Joe
Joe - avatar

Zásadné stolné hry pre nového hráča

Ktoré hry by ste označili ako "zásadné" z hľadiska postupného vývoja povedomia nového fanúšika stolných hier o nekončených možnostiach v tejto oblasti spoločenskej zábavy?

Kategórií stolných hier je veľa (a rozdeľujú sa z mnohých hľadísk), takže kľudne uveďte aj kategórie, do ktorých by ste hry zaradili.
25.1.2010 13:10:12

Joe

PJ
Súhlas s Ghost Stories - príliš zložité. Existujú omnoho ľahšie kooperatívky (Pandemic, Red November...).

Agricola - to je podľa mňa až ďalší level - to skôr Doba kamenná (ako "worker-placement"), alebo... Caylus :-p

26.1.2010 12:52:12

vhodne hry pre zaciatocnikov
u nas sa osvedcili osadnici,karkason,amun-re.ticket to ride.

to joe:dufam,ze to s tym kaylusom bol len zart.

26.1.2010 13:04:05

Amun-re
No Amun-Re je špičková hra, ale tedy nevím, jak si s tím může kloudně poradit začátečník, to nevím :)

26.1.2010 13:10:04

Joe
No ja se v zasade ztototnuju s tim, co jsi postnul ty a je to taky to, co pomerne casto radim;)

26.1.2010 13:10:10

ad Agricola
S agricolou pro začátečníky taky moc nesouhlasím. Ani ne tak, že by tam byla složitá pravidla, protože pokud to hrají s někým, kdo to zná, tak pravidla se dají naučit rychle. Horší je to s tím, že je tam hrozně moc akcí a lidi jsou z toho dost vykulení a většina není schopna přemýšlet co teď a co potom a říkají, že mají pak hlavu jak dýni a že se jim nad tak složitými kombinacemi nechce přemýšlet - a to hráli jen rodinnou verzi.

26.1.2010 13:14:37

začiatok
Carcassone, osadníci

26.1.2010 13:18:22

Pandemic
To ja bych zaradil do seznamu i Pandemic. Predstavil jsem to mnoha nehracum a vsichni byli nadseni. Myslim, ze tymovy aspekt je vec ktery ma neco do sebe. Zejmena pro nehrace, kteri se pak neciti tolik ztraceni.

26.1.2010 13:19:06

ad TtR
Já a moje rodina a většina příležitostných hráčů se na TtR chytají a celkem to hrají rádi, takže s Beholderovým odsudkem o koukání z okna na sněžení bych nesouhlasil. Já osobně to s tím koukáním z okna začínám mít s Dominionem. Začíná se mi silně ohrávat a doufám, že to trošku zpraví Intriky a Seaside u kterých čekám na českou verzi, ale nějak moc v to nevěřím.

26.1.2010 13:19:13

re
Já začínám většinou s lidma na Shadow Hunterech, to se hodně chytá. U kooperativek Red November. A teď jsem "objevil" krásný úvod do ameritrashe: Last night on Earth. A taky Nexus Ops.

26.1.2010 13:20:08

PJ

Pandemic
Souhlas, dá se hrát (skoro) s každým.
Nexus Ops? Asi budu muset fakt vyzkoušet...

26.1.2010 13:25:53

DD

RE
Jo Red November je vtipna a celkem jednoducha kooperativka. Koop hraje spousta lidi rada protoze v podstate bud prohraji vsici nebo nikdo vetsinou.
TtR: Europe hrajeme s pritelkyni taky obcas, je to takova jednoducha oddychovka ale nas bavi.
Pandemic musim rict ze je mnohem zabavnejsi s rozsirenim, protoze tam prida variabilitu hry (nove povolani).

26.1.2010 13:26:20

PJ
S Nexusem je to složitější. Má snadná pravidla, ale pokud se zkušený hráč seznámený s touhle hrou pustí s vervou do začátečníků, rozcupuje je... Tohle ale asi platí o většině zábavných her, vščetně těch kooperativních, kde zase hrozí, že zkušený hráč diriguje ty méně zkušené či průbojné...

26.1.2010 13:31:14

Ota

AoE 3
Nebál bych se ani AoE3. Pokud někdo, kdo už to hrál, dělá bankéře a stará se o takové ty další obsluhovací aktivity (tam přidá loď, tam dodá nové suroviny, tam doplní počet budov na 5 atd.), hraje se to hezky a plynule i s nováčky. A nakonec má nějaké ty body úplně každý ... :).

26.1.2010 13:36:26

Ještě bych rozlišovala, jestli dotyčný umí nebo neumí anglicky.
To může hodně limitovat (Nexus).

U nás je pro začátečníky osvědčený TtR, Doba kamenná, Osadníci, Zooloreto/Aquareto. Pandemii jsme zkusili s nováčky jednou a taky OK.

26.1.2010 13:38:37

Ghost Stories
Zajímavé, u nás Ghost Stories vždycky nováčky celkem chytly (a to opravdu mluvím o lidech, kteří předtím nikdy moderní deskovku neviděli).
A sekunduju Sodovce ve hře, na kterou jsem úplně zapomněl. Zooloretto je taky very nice pro začátečníky, ale musíš na to vybrat vhodně lidi, kterým nevadí prasení a škození, protože celá hra je na tom založená. Holky jsou většinou proti.

26.1.2010 14:10:44

Ad Agricola
to je potom tezke urcit, co vlastne znamena zacatecnik, jestli clovek ktery s hrami zacina nebo clovek, ktery nechce hrat neco komplikovanejsiho. Pravda, s pravidly to byl boj, ale jinak to byla nase po Osadnicich a Carcassonne treti hra s manzelkou a hrali jsme ji uplne v pohode (z pocatku samozrejme po zavalceni s pravidly a spouste rad na internetu od zkusenejsich hracu). Principielne ale co se tyce rozhodovani ktere akce jo a ktere ne, v tom je preci ta hra ne? A ze se u toho musi vice premyslet, to je samo sebou. Pokud je tohle problem, to se pak bavme o hrach ne pro zacatecniky, ale o hrach, kde se nemusi moc premyslet. Kde je dano, ze zacatecnik nechce nebo nezvlada premysleni? Klidne bych to zacatecnikum doporucil.

26.1.2010 14:33:56

Joe

Zooloretto
Áno, zabudol som aj naň ;) Tiež jednoduchá hra pre začínajúcich hráčov, resp. základ do vlastnej "hernice".

K Agricole - "rodinná hra" je myslím celkom na hrane toho, čo považujem za prístupnú hru. Teda vynechať všetky karty a hrať len zo základom. Vtedy by som to ešte ako hru pre nového hráča zobral.

26.1.2010 14:41:34

jeste TransAmerica - vysvetli se rychle, odehraje se rychle

26.1.2010 14:46:06

ad Agricola
Právě proto bych to začátečníkům nedoporučil. Napřed bych začal hrami, kde se nemusí kouřit z mozkových závitů (viz. TtR) a tam se u lidí pozná a začnou se dělit na ty, které deskovky chytnou jako koníček a na ty kteří si chtějí jednu dvě deskovky zahrát jednou za uherskej salám :). Pokud začnu něčím takovým jako Agricola, tak z mých bohatých zkušeností může být ta druhá skupina otrávená a pro příště už deskovky odmítat s tím, že s takovejma složitostma ať dám pokoj.

26.1.2010 15:29:30

tak ja jsem asi fakt divny no:-)
ja kdyz jsem zacinal s hrami, tak ty jednodussi by me prave odradily a naopak chtel jsem tu nejslozitejsi hru ktera existuje:-)

26.1.2010 15:52:49

ad Složitost
Složitost hry se pro 90% populace nerovná zábavnost.

26.1.2010 16:22:01

ad Složitost přesněji ...
Složitost hry se pro 90% populace nerovná AUTOMATICKY zábavnost.

26.1.2010 16:23:25

PJ

souhlas s křenem
Taky jsem se setkal s lidmi, kteří hned šli na Rok Draka a Dobyvatele a další složitější hry a líbilo se jim to.
Ale převažuje názor, že lidi se u hry prostě chtějí bavit a někteří i vypnout - a tomu spíš vyhovují party hry a hry s jednoduššími mechanismy. Osobně sám preferuju hry s jednoduchými pravidly, ale zároveň s mnoha možnostmi a strategiemi...

26.1.2010 16:26:16

Joe

Tak.
Na Agricolu som napríklad neprelúskal pôvodné pravidlá a až po neskoršom pozretí dvoch-troch videorecenzií na ňu som si otvoril novšiu verziu pravidiel (a ešte ju nedokončil ;)

Tiež mám rád hry, ktorých pravidlá sú štruktúrované čo najprehľadnejšie, resp. nemajú 40 strán, tobôž nie písaných štýlom 12.1.a3

26.1.2010 16:34:56

slozitost
tak urcite, slozitost se nerovna zabavnost, ale zase kdyz se to prehani, tak nevim, ale vytahnout na me nekdo jako jednu z prvnich her Ticket to Ride, tak nevim jestli by to bylo to prave, co by me melo nalakatna hrani deskovek.

26.1.2010 17:06:29

Vybíráme z Bazaru

Warehouse 51
Warehouse 51
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 17 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas