obecně o deckbuildingových hrách - teda doufám

viz. nadpis (e;
5.4.2011 14:14:30

kren
Ja bych rekl, ze je to trochu odlisne, neni to cista kombinatorika, ale taky o predstavitosti, jak spolu muzou ty karty fungovat. Ale pokud te to kombinovani neba, tak je jasne, ze te tenhle typ moc bavit nebude... Me ted docela zaujal Nightfall, kterej kombinacim pridava jeste novy rozmer. To bude docela tezka hra na zvladnuti...

13.4.2011 11:13:56

...
Já mám deckbuilding hodně rád, ale mám problém s tím, že vždycky dojdu k závěru, že Dominion je nejlepší a nejvíce mě baví :).

13.4.2011 11:59:53

kandelabr
To je přesně ta věta, co jsi napsal. "Mechanismus je to pěkný, ale zapomněli k tomu přidat hru". Pod to bych se podepsal.

Nápad super, ale hra sama o sobě mi přijde hrozně prázdná. Na začátku si naplánuju, jak moje hra bude vypadat a co chci v balíku mít a pak po třeba hodině zjistíme, jestli byla lepší má taktika nebo soupeře. Obsah jednotlivých kol hrozně nudí.

Stále doufám, že se ještě objeví nějaká deckbuildingová hra, kde bude i náplň kola mít nějaký smysl a bude nabízet víc taktických možností.

13.4.2011 12:11:46

deckbuilding
a proto mám ráda resident evila - celou dobu vím, že musím vymydlit co nejvíc zombíků
Nightfall je taky super

13.4.2011 12:17:38

to Sjone
mno. a prave nejakou uzzsi doprednou taktiku v Ascension imho nejde naplanovat. obecne muzu hrat na konstrukty, na runy, na svineni, na mechana apod. ale karty chodi ruzne. muzu jet runy a budou chodit monstra. muzu jet power a nebudou chodit monstra. nezabanishuju Hedron Cannon a protihrac jak na potvoru vysklada osm run....

13.4.2011 12:21:11

to Ella
jenze kdyz hraju za sedmdesatkovou postavu, tak pokazde riskuju, ze zombici vymydli mne

13.4.2011 12:22:28

ndru
jj, v tom se mi ten Ascension líbí víc než Dominion. Tu samotnou hru má pro mě lepší, ale moc se mi nelíbí ten relativně náhodný způsob získávání karet.

13.4.2011 12:27:14

Deckbuilding
Mě se styl deckbuildingu líbí a Dominion mě neomrzí asi nikdy. Pravda, s interakcí hráčů je to už slabší a třeba u Thunderstonu mě to i docela mrzí, protože hra je jinak dobrá. V tomhle směru mě nadchlo vyzkoušení Nightfall, kde jsou díky řetězcům neustále ve hře všichni hráči. Po dlouhé době deckbuildingů, které mě nezaujaly (mám Thunderstone, tak se do dalších fantasy moc nehrnu) mi přijde Nightfall jako svěží vítr díky značné interakci a taky kombinování karet.

13.4.2011 12:28:07

to Sjone
zatim v nahodnosti ziskavani karet me nejvic sere paradoxne RE. ve vetsine pripadu nakupovanim zbrani jen prohloupim. koupim nejaky zaklad a odkryju tu jednu jedinou lepsi v tomhle resource pile. samozrejme uz nemam ani zlato ani nakup a protihrac si z vesela slizne smetanu

13.4.2011 12:33:50

mechanismus x hra
Mně teda Dominion nudný nepřijde. Ano, jedu si svoji strategii téměř bez ohledu na soupeře (i když např. Čarodějnice je silně strategická karta hlavně ve více hráčích), ale nevidím v tom rozdíl oproti jiným eurohrám. Taky si na začátku vyberu strategii, kterou se snažím co nejlépe využít. Např. u Dobyvatelů vesmíru je základ strategie dán už startovní planetou a nemá význam se cpát jinam.

13.4.2011 13:14:35

to ndru
Me je jasne, ze me tu bude kazdy kamenovat za moje nazory nebo srovnani her jako je Dominion a spol. a MTG a spol., ale na uvod uvedu zasadni rozdily, abych toto riziko eliminoval:
Obrovskou vyhodou Dominionu, Resident Evilu apod. je, ze se koupi jedna hra za 600 Kc a s tou se hraje od nevidim do nevidim.
Oproti tomu MTG, Star Trek, Pan Prstenu (nevydava se jiz), Star Wars (rovnez se nevydava), Legend of five rings, Vampiri (budoucnost nejasna) a co ja vim co exsituje, tak je nutne neustale karty dokupovat, pricemz jejich cena se znacne hybe s poptavkou, cili bohuzel nastavaji situace, kdy karta stoji i 1000 Kc, ale to je chyba nebo spis vychcanost spolecnosti, ktera danou hru vydava.

A ted teda v cem vidim ty zasadni rozdily, pokud pominu naklady:
Dominion a spol.:
+ zajimavy mechanismus, ze clovek zacina s par kartama a postupne si balicek dostavuje
+ relativne velka variabilita co se staveni balicku tyce, kdyz vezmu v potaz, kolika kartami hra disponuje
- temer nulova interakce mezi hracema, co se RE tyce, tak je to trochu lepsi, ale stejne jde spis o chozeni do mansionu a zabijeni potvor a tim ta hra vlastne konci
- neni zadny alternativni zpusob vyhry krom ziskani bodu a v RE mozna zabitim soupere nejakym zpusobem, jinak jsem nic jineho neodhalil
- hodne postradam jakysi rad v tom, jak probiha vlastne kolo, prislo mi, ze v RE je to trochu zmatene a v podstate at to zahrajete jakkoli, tak to neni nikdy spatne

MTG a spol.: (nebudu uvadet plusy nebo minusy, nemuselo by to byt objektivni)
Zacnu asi nej vyhodou oproti ostatnim hram a to je striktni rad toho, jak vlastne probiha jedno kolo hrace. Jsou dany presne faze, ve kterych se co deje, coz pusobi slozite, ale velice pruhledne, co se prubuhu kola tyce. System umoznuje reakce hrace na zahrani nejake karty. S tim je spjata dalsi vyhoda, hra je velmi interaktivni a hraci hraji opravdu proti sobe, reaguji na sebe. Neni to hraju si na vlastnim pisecku a nemusi me zajimat, co druhy hrac dela, protoze s tim v podstate nemuzu moc udelat. Hra ma sice jen dva druhy vitezstvi a to bud ubrani souperi 20 zivotu a nebo dolizani balicku, ale nescetne mnozstvi zpusobu, jak toho dosahnout dela hru velice variabilni. Mimo potvor, ktere hrac vyklada ma k dispozici kouzla/triky, ktere muze hrat bud jen ve svem kole a nebo v podstate kdykoli. Je tam boj se souperovymi nestvurami a mnoho dalsich.

Na obranu, ze je hra velice draha tu je moznost zajit na turnaj, ktery stoji 600 Kc, hrac dostane nejake mnozstvi boosteru, ve kterych ma karty, ty rozbali, postavi si z nich balicek a hraje. Ja osobne preferuji, ze si balicek postavim dle sveho a s nim hraji, ale tato varianta je asi co se ferovosti tyce nejlepsi a karty, se kterymi turnaj odehraje, tak je muze pote prodat. Muze mit smulu a turnaj se mu muze zaplatit treba jen ze 30%, ale muze mit i stesti a potom muze na turnaji i vydelat. Kazdopadne to vyjde asi stejne, jako kdyz si nekdo koupi Dominion, odehraje ho a pak ho proda za nizsi cenu a takhle porad dokola.

Takze shrnuto a podtrzeno MTG a tomu podobne karetky obsahuji dumyslne systemy, ktere zajistuji velkou interakci mezi jednotlivymi balicky a hraci, nescetne mnozstvi kombinaci a propracovany rad co, kdy, jak a proc a neni to hrani si na vlastnim pisecku (neplati to uplne 100%, jsou balicky, na ktery koukate 20 min a protihrac vam potom povi, jestli jste prohrali nebo vyhrali, ale to je format, kde je zakladni vklad cca 50 tisic, takze to tu neuvazuju). Vsechno tohle u Dominionu, RE atp. postradam a chybi mi tam jakasi variabilita a hlavne interakce mezi hraci.

13.4.2011 13:18:03

husak
Mám rád možnost volby a nějakým způsobem reagovat na soupeře. Takže Dominion prostě jen není hra pro mě. V tom bude asi celý ten problém :)

13.4.2011 13:19:46

Vojtech Musil
Vidím to v podstatě stejně... na druhou stranu do dalšího CCG/TCG/LCG se mi prostě nechce, protože to ve výsledku vyjde na spoustu peněz, pokud budu chtít, aby to hraní mělo nějaký smysl a hlavně musím věnovat hrozně moc času theorycraftu.

Tyhle deckbuilding hry... jsou v podstatě jen karetní stolní hry. Oddechovka, žádné extra přemýšlení nebo kombení, prostě relax.

Tohle jsou prostě chrakteristické elementy, které mi v podstatě nedovolí tyhle segmenty ani srovnávat.

13.4.2011 13:26:46

vojtech
Vím, že jsem s tím už otravný, ale...
Night fall a puzzle strike je hodne konfliktní a obě jsou hodně o reakcích v tahu soupeře. Bere si to mechanismy z dominionu a Mtg a dohromady vzniká velmi zajímava interaktivní hra.

A tvé povídání o tom, že deckbuildingy jak je známe nemají řád a fáze, jsem nepochopil. U všech pokud vím, je nějaká akční fáze, fáze nákupu atd. V přesném sledu. Ale nevím nehrál jsem je všechny.

13.4.2011 13:27:37

vojto
pomerne dlouhe srovnani ale srovnavas jen dominion + RE s MTG. nehral sem MTG ale navic sem hral puzzle strike a videl sem nightfall a prave v tehle dvou hrach je odstranena ta neinteraktivita... konkretne RE mi prijde hrozne pomale ze zacatku a ke konci se to tahne taky

13.4.2011 13:33:00

to Sjone
V tom s tebou naprosto souhlasim. Ale to uz je vec vkusu. Ja osobne hral a rad bych se k tomu trochu vratil, MTG. Kamarad hral pana prstenu na pomerne vysoke urovni, MTG, ve Star Treku je jeden z nejlepsich na svete a hraje vse co se da. Predpokladam, ze vetsinu karet co mel, tak je prodal a penize z investice se mu vicemene vratila. Pokud chces hrat rozmanite hry, tak CCG/TCG/LCG nejsou vhodne prave kvuli financnim podminkam.

Dulezite ale je mit jakesi portfolio karet, ktere jsou drahe, ale "univerzalni" a vis, ze ti vydrzi dlouho a ty se snazit do balicku pokazde integrovat. Tak to mam v podstate ja. :-) Horsi to je, kdyz me ten samy balicek uz tolik nebavi, tak bych ho rad obmenil a to je trosku problematictejsi...

13.4.2011 13:33:26

to Loser
Ja jsem vysel z predpokladu, ze RE si bere to nejlepsi z Dominionu a nejake jine karetky... Takze jsem od toho cekal neco vic, ale to jako clovek, ktery ma zalibu v CCG apod. asi nikdy neoceni a vzdy to pro me bude hra spis na druhem miste oproti CCG.

to Elenistar
Nevim, proste mi to kolo v RE prijde desne chaoticke a prazvlastni + ta neinterakce mi hodne ubira na pozitku. Musim odzkouset jine karetky, ale uprimne me to dost odrazuje.

13.4.2011 13:40:23

vojto
nechci deckbuilding obhajovat, ale podle mě je absolutně neadekvátní srovnávat a jakýmkoliv CCG/TCG. To jsou jiné hry, které fungují jinak a mají úplně jinde své možnosti. Hlavně MtG, L5R a třeba Vtes jsou všechno hry z roku 1990 - 1995. To je prostě moře karet, co za tu dobu bylo vydáno.

Deckbuilding je prostě něco jiného.

Také mám rád CCG/TCG a deckbuilding proto jen stěží může naplnit mé nároky a pořád doufám že se mu to přeci jen povede.

13.4.2011 13:41:44 | Upraveno autorem (porovnej)

sjone
Podle me se mu to povest nemuze a ani na to neaspiruje. Pokud mas cas a prachy na Magic, tak ten vzdycky bude lepsi, protoze mas daleko vetsi moznosti, prave kvuli spouste karet. Ja jsem zacinal s ruznymi ccg/lcg, ale nikdy me nedrzely dlouho, protoze mi to prislo moc penez. A kdyz uz jsem pak ty penize mel, tak na to nebyl cas. A tak radej jednou za cas vytahnu krabici s Dominionem nebo si ho zahraju na netu...;) Cilove skupiny CCG a deckbuildingovych her typu Dominion jsou proste do znacne miry odlisne.

13.4.2011 13:59:17

aneken
Ono je to možná i dobře.

13.4.2011 14:04:40

Sjone
To si myslim taky;)

13.4.2011 14:06:12

Vojta
Samozřejmě i TCG/CCG/LCG hry mají své přednosti, hrál jsem MtG (výborná hra, kterou mi znechutilo chrlení nového obsahu natolik, že jsem definitivně skončil) a hraji Call of Cthulhu (LCG) hlavně kvůli tématu.

Přesto se mi víc líbí deckbuilding, protože je to rychlejší než si stavět vlastní balík a za malou cenu máš dost muziky, což jsi ve svém příspěvku pospal. U deckbuildingu (jak jsi správně podotkl) byla největší slabinou malá míra interakce hráčů. Dominion i Thunderstone tímto nešvarem trpí, ale Puzzle Strike i Nightfall tento problém řeší a ostatní hráči se dostávají do hry. Obzvláště u Nightfall hrají neustále všichni. Takže argument o malé interaktivitě se mi už nezdá aktuální.

Stejně tak argument o nejasném vymezení průběhu kola se mi nezdá, protože Dominion, Thunderstone, Nightfall i další hry mají jasně popsáno, jak co probíhá a nepamatuji si, že bych narazil na nejasnosti v tomhle směru. Nakonec je to tedy o preferencích, co za své peníze chceme, zda více her nebo jenom málo vybraných, v tom se shodneme.

EDIT: Měl bych psát kratší příspěvky, jdu s křížkem po funuse, tady se mezitím objevilo příspěvků, že ten můj se jeví zbytečný...

13.4.2011 14:28:33 | Upraveno autorem (porovnej)

to Thales
v RE si vice mene muzes zahrat co kdy chces, jen musis pripdane dodrzet timing a zaplatit/nabit. poradi action, explore, buy je libovolne

ale to je jen RE

13.4.2011 15:05:23 | Upraveno autorem (porovnej)

to all
Vezmu to od zacatku. Do diskuse jsem prispel tim, ze jsem zacal, ze pokud patri MTG do teto skupiny, tak je podle me nejlepsi. Mozna bylo lepsi uvest nejen MTG, ale celou skupinu her CCG/LCG/TCG. Bylo mi receno, ze to je spis jina kategorie a ja jsem tedy rekl ok, beru na vedomi a pak padnul dotaz, co se mi na tom zda lepsi. Uvedl jsem tedy srovnani, proc je pro me tento druh karetnich her zajimavejsi a tim to konci. Nikomu neberu Dominiony, Puzzle Striky apod. ale pro me to bude porad proste jen odvar toho, co mi hry typu MTG muzou nabidnout.
Samo ze se ty hry nedaji uplne srovnavat, protoze system her a jejich vydavani je uplne jiny, ale kdyz se ndru ptal, tak jsem mu odpovedel.

13.4.2011 15:22:46

to Vojtech Musil
tvoje prispevky taky tak beru a dekuji za postrehy. budu je jeste chtit trochu rozvest, ale potrebuju vysetrit par casu to poskladat do vet

holt jak vidno zakladatel diskuze je zde pramalym panem (e;

13.4.2011 17:36:37

Vybíráme z Bazaru

SideQuest NEMESIS
Akt. cena: 370 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas