halík, politicky...

25.1.2010 16:49:23

hry
Bang! - dobrá karetka, zábavná, a jendoduchá. Víc párty hra. Nemůžu nedoporučit (Oproti Citadele je tam víc zábavne interkace s hráči, nevýhoda je, že lidi vypadávají).

Za sebe bych doporucil Puerto Rico - to je prste legenda a casem se sni musis setkat :-) Navic me neprijde nejak obtizna a da se naucit. Velke plus je, ze se tam da dobre skodit :-)

RoboRally - to bych urcite doporucil take, jedina nevyhoda je cena (cca 1300). Ale u nas je roborally asi nejoblibenejsi hra. Pravidla jsou imho jednoducha, pochopi snad kazdy. Velka vyhoda ze je az pro 8 lidi. Takze casem ji zaradit do sbirky urcite!

25.1.2010 17:08:21

Ticket to ride
Řekl bych vděčná hra s pravidly vysvětlenými za dvě minuty je Ticket to ride. Je pravda, že velikost krabice moc nenahrává nějakému nošení na návštěvu, ale k níže uvedeným bych ji určitě přidal.

25.1.2010 17:18:41

přesně tak Ticket to Ride
Naprostej souhlas s Hike, pro nováčka povinnost.

25.1.2010 17:50:03

Roborally ne.
S roborally bych nesouhlasil. Jednak v menším počtu hráčů je o ničem a jednak jet to taková specifická hra, že nesedí všem. Respektive je to taková vyloženě vyhraněná hra, kdy někdo to hraje hrozně rád a někdo to hraje hrozně nerad.

25.1.2010 18:10:26

Puerto Rico ne.
A Puerto Rico bych rozhodně nedoporučoval, protože si ho dobrý hráč s nováčkem dobře nezahraje - jsou pak otrávení oba. Navíc Puerto Rico je taková celkem suchá hra. Pro nováčky když tak bych spíš doporučoval karetní Puerto Rico - tedy San Juan.

25.1.2010 18:13:07

Small World
Já jsem dříve automaticky tahal Carcassonne (pokud šlo o deskovku) a nebo Bang (pokud šlo o nějakou stolní hru) ... nicméně teď bych se nebál ani Small Worldu ... pravidla jednoduchá, obrázky pěkné:-)

25.1.2010 18:15:13

PJ

...
Deth: Tak TtR jsem jako první navrhl já, ale nebuďme malicherní.

Všeobecně: PuertoRico je jedna z nejhorších voleb, to samé RoboRally. Small World je super, je jednoduchý, ale působí nepřehledně a také ne každý rád bojuje. Small World bych vzal spíš pro lidi, kteří už aspoň jednou něco moderního hráli.

A další tipy: Yspahan, Vikingové... a pro dva hráče, Kupferkessel (když je spoluhráčka slečna), jinak Ztracená města (i to se slečnám líbí, ale neurazí to ani chlapy).

25.1.2010 19:03:38

PJ
:o)

No jo, kdybych neměl ten příspěvek rozepsaný, když se začala vařit voda na čaj, tak jsem ho napsal ještě ve chvíli, kdy tam nebyl ani tvůj příspěvek ani Ošklivého supa, jinak bych asi nedubloval. Na druhou stranu Ticket to Ride považuji pro začátek za takovou věc, kterou je lépe víckrát zopakovat, než jednou zapomenout. :o)

25.1.2010 20:35:31

Další kousky
Karetky:
Vie Werhext - hodně zábavná, nenáročná, oblíbená
Střelené kachny - oddechovka, pro úplné začátečníky
Bang! - pro ty, které již Střelené kachny nebaví
Citadela - pro ty, které už nebaví ani Bang! :-)
Deskovky:
Blue Moon City - kupodivu hezky taktická a přitom velmi jednoduchá hra
Ghost Stories - pro ty, kteří raději kooperují

25.1.2010 22:54:49

rbx

Joe
ja posledni dobou vytahuju Adventurers. Ale jak vsichni mluvi o Ticket to Ride, tak si ji snad taky poridim. Jen mam neblahe tuseni, ze me pak bude pripadat o nicem, prilis jednoducha a malo zabavna tematem.

25.1.2010 22:58:04

rbx
no já jsem se jednou zmínil přítelkyni o TtR, že bude asi dobrý, když o něm všichni básní. Ona ho (bohužel) koupila a po dvou hrách se bila do hlavy co to koupila za hovadinu. Takže ať máš i názor z druhé strany barikády :)

25.1.2010 23:03:20

Silvestr
měli jsme doma dva absolutní nehráče a skvěle jsme se pobavily u AoEIII, Galaxy Truckera a Citadely

26.1.2010 08:14:15

Joe

Tak pridám aj svoj názor ;)
U mňa sú zásadné tieto:

Ticket to Ride: Europe - pre mňa stále zábavná (s tým vedomím, že je jednoduchá)
Carcassonne - ľahké pravidlá, rýchle naučenie
Doba kamenná - krásny hrací plán, kocky, jednoduchý systém
Osadníci (základní) - jednoduché pravidlá, obchodovanie medzi hráčmi, kocky
Ztracená města - jednoduchá kartovka
Bang! - zložitejšia kartovka
Citadela - kartovka trošku iným smerom
San Juan - intro do zložitejších hier (kto potom chce, môže prejsť smerom na Puerto Rico)
Pandemic - jedna z najjednoduchších kooperatívok

26.1.2010 08:42:33

Zacatky
jednoznacne Osadnici, Carcassonne, Agricola (az po prvnich dvou jmenovanych). Pak uz zalezi na hracich, jestli je deskove hry zaujmou a budou se vyvijet dale nebo ne. Na ten Ticket to ride bych si dal fakt bacha, jak pise Beholder:-)

26.1.2010 08:50:55

čím začít?
Asi bych taky volil Carcassonne. A místo Roborallye, jak zde bylo navrhováno, bych dal dle mého svižnější variantu - Finstere Flure. u toho je zábavy taky dost a přitom je to lehké na vysvětlení.

26.1.2010 09:18:37

Finstere nerad
Tak Finstere jsme hráli a nezdálo se mi, že by to byla svižnější varianta. Navíc to bylo celkem nudné a je tam hodně výrazný kingmaker efekt na konci. Roborally je moc krásné tím plánovacím mechanismem. A délka záleží na volbě varianty a mapy.

26.1.2010 09:37:02

Kadaver
No nevím, ale Roborally většinou mastíme víc jak hodinu, často je tam dopředu jasný, kdo bude první. Finstere dohrajeme do hodinky skoro vždy. Kingmaker na konci hry možná je, ale dá se často nalákat příšera právě na hráče poblíž východu. Ale samozřejmě záleží na tom, co kdo preferuje.

26.1.2010 09:45:59

Ringo
Co se týče začátečníků s deskovkama, tak pro ně může být ten TtR dobrý. Zas bych nechtěl odrazovat tuto začátečnickou kategorii hráčů, reagoval jsem na rbxe, který určitě začátečník není. Ale je to stejně zvláštní, protože TtR se líbí i zkušeným hráčům. Já nemám nic proti jednoduchým hrám, ale mě přijde zábavnější koukat do okna jak sněží než hrát TtR :)

26.1.2010 09:48:06

Joe

Finstere Flure
sú zábavné, hrávam ich aj online. A je to určite tiež hra pre začiatočníkov. A tiež pár hier trvá, než si zvyknete na všetky "finty" a finesy a naučíte sa trošku aj "ovládať" príšeru.

26.1.2010 12:42:24

PJ

Ghost Stories a Agricola
Připadají mi naprosto nevhodné. Ghost Stories jsou sice super, ale je to jedna z nejtěžších her vůbec a jako taková mi přijde nevhodná a frustrující.

Agricola by mě osobně spíš odradila, ale to je tím, že já ji nemám rád. Ale i na druhé hraní mi přijde komplikovaná...

26.1.2010 12:47:15

Vybíráme z Bazaru

Tawantinsuyu EN
Tawantinsuyu EN
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 8 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas