Joe
Joe - avatar

Tlač vlastných kariet

Zdravíčko,

existujú v našich končinách nejaké zdroje, ktoré by vedeli vytlačiť vlastné karty? Či už len v preddefinovaných veľkostiach balíčkov (54, 108...) alebo aj vlastné počty, to je relatívne jedno - ono, tie karty sa dajú v podstate naskladať buď z viacerých hier, alebo pridať ako viacero kópií niektorých kariet.

Zo zahraničia viem napríklad o firme www.artscow.com, ktorá posiela do celého sveta a relatívne lacno.

Existujú ale nejakí lokálni výrobcovia?
18.8.2009 09:14:41

to Joe
Kolem 14$ za jednu kartu kompletně vytvořenou zákazníkem se ti zdá laciné ??? To by mi karty na TS přišly přes 30000,- kč. Pokud vím, tak výroba karet je dost drahá, takže silně pochybuju, že by se tím u nás na maloobchodní zakázku někdo zabýval. A pokud jo, tak by ses nedoplatil.

18.8.2009 10:18:28

Joe

Artscow
kren,

Zle si to pochopil... Design 54 kariet obojstranných u artscow vyjde štandardne na tých 14 USD, ale často ponúkajú zľavy (akčné ponuky), najčastejšie sa potom pohybuje cena za jeden balíček vlastnej obojstrannej potlače okolo 4-6 USD, vraj aj s poštovným do celého sveta.

Ako to robia, netuším. Viem len, že karty sú relatívne tenké (teda nie štandardné pokerovky), rozmýšľal som napríklad, že by sa dali prípadne zlepiť dve a dve dohromady a dosiahnuť tak väčšiu tvrdosť a lepšie "plieskanie" po stole ;)


Otázka na lokálne firmy ale stále platí...

18.8.2009 10:52:01

to Joe
Na to zapomeň, že na 14$ přijde celý balíček. Slovo "each" znamená každá karta!

18.8.2009 11:05:57

to Joe
Omlouvám se ti :-). Máš pravdu.

18.8.2009 11:09:58

Joe

Nope
Nie, neznamená :) Browsujem Boardgamegeek, tam si ľudia už dávno objednávajú takéto balíčky, najmä ak sú dobré akciové ponuky.

18.8.2009 11:10:11

karty
No tak kdyz si spocitasm co stoji ingoust do tiskarny a papiry, tak je to docela zajimava nabidka. Zrovna vcera jsem dotisk AoD k Descentu. Pak to uz neni problem zalaminovat.
Jestli to vyzkousis, dej vedet.

18.8.2009 11:58:59

Artscow
Mně se nelíbí hlavně jejich dodací podmínky. Za jeden balíček karet bych poštovné 7USD ještě překousl, ale 5USD za každý další už jen těžko. To pak canastová sada vyjde na 2x14USD a pošta na dalších 12. Kua to by ten dolar musel ještě pořádně padnout.
Anebo to vyčíhat, kdy mají nějaké ty akce s free shippingem.

18.8.2009 11:59:52

Artscow
Mně se nelíbí hlavně jejich dodací podmínky. Za jeden balíček karet bych poštovné 7USD ještě překousl, ale 5USD za každý další už jen těžko. To pak canastová sada vyjde na 2x14USD a pošta na dalších 12. Kua to by ten dolar musel ještě pořádně padnout.
Anebo to vyčíhat, kdy mají nějaké ty akce s free shippingem.

18.8.2009 11:59:52

M

husak : Artscow
Jak už bylo psáno - jestli nespěcháš, počkej si na jejich akci. Takhle mám z letošního května 2 balíčky karet (stejné) za tehdejší $6.99 /bal vč. poštovného. Trvalo to 9 prac. dní. Jsou tenčí než obvyklé karty ale hratelné ok; jak si je nachystáš, takový je máš :) a ještě příjemně překvapilo, že každý balíček 54 karet dodali v plexi obalu. BTW po téhle zkušenosti jsem od nich bral i tzv. fotoknihu - kam se na ně hrabe zdejší fotolab!

18.8.2009 16:09:06

M
14 nebo 40, ten rozdíl vidí i starej husak :D

18.8.2009 16:55:27

hmmm
No zní to sice hezky, ale zmínka o tenkejch kartách mě moc nepotěšila ... řekl bych, že zalaminovanej fotopapír asi jen tak něco nepřekoná :-) Když jsem nakoupil inkousty za pade jeden, papíry A4 za 3 kačky list a stovku laminovacích kapes za dvacku, tak to asi cenově nevyhraje :-)

18.8.2009 17:57:57

M

2 Merlin
Tak prima - kdo mi dokáže vyrobit hotový karty za nákupní cenu materiálu, připravil Artscow o klienta :) Nejsem jejich agent ;-) ale já osobně tomu při započtení času konkurovat nedokážu, nic ve zlým. A víc mě baví trávit hodiny vymýšlením než potom výrobou.
Co se týče vyděšení;-) z pocitu tenkých karet - jsou tak na úrovni kvalitního fotopapíru bez laminace (ale jiné na omak). Asi to chce ošahat (nabízím) - na mariáš ani poker by léta jistě nevydržely, zatímco na užití ve stylu Memoir, Zombies apod. bohatě.

Zpět k původnímu tématu - nikdo nemá vyzkoušeného zpracovatele katet v CZ/SK, event. v EU? Našel jsem jen fotonabídky na zpracování "custom" pexesa, což jsem nepotřeboval a tak si ani cenu nepamatuju:(

18.8.2009 23:40:06

Výroba karet
U nás se na to specializuje firma Obchodní tiskárny Kolín, pobočka Hořovice, ale myslím, že nelze uvažovat v jednotkách kusů, ale v celých sériích. Tohle jsem dostal na svojí poptávku cca 2 měsíce zpátky:

V podobném formátu 44x68 mm standardně vyrábíme MINI MARIÁŠ JEDNOHLAVÝ nebo DVOUHLAVÝ, ten má ovšem jen 32 plátků ve hře. Proto níže uvádím cenovou nabídku na Vaši individuální hru:

Formát: 44x68 mm, kulacené rohy
Rozsah: 189 plátků
Barevnost: 4/4
Matriál: 305 g karetní karton, případně 300 g křída lesklá (používá se pro dětské hry)
Balení: nebylo uvedeno v poptávce, na tento formát a rozsah hry nemáme standardní krabičku, proto je v kalkulaci počítáno balení á 1 hře do čiré fólie
Náklad: 500 ks - cena 96,60 Kč/ks bez DPH
Náklad: 1 000 ks - cena 70,90 Kč/ks bez DPH

Obvykle tiskneme jako menší zakázky formáty:
Mariáš jednohlavý 62x104 mm, 32 plátků
Mariáš dvouhlavý 61x99 mm, 32 plátků
Canasta 57x87 mm, 108 plátků

Tiskneme - líc (avers) naše standardní hra, individuální rub (revers):
Mariáš - náklad 500 ks - 44,90 Kč/ks
Mariáš - náklad 1 000 ks - 34,90 Kč/ks

Canasta - náklad 500 ks - 64,90 Kč/ks
Canasta - náklad 1 000 ks - 54,90 Kč/ks

Nebo tiskeme individuální avers i revers:

Mariáš - náklad 500 ks - 50,-- Kč/ks
Mariáš - náklad 1 000 ks - 44,90 Kč/ks

Canasta - náklad 500 ks - 69,90 Kč/ks
Canasta - náklad 1 000 ks - 63,90 Kč/ks

Snad to bude vhodné aspoň pro srovnání.

Petr V.

19.8.2009 10:25:42

ad Kolín
No o velkovýrobci nemá smysl vůbec uvažovat. Ten vám kusovky neudělá. To spíš nějaké grafické fotostudio.

19.8.2009 10:45:00

rbx

Ofset
Víceméně nemá vůbec smysl uvažovat o ofsetovem tisku, protože vám udělají minimalne sérii 500 kusu her. Stejných.

19.8.2009 11:07:03

ad ofset
Ledaže by se nás 500 domluvilo :-)))))))

19.8.2009 11:19:20

Návrh, automatizace a výroba karet
Já osobně jsem vyrobil už hodně karet metodou laminace a odcházím od toho. Karty po laminování jsou nechutně kluzké a nedrží v balíčku, takže teď chci vyzkoušet metodu fotopapír + lakování.

A náklady? Celkem dost. 105 karet 44×67 a k tomu 36 kartiček 22×44 oboustranně v plné barvě:

3 oboustranné A3 fotopapíry - 9Kč × 3 = 27Kč
6 plných tisků na tiskárně Brother 6940 - 39Kč × 6 = 234Kč
lakování lakem ve spreji = 159Kč

Takže jedna sada mně vyjde na 420Kč.

A to nepočítám vstupní cenu řezačky, zakulacovačky rohů, tiskárny a software, přece jen to mám firemní, normální smrtelník by asi Photoshop CS3 hned tak doma najít "neměl" :-)

Dále nepočítám čas strávený vyřazováním karet na arch, protože jsem nenašel způsob, jak ve PhotoShopu automatizovaně naskládat karty na arch. Ono to jde přes "Soubor -> Automaticky -> Sady obrazů", ale tam je jen volba "Přední dokument", "Složka" a "Soubor" a všechno to víceméně dává stejné výsledky, tzn. vyřadí to na stránku všechny stejné karty a pak musím jako blbec klikat na jednotlivá místa na náhledu a pak vybrat kartu, kterou chci, aby to na to místo umístilo.

Je to celkem zdržování. Ale neznám lepší způsob pouze ve Photoshopu. Nezkoušel jsem možnost "Vybrané obrazy z Bridge", ale i tak předpokládám, že Photoshop opětovně vybere jen jeden obraz a ten vyskládá na celou stránku a pak budu muset ručně změnit všechno. Prostě jsem tedy nepřišel na způsob, jak říct "Vyskládej mi na stránku A3 všechny soubory z tohohle adresáře tak, aby na té stránce byl každý právě jednou!" Zná někdo radu?

Jinak na malování karet už jdu také přes automatizaci a sice generuji to ve PhotoShopu z databáze, resp. z datové sady, jak tomu říká Photoshop. Představa, že musím na několika kartách změnit nějaký údaj (třeba o síle úderu či pohybu atd.) ručně, když se to týká třeba celé skupiny, nebo že musím změnit nějaký jednotný motiv nebo text shodný na všech kartách, tak to by mně omejvali. Jsem totiž línej člověk.

Přednášku o tomhle jsem měl na Setkání autorů stolních her v Plzni v únoru a celkem se to tam setkalo se zájmem. Protože automatizaci výroby kartiček řeší každý, jak jsem zjistil. Nechápu, jak tam dokázali nějací človíčci vyrobit třeba 60 karet v sadě jednu po druhé bez automatického generování, to bych se na to já raději víte co ;-)

Takže pokud mi někdo poradí, jak to po vygenerování i automaticky vyřadit na papír, tak se mi tím moje práce už silně zjednodušší. Ještě kdyby PhotoShop byl chytřejší a už v základu uměl generovat tu grafiku rovnou z databáze a ne přes konverzi do csv/txt. Nevěřili byste, jak třeba taková primitivnost, jako je rozdílná hodnota True nebo PRAVDA v anglickém nebo českém Excelu znepříjemní, resp. prodlouží přípravu té datové sady pro Photoshop.

19.8.2009 11:32:08

to kren
Muze se nas 500 domluvit, ale sada karet by stejne musela zustat stejna, tzn. leda ze byste si 500 z Vas koupilo moji hru, kterou tam u nich budu zadavat :-)

19.8.2009 11:33:24

to Acer1968
Povídání o automatizaci při výrobě karet mě celkem zaujalo, pokud nepočítám styly, symboly, makra a podobný low level kravinky, který běžně používám, tak o generování karet z databáze nevím nic a rád bych se dozvěděl něco víc ... nemáš nějaký podklady k tý přednášce nebo nějaký další info?

19.8.2009 11:39:45

rbx

Acer
zajimave psani. Ac Photoshop znam jak sve boty a delam na nem uz pres 10 let, tak nevim, o cem mluvis :-) Ale vypada to zajimave. Ja delam karty tak, ze to ve Photoshopu vycistim a pak bud v Illustratoru nebo InDesignu tam nasazim texty. A take tam zaroven davam orezove krivky.

19.8.2009 11:39:55

Acer1968
mohl bys pak napsat jak dopadl ten nápad fotopapír + lakování? zní to dobře, otázka je jak to bude vypadat a fungovat
Díky

19.8.2009 11:48:17

to Acer1968 ad Ledaže by se nás 500 domluvilo :-)))))))
Nepochopil jsi Joke :-).

19.8.2009 12:07:17

to Acer1968
Přesně na jaký oboustranný fotopapír ty konkrétně tiskneš?

19.8.2009 12:26:43

to rbx
Ve PhotoShopu se ta věc jmenuje Datové sady a umožňuje Ti to:
1) řídit viditelnost jakýchkoli vrstev (neboli viditelná/neviditelná),
2) obsah textových vrstev (neboli měnit text),
3) obsah obrazových vrstev (neboli nahraď tenhle symbol symbolem v tomhle souboru).

Takže je to taková primitivnost, ale účinná.

ad 1) Nakreslíš si všechny motivy, které se opakují, do samostatných vrstev a pak jen v tom datovém souboru vlastně říkáš "Na téhle kartě bude vidět tahle, tahle a tahle vrstva. A tahle a tahle a tahle vidět nebude". Dobré na různé podklady karet, třeba.

ad 2) Přímo v tom datovém souboru píšeš texty, které chceš, aby nahradily text v textové vrstvě. Výhoda - měníš si texty podle své vůle. Nevýhoda - formátování provedeš jen jednou na nějakém šablonovém textu, takže všechny texty pak mají stejný formát - font, barvu, zarovnání, atd. Pokud chceš měnit i formátování, musíš to řešit více textovými vrstvami a viditelností popsanou v bodě 1)
ad 3) Prostě na konkrétním místě můžeš měnit symboly a obrazová data.

Kdo si chce udělat představu, jak taková karta může vypadat, tak dvě z té sady 105ti karet najdete třeba tady:

http://www.salongaladriel.cz/images/dve_karty.pdf

Ale má to přes 2 mega, nešetřím na místě ;-)

19.8.2009 12:27:43

to kren
Pochopil jsem joke, proto i v tom mým příspěvku byl na konci smajlík, ale líbilo by se mi prodat 500 her :-)

Konkrétně mám nějaké papíry přímo od Brotheru na tu tiskárnu, ale nejsou v české distribuci, sehnal mi je přímo človíček od Brotheru (ruka ruku myje).

Ale třeba tohle nevypadá špatně: http://www.samolepici-etikety.cz/detail.php?cid=573&lng=1 (jde tady udělat klikací link???)

to Ella: až to udělám, tak dám vědět, zatím jsem o víkendu dělal ty tisky, stříkání lakem jsem se zatím neodvážil a pak nastane fáze řezaní a zakulacení a to mi už úplně hrábne.

19.8.2009 12:40:03

Vybíráme z Bazaru

Arkwright the card game EN+CZ
Arkwright the card game EN+CZ
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 21 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas