Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Prvni dojmy

Tak mam za sebou prvni hru, i kdyz teda diky absolutnimu neodhadu casu neukoncenou, ale jsem nadsen. Sedi tam vse, od zdroju pres budovy, technologicke stromy )technologie jsou dosti dulezite), ekonomicky rozvoj, proste parada. Naprosto smekam pred Wilsonem. Hrali jsme ve ctyrech a nejak jsme vubec nevyuzivali ekonomicke diplomacie, tedy smen, ktere hra umoznuje, ale i tak mi prisla docela interaktivni, jelikoz se i bojovalo (mimochodem bojovej system je zabavnejsi, nez bych cekal;)) Hra skutecne dost pripomina PC predlohu, takze kdo ji ma rad, tomu se bude urcite libit. Akorat nevim, jak to je s tim casem, my jsme za tri hodiny ciste hraci doby dosli tak do pulky, coz je castecne neznalosti, ale i tak si myslim, ze stihnout komplet hru za tri hodiny je docela nerealne.
21.11.2010 23:28:13

ozzy79
first of all: Chtělo by, kdybys řekl, jaké softwarové prostředky máš k dispozici. Od toho se bude odvíjet i řešení tvých problémů...
Btw jesli se ti v acrobatu podařilo vyrvat z toho texty, tak by v něm měli jít texty i vysázet, i když možná ne s takovým komfortem, jako za použití jiných specializovaných programů.

22.11.2010 12:53:01

ozzy79
Pokud máš office, tak zkus microsoft publisher - tam to delam ja. Je to celkem jednoduche, pracujes pomoci textových polí a vkladani obrazku.
Sice bych se chtel jednou naucit neco specializovaneho ale nejak nestiham :)

22.11.2010 13:12:54

ad tomasV a publisher
Morthe má pravdu. napřed sděl co máš k dispozici a pak je na tobě jestli zvolíš cestu
A) vkládat text do PDF
nebo
B) kompletně to vysázíš znovu včetně podkladu a obrázků.

22.11.2010 13:26:56

rbx

ozzy + morthe + kren + ndru
ale chtelo by to s tim jit do specializovane diskuze, kde uz je to rozebrano nekolikrat. Tady jde prece jen v prve rade o civku.

22.11.2010 14:05:41

první dojmy
účastnil jsem se včera s anekenem oné výukové partie a taky musím říct, že je to moc pěkné. Těch možností jak svůj národ formovat je opravdu docela dost a hra sama pravidlově není nakonec až tak složitá, jak se mi zdálo při vysvětlování pravidel :) po pár kolech je princip jasný (ale do té doby jsme pár chyb nasekali, hlavně z nepozornosti, postavil jsem budpvu na území, kde být nemohla). Ovšem co se týká strategie, je to jiná pohádka :) Sytém se mi moc líbí a nabzí opravdu řadu možností. Akorát škoda, že jsme hru nedorazili, zrovna se totiž začalo schylovat ke konflitkům.

Těším se na další hru, mám pár nápadů jak na to, tak uvidíme jak se osvědčí v praxi.

22.11.2010 15:11:26

kandelabr
Vzhledem k tomu, ze Egypt jsem zarizl a Nemec se moc nerozvinul, by to asi byl souboj mezi nama dvema. S posilenyma jednotkama bych asi zkusil sundat Dafovo mesto a s ohledem na to, ze se mi podarilo zkombinovat vedecke vojenske vydobytky s fungujici ekonomikou, verim, ze bych ho dal, i kdyz mel nechutnou hospodarskou produkci. Ale to treti mesto mu chybelo a armady nemel, jel moc pacfisticky;) Ty by sis mohl podat Kamila, kterej podle me vubec nevyuzil vojensky potencial Nemce v ziskavani jednotek pri vynalezani. No a pak by to asi bylo kdo s koho;) Ale mozna se mylim a presvedcil bych se, ze dobyvani mest takova sranda neni.

22.11.2010 15:37:15

aneken
mě zas napadlo jet na to kulturní vítězství, měl jsem vynález (už nevím co to bylo) kdy za kadidlo jsem dostal devět sloupků a měl jsem přístup ke dvěma kadidlům za kolo. Dobývání měst je dost ošemetná věc, podle mě si musíš nejdřív vynalézt něco na stacking limit minimálně 3 a jít tam aspoň s třema vlaječkama. blbé je, ale, že si z těch svých armád lížeš náhodně. Nevím jaké je rozvrstvení v balíčku (kolik je jedničkových, dvojkových, trojkových armád), protože já jsem si třeba vylepšil lukostřelce na tři frčky a spoustu jich nakoupil a v boji jsem dostal pak na ruku tři jedničkové lukostřelce (jo s třema frčkama z nich byly trojkové balisty či děla, ale i tak to dost zamrzí). Na mšsta se prostě musí jít s víc praporama a pak je prostě umlátíš čepicema :)blbé ale je, že je soupeři jasné, že na něj jdeš a má spoustu času nakoupit si tam aspoň dvě vlajky a to je pak, pokud technologicky úplně nezaostává hodně těžké dobýt. obránce je rozhodně ve výhodě.

22.11.2010 17:08:33

kandelabr
Jj, bylo by fajn, kdyby se armady daly i rusit, aby sis procistil ruku, ale o tom se v pravidlech nepise, pokud jsem necetl blbe. Taky jsem tam mel prilis mnoho slabych, ktera bych klidne i odrusil. Jinak to kulturni vitezstvi je podle me docela silna strategie, ony ty kulturni karty nejsou k zahozeni a velke osobnosti taky ne...;)

23.11.2010 10:27:19

presne
podle me se na tu kulturu da hrat docela dobre, ale je to takove trochu tiche vitezstvi, protoze do boje te tim padem nic nezene. muzes cucet v klidu doma a kdyztak se jenom branit. mozna by bylo zajimave, kdyby byly vitezne podminky nejak nakombinovatelne, tj., ze bys potreboval nejen dobyt mesto, ale i treba aspon druhou uroven kultury, nejen celou kulturu, ale i treba par trofeji vlajecek nebo tak neco. mozna by to pak bylo vyvazenejsi.


a ze se nejde zbavovat karticek armad mi prijde fakt blbe, to je pak skoro zbytecne si jich nakupovat vic, protoze stejne neovlivnis co ti prijde, naopak cim vic jich mas, tim vetsi je pravdepodobnost, ze ti prijde blbe rozvrstveni vojska. no to bude potreba jeste vyzkouset (a taky jeste jednou radne projit pravidla :) )

23.11.2010 10:49:55

jednotky
Ty jednotky by mělo jít čistit v bitvách, ne? Třeba zaútočit na někoho jen z aúčelem zbavení se slabých jednotek a pročištění balíčku. I když zatím jsem pravidla jen četl, nehrál :)

23.11.2010 10:56:56

sydo
No to samozrejme jde;) Ale jen v pripade, ze vis, ze i tak vyhrajes. Ten, kdo prohraje, totiz prichazi, o 3 obchody, 3 kultury ci jeden zdroj, coz nepotesi. Holt valecna korist. No a nase bitvy byly vetsinou relativne tesne...;)

23.11.2010 10:58:54

sydo
a hlavně nikdy nevíš, co ti přijde na ruku, čili nemůžeš vést bitvu s tím, že si pročistíš balíček, spíš to může být "bonus". Nicméně ten, kdo má na začátku kliku a dostane hned všechny první tři armády silné v podstatě nepotřebuje kupovat další (pokud mu nechcípne), zatímco, kdo má ze začátku ruku slabou je nucen kupovat další armády do balíčku a pak tím riskovat, že mu přijdou další slabé. to mi příjde nevychytané. fakt si ten balíček pro bitvu lížeš náhodně? musím mrknout do pravidel.

23.11.2010 11:21:01

aneken, kandelabr
Njn, tak nic, ale zkoušel jsem to :D

23.11.2010 11:23:53

kandelabr
Jinak ta hra na kulturu by nebyla tak snadna. Ted me napadlo, ze by ti protihraci mohli ty tvoje zdroje zatapnout a ty bys o ne musel bojovat, odstavit hrace o kultury je relativne snadne (alespon kratkodobe), bo pohyb jednotek s nekreyma techama je docela rychlej... Kdyz jsem si to prehraval v hlave, prijde mi nejpravdepodobnejsi vitezstvi na techy, ale mozna se mylim;)

23.11.2010 11:32:29

aneken,kandelabr
caf chlopi,este ma zaujima,ci pri hre staci len jeden anglictinar,teda ci sa nedrzia aj nejake karty v tajnosti.

23.11.2010 18:23:10

dajo26
no tak text je na kartách technologií, což není ale problém, každý má ten samý set a z toho si vybírá. ale je jich docela dost, takže spíš by bylo lepší mít vytištěný nějaký přehled nebo tak. ale jsou -li spoluhráči ochotní, vysvětlí to.
blbé jsou ale karty kultury, které si lížeš za odměnu a můžeš je zahrát v příhodnou chvíli. a je jich taky docela dost. tam bych viděl problém.

23.11.2010 18:31:22

to kandelabr
Jednotky do bitvy se opravdu přibírají náhodně, takže jsi odkázán na štěstěnu, ale podle mě bude spíše důležité si nabrat z techů možnost přibírat více karet, protože pak máš větší možnost dostat lepší kousky. A čištění balíku je opravdu možné jen tím, že ti jednotky chcípnou v bitvě, takže možná nebude od věci z dlouhodobého hlediska přece jen občas bitvu prohrát, abys slabé jednotky obětoval. Ale hru jsem ještě nehrál, takže jsou to jenom doměnky... A já se zase jdu těšit na Ježíška :-)

23.11.2010 18:43:19

dajo
Jako zasadni problem vidim ty karty kultury, ty by mely byt tajne. Pokud bys udelal nakou referencni kartu s nema, uz by asi nebyl problem to hrat, technologie muzete klidne diskutovat. A tolik unikatnich karet kultury zas neni, takze by se to dalo;)

23.11.2010 20:00:11

bude to dobrý
aji ve dvou?

23.11.2010 20:12:35

M.N.
Ja osobne mam v civilizacnich hrach rad co nejvic hracu, takze z meho pohledu asi spis ne, respektive ja bych to ve dvou nehral. Ale me se ve dvou moc nelibi ani Small World (o kterym je dost lidi presvedceno, ze ve dvou je fajn) a obecne rad hraju v co nejvic lidech, takze budu treba vyjimka;)

24.11.2010 00:15:11

M.N
Já to kupuji pro hraní ve dvou, ale Civka je moje srdcová záležitost:)

24.11.2010 07:14:55

ve dvou
Hráli jsem hru ve dvou a nechci nikomu kazit iluze a je to zatím jenom první dojem, ale zdálo se mi to jako hodně ošizené o možnosti. Já jsem jel třeba hodně na kulturu a protihráč vůbec. Hodně možností proto vyhnilo, protože kulturní karty jsou i obranné proti kultuře druhého hráče. Částesně to bylo v něčem i jednodušší, protože se nijak nemění počet dostupných budov s počtem hráčů. Protihráč měl proto 3 banky a 5 přístavů. Ve 4 hráčích by měl každý cca 1/2 budov. Navíc jsme neuskutečnili ani jednu obchodní či jinou výměnu, protože ve dvou je to prostě podřezávání si větve pod nohama. Hra se mi hrozně moc líbí, ale ve dvou mi to přijde jako nouzovka. Těším se na hru ve čtyřech.

24.11.2010 12:33:21

kritika hry
Zdá se mi to, je to jen můj dojem nebo je to skutečně tak, že většina lidí tuto hru vychvaluje hlavně z důvodů, že je to oblíbená Civka, ale když dojde na konkrétní hodnocení konkrétních mechanismů, tak tady čtu jen samou kritiku a mouchy ???

24.11.2010 12:48:59

Havelock
No ona to taky nouzovka bude, civilizacni hry potrebujou vic hracu, abys mohl s nekym paktovat, obchodovat a podobne. Ve ctyrech hracich pojede na kulturu vice hracu.IMHO jeji zanedbavani je chyba, protoze slavne osobnosti jsou silne, a zase zvlaste ve ctyrech, kdy je o budovy boj. Proste tady urcite bude platit, ze cim vice, tim lepe, protoze v tech dvou proste nutne jedete prosti sobe a schazi tomu interakce s jinymi hraci;)

24.11.2010 12:59:15

kren
No tak bud rad, ze se k tomu pristupuje kriticky, me osobne docela vadilo, jak se tu jednu dobu furt valilo, jak jsou Runewars super hra a chyby se na nich moc nehledaly, i kdyz ja jich tam vidim dost;) Co se tyce kritiky, tak to, ze se to neda poradne hrat pro dva, bych holt docela cekal - viz prispevek urceny Havelockovi. Pak je tu kritika prakticky jen k jednotkam v soubojich, pokud se nemylim, takze nevim, kde ctes samou kritiku. Ano, u jednotek vidim trochu problem, ale treba se s tim naucime hrat, zatim to tu hralo minimum lidi a vsichni jen jednou;) Kdyz mi das dalsi konkretni pripad kritiky, jsem pripraven diskutovat;)

24.11.2010 13:03:46

Vybíráme z Bazaru

Když sním
Když sním
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas