herny material

v poslednych diskusiach trosku vyhrotil konflikt o celkovom grafickom spracovani hier,teraz odbocim len ku konkretnemu prvku-drevo alebo plast.Ak zoberiem syda,ze hra pri pive,tak beriem,ze plast.Ak si chcem ale akademicky hru vychutnat,napriek tomu ,ze ameri hry musia mat figurky,a euro su preto trapne-viem si skoro vsetky hry predstavit s drevenymi zetonmi,max.horna polepka ako na dunu alebo agricolu.Uz s tym nechcem mladych provokovat,ale posledne trapne figurky do AFE 3 ma znovu nazlostili.Asi som uz trapos sam,lebo ani civku s tym plastom neprekusnem.
21.10.2010 22:08:13

Plast vs. Dřevo
Já osobně o mám tak, že k Ameritrashi prostě plast patří a dřevo jde zase k eurovkám. Na novou FFG Civilizaci se třesu a je to pro mě must have. Otázka je, jestli by byl rozdíl i v případě, že komponenty by byly dřevěné (každopadně osadník vypadá super).
Celkově mi přijde, že k Euru dřevo patří a neřekl bych, že jsou kvůli tomu trapné. Např. i když osadníky nevlastním, tak plastové nemůžu vystát ;-).

21.10.2010 22:14:02

dedo
Já tedy nějak nevím, co na to odpovědět, ale když už jsem v příspěvku zmíněn, tak bych asi měl. Záleží na konkrétní hře - třeba nový Tikal se mi vůbec nelíbí, protože mi do něj plast nesedí. Na druhou stranu, zítra snad stihnu v bazaru koupit Die Schlacht Der Dinosaurier a tam si to se dřevem představit nedovedu, podobně jako třeba v Dreamblade. Ale zaujaly mě třeba i Dominant Species, i když to je vzhledem naprostá obludnost.

21.10.2010 22:16:48

dedo
Kedrigern: s Osadníky jsem na tom stejně.

Třeba já si nechci hru akademicky vychutnat, ale chci se u ní především pobavit a zažít pěkné chvíle. Nehraju kvůli intelektuální samohaně, ale v první řadě pro zábavu.

21.10.2010 22:19:39

Plast vs Drevo
Kdyby ty figurky byly tedy ze dreva, tak by se ti Ameritrash libil? :-) Tam nejde o material, nebo alespon u me ne, ale o ty figurky. To je uplne jina dimenze, kdyz si muzes sahnout na figurku rytire, marinaka, zombie, kouknes se, jak ji nekdo ztvarnil, je dostr hruzostrasna?, vypada verohodne? Proste to jsou prvky, ktere dokresluji atmosferu a hra s nimi je asi pohodlnejsi. Dlouho vyhlizim hru War of the Ring, ale nedostavaji se penizky nebo treba Middle Earth Quest. Predstav si, ze by kazda figurka byl jeden zetonek s polepkou, ze to je Nazgul, Uruk-Hai a co ja vim, co tam je za postavy.... myslim, ze by to nemelo takovy uspech, protoze by to ztratilo tu atmosferu boje mezi figurkama. Byl by to jen boj zetonku.
A proc ja nemam rad zetonky? Trochu mi pripominaji tabulkove hry.

21.10.2010 22:19:56

Vojta
No, třeba WotR se mi s figurkami zas nelíbí, přijde mi nepřehledný. Na BGG jsem viděl fotku jednoho typa, co si jednotky udělal z dřevěných koleček s polepkami a jako figurky nechal jen hrdiny. To bych si koupil hned. Je to prostě hra ode hry, ale povětšinou s tebou naprosto souhlasím. WK, Runewars, TI3 s dřevem? Fuj. A osadníci z nové Civky jsou prostě prima. Je to jasné nebo se tady mám i vykakat? (modří a PJ už vědí)

21.10.2010 22:23:39

PJ

dedo
Nevím, proč se oháníš trapností. Vkus není trapný. Může být dobrý, špatný, pokleslý.... ale proč by měl být trapný?

Na rozdíl od Kedrigerna nevnímám tak silně relaci [(euro => dřevo) + (AT => plast)], ale některé hry si bez plastových figurek nedovedu představit (konkrétně: Cosmic Encounter, Cyclades, 3 Musketeers, Torres, Ninja vs. Ninja, San Marco...) a některé si nedovedu představit bez dřeva (Shogun, Pilíře Země, Downfall of Pompei, ad.).

Mimochodem, jsou hry, které kombinují současně více materiálů, i dřevo a plast (San Marco, Torres, Galaxy Trucker) a má to svůj význam, jsou hry, kde jsou komponenty z dalších, zatím nejmenovaných materiálů (nádherné kamenné sošky v Tobagu, textilní koberečky v Marakeshi, skleněné čočky ve Factory Funu, atd.).

Prohlášením jednoho materiálu za "trapný" se člověk zbytečně ochuzuje o zajímavé hry a podle mě tím dává i najevo, že zase tak moc her nehrál, protože v některých hrách jsou dle mého skromného mínění nedřevěné komponenty herně funkční, kvalitou vynikající a provedením velmi vkusné.

21.10.2010 22:28:24 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
Ja s tebou souhlasim, ze to na te prehlednosti asi trochu ztraci. Ale jelikoz jsem hral Star Wars miniatury, tak jsem k tem figurkam nejak vice prilnul a kdyz si muzu osahat figurku, tak z te hry jsem vic na mekko, nez kdyz hraju s zetonkama. :-) Beha mi mraz po zadech, kdyz si predstavim, jak hraju SW minis s zetonkama figur :-D (trochu nadsazka). A za tu neprehlednost mi to stoji. Bitva u Minas Tirith taky nebyla prehledna ;-)

21.10.2010 22:32:11

PJ

sydo
Je to jasné, Karle, kde jste se mimochodem flákal celou vycházku, k.a?
Souhlasím s povětšinou Tvým názorem, jen Tikal ][ bych musel vidět, na obrázku figurky moc vidět nejsou... a Osadníky mám raději v plastu. A křeččí kolo a bamboleo spíš ve dřevě :-)))

21.10.2010 22:33:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Minas Tirith
To mi nemusíš říkat, já vyrůstal na Bitvě na polích Pelennoru :D

21.10.2010 22:33:53

sydo
Já si zase na WotRu ujíždím a vychutnávám si každou figurku ;-) Nepřehledné to být někdy může - je potřeba nabarvit podstavce.
Tikal s plastem? To jsem ani nezahlédl, že existuje - asi tak fůůůůůj...

PJ: no neřekl bych silně, ale ve většině případů to tak je (alespoň u her, které mne zajímají) ta relace prostě je...

O trapnosti samozřejmě u mě není řeč, to bych nenazval u žádného zpracování... Ale ten plastový Tikal mi nejde z hlavy...

21.10.2010 22:34:06

PJ
Btw. dnes jsme hráli volné pokračování ninjů - Pirate vs. Pirate a pro tři je to bomba. Ještě jednoudšší pravidla než ninjové, ale možností dost. Jednoduché, účinné, moc pěkné na pohled.

21.10.2010 22:35:25

PJ

sydo
Zajímavé. Už jsem na to před časem koukal na BGG. A co jinak?!
Pořád čekám na nějaký (slíbený) report na titulce. A nic. Že vy paříte na pokoji a přitom si zase francouzsky nadáváte?!

21.10.2010 22:37:20

sydo
miera hodnoty samozrejme,mutanti,co mam chvilku ,ok.Nepaci sa mi lacne prevedenie figur v age of empires,ale napriklad polepene kocky -wizard king-pekna vec.Uz to opakujem,som stara skola,takze chapem,ze mate iny nazor.

21.10.2010 22:41:13

to PJ ad trapnost
Pozor na to! Mám už 15 let za manželku Slovenku a ve slovenštině slovo trapny má úplně jinou konotaci, pocitový význam a častost používání než v češtině. Ve slovenštině to má spíše pocitově význam něco jako nepříjemné, něco co se mě nelíbí nebo je špatné.

21.10.2010 22:41:38

dodatek
to Sydo:
Tak to potom neni co resit! Ostrileny valecniku ;-)

to all:
Ja si myslim, ze spousta z nas je ovlivnena take tim, ze koupili hru a ta ma nejaky material. V okamziku, kdy nekdo rekne, ze by tam videl radsi plast, tak se strhne lavina konzervativcu, kteri ho ukamenuji, protoze ta hra proste vysla v dreve a podvedome to tak citi, ze to v tom dreve ma byt a ne jinak. :-)
Krom toho jestli se jedna o hru typu Agricola, kde bude kosticka ze dreva nebo z plastu, tak rikam drevo. Pokud to bude nejaky slozitejsi utvar, nez jen krychlicka, tak rikam plast.
Ono jak jsem rekl, tobe by se WOTR s drevenyma figurkama libil? Predstav si tu praci vyrezat to... silenost. Na plast je forma a je to pohoda :-)
A jeste mala poznamka, neni plast jako plast. Mluvime o plastu, ale je rozdi mezi plastem, ze ktereho jsou igracci (mimochodem jako maly jsem si s nima moc hral a libily se mi) a plastem, ze ktereho se delaji figurky v dnesni podobe :-)

21.10.2010 22:41:51

PJ
Report slíbil Zeus a ten s námi není. My trávíme večer pracovně :( Ale o dojmy se musím podělit. Obzvlášť ten High Frontier mi nedá spát, 30 let vývoje, ten člověk je blázen :) Mapa krásná, dřevo neva, je ho málo :) Ale zítřek je jasný - běh do bazaru pro Schlach Der Dinosaurier!

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/1081/die-schlacht-der-dinosaurier

21.10.2010 22:42:32

reakcia
na vasom fore je pekne to,ze kym stary somar napisem odpoved,uz sa bavite o inom...

21.10.2010 22:45:25

PJ

sydo, kren
kren: Tak to pardon, to jsem opravdu netušil. Editovat svůj příspěvek nebudu, co jsem řekl má svůj význam i v češtině, i když bych to asi takhle tedy nenapsal... dedovi se tímto omlouvám za komunikační šum vzniklý jazykovou bariérou :-)

sydo: High Frontier mi připadá jako dílo z jiného světa, trochu podobně bych si představoval deskovku pro malá vulkánčata...... já bych si to nelajznul, ale v koupi Tě podporovat budu :o) mimochodem... trochu názvem a tématem podobná hra Alien Frontiers, na tu jste nenarazili? Ta zase zaujala mě...

21.10.2010 22:49:16 | Upraveno autorem (porovnej)

dedo
Já bych to s tím věkem tak nehrotil, abychom tu nevytvářeli nějaké generační mezery, pravý ležák nespěchá, podívej se na Křena - jak je nad hrobem čipera :D

21.10.2010 22:51:00

PJ
Ta kostkovka? Já ji neviděl, ale my to jen dnes tak prolétli a nasávali atmosféru.

21.10.2010 22:51:50

kren
nie som si isty,ale tusim si tu /prepac za tikanie/najstarsi.Ako mlady absolvent architektury som chodil roky pracovne do Prahy-mam kamosov na jihlavsku,morave-bol som na vojne v hradci-sluzobne v prahe X krat-nikdy som rozdelenie neuznal,a nikdy neuznam.Mladsej generacii je to uz jedno,ALE bola to neuveritelna politicka blbost.Nie je to agitka,ale aj ja mam kopec kamosiek,kamosov,co hodili kotvy v cechach.Chodim tam pravidelne,a nikto ma nepresvedci,ze nepatrime k sebe.

21.10.2010 23:03:16

to dedo
Je to trochu off topic, ale myslim, ze CR si znacne pomohla tim, ze se odpojila. Preci jen musis uznat, ze Slovensko byl chudsi kraj a velke mnozstvi investic slo prave tam :-[ Takze asi spokojenost. Jinak tezko rict, jestli to byla chyba v dobe Schengenske smlouve. Co konkretne ti na tom vadi?

21.10.2010 23:13:49

PJ
herny zazitok je ako divadelna scena-niekedy velkolepe kulisy a nic moc,niekedy jednoduche vytvarne vkusne riesenie a lepsie...snazim sa len diskutovat o cistote neakeho celku.Trapne je ozaj nieco subjektivne hodnotene.Na koncerte celebrit je trapne mat cierne tricko za 600,ale je vporiadku mat take iste znackove za 5000.Trosku mi to pripada,ze aj agricola je uz trapna,ze ma drevo.Je mi jasne,ze musi byt pomer medzi hratelnostou a formou komponentov,ale stolova hra ma vyzerat aj na pohlad,priklad dam detske hry-viva topo.ahoy,zelvi zavody,o zoo le mio,zoo waboo,witch of salem-jednoduche,vkusne,perfektne.

21.10.2010 23:37:33

vojtech musil
len tak pre zabavu mi posli,sukromne-aby som vedel,cim si cesi poleposili.teraz v lete -bukova -cesi,senec -cesi,bol som na mare-sami cesi,bol som v tatrach-sami cesi.Mozno to uz mate ako nemci,ze sem chodia iba ti vychodni...co tu preboha vidia v tej chudobe,ako ich to bohatych sem vobec pritahuje?

21.10.2010 23:48:11 | Upraveno autorem (porovnej)

to Sydo
Ty si koleduješ, počkej až se zas potkáme, já ti dám čiperu nad hrobem ty mladíku :D :D :D.

22.10.2010 00:19:25

Vybíráme z Bazaru

Mice and Mystics (německá verze)
Mice and Mystics (německá verze)
Akt. cena: 1190 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas