Joe
Joe - avatar

Tlač vlastných kariet

Zdravíčko,

existujú v našich končinách nejaké zdroje, ktoré by vedeli vytlačiť vlastné karty? Či už len v preddefinovaných veľkostiach balíčkov (54, 108...) alebo aj vlastné počty, to je relatívne jedno - ono, tie karty sa dajú v podstate naskladať buď z viacerých hier, alebo pridať ako viacero kópií niektorých kariet.

Zo zahraničia viem napríklad o firme www.artscow.com, ktorá posiela do celého sveta a relatívne lacno.

Existujú ale nejakí lokálni výrobcovia?
18.8.2009 09:14:41

rbx

filda001
souhlasim s krenem, protoze jeho zpusob je rychlejsi a vysledek je stejny, tedy perfektni. Vlastnorucne odzkouseno. Ale pokud to chces delat takto, tak misto toho Herkula, ktery ti nekdy muze ty karty promocit a zkrabatit, ti doporucuju lepidlo ve spreji 3M. Pujde ti to i rychleji.

23.2.2010 14:45:58

rbx:
3M vyzkouším. Jde mi o lepení laserových výtisků - laserovka, kterou mám k dispozici tlustý papír neprohřeje, takže jsem limitován 80-100 g/m2. A krabacení nehrozí, pokud doslova nepromáčíš středový "nosný" tlustý papír, po nanesení lepené vrstvy se vršek nakrabatí - jako tapeta, ale při schnutí se krásně vypne. pokud se lepí ruby i líce, tak nedochází ani k prohnutí karet. Samozřejmě, pokud tiskneš přímo na tlustý fotopapír, tak to máš mnohem jednodušší, pro mě je to ale drahé a jak jsem psal ani možné.
Spíš mi šlo o popsání "dinosauřího" postupu, který také může komukoliv levně přinést dokonalý výsledek.
Vždyť karty se v továrnách taky vyrábí lepením a lisováním několika vrstev.

23.2.2010 16:12:32

Dokonalý výsledek
Však jo, já neříkám, že nedosáhneš dokonalého výsledku. Jen mě osobně by se s tím tedy nechtělo patlat. Spíš mne zajímá ta povrchová laminace od tvého otce - to je co za technologii.

23.2.2010 16:24:52

ad povrchová laminace
Já totiž mám s tou tenkou povrchovou laminací špatnou zkušenost, kdysi jsem si něco nechal takhle nalaminovat a časem se to začalo odchlipovat.

23.2.2010 16:27:22

kren
Otec dělá ve výrobně obalů. Jednou jsem tam byl se podívat. Je to obří stroj o pracovní šířce cca 2m. Zeshora a zespoda tam jedou fólie z válců a uvnitř se to laminuje dle tvaru vložených věcí - žádný ořez, přebytečná roztavená fólie se někam odsaje, prostě z druhé strany padají zatavené karty. (nebo spíš teda pruhy obalů na zboží :-) )
Když se laminuje celý kartón najednou a pak se to řeže na jednotlivé kusy, tak hrozí právě třepení rohů.

23.2.2010 16:41:07

kren
bližší info nemám, páč jsem IT a technologii obalů nerozumím. Taky je to věda...

23.2.2010 16:42:44

filda001
Jo, tak to máš super. Já kdybych sehnal oboustranný fotopapír alespoň o gramáži 350, tak bych se místo klasického laminování atky po této technologii poohlédl.

23.2.2010 21:20:40

Myslím, že finančně se to nevyplatí
Vyrábět hru má cenu pouze z jiných důvodů než finančních. Zkoušel jsem vyrábět dvě hry - osadníky a rozšíření proroctví (obě). Osadníky proto, že jsem našel návod, kde byly zmíněny různé varianty hrací plochy (moře nejsou na okraji ostrova, ale normálně vmíchaná mezi krajinu). Rozšíření k proroctví proto, že se nedají koupit.

V obou případech jsem dobře uspěl s lakováním. Normální syntetický bezbarvý lak (nejlevnější déleschnoucí varianta je asi lodní). Osadníci jsou menší - šestiúhelník má stranu 4cm (v originále tuším 6cm) - vyřezal jsem ze sololitu, polepil vytisknutýma krajinama a nalakoval. Výsledek je perfektní. Suroviny jsem tiskl na tenký, podlepoval tvrdým papírem, stejně body, které jsem taky nalakoval. Provedení je trochu horší, ale mám vě sady osadníků, z nichž lze skládat bezvadné plochy obsahující i moře.

karty k proroctví dopadly trochu hůře, ale dá se s nimi hrát dobře. U těch jsem zvolil variantu oboustranný tisk na tuším 100 gramový papír lepší kvality, ten jsem potom z obou stran lakoval a nakonec karty nastříhal. Zničil jsem celkem dost papíru při tisku - blbé zvětšení nebo trochu posunutí líce a rubu - tisk mi dělá problém (tiskárna Canon ip4200). Při lakování se musí dávat aspoň dvě tři vrstvy velice jemná vrstva (skoro suchým štětcem anebo sprejem), aby se lak nevsákl do papíru. Bohužel to se mi stalo, takže některé z karet jsou trochu flekaté. Navíc i kdyby se mi povedly, tak by to nebylo ono - některé z karet totiž rozšiřují sady karet ze základní hry a je poznat, které jsou původní a které nové, což hru znehodnocuje (člověk automaticky skládá dobrodružství blíž ke své postavě, když vidí, že dává původní karty a očekává, že tam bude dobrá příležitost, atd...). Až se budou dát koupit rozšíření k 3. vydání, tak je chci koupit :-)

8.3.2010 10:43:35

to Juras
Absolutní souhlas - vyrobil jsem už 3 hry (12 kusů Up Frontu, 5 kusů Kremlinu a jsem na konci tvorby Civky od Avalon Hillu) a finančně to vychází dráž než originál.
Na druhou stranu Up Front je dnes v podstatě nesehnatelný, Kremlin se prodává v tak šílené kvalitě, že je můj výrobek tak 20x lepší a Civka se už taky nedá koupit. Tohle jsou přesně ty důvody, pro které se vyplatí vyrábět vlastní hru.

8.3.2010 19:16:51

rbx

Lepidlo 3M
Vcera jsem zakoupil a nasledne pouzil modre lepidlo ve spreji 3M. Nemuzu jinak, nez doporucit. Vyborna zalezitost. Stalo me na www.svet-papiru.cz presne 550,- Kc, coz je docela dost a doufam ze mi dlouho vydrzi. Staci poradne promichat, pak prestrikat lepeny povrch, 20-30 sekund pockat a pak nalepit. Potom jde lepeny material jeste usadit, ale za chvili to drzi jak pribite. Papir se nezkrouti, vypada to, ze je to nejaka silena chemie, protoze to docela studi, ale fakt super. Prodava se jeste dve verze tohoto lepidla, zapomnel jsem presne jake maji barvy, ale lisi se treba v tom, ze to po nalepeni jiz nejde usadit a rovnou to drzi, coz neni to prave orechove.
Jinak ja to pouzil tak, ze jsem vytiskl na barevne laserovce komponenty na 130gr leskly papir a to pak nalepil na 2-3mm tlusty karton, kde to potom orezavam. Vysledek je super. Zkusil jsem to jeste predtim z jedne strany polaminovat, ale to mi nechytlo. Musim to zkusit jeste kapku jinak, aby se to potom pri hrani tolik neosoupalo. Kazdoapdne lepidlo drzi! Ma jen jedinou nevyhodu - nastrikane plochy lepi jeste dost dlouho potom, takze je vcelku velka spotreba podkladovych papiru, na kterych se ty komponenty strikaji.

27.7.2010 16:06:01

RBX
Dík za informáciu, veľmi zaujímavé. Zatiaľ je cena toho lepidla príliš vysoká, aby som ho použil len pre MSH účely... No nič, budem musieť v dohľadnom čase obnoviť starú vášeň - papierové modelárstvo! :-)

27.7.2010 17:03:07

DD

to rbx
A co to prelakovat nejakym lakem ve spreji aby se to tolik neosoupavalo?

27.7.2010 22:00:10

rbx

DD
existuje neco takoveho, myslim ze take od 3M a pouzivaji to fotografove ci reklamni agentury na tisk z inkoustu, aby se nerozpil. Normalnim lakem treba na miniatury ci na plot :-) bych se to bal udelat. Ale asi to zkusim. Jen by to chtelo asi leskly, coz ted nemam.

27.7.2010 22:26:46

rbx

DD
zatim jsem jen hrany tech vyrezanych veci natrel vterinovym lepidlem, takze ztvrdly a netrepi se.

27.7.2010 22:27:53

Zaoblovačka
Chci si koupit ruční zaoblovačku rohů a jen si chci ověřit, že se karty zaoblují na průměr 5 mm. Díky:-)

17.9.2010 13:58:19

to Marvin
S jakým poloměrem si zaoblovačku koupíš, tak takový poloměr ti bude zaoblovat :D. Existují zaoblovačky s různými poloměry a je to základní parametr zaoblovačky, když ji kupuješ.

17.9.2010 14:06:11

to marvin
Jestli mysliš takovou tu ruční malou, tak myslím 0,5cm je aokorát. Máj ji doma a myslí, že je to 0,5cm. Druhý rozměr co dělají je 1cm a to by bylo moc.

17.9.2010 14:20:08

tomasV
Díky, to je přesně to co jsem nevěděl:-)

17.9.2010 16:25:17

zakulacovačka
Ty malé mají poloměr 5mm - je to tak akorát. Pro porovnání - originální karty (např. Magic) mají zaoblení cca 3mm.

17.9.2010 20:23:09

to marvin
Tak koukám na krabičku a je to velikost S (small)

17.9.2010 23:01:42

tonery
mám prosbu, jestli tu není někdo, kdo se vyzná v tonerech... Mám doma Samsung clx 3175 a tisknu docela dost, takže se potýkám s častou výměnou tonerů. Čečný stojí cca 1100, jedna barva asi litr. Nevíte, kde se dají sehnat nějaké neoriginální tonery, které jsou levnější? Nebo je možno u nějaký refuel tonerů?
Díky

15.12.2010 09:33:23

ozzy79
Z hlavy nevím názvy, ale vím že je spousta firem, které dělají neorigo náplně a nebo plní staré. Stačí se jen vhodně zeptat pana Googla:) Já tak kupuji do černobílého laseru a rozdíl v ceně je asi 1200 za originál a 500 za neorigo.

15.12.2010 09:42:28

ozzy79
S laserovkou je problém, toner je práškový a nedá se doplňovat tak jednoduše jako u inkoustových tiskáren. Tam stačí koupit toner ve flašce a pomocí injekční stríkačky doplňovat cartridge přes vyvrtanou dírku. To u laserovky nejde. Co se týče nových cartridgi tak zkus se zeptat v abelu, já tam kupuju cartridge do černobíle laserovky.

EDIT: Teď se dívám, že abel má prodejnu jenom v Opavě, tak si budeš muset najít nějakého výrobce u sebe nebo to řešit mailem a poštou, bohužel.

15.12.2010 09:43:23 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ozzy
posledni dobou beru vse z www.naplne.com a bez problemu jak ma OKI, tak brachuv Samsung.

15.12.2010 10:06:36

to all
díky za rady, naplne.com vypadají ok (doufám, že nejde o nějakou reklamu, nebo tak něco)

15.12.2010 10:09:58

Vybíráme z Bazaru

Belaad: Země učenců a bojovníků
Belaad: Země učenců a bojovníků
Akt. cena: 410 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas