3 Musketeers, The

xxxxxxxxoo hodnoceno 99x (Seznam vlastníků)

3 Musketeers, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Sirius Products
Autoři: Pascal Bernard
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

pravidla

jenom drobna otazecka, lecivy lektvar si mohu vzit kdykoli behem tahu dane postavy? Tzn. mohu napriklad vlezt do mistnosti, kde jsou dve hlidky, v prvnim kole duelu jsem zranen, mohu si pred druhym kole vylecit toto zraneni? :) Pokud bude odehravat kardinal, tak letvar nemuzu pouzit vubec, je to tak?
diky :)
21.11.2009 11:40:21

kren
Myslím, že nic nebrání tomu, abys právě dobranou kartu rovnou zahrál.

5.12.2011 13:38:07

kren
Hrajeme to stejně jako Micc:-)

5.12.2011 15:27:22

kren
Ano, ale jen pokud to není karta Posily, protože "Aby hráč mohl vyložit kartu "Posily", musí to na začátku svého tahu ohlásit." (zdejší kompletní pravidla str. 8 - hraní speciálních karet) A tah kardinála, podle mě, byl už braním karty započat, takže neohlášené posily hrát nemůže. Tedy aspoň my to tak hrajeme. Jinak ostatní karty je možno hned použít.

5.12.2011 16:12:14

ad J.J.
No J.J. uhodil hřebíček na hlavičku. Přesně o ty posily mi šlo. Tak jak to hrajete? Tak jak píše J.J., nebo je možné považovat za začátek tahu teprve dobu před vykonáním akcí?

5.12.2011 16:26:45

kren
U nás to kardinál zahrát může ...

5.12.2011 17:07:23

kren
Hrajeme to tak, že kardinál klidně tu kartu zahrát může. Líznutí karty ještě do tahu nezapočítáváme, protože to ukládá karta tahu a ne rozhodnutí kardinála. Posily pak oznámí před započetím vlastních akcí.

5.12.2011 17:59:23

kren
Taky to hrajeme tak, že kardinál může použít posily, které si na začátku svého tahu lízl z balíčku...

5.12.2011 18:14:30

posily
Těžko říct. V "mojí" verzi tu máme pravidlo, které jistým způsobem znesnadňuje hru kardinálovi. Ve "vaší" verzi dostáváme pravidlo, které je úplně k ničemu - kdyby tam ta větička napsaná nebyla, nic by se nezměnilo (hlásit posily se totiž stává jen nesmyslnou a otravnou povinností). Na druhou stranu musím uznat, že existuje celkem dost reálná možnost, že ta věta v pravidlech původně vůbec neměla znamenat to, co si myslím, a zůstala tam zbytečně "viset" z nějakého již zapomenutého důvodu. Jenže já jsem zrovna takový ten typ posedlý pravidly, který se jich snaží držet zuby nehty a řídí se heslem: Z nějakého důvodu to tam přece být musí:)

5.12.2011 19:11:45

posily
Na tohle pravidlo nahlížím maličko jinak. Hlásit posily v obou verzích má podle mne stejný význam - kardinál si musí rozmyslet dopředu kolik akcí chce v daném kole udělat a toho se pak držet a ne že udělá nějké akce, pak si ale všimne že by mohl ještě mušketýrům tudle nebo támhle zavařit a dodatečně si přivolá posily . Rozdíl mezi "tvojí" a "naší" je ten, že právě dobranou kartu použije buď ve stejném tahu nebo o tah později - díky tomu, že mušketýři nevidí kardinálovi karty jim to stejně může být jedno. V naší skupině, kde kardinál vahrává tak cca každou čtvrtou hru mu to rozhodně znesnadňovat nechceme.

5.12.2011 21:04:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Micc
Myslím, že to záleží prostě na úzu zavedeném mezi hráči. Máš pravdu - jestli kardinál skutečně častěji prohrává, je hloupost ho ještě více oslabovat (v mém výkladu nemůže zahrát posily, pokud je před braním karty nemá na ruce, a to i kdyby si je v daném kole zrovna líznul - a to může být někdy osudné!). Jenže podle tebe to znamená, že kardinál si musí svůj tah nejdříve celý naplánovat a pak ho provést, což mi přijde právě zbytečné a otravné - proč by nemohl nejdřív pohnout svými gardisty a pak, až bude mít situaci před očima, se rozhodnout, jestli použije nebo nepoužije posily? Proč použití ostaních karet nemusí plánovat a hlásit úplně stejně? V mé verzi musí hráč použití posil promýšlet dopředu také, ale ne proto, že to "kdosi" ze svého vrtochu tak chce, ale proto, že je hráč nemůže libovolně použít poté, co si vezme kartu.
Ale jak říkám, nakonec záleží na zavedené dohodě mezi hráči, tohle už je skoro takové slovíčkaření. U nás je to s výhrami tak 50:50, ale zas tolikrát jsme to ještě nehráli.

6.12.2011 01:31:08

J.J.
Samozřejmě záleží na dohodě mezi hráči, proto to moc neřešíme, nicméně zajímá mě i jiný pohled (jestli to třeba nebude lepší a náš úzus nezměníme). Ale ve tvém vysvětlení je opravdu jediný rozdíl jen mezi tím jestli hraješ s aktuální kartou rovnou, nebo až v příštím tahu. Stejně jako my hlásíte posily na začátku tahu, takže před jakýmkoliv pohybem gardisty takže hledat v tom něco otravnějšího nebo zbytečného mi přijde bezpředmětné a rozdíl je opravdu jen v tom, že tu kartu máš v ruce dvě minuty nebo 10 sekund. S "osudností " právě líznuté jedné karty u hry, kde karty přicházejí náhodně a souboje rozhodují kostky (i když trochu korigované poměrem sil, stále jsou to jen kostky) se mi nechce moc zabývat - to k těmto hrám prostě patří, stejně osudná může být jakákoliv jiná právě líznutá karta, jejímuž použití se ve stejném kole už nebráníte.
Tím ale nechci nějakou verzi, ať tu "naši"nebo tu "vaši" preferovat či považovat za správnější - v konečném důsledku mi přijdou víceméně rovnocenné - ten efekt "kdy mi ta karta přišla dřív" nebo "kdyby ti ta karta nepřišla teď" tady bude vždycky.

6.12.2011 06:51:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Dobírání karet v tahu kardinála + možnost jejich zahrání.
O něčem podobném se diskutovalo zde viz. příspěvky z cca. 11. 5. 2010 (zájemci se mohou podívat/inspirovat). Hrajeme to tak, že v tahu kardinála jsou nejprve akce a teprve pak dobírání karty. Karty z předchozích kol je možné zahrát kdykoli a není nutné je hlásit na začátku tahu (např. posily). Tím netvrdím, že takhle je to správně, jen to tak prostě hrajeme :).

6.12.2011 09:04:56

Micc
Souhlasím, ani na jedné variantě není v zásadě nic špatného. S těmi kartami máš pravdu, jiný rozdí v tom prakticky není. Jen mi ale pořád přijde, že u vaší verze je hlášení posil zbytečné, a říkám si, proč ho rovnou nezrušíte:) Jako třeba u Deskovce, v jeho variantě hlásit předem posily už taky nemá žádný hlubší smysl, tak od toho upustili.

Deskovec: Taky pěkná varianta, taková jasná a přehledná. S pravidly sice skutečně úplně nekoresponduje (viz "Příklad 2" v pravidlech), ale líbi se mi:)

6.12.2011 10:44:33

J.J.
Mně přišlo logické je hlásit, protože pak nemůže kardinál touto kartou raeagovat na vývoj souboje a dojít třeba sbrat náhrdelník. Hrajeme stejně jako Micc.

6.12.2011 10:53:29

ad Marvin
To zní naprosto logicky a podle mne to hlášení posil bylo takhle myšleno.

6.12.2011 11:30:56

po souboji
Tohle je ošetřeno jiným pravidlem - souboj je poslední kardinálovou akcí, pak už nesmí nikým hýbat.
J.J. - nezrušili jsme to, protože takto nám to vyplynulo z pravidel a při hraní nám to nezpůsobuje žádné obtíže ani to nebylo nikdy předmětem nějakého sporu, takže až do téhle diskuse jsme o významu daného pravidla vlasně ani neuvažovali a herní kolo tak má pro nás alespoň jasně určenou posloupnost. To že individuální výklad pravidel může být trošku jiný (jestli kolo začíná před nebo po líznutí karty) je věc jiná, ale to už bychom se zacyklili :-)

6.12.2011 11:46:09

Micc
Jasně, rozumím. Máte to jako součást struktury tahu. A jinak k Marvinovi to píšeš přesně - v průběhu souboje a hned po něm kardinál už karty hrát nemůže. (Dokonce i "rozzuřené" a "elitní gardisty" může zahrát jen na první kolo souboje.)

6.12.2011 12:30:55

Micc
Jo máš pravdu ... souboj je poslední akce.

6.12.2011 21:55:22

akcie
keď dám rechelieho vojakov na hraciu plochu, oni už nemôžu urobiť aj pohyb? to by boli dve akcie jednou figurkou

6.12.2011 22:54:15

klato
Můžou. Na jednoho gardistu můžeš použít více akcí, akorát akci "pohyb" jen jednou.

7.12.2011 00:11:08

ústup
ako je to s ústupom kto prvý rozhoduje či chce ustúpiť z boja útočiaci či obránca.

7.12.2011 09:20:34

klato
Ustoupit může ze soubouje pouze mušketýr a to jen při obraně a jen po použití žetonu vybavení plášť.

Edit to J.J. ...ale podrobnější :-)

7.12.2011 10:21:42 | Upraveno autorem (porovnej)

ústup
Ustoupit z boje může jen mušketýr, a to jen v případě, že se brání (tj. gardisté napadli jeho, ne on je) a že má žeton Plášť. V tom případě může mušketýr před začátkem souboje žeton odevzdat a ustoupit do vedlejší místnosti, a tím se vyhnout souboji. Jiný případ odstoupení ze souboje není, souboj se musí dohrát do konce.

Edit: Byl jsem pomalejší:)

7.12.2011 10:27:12 | Upraveno autorem (porovnej)

karta posil
Myslím, že kardinál musí na začátku své fáze nahlásit, kolik akčních bodů v ní bude mít k dispozici, takže případné karty v ní získané už použít nemůže.

9.12.2011 17:21:47

Kardinálovy karty
Jak je to s kartami "Elitní garda" a "Rozzuření gardisté"? Mohu je použít hned v souboji na konci mé fáze, když jsem hrál jinou kartu (třeba posily)?
A jeden menší dotaz: Když se kardinálovi podaří porazit jednoho mušketýra a omráčit ho a onen mušketýr má fázi hned po kardinálovi, oživne hned nebo až příští kolo?
Předem dík za odpověď...

9.12.2011 17:34:45

Vybíráme z Bazaru

Massive darkness 2 KS upgrade pack ve fólii
Massive darkness 2 KS upgrade pack ve fólii
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas