Agricolu, Osadníky z Katanu, Terra Mystica, nebo Archipelago?

Zdravím všechny.
Jelikož jsme v rodině co se týká deskových her zelenáči, rád bych si přečetl vaše názory na tyto hry, kterou by jste vybrali. Zatím hrajeme všemi oblíbený Dominion a tak se poohlížím po nějaké "deskovce". S budoucím zetěm hrajeme Valor & Victory a chystáme se na Barbarossu 1941. To se ale netýká našich drahých poloviček tak bych chtěl vybrat něco "neutrálního" pro všechny.
Věk hráčů je 20 a výše a hrajeme nejčastěji ve čtyřech hráčích. Co jsem testoval hrou Bang, raději hru méně "škodící" :-). Jsou rozmazlení z Dominionu (nemáme Intriky) :). Chci z těchto vybrat jednu, dvě myslím, že je zbytečné kupovat třeba např. Osadníky s Agricolou. Klidně navrhněte i jiný tip na nějakou podobnou hru. Scifi a fantasy tématiku (vím že ve hrách asi nejvíce užívanou) nemusím. U Terra Mystycy to ještě vydržím :-).
Všem díky moc.
12.9.2013 17:43:49

Když neutrální euro s fantazy prostředí
Tak doporučuji Lords of Waterdeep, pokud nevadí trocha nagličtiny

12.9.2013 18:51:33

Scifi a fantazy zrovna není u nás úplně oblíbená.
To jsem zapoměl napsat, že hru určitě v češtině nebo jako u Archypelaga kde je možné stáhnout českou podporu :-).
Jinak jsem psal, že fantasy zrovna ne.
Každopádně díky.

12.9.2013 18:59:58 | Upraveno autorem (porovnej)

jej to se omlouvám
špatně jsem četl, Terra Mystica není špatná, ale podle ohlasů bych asi volil Archipelago

12.9.2013 19:12:41

Scout
Doporučuju vzhledem k tomu, že jsi vaši skupinku označil za "zelenáče" v sestupném pořadí takto:
1. Agricola
2. Terra Mystica
3. Archipelago

Agricola je klasika, pokud vás baví farmaření, rozhodně doporučím, určitě si k základu ale kupte buď Sedláky nebo karetní rozšíření, ideálně oboje. Karet profesí je totiž v základu málo a na druhou stranu Sedláci natolik rozšiřují možnosti, že bez nich už to moc ani nemá smysl :) Jenom bacha na hru ve dvou, bez karetního rozšíření točíte pořád stejné profese, což se časem omrzí.
Terra Mystica je už složitější na naučení a zahrání, ale přece jen vás to tam navádí, co dělat, abyste získali body, jste hodně limitovaní surovinama, což taky v něčem usnadňuje rozhodování a hlavně je tam úžasná variabilita ras.
Archipelago je zajímavé, ale z mého pohledu nejvíc náročné. Přestože jsem ho překládal a byl jsem z něj zprvu nadšený, rozhodně doporučuju vyzkoušet před pořízením, ta hra má hodně pravidel a tím, že je "semikooperativní" a autor ji zamýšlel jako vyjednávací, to podle mě není záležitost pro každého. Občas ji vytáhneme, ale mám pocit, že pár věcí nebylo úplně dotaženo do konce, nebo jsem nepochopil, jak to autor zamýšlel :)

12.9.2013 19:29:29 | Upraveno autorem (porovnej)

ruy

žiadna..
..z týchto hier nieje vyslovene zla ci horsia ci priemerna :) je to vyber tych lepsich euroviek avsak herny svet castokrat nesadne uplne kazdemu (niekomu staci krmit prasatka iny radsej cesty svetom trochu toho dobyvania :) ) v grupe a preto tvrdim ze idealne je moct si hru pred kupou aspon raz zahrat
..do pozornosti este posuvam z mojho pohladu a tvojich poziadaviek skvele Puerto Rico a Mořeplavci

12.9.2013 19:33:31

Kew
Osadníci jsou tedy u Tebe na 4. místě? Abych řekl pravdu tak se po přečtení diskusí tak nějak s Tvým žebříčkem ztotožňuji. Archipelago se mi moc líbí a je krásně provedená ale má své "ale" které by nemuselo nám "sednout".
Agricolu a terra Mysticu bych skoro dal na první místo vedle sebe s tím, že u mne trochu ztrácí tou scifi a vyšší složitostí ale to by jsme nakonec nějak překonali..Zatím ale vede o kousek Agricola s těmi dvěma rozšířeníma jak doporučuješ.
Dík že jsi se trochu víc rozepsal a za tipy, dost mi to pomohlo.

12.9.2013 21:41:06

ruy
Já nemám moc možností hry otestovat, tak proto jsem rád, když si tu mohu o hrách přečíst diskuse.
Na ty hry mrknu díky.

12.9.2013 21:43:06

co tak Trajan?
Ahoj. Ve čtyřech bych třeba zkusil Trajana nebo pokud seženeš pak Euphrat a Tigris nebo Knížata florentská. :-)

12.9.2013 21:58:26

...
Scout> Osadníky jsem nehrál, takže nemůžu soudit... Jinak pokud bys byl z okolí Olomouce, tak bych tě rád na hraní s naší skupinkou pozval ;)

stana> pěkné, ale čím víc her poradíme, tím víc půjde Scoutovi hlava kolem ;) Já bych měl taky další tipy, ale myslím, že to co nastřelil on, vůbec není špatný výběr. Já mám teda z původního výběru doma kromě Osadníků všechno :-[
Jinak z podobných her se dá vybrat fakt hodně, namátkou třeba: Trajan, Bora Bora, Tzolkin, London, Macao, Kronika panství, Ginkgopolis, Dominant Species, Puerto Rico, Brass, Caylus, Il Vecchio, Lancaster, Pravěk, Saint Petersburg, Doba kamenná, Pilíře Země, World Without End, Tikal, atd. ;) Hodně tam pak už záleží na preferovaném tématu, oblíbených mechanikách, náročnosti a s tím často spojené požadované době hraní.

12.9.2013 22:46:30 | Upraveno autorem (porovnej)

stana
Tak Trajan mne moc nezaujal ale dík.

12.9.2013 22:51:42

ruy
Puerto rico vypadá hodně dobře ale dostupnost špatná a hra v němčině, to bych nechtěl.

12.9.2013 22:54:30

Scout
Puerto je hodně klasika, dokud nevyšla Agricola, byla to jednička na BoardGameGeeku. Vyšlo to i česky, ale je to vyprodané a co vím, tak dotisk se moc nechystá. Kdyby byl v plánu, silně bych koupi zvažoval. A nedejbože ještě tak třeba deluxe edici s kovovýma mincema a vymazlenou grafikou... O:-)

12.9.2013 23:07:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Do Olomouce to mám 300km ale vážím si Tvé ochoty, dík.

Zatím tedy co jsem stačil pročíst a prohlédnout to mám asi tak:
1. Puerto Rico (kdyby bylo v češtině) i když už to je asi složitější hra. Připomělo mi to hru Colonizace na PC a ta mě bavila hodně.
2.Agricola, Terra Mystica

Ty další hry co jsi tu napsal budu muset nastudovat :-).
Jinak platí pokud možno: v češtině, mimo scifi a fantasy, "bez většího škození", doba hraní tak kolem 120min.

12.9.2013 23:15:28

.
Tak pridám aj ja trochu do mlyna. :) z uvedených hier som nehral jedine terra mysticu.

Z môjho pohľadu by som ako začiatočníkom poradil agricolu. Pre nováčikov tiež nieje najjednoduhšia, ale podľa mňa tématikou dosť ľudí chytí. Čo pozerám, veľa skúsených hráčov ju neznáša, ale to skôr podľa mňa už len z trucu. Je to veľmi dobrá hra a pre mňa asi najlepšie EURO. Ja euro nehrám skoro vôbec (avšak občas sa pritrafí), ale agricolu ešte stále občas vytiahneme a zahráme! Bola to moja prvá trochu zložitejšia záležitosť, či už na hranie, alebo na pravidlá. Nieje tam veľa škodenia a interakcia je len v preberaní si akcií (čo však môže tiež silno poškodiť). Je to hra veľmi vyvážená vo všetkých hráčoch, neexistuje preferujúca stratégia. Neviem ako to robí že nás baví tak dlho, lebo jedinú variabilitu partií zabezpečujú karty malých vybavení a profesie. Ale jednoducho, tá hra má čosi do seba.

Puerto rico. Prečo nie? Lebo existuje agricola. Puerto rico je fakt dobrá hra, baví ma, ale má svoje muchy. Skúsenosťou hráčov hra občas trpí na problém s kukuricou :) Hráči ktorí hru poznajú, možno vedia o čom hovorím. Z toho vyplýva, úspešná a preferujúca taktika. Ale tiež som počul, že skúsený hráči vedia tejto taktike zabrániť, ale už je tam dačo spoiled :) V každom prípade, je to príjemná odychovka. Väčšia ako agricola, v agricole sa pri tom počítaní ťahov človek fakt zapotí.

Archipelago. Toto je taký zmes Puerto Rica s počítačovou hrou colonization. Aj napriek tomu, že je to podľa mňa z týchto hier najlepší kúsok (určite archi nepovažujem za klasické euro), neodporúčam z niekoľkých dôvodov.
1. zle napísané pravidlá. Ja som musel stráviť ešte hodiny na BGG aby som si dáke veci vyjasnil, ktoré neboli ostro vysvetlené. Toto môže odradiť už pri prvej hre. Plus nedoriešené malé veci ako, ktorý meepl sa môže hýbať, ktorý nie a pod. Človek pokiaľ nevymyslí house rule (my postavy ukladáme na bok), musí si to pamätať.
2. semi coop ktorý nemusí každému sadnúť. Avšak v pravidlách je optional rule ktorý tento problém rieši elegantne použitím jednej jednoduchej karty.
3. z tvojho uvedeného, nemáte radi interakciu. Tu jej je strašne veľa. Vyjednávate o všetkom, úplne o všetkom. U nás sa robia v nej nepríjemné podrazy. Avšak tento bod je pre mňa najväčšou silou tejto hry a práve preto ju máme tak radi. Okrem teda skvelej grafiky.
Ináč archipelago je pre mňa silne atmosferická hra. Človek pracuje so surovinami ako v agricole, obchoduje s nimi ako v puerto ricu a ešte na vyše objavuje a kolonizuje a má pocit skutočného kolonizátora. :)

heh... samozrejme som zabudol na osadníkov. To je síce hra viac menej podobná ako hore zmienené, avšak je to pravidlami úplne jednoduchá vec, pri ktorej človek nemusí ani rozmýšľať a viac menej jeho úspech záleží viac na šťastí ako na ume. Tým chcem povedať, neprejavujú sa tam dáke schopnosti hráčov. Pre mňa je to skôr taká krčmová záležitosť :) Avšak, je to celkom zábavná klasika. Aj pri tom sa dá zabaviť :)

13.9.2013 04:58:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Scout
Z tých hier čo tu vypísal Kew by som ti odporučil vzhľadom k tomu, že chcete hrať s manželkami určite tú "Dobu kamennú" to je totiž tiež odskúšaná klasika!

13.9.2013 06:59:03

stOKYi
Rozepsal jsi se moc pěkně. Trochu jsi mě zarazil s tou Agricolou - počítací hra. Čekal bych, že Pueto Rico proti Agricole bude složitější. Terra Mystica na tom bude asi jako Agricola?
Na matematické olympiády jsme večer většinou už utahaný :-). Je mi jasné, že u každé hry se musí přemýšlet ale přece jenom jsou mezi nimi rozdíly jak píšeš.
Archipelago tedy určitě ne, to už jsem rozhodnutý.
Zatím je tedy výběr stejný. Puerto (v češtině), Agricola, Terra.
V záloze ještě mám Railways of the World, když má díky obětavým hráčům i českou podporu ale nejsem si jistý zda by to ženský uvítaly před pěstováním a chovem zvířátek :-)

springb: Dík za tip ale po pročtení diskusí, zůstanu zatím u tohoto výběru.

13.9.2013 08:23:28

Scout
Doporučuju Agricolu, manželky většinou chytne. U nás stále zůstává z manželčiny strany mezi nejhranějšími hrami.
A jak už bylo zmíněno, určitě pořiď rovnou i rozšíření - budete to mít pestřejší.
Osadníky pěkně vystihl stOKYi - je to spíš sranda, vyjednávání, dost náhody.
Agricola ti dokáže zavařit mozek :)

13.9.2013 08:27:13

cartas
Tak je asi rozhodnuto. Bude to teda trochu vítr v peněžence ale koukal jsem, že se prodává sada se všemi rozšířeními kolem 1800,-Kč Pokud bych sečetl základní hru+rozšíření a sedláky tak jsem na 1900,-Kč. Koupím to tedy asi komplet, uff. :-)

13.9.2013 09:10:14

Scout
Agricola je dobrá hra, aj mne sa páči, ale to neviem či je dobrý nápad hneď pokúpiť všetky rozšírenia. Treba počítať aj s tým, že vás to nechytne a čo potom? Budeš to rozpredávať za polovičnú cenu? Ak kúpiš základ tak s tým sa zabavíte za dosť dlho aj bez rozšírenia a keď sa bude páčiť postupne dokúpiš všetko, alebo to predáš :D

13.9.2013 09:50:56

rozšíření
osobně doporučuju základní hru a karetní rozšíření. Ostatní nemá moc smysl (všechny ty Ö packy, Č packy, X packy a ani Sedláci mě nějak neuchvátili). Nejsem příliš zastánce rozšíření her, které fungují sami o sobě výborně. Něco jiného je to u her, které si o rozšíření přímo říkají. Agri v základu funguje parádně a Sedláci se snaží udělat dokonalou hru ještě dokonalejší a to jde těžko... za mě jsou sedláci posun směrem dolů.

13.9.2013 10:13:45

rozšíření
Co jsem tu na hrách četl tak se doporučovali dvě rozšíření a to Rozšíření karty a Sedláci.Se základní hrou vyjdou dráž než ta sada kde jsou všechna rozšíření, tak proto jsem uvažoval o koupi kompletu. Ještě si to nechám projít hlavou. Je pravda že základní hra + Rozšíření by do začátku mohlo stačit..
Díky za názory.

13.9.2013 10:37:52

Scout
Ja som mal v krabici základnej hry vložené aj prvé rozšírenie ako bonus plus ešte balíček X. Jedného času sa to takto predávalo. Keby sa ti podaril kúpiť takýto kus tak máš vymalováno :-)

13.9.2013 10:46:18

@ Agricola a rozšírenia
My sme vo dvojici odohrali 50+ hier s kartovým rozšírením samozrejme (lebo pri hre vo dvojici je to nutnosť, aby ste nemali v každej hre rovnaké profesie). Až potom sa nám zažiadala zmena a dokúpili sme Sedlákov. Myslím, že pokiaľ to nevychádza nejak extra výhodne, nemusíš Sedlákov vôbec kupovať, prípadne si počkáš na nejakú akciu :).
--
Inak sa plne podpisujem po stOKYi-ho príspevok – ani ja neviem pochopiť, ako ma stále môže Agricola baviť, keď už hrávam takmer len atmosferické hry :).

13.9.2013 11:03:13

rozšíření
úplně v poho vystačíš s karetním rozšířením. Hlavně pokud byste hráli jen ve dvou, tak je skoro nutné.
Sedláci počkají, ti přidávají nová pravidla a doporučil bych je až pokud tě to chytne.

13.9.2013 11:41:47

Díky všem :-)
Děkuju všem, za rady a tipy. Vybral jsem Agricolu+Rozšíření. Myslím, že to byla taková sázka na jistotu.
Pokud vás tato diskuse nebude nudit, můžeme pokračovat.
Jak již jsem tu psal začínáme v rodině s deskovými a karetními hrami a baví nás to. Zatím máme pár her : Bang, Dominion+Pobřeží, Valor&Victory, Barbarossa 1941 z "historických" Formule1, Cestujeme po hradech a zámcích, Battletech s plast. figurkami a přibude Agricola :). Zatím tedy slabé pokrytí :-).
Další bych chtěl vybírat něco z trochu jiného soudku, tedy hry ne příliš podobné Agricole.
Napadla mě třeba nějaká hra kooperativní třeba Záchranáři?

13.9.2013 13:13:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Raising Robots - Kickstarter Deluxe edition
Raising Robots - Kickstarter Deluxe edition
Akt. cena: 2200 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas