Úvaha o nákupu her

Po včerejší partii Indonesie mi kluci kladli na srdce, abych na chvíli s hrami stopnul, že se to nestíháme naučit. a já si uvědomil, že je to pravda. Většinou kupuji hry vyžadující pár her k pochopení a až pak lze vymýšlet nějakou strategii. Např. u Warrior Knights nebo indonesie si můžete pravidla přečíst třeba 50x, ale stejně ve chvíli, kdy je hra před vámi nevíte jak začít a co bude nejlepší. Prostě potřebujete pár her k pochopené strategií a provázanosti pravidel. A pak během desítek her se můžete zlepšovat. Pokud koupím 3 hry do měsíce, už tu není moc času pro zlepšování se v těch starých. Ještě jsem zdaleka nepronikl do Arkhamu, Pax Romana, Blackbeardu, Twilight Strugglu, Warrior Knights, HellGame, Titanu... Conquest of Paradise jsem dokonce ještě nehrál. Tak jsem si řekl, že dost, chvíli přestanu nakupovat. Ale když mám už objednané Successors... Došel jsem k názoru, že nákup her je koníček. Když se chci odměnit za zkoušku, jdu si koupit něco na sebe a pak si objednám hru :) Chci objevovat nové a nové hry a zároveň najít čas na ty staré. jde to blbě, ale věřím, že to zvládnu :) Hry jsou prostě regulérní droga. Jak jste na tom vy? Chcete své hry znát pořádně, než pořídíte nové? Nebo také nakupujete, co vás zrovna zaujme?
15.5.2009 15:43:42

rbx
diky!

28.7.2009 10:58:46

rbx

Kupujete i nezname hry, nebo si musite pred nakupem precist tunu pozitivnich recenzi?
moc me to zajima, protoze jsem dosel k zaveru, ze pokud za sebou hra nema logo nejake zname firmy ala FFG, DoW, tak se nikdo do neznamych her nehrne. Co je pro vas ten hnaci motor? Doporuceni kamaradu? Tuna recenzi? Tom Vassel a jeho videoshow s pulkou rodiny?

16.12.2009 10:37:22

zatrolenky
v prvé řadě ohlasy od těch co ji již hrály a pak prostudování pravidel - to vše tu lze snadno najít

16.12.2009 10:40:54

jak kdy
někdy dám na doporučení a hype (zatím se mi to moc nevyplatilo :) ), někdy se rozhoduju podle autora (Chvátil - Dungeon Lords), někdy jdu i úplně na slepo (Smallworld, Stronghold), ale nejvíce mi zatím pomohlo vyzkoušení si hry před koupí (Dominion, Chaos in the Old World)

16.12.2009 10:46:17

rbx

...
takze nikdy nejdete naslepo do neceho, co se vam treba libi na pohled?

16.12.2009 10:48:05

rbx
Já třeba takhle naslepo šel do Tanhausera. A řekl bych, že to byla spíš chyba :-)

16.12.2009 10:50:22

rbx
Ja obcas i jo, treba Arcanu jsem si poridil, bo me docela zaujal napad.

16.12.2009 10:50:47

rbx
záleží co myslíš tím na slepo. Jestli po zhlédnutí první tří obrázků okamžitě kupuju, tak to asi ne. Ale po zhlédnutí videí SmallWorld nebo Stronghold a bez přečtení nějakých názorů a doporučení jsem do nich šel protože se mi líbily jak vypadají a zhruba jsem tušil jak se budou hrát a o co v nich jde, ale to že jsem nepočkal až se hra rozšíří třeba i mezi české hráce a počkám na nějaké verditky, tak tomu já říkám na slepo :)

16.12.2009 10:56:46

rbx

aneken
ja sel takhle do Glooma, Train Raidera, Duel of Ages, Tannhausera, Descenta, Murder City a spousty dalsich her. Vlastne skoro do vsech. proste mam, resp ted uz ne :-), ale mival jsem nutkani si koupit hru. Bud ze jsem uz dlouho nic nekoupil, nebo ze me svrbely prsty nebo nebo... a tak jsem sel do neceho hlava nehlava. Zatim asi jedinou chybou (ted si na jinou nevzpominam, ale mozna ze jsou) byl Postovni kuryr, kde jsem dal na pecet Spiel des Jahres.

16.12.2009 10:58:04

podle obalu
jdu akorát po knížkách z knihovny :-)

16.12.2009 10:59:30

rbx
já šla do Day&Night a moc se mi líbí - koupila jsem si ho kvůli lákavému tématu a z čisté škodolibosti = možnosti škodit druhému naprosto legálně. Před nákupem jsem z něj viděla dva obrázky...

Ale u ostatních her si většinou alespoň přečtu, o co jde, a nějaká hodnocení

16.12.2009 11:01:39

Spiel des Jahres a podobné nálepky
tak to je to poslední na co se dívám, respektive se na to vůbec nedívám a ani si toho někdy nevšimnu :). Ale už takové hry ani nekupujem :). Snad jen dominion. Pro mě je důležitý i autor pokud ho znám a nebo si rozkliknu na bgg jeho jméno, pokud neznám i nějaké jeho starší tituly.

16.12.2009 11:02:05

nákupy
Jsou tři věci, která hra musí mít, aby mě zaujala a byl bych schopen ji koupit i bez "hlubší sondáže"
1.Námět (téma, prostředí, doba)
2.Grafické zpracování
3.Cena
Příklad?
Meuterer - moc se o něm neví, nediskutuje..
bod 1 - námořníci, piráti, lodě, mořeplavci = OK
bod 2 - grafika - nic přeplácaného, jasná, výstižná k atmosféře hry = OK
bod 3 - cena 200 Kč
dohromady = nákup bez dalšího zjišťování informací
Konečný výsledek = naprostá spokojenost s hrou.

Jinak když mě nějaká hra zaujme některým ze zmiňovaných bodů, taky většinou zjišťuji další informace, recenze, ohlasy a diskuze, samozřejmě nejvíce informací je zde, na Zatrolených hrách :)

16.12.2009 11:39:55

Rozhodování
Myslím, že jsem ještě nikdy nekoupil něco naslepo bez rozmyšlení. Pokaždé jsem věděl, zhruba o jakou hru jde a většinou znal i pravidla :) Na nějaké logo či firmu už vůbec nedám, to spíš přihlížím k designerovi (momentálně Wallace). Pak samozřejmě mohou hrát ještě roli různé slevové akce, kdy hra, kterou jsem měl v plánu pořídit s otazníkem (až koupím jiné, které mají přednost) najednou je po obědě doma :)

16.12.2009 11:45:56

Herní závislost
Někdy minulý týden jsem se díval na stránky jednoho nejmenovaného brněnského obchodu a vidím, že mají Starcraft za 1500,- sice s anglickými pravidly, ale to vůbec nevadí. No a dneska jsem se do toho obchodu nějakou zákeřnou náhodou nachomítnul a hned jsem si vzpomněl na tu cenu. No jediné štěstí bylo, že jsem u sebe neměl tolik peněz, protože jinak by už Starcraft byl doma.
Tak si tak říkám, jestli je to ještě normální? Vypadá to už na seriózní závislost, asi bych si měl dát pauzu.

23.3.2010 20:25:59

raven
někde jsem to tady psal.... viděl jsem starcraft v obchode za 1400 ale nemel jsem penize u sebe...tak jsem pro ne rychle běžel...:)

23.3.2010 20:27:07

to Raven
Neboj, nejsi sám. Onehdá jsem se procházel po hračkářství a jak jsem tam viděl tu krásnou krabici od World of Warcraft: Desková hra, tak se mi začaly množit sliny a jak jsem si ji prohlížel a mazlil se s ní, tak mě fakt dost cukalo, abych si ji neodnesl k pokladně. Obrnil jsem se a odložil ji zpátky na regál a už už odcházel, když v tu chvíli mě napadlo, že bychom to vlastně mohli hned na další den zahrát na naší hrací akci. Zběžná kontrola peněženky odhalila jednu Emu Destinovou, tak jsem se hned vrátil. Naštěstí mi po dalších pěti minutách svědomí nedovolilo a opět jsem krabici odložil s tím, že se budu muset nejprve poinformovat, jak to bude s rozšířením a jestli vyjde v češtině, a že to musím nejprve vyzkoušet a nepouštět svou mladickou nerozvážnost na špacír jako kdysi. Inu, odolal jsem, ale dalo to zabrat :-)

23.3.2010 21:00:47

To Raven
Přesně nad tím samým Starcraftem jsem taky slintal. Navíc tam mají poslední krabici. No nic, taky jsem už tento měsíc utratil dost a nemám momentálně finance na to si ho koupit.
Jinak, pokud člověk kupuje často deskovky, je téměř jasné, že si mnohé z nich zahraje jen párkrát (ne-li nikdy), ale to tak bohužel je. Co se závislosti týče, je to stále lepší než utrácet za jiné neřesti.

23.3.2010 21:44:49

a je tu ("konečně") konec nakupování?
Momentálně jsem na tom peněžně, jako studna na Sahaře. Takže alespoň budu mít čas vycídit zrna od plev. Už mám pár adeptu, které škrtnu ze svého seznamu a pujdou objevovat svět tam venku. Bude čas naštudovat nehrané hry. Možná nějakou zlokalizovat do češtiny.

Nedá se jinak a musím to pokladát za výhodu, že se konečně dostane na těch .x. opomíjených her, které leží smutně na policích sedá na ně stoletý prach a nikdo se nechce pustit do těch příšerně dlouhých pravidel :-D

24.3.2010 07:25:51

Slovo... " poslední "
Nakupování her je závislost.. už je to měsíc co jsem nerozbalil nějakou krabičku a je to znát.. Chodím pozdě spát, klepou se mi ruce.. potím se..:D
A teď, po zahrání Pax Ramana už nejde vydržet a nesehnat alespoň jednu maličkou kopii této báječné hry.. :D
Pro mě je nejhorší, když přijdu do obchodu a tu hru bych fakt chtěl.. ohmatávám.. koukám.. a prodavač řekne.. to je poslední kousek! :D
A už to jde.. peněženka..karta... dlouhé výpočty zda bude na jídlo.. :D To víte.. je to posledni krabice! :D

24.3.2010 07:56:52

odvykací kůra
Já hlásím, že už jsou to měsíce, co jsem si nepořídil deskovku :) Nepočítám do toho jednu, kterou jsem zaplatil, ale netuším vůbec, jestli vůbec vyjde a jestli peníze uvidím zpátky :)

24.3.2010 09:30:43

ad závislost
Měli byste se léčit pánové. Nevím jestli existuje nějaký deskoherní antabus, že když byste se dostali k nákupu deskovky, tak byste zvraceli :).

24.3.2010 09:41:04

zavislost
no nekdy pred 14 dny, kdy jsem objednaval u Tomiku a rikal si, jij uz muzu uz je to mesic od posledniho nakupu. No a zabrousim na aukce, vyhraju WOW boardgame za 700 stovek a juknu ze mi prijde jeste mystery of Abbey, Maka bana a Felix, to se pak doma blbe vysvetluje, ze ty hry jsem vyhral uz v lednu a unoru a ze az ted teprve prijdou :))

24.3.2010 10:35:06

david

sydovi
No vidíš, to je škoda, zrovna jsem chtěl nabídnout k prodeji Greed Incorporated (do sbírky, po té Indonesii), ale když jsem četl ten úvodní vstup... :-). No, ale kdyby přeci byla závislost silnější než vůle s tím něco dělat, tak jsem svolen k nějaké dohodě :-). Prostě nabízím tu hru. nechal jsem si ji dovézt z Essenu, hráli jsme ji asi 3x, mě osobně se líbí hodně, ale nikdo není ochoten ji se mnou hrát. A jelikož byla příšerně drahá, tak mě napadlo, že je škoda aby mi ležela doma ve skříni. Takže... .-)

24.3.2010 10:44:21

Nakupovaci pnuti
No pred mesicem jsem psal, ze v podstate davam deskovkam papa, protoze mne az na TtR (a castecne Osadniky) vsechny zklamaly (Battlelore, Pandemic, Agricola, Age of Mythology, Warcraft, Galaxy Trucker, Titan - nektere hrane jednou, nektere vickrat, nektere koupeny a prodany, nektere zahrane na ukazku, ale bez chuti to zopakovat ...) a ze jedina nePC (nePS3) hra, co je dobra, je ma vlastni mutace MtG. Zlomil jsem nad deskovkama hul, dosla mi trpelivost. Ringo mne spravne odhalil, ze mne deskovky nebavi. Jenze furt cumim na zdejsi server, tak uz mam doma Smallworld s obema rozsirenima a ted i Runewars. Doufam, ze konecne najdu svuj herni gral, jestli ne, tak uz bude asi posledni pokus - AH, pokud vyjde cesky. Ale, sam tomu tak nejak neverim, sliby chyby :).

24.3.2010 10:47:22

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 4777
Končí za: 1 den

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Královské Rošády - Chybí 3 karty kukuřice
Královské Rošády - Chybí 3 karty kukuřice
Akt. cena: 170 Kč
Končí za: 16 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas