obecně o deckbuildingových hrách - teda doufám

viz. nadpis (e;
5.4.2011 14:14:30

moje 2 centy ;-)
Par karetek jsem hral (zacinal jsem v dobe Revised edice MtG, Doom Trooper, Vampire:tES). Zminim se ale spise o tech novejsich. Nejsem dobry recenzent a nedokazu asi dobre vyjadrit sve pocity u jednotlivych her, tak jen strucne, klady a zapory jsou ciste mym subjektivnim nazorem:

Resident Evil
+ tema a grafika (alespon pro fanousky pocitacove hry, je to shodne)
+ ruzne mody hry
+ scenare (ruzne sety dostupnych karet, ktere znacne meni prubeh hry - kdyz napriklad chybi karty pridavajici akce)
+ levelovani postav a jejich specialni schopnosti
- mala interakce mezi hraci (vyjma granatu, Master of Unlocking, Alberta Weskera a monster, ktera znemozni urcitemu hraci hrat akce nebo cele kolo). Toto je castecne zmeneno v RE:Alliance, jsou tam predmety a event karty ovlivnujici soupere
- cekani, kdyz protihrac dlouze vymysli jak nakombinovat vsechny akce - opet castecne zlepseno v RE:Alliance, kde jsou predmety jejichz efekt se spousti v tahu protihrace.
- nevyvazene zbrane/monstra - magnum zabije cokoli krome bose a Nemesis, nektere jine zbrane se pro pomer cena/naboje/damage nevyplati vubec brat a nikdo s nimi nehraje - opet vylepseno v rozsireni, pridani mutace postav, ktera zvysuje zakladni damage postavy z 0 na vyssi hodnotu, vetsi variabilita monster a zbrani
- nektere slabe postavy riskuji insta-kill pri setkani s bossem - v RE:Alliance mozno hrat Partner mod, hrac ma 2 postavy - jednu hlavni, druhou jako "zivy stit", kteremu ale muze dat do ruky zbran (nezahazuje se na konci tahu, zustava postave) - Chris Redfield je konecne uzitecna postava, jeho 120 zivotu a schopnosti jsou pro slabe postavy idealni kombo
- kvalita karet

Ascension
+ grafika - mysli si jeste nekdo, ze autor obrazku pil prilis casto a prislis mnoho? ;-)
+ moment prekvapeni pri odhalovani karet z portal decku
+ nutnost pruzne zmeny strategie na zaklade tazenych karet
+ mechanismus konstruktu
- mala interakce mezi hraci (maximalne brani karet z ruky, banish nejake karty z prostredka, aby si ji nemohl koupit)
- ve vice lidech spise nahodne budovani dle toho, co zrovna zbude na stole (protoze vsichni jdou po stejnych klicovych kartach)
- nevyvazenost rune/power strategie (rozsireni by to pry melo zlepsit)
- kvalita komponent, originalni obaly sedi naprosto presne a karty se v nich krasne vlezou do puvodniho insertu

Nightfall
+ tema (precteni uvodniho a zaverecneho pribehu nepohorsi, rad vidim za kartami pribeh - a porad lepsi nez trpytici se gaypir Edward)
+ chain a kicker mechanismus
+ hrani i v prubehu protihracova tahu
+ interakce mezi hraci - sejmout ho, parchanta! :-)
+ samocistici mechanismus starting decku
+ vyvazovaci mechanismus zraneni - sice svini balicek, ale da se za ne dolizavat nebo nakupovat vice karet
+ dobra i ve vice hracich - mozna i lepsi, vznikaji super retezeni s necekanymi efekty
+ privatni archiv - 2 balicky, ze kterych nakupuje jen vlastnik (na rozdil od 8 verejnych)
+/- draft - je to zpestreni hry, mit pokazde jine zdroje k dispozici. Muze se ale stat (jako nam v posledni hre) , ze ve verejnem archivu nejsou zadni sluzebnici, jen rozkazy - a ve hre ma pak jasne navrch ten, kdo ma ve svem privatnim archivu silne utocniky, v tomto pripade je hra uz od zacatku trochu predurcena
- zatim mala variabilita karet, podle meho bude potreba rozsireni, aby se daly lepe kombinovat chain a kicker efekty, privital bych i vetsi ruznorodost efektu
+ kvalita karet

Dominion
Nechci moc hodnotit, proste mne to nechytlo - chapu, ze byl "prvni", ale prijde mi to proti predchozim hram trochu plytke, zadna interakce, VP svini balicek. Malicko lepsi jsou Intriky, ale stejne, kdykoli sahnu po jedne z vyse popsanych, nez po Dominionu.

Puzzle Strike
Super herni mechanismus, ale to provedeni se mi proste nelibi. Prijde mi to jako kombinace ciselnych her a hry s pivnimi tacky. Na BGG jsem videl home made verzi s kartami na kterych byly poloodene anime/manga krasky - to bylo hned o necem jinem :-)

14.4.2011 01:37:08

eyciir
Super srovnání ! Hrajeme teď doma RE, jakožto první deckbuildingovou hru stále dokola a zvažuji koupi další. Volil by jsi spíše rozšíření RE:Alliance nebo Nightfall ?
Preferuji spíše tunění balíčku, než více náhody, tedy proto se mi, na rozdíl od většiny zde diskutujících, více líbí v RE Strory mod než ty další. Jo a hrajeme převážně ve dvou.

20.4.2011 21:49:53

panzer
Kupodivu Ti dam jinou odpoved - byt Tebou, beru Ascension. Ve dvou je to super hra, rychla, da se tam dobre taktizovat, byt jsou lidi, kteri to neuznaji.
Samozrejme na rozdil od RE, Dominionu a tak nemas uprostred od zacatku hry dane hromadky karet, ktere si kupujes. Misto toho je uprostred 6 karet, ktere se postupne doplnuji z dobiraciho baliku pokazde, kdyz si clovek neco koupi, nebo porazi.

Nightfall se od techto her dost lisi. Treba i tim, ze na konci kola nezahazujes karty a nedobiras 5 novych. Misto toho si nektere karty muzes nechat a dobrat jen do peti a nasledne diky odhozeni zraneni mit nakonec na ruce treba 10 karet.
A vubec nejvyrazneji tim, ze neziskavas zadne body - naopak, snazis se co nejvice zranit protihrace a nicit ho jak je to jen mozne.
Nightfall ve dvou neni spatny, ale priklanim se k tomu, ze tohle je jedna z deckbuildingovych her, kde je lepsi vetsi pocet hracu, protoze vznikaji uzasna komba zretezenych karet.

Pokud uz hrajete RE, pak je RE:Alliance samozrejme taky dobra volba - uz znate vetsinu mechanismu, da se to hrat jako samostatna hra, nebo to zkombinovat se zakladem - nove postavy, schopnosti, monstra, udalosti, ale hlavne - zbrane, hodne zbrani!

Takze abych to uzavrel, byt Tebou, koupim si vsechny vyse zminovane - rozhodne to stoji za to! (Ne, nejsem agent zadneho obchodu s hrami :-))

21.4.2011 16:27:59

eyciir
to ti nevěřím, přiznej se, že jsi si otevřel obchod s karetkama :-P

21.4.2011 17:05:48

Ella
Kez by ;-)
Ale ja jich zas tak moc nemam a neznam - a do nekterych mam uplne strach se poustet, kdyz ctu recenze. Prijde mi, ze hodne vydavatelstvi se chtelo svezt na vlne zahajene treba Dominionem a tak bylo vydano mnoho deckbuildingovek narychlo, bez poradneho testovani a vyvazeni hratelnosti.

Hral jsem ted zas nekolik particek Ascensionu a Nightfallu a s kazdou hrou jako by se nam vice oteviraly oci - clovek si najednou vsima, ze se otevrel prostor pro nejake takticke rozhodnuti, ktere treba nema okamzity viditelny efekt, ale za par kol prispeje k vitezstvi a tak.
Po uplne prvni hre Ascensionu jsem si rikal, ze si ho poridim.. Po druhe jsem byl rad, ze jsem to jeste neudelal, prislo mi to nejake divne. Pak jsem si ho stejne koupil a nelituju :-)
Stejne tak s Nightfall - uzasna hra, ktera se ale ve vice lidech ze strategickeho planovani meni na emocemi rizeny masakr - "Tak ty jsi mi ho znicil jo? Jak myslis - tady mas!" :-)

Proto nemam rad, kdyz se nekdo snazi rict, ktera hra je lepsi - kazda ma neco, kazda je vhodna pro jinou prilezitost a spolecnost.

Ted se chystam kupovat rozsireni pro vsechny karetky co mam a pritom budu sledovat, co dalsiho se objevi na trhu, abych si rozsiril obzory :-)

22.4.2011 10:23:05

to eyciir
a kere podle tebe jsou ty nedotestovane, resp. do kterych se bojis jit?

22.4.2011 10:34:48

ndru
Heroes of Graxia - muze to byt jen muj dojem, mel jsem to v ruce jednou, takze i toto hodnoceni berte prosim s rezervou. Samotne provedeni karet (orezy, velikosti) je docela fuserske, pokud jsem nahodou nemel nejaky vadny vzorek. A potom to hrani samotne - mne treba trocha matematiky nevadi, ale tady je to obcas ubijejici - a popravde nemam ve svem okruhu pratele, kterym by se chtelo do neceho takoveho jit.
Ja od hry chci hlavne prijemne straveny cas a zabavu - to je to co od karetky cekam. Sviznou, jednoduchou, odpocinkovou hru.
Kdybych chtel neco jineho, zvolim nejakou wargame.

Nechci tu hru nejak hanit, je to zajimavy hybrid MtG a Dominionu, ale nesedlo mi to. Mozna bych ji potreboval hrat vickrat - jenze mne prave nenadchla natolik, aby se mi to znova chtelo.

A klidne mne ukamenujte, ale prilis mne nelaka ani Thunderstone :-(

A nejhorsi na tom je, ze si ty hry chci stejne koupit.. Mam proste rad karticky s hezkymi obrazky... :-/

22.4.2011 12:16:39

eyciir
"Mam proste rad karticky s hezkymi obrazky". A to rád hraješ Ascension ? Mě tedy přijde jako kdyby ty karty kreslila desetiletá holka. Takže byť je to asi dobrá hra, kupoval bych valstně jen texty na kartách.

22.4.2011 13:22:47

to panzer
tak si nekdy nech neco nakreslit od desetilete holky (e;
tady se uz dostavame do oblasti gusta a proti gustu zadny disputat

22.4.2011 13:32:46

panzer
Nikde se netajim nazorem, ze Eric Sabee se dal na drahu umelce az pote, co pil prilis mnoho a prilis dlouho :-) Ale i presto mi jednotny graficky styl Ascensionu vyhovuje. Treba takovy Reactor Monk se mi opravdu libi, klidne bych si ho povesil v obyvaku :-)
Vice obrazku treba na
http://www.facebook.com/album.php?aid=209538&id=333291730714

Jak rikal nas profesor vytvarky (akademicky malir) - "Pri pohledu na obraz nikdy nerikejte 'to se mi nelibi'. Muzete maximalne rict 'Tohle jsem nepochopil.'" :-)

Nektere obrazky Thunderstone jsou moc hezke - jenze co delat, kdyz mne ta hra herne nezaujala?

22.4.2011 13:38:56

Ascencion
Ještě jednou jsem pozorně prošel ty karty v galerii Ascencionu a zodpovědně prohlašuji, že jsem je nepochopil :)

22.4.2011 13:45:15

to panzer
Musis si poradne precist nazev karty a pak se na ni zakoukat.... :-)
Pravda, ze ty karty jsou kreslene jednoduchym stylem, ale ma to sve kouzlo. Takovy Demon Slayer je naprosto genialni :-D Ty obrazky jsou kreslene takovym zpusobem, ze se to v tom ztraci a chce se to vic zamerit. :-) V jednoduchosti je krasa preci ;-)

23.4.2011 10:57:45

Artwork
Ja som na temu artwork dostal "facku" od mojej zeny. Cely vzruseny som ospevoval Gosu a prehliadal karticky jednu po druhej, naco mi ona zahlasila: ,,mne je to jedno, ja to hlavne chcem hrat!"
Takze tato tema je taka osemetna. Ja som "nepochopil" Nightfall a celkom dobre "chapem" Ascension:)

Vojtech vsetko naj, v slovenskom kalendari mas dnes meniny, tak mozno aj v ceskom.

23.4.2011 13:16:48 | Upraveno autorem (porovnej)

to miso
Je to tak, dekuju za prani. :-)

23.4.2011 15:18:17

Artwork
Kdybych mel vybrat, ktere karetni obrazky "chapu" nejlip, tak to asi vyhraje Anima :-)

23.4.2011 15:32:21

Ascension a jednoduchej styl??
jestli nějaký karty nejsou kreslený jednoduchým stylem, tak je to právě Ascension... umělec nejsu, malování nerozumím, ale z těch obrázku poctivá umělecká práce uplně vyzařuje... narozdíl od všech ostatních jednoduchých, na první pohled líbivých, navzájem od sebe těžce odlišitelných karet...

mít doma na zdi obraz Cetry... nebo Reactor monka... nebo vůbec asi 90% těch obrázků z Ascensionu tak skáču do stropu radostí...

23.4.2011 18:13:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Rune Age
zacina to vypadat zajimave. objevila se karta a na ni Instant. zeby volani po interakci vyslyseno?

26.4.2011 09:08:21

DreamBlade
nasel jsem zajimavy format i v tehle sberateleske figurkovce. teoreticky pouzitelne i na sberatelskou karetku

Swimming Pool

Having trouble getting new players into the game? Playing Swimming Pool allows a new player who owns no minis to compete with players with play sets of every mini in the game. A pool of 32 to 48 minis is placed off to the side of the Dreamscape. This pool will provide the minis for both players in the game. Though they share a Reserve pool, players have their own individual Graveyards. With the right pool of minis, this variant can be more challenging and deeper than vanilla Dreamblade. An ability like Corpsebuilt, which forces a player to put a mini (or two) into the Graveyard as part of the spawn cost becomes really powerful since it moves minis from the shared Reserves to a player-owned Graveyard. Of course, the opponent might then make a point to spawn the best Graveyard manipulation minis and render the minis in the Graveyard moot. We keep a set of forty minis together at all times and constantly swap in new minis to see how they work. I highly recommend this format for players who enjoy playing the game more than constructing a warband.

17.5.2011 20:02:49

po case
tak jak to vypada na poli deckbuildingu (vcetne zetonu, kostek a jine haveti). nejake nove objevy?

30.7.2011 17:30:01

ndru
Ja doufam v ty Rune Age, dost se na ne tesim. Pristi tyden je to tu, jak jsem psal, tak se tesim na test...

30.7.2011 17:39:26

to aneken
prinasi neco zasadne noveho ci odlisneho?

30.7.2011 17:47:27

...
Já jsem objevil Star Trek Deckbuilding game od Bandai, tak jsem zvědav. Runeage si asi nechám ujít (když tak jen zkusím v klubu, jestli bude), šetřím se na karetní Blood Bowl, i když ten už pravda nebude moc deckbuildingový ,alespoň ne čistokrevný DB.

30.7.2011 18:02:54

ndru
Hrani na scenare - kooperativni, kompetitivni. Plus pro me zajimave fantasy prostredi a pekne zpracovani...

30.7.2011 19:01:27

to aneken
ty scenare vice mene byly uz v RE, nae?

30.7.2011 21:22:51

to Beholder
co je to cistokrevny db?

31.7.2011 09:36:55

Vybíráme z Bazaru

LOTR TCG z roku 2002 od 1kc
LOTR TCG z roku 2002 od 1kc
Akt. cena: 410 Kč
Končí za: 23 hodin

Offcanvas