GMT games aneb několik otázek v jedné

Ahoj,
před pár dny jsem si prvně zahrál Twilight Struggle a ač mě zpočátku nelákal, tak mě totálně dostal.. Přičichnul jsem k hrám "GMT games typu" a tak se poohlížím po nějaké další z jejich (a nejen jejich) nabídky. Chtěl bych tedy poprosit zkušené pařmeny o nějaký tip na hru... Přestože mě např. Pax Romana dost láká (díky sydovi), bojím se dlouhé hrací doby a komplexnosti pravidel. Takže sháním něco co bude rozumně odehratelné a rozumně naučitelné :) poradíte?

A druhá věc, nejspíš stupidní dotaz, ale jak funguje P500? Hru si objednám a pak čekám x měsíců (let) než se hra printne a doručí, tomu rozumím, ale jak je to s platbou a vůbec s tou předobjednávkou? (jak se dostanu do "fronty"?) Nějak se v jejich stránkách nevyznám.

Díky za tipy.
8.4.2010 09:05:30

rbx

KungPao
:-) Tak koukam, ze postup je presne stejny jako u me. Nejdriv Twilight Struggle a v kratkem sledu pote Paths of Glory, Onward: Christian Soldiers a Triumph of Chaos. A samozrejme Blackbeard. Kdyz jsem ted studoval pravidla Paths of Glory, tak mi to neprijde hrozne, je to celkem intuitivni, ma to 20 stran plus demo hra na 10 stranach, ktera te vsim provede. On neni problem ani tak v pravidlech, jako v mnozstvi vyjimek, protoze skoro kazdy odstavec ma vyjimku popsanou o kus dale. Herni doba je ale brutus. Snad jen ten Blackbeard se da odehrat celkem za kratkou dobu, ale tam jsou zase pravidla v pytli.
Tolik me male zkusenosti. Urcite se ale neorientuj jen na GMT. Ja zjistil, ze mi nevyhovuji hexy a bavi me point-to-point system, takze vse co mam, je prave tento system. Proto jsem pak hledal spis podle tematu, co by me bavil a prave podle toho systemu.

8.4.2010 09:13:15

Kung Pao
Záleží také na tom, co chceš - taktickou nebo strategickou hru? Nějaké určité období?

P500 - prostě se tam přihlásíš k předobjednávce určité hry a když počet předplatitelů dosáhne 500, tak hra jde do vývoje. Až bude hotová, zaplatíš a pošlou ti jí.

8.4.2010 09:28:14

rbx a sydo
ad GMT - nechci se soustředit jen na ně, chtěl jsem to spíš napsat nějak "v duchu GMT" :) začal se mi tenhle styl her prostě líbit..
a pokud jde o taktickou/strategickou, nemám zatím žádnou představu, zatím jen prozkoumávám vody. Každopádně ale dávám přednost hratelnosti před komplikovaností. A co se týče období tak mě nejvíc láká právě řecko-řím apod., ale nebráním se v zásadě ničemu..
Musím si pořádně přečíst nějaké info o hrách co zmiňoval rbx.

8.4.2010 10:16:16

Kung Pao
Tak kompromis je Commands and Colors: Ancients, ale mě osobně neláká systém, kde nemohu útočit, pokud na to nemám kartu. A taky se mi nelíbí bloky (kromě těch v chystané Sekigahaře http://www.boardgamegeek.com/boardgame/25021/sekigahara-unification-of-japan , tu určitě pořídím) :) Taktická a ne moc složitá hra jsou Men of Iron (středověk).

8.4.2010 10:38:33

rbx

KungPao
tak Recko Rim ti neporadim, tohle obdobi nemam moc rad. Ty moje hry jsou I. svetova valka, krizacke vypravy a bolsevicka revoluce v Rusku. Jeste je moc hezka hra A Most Dangerous Time, ktera nedavno vysla a odehrava se v Japonsku, ale to je zrovna obdobi, ktere me fakt nebere.
Co jsem se ale divil, ze pote, co jsem si zahral demo hru Paths of Glory a hybal opravdu konkretnimi armadami, tak me zacalo zajimat, jake by to asi bylo v prostredi II. svetove valky, coz me do te doby, jakozto prostredi hry, vubec nezajimalo.

8.4.2010 10:49:52

KungPao
Mrkni na Successors, případně Hanibala. Tvoje podmínky to splňuje: GMT, řecko a řím, případně antika.

8.4.2010 11:11:31

KungPao
Doporučím Commands & Colors: Ancients...taktická hra z období co píšeš(dokonalejší Battlelore:)je to rychlovka a za večer můžeš odehrát i pět bitev aniž by ses nudil...pro dva hráče, s rozšířením až pro osm
Successors...umřel nám Saša je třeba si tu jeho říši rozebrat a nebo jí chcu celou? moc krásná hra.
PAX ROMANA údajně vrchol:)
no a protože tvůj nic je jaký je tak doporučuji se kouknout na Sekigahara

8.4.2010 11:54:29

KungPao
CaC: Ancients muzu doporucit, je to pekna takticka hra. Ovsem skutecne je tam trochu problem v tom, co rikal Sydo, tedy v tom, ze rozkazy davas do jednotlivych sektoru a pokud nemas kartu, tak se nehnes. Stejne jako u ostatnich her teto serie (Battlelore, Memoir).
Sice to neni GMT hra a ani preferovane obdobi;), ale dost se mi libila i Maria (mas tam pripadne report od kandelabra), je to point-to-point based a ma to zajimavej system boju. A de to zahrat tak za tri ctyri hodky...

8.4.2010 12:10:49

super
díky za všechny návrhy a nápady!
CaC: Ancients mě zrovna moc neláká kvůli tomu systému, v zásadě to co psal sydo..
ocasek se trefil, jsem ujetej na asii a specielně na Japonsko, ale zatím jsem to moc nepromítal do her (vyjma Shoguna), takže Sekigahara mě hodně láká, ale ty bloky se mi taky moc nelíbí, i když Twilight se mi taky ze začátku nelíbil (...) takže se ničemu nebráním.
V práci mi bohužel boardgamegeek moc dobře nešlape, takže to všechno důkladně zčíhnu až večer doma.
Jinak ale Successors vypadají taky výborně..

8.4.2010 12:21:58

rbx

KungPao
:-) tak to se urcite koukni na toto:
A Most Dangerous Time in Japan - http://www.boardgamegeek.com/boardgame/27969/a-most-dangerous-time-japan-in-chaos-1570-1584

Mam to ve wishlistu, ale nakonec jsem se rozhodl ze Japonsko ne.

8.4.2010 12:31:51

rbx
sakra... že já se na něco ptal :D

8.4.2010 12:40:39

safra...jsem to tak dlouho psal
že už tu všici co navrhuji navrhli:)
jináč i Republic of Rome vypadá luxusně, není od GMT a pak Sword of Rome a Hellenes

8.4.2010 12:40:44

rbx

KungPao
a kdyz uz o tom tady mluvime, tak toto vypada v soucasne dobe taky hodne zajimave. At uz znamym systemem, tak tematem:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/62227/labyrinth-the-war-on-terror

8.4.2010 12:40:52

Doporuceni
Osobne od GMT vlastnim Hannibala (Druha punska valka pro dva), Successors (prerozdeleni Alexandrovy rise, dva-tri-ctyri hraci), Unhappy King Charles! (obcanska valka v Anglii pro dva), Europe Engulfed (blockova strategie WW2 pro dva-tri hrace) a Twilight Struggle.
Triumph of Chaos je od Clash of Arms, nikoliv od GMT, pokryva obcanskou valku v Rusku od roku 1918 do roku 1921.

Z hlediska slozitosti/hratelnosti/casove narocnosti bych to hodnotil takto:

Twilight Struggle - velice jednoducha pravidla, velmi hratelna, rekl bych nejvetsi BOMBA, co znam, casove 2-4 hodiny.
Hannibal - jednoducha pravidla, podle meho nazoru dost repetetivni, casove 3-4 hodiny.
Successors - pravidla obdobna Hannibalovi, ale s vice perky a moznostmi, mnohem rozmanitejsi, casove 4-6 hodin.
Unhappy King Charles! - v necem podobne Hannibalovi/Successors, v necem ne, dobra dobova pravidla a atmosfera, casove 4-6 hodin.
Europe Engulfed - perfektni pro operacni strategy a milovniky Druhe svetove na mape cele Evropy a Severni Afriky. Jednoducha zakladni pravidla, velmi mnoho rozsirujicich moznosti, vyzaduje hodne casu. Cela valka trva pres 10 hodin.
Triumph of Chaos ma nejslozitejsi pravidla ze vsech, velmi mnoho tabulek, bonusu/postihu. Doporucuji pro pokrocilejsi strategy, kteri ji opravdu chteji venovat ten cas. Je opakem Twilight Struggle, tady si pravidla za pet minut nepovite. Nepovite si je ani za pet hodin.

Ackoliv kvalitou provedeni hry od GMT pokulhavaji za jinymi vyrobci, na druhou stranu prozatim pouze GMT mi nabizi ten politicko-strategicko-takticky aspekt, ktery mam rad.
Drzim pesti! :)

8.4.2010 13:51:29

Stevenson
Když už jsme u těch oprav - Hannibal také není od GMT, ale od Valley Games ;)

8.4.2010 13:56:08

Sydo
Mas naprostou pravdu.

8.4.2010 20:04:43

takže
jsem včera pročítal BGG a vůbec to všechno zkoumal a zatím u mě ze zmiňovaných her vede nejspíš A Most Dangerous Time: Japan in Chaos.. jinak ještě pokukuju po těch Successors a Sword of Rome.. ale je to těžký výběr, nestihl jsem to ještě pečlivě prostudovat.
Dají se tyhle "underground" hry sehnat v čechách, nebo je to všechno ze zahraničních eshopů?

9.4.2010 14:33:07

sehnatelnost
Myslím, že když se zeptáš Planety her nebo Tomových her, tak seženou co půjde...Successors je v republice i skladem, někde:)
u Sword se bojím, že se musí počkat na reprint, náhražkou může být Republic of Rome, kdy jeden kanaďan předělal pravidla do lidské verze.
japončící mně až tak moc neberou, takže nevím.

ale určitě doporučím pre order na GMT na Pax a Here I stand:)

9.4.2010 15:37:21

To KungPao
No.. koukám, že se GMT nadšení rozrůstá.. :) Já jsem do toho spadnul ani nevím jak! :D Ale začal jsem Conquest of Paradise.. Je to hra cca za 850,- a řekl bych, že velice jednoduchá. Líbilo se mi téma tak jsem to koupil. U nás se to ale bohužel líbilo jen jednomu kamarádovi.. ostatní měli problém s žetonama. :D
Jestli je Pax vrchol, to opravdu netuším, pač jsem od GMT hrál jen 2 hry. :D Ale zatím rozhodně nebyl překonán. Ten bojovej systém mě posadil na zadek a uvědomil jsem si, jak Starcraft je naprosto nedokonalej. :D:D
Teď mě ale nejvíc láká od GMT : Battle for Normandy! :D Ale to je už opravdu kotel.. 5map, 2500 žetonů a herní dobu ani nevím! :D

12.4.2010 10:06:25

SSZGSA
já od GMT hrál jen Twilight a je zvláštní jak se mi to obrátilo z kategorie "tyhle hry se mi vůbec nelíbí" do kategorie "sakra všechny bych je zkoupil" :D
já si nakonec objednal Successors, rozhodly o tom dvě věci, jednak sehnatelnost u nás a jednak to, že jsou přeložené karty do češtiny.. takže to beru jako vstupenku do těchto her a jsem si jistý, že další budou přibývat!

12.4.2010 12:15:46

KungPao
skvělá volba...zatím jsem jí jen zkoušel sám na sobě, ale nadchla mne, snad v už v dobotu zažiji velkou bitvu o alexovo panství a pak se jistě podělím o zážitky.

a malé zpravodajství na závěr.
Pax - 290 :(
Her I Stand - 337
Leaping Lemmings - závěrečné testování :)
Sekigahara - čeká už na finále
Chariot of Fire - v prodeji

zvažuji již doporučované 1989 (388)- pro mne zajímavější doba než v TS.
a jako fanda a sběratel CCA:) pokukuji po Commands & Colors: Napoleonics.

a poslední věc, jsou na GMT slevy, třeba na Conquest of Paradise:)

a hlavně preoderujte všici!

12.4.2010 13:40:37

ocasek
a nevíš jak je to s poštovným od GMT? jak si to účtují? na váhu nebo po ksech nebo nějak po fixně?

12.4.2010 14:01:28

ocasek
Dotaz, kde vidis kolik lidi si hru predobjednalo? Koukal jsem nekolikrat na stranky gmt, ale nikde jsem to nevidel.

12.4.2010 14:04:30

Parxel
Když najedeš na sekci P500 tak vždycky pod hrou vidíš status - orders to date.

12.4.2010 14:10:59

sydo
Dik, uz to vidim.

12.4.2010 14:18:23

Vybíráme z Bazaru

Zakázaná poušť
Zakázaná poušť
Akt. cena: 420 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas