popisky / recenze

Dovolil bych si zde vyjádření k současnému stavu popisků her na ZH. Chápu, že Zeus chce mít popisky o nějaké minimální kvalitě, ale jejich současný stav mi přijde přehnaný, konkrétně uvedu např. popisky k Magicu a k Javě. Nechci tím nijak útočit na jejich autory, naopak, jsou to popisky kvalitní a určitě u nich strávili hodně času, pro mě však již zdaleka přesahují funkci popisku a stávají se pro mě neužitečnými. Proč? Jsou zkrátka moc dlouhé. Popisek má dle mého názoru plnit funkci rychlého seznámení s tématem a základy hry. Pokud se z něj dozvím, že se ve hře stávám renesančním stavitelem, který pomocí dřevěných kostiček soupeří s ostatními o přízen krále, pak již nemusím pátrat po tom, zda v pátém kole dostávám dvojnásobný počet bodů nebo zda dvě kola před koncem nahradím kostičky kolečkama. Naopak pokud si přečtu, že se hra odehrává v Říši Divů zničené nukleárním holokaustem a Alenku v něm loví Kloboučník s Bílým Králíkem zkřížení se Shoggothy, pak rychle hledám recenzi. Pokud popisek obsahuje dvacet odstavců se všemi výjimkami a nuancemi pravidel, pak se v podstatě stává recenzí bez celkového zhodnocení, což je třeba pro mě bezpředmětné, v popisku to vědět nepotřebuji a takovéto sáhodlouhé popisky nečtu. Recenze je něco jiného, tam mě u hry, která mě zaujala (např. proto, že k ní někdo napsal zajímavý popisek) zajímá, jak funguje a zda dle názoru autora funguje dobře. Suchý popis mechanismů znát nepotřebuji.

Dalším důvodem je, že takto zpracovaný popisek blokuje prostor pro recenzi - pokud bych nějakou chtěl napsat, v podstatě svými slovy přepíšu popisek a přidám své subjektivní dojmy - tyto dva útvary se ve větší míře budou krýt a málokdo si tak přečte oba.

Ještě jednou - neberte to jako útok na vaše popisky, spíš jen chci vědět, jak to vidíte vy a případně podnět pro Dia, aby trochu povolil nároky na popisky.

Díky za názory.
11.11.2009 09:30:13

Zadni strana krabice
Tady ctu, ze opsany popis je nedostatecny a v tématu schvalovani obrazku Spatnak psal, ze i obrazky zadni strany krabice jsou "informativne méně hodnotne".

Co je spatneho na popisu opsanem ze zadni strany krabice?
Co je spatneho na obrazku zadni strany krabice?

IMO je to presne naopak. Predni strana krabice je na kazdem eshopu, ale informace ze zadni strany se clovek nedozvi. Pritom když si o hre chci něco zjistit tak zadni strana krabice je IMO to první na co se kouknu (samozrejme ne to jedine na co koukam). Takze nechapu, proc by tato informace mela zde byt nejak embargovana. Urcite je to 1000x lepsi nez fotka ctyr lidi co si u hry podpiraj brady nebo subjektivni popisy ve stylu "Myslibor". Jiste mohu jit do kamenného obchodu a tam si zadni stranu krabice prohlednout a precist, ale to uz s timhle webem asi nemá nic spolecneho, ne?

4.2.2015 13:59:57

camal
Možná to tak nedělají všichni, ale já si ty články zálohuju, takže když pak přijde zpráva "prosím dopiš to a to", tak to tam prostě dodělám - to už není moc práce navíc, ne?
A ok, můžu schvalovat přepisy krabice. Ale max. za 1 bod. Pak je otázka, když někdo bude chtít napsat popisek, jestli radši nevybere hru, která nemá vůbec žádný, než nějakou, která má nedostačující. Čistě z důvodu, aby toho tady bylo víc. Navíc když vidím, že si někdo dal práci s popisem, tak mu to nechci předělávat. A tím tuplem, když je schválený (= posvěcený adminem). To už je lepší nechat ho neschválený, ať ho někdo předělá, až bude lepší. Ale to neřeší frontu, se kterou momentálně bojuju...

4.2.2015 14:03:48

robkin
Tys me pochopil..:)

4.2.2015 14:04:46

kew
Me ale o body vubec nejde.. nebo co si za ne koupim??:)

4.2.2015 14:06:11

robkin
Ano, máš v jistém smyslu pravdu. Ale myslel jsem, že tu chceme toho mít víc, než jen kopie krabic...

EDIT: A právě, že to není to jediné, na co se koukáš.

4.2.2015 14:09:11 | Upraveno autorem (porovnej)

kew
Pokud se prispevky s orig info zamitaji nebo nechavaji ve fronte tak kdo je bude vubec dal psat??

4.2.2015 14:11:39

camal
1. Frontu právě řeším, to jsem psal.
2. Že schvalovat neúplné (podle mého názoru) popisky je blbé z důvodu, že je malá šance, že je bude někdo opravovat, jsem taky psal. A kromě mě i #5C4RL37.
3. Že když zamítnu, tak i s podnětem "dopiš to a to a schválím", jsem taky psal.
4. Zvážím, jestli popisky z krabic schvalovat, ale proti hraje bod 2.
...

4.2.2015 14:15:31 | Upraveno autorem (porovnej)

kew
Ja to chapu... Jedine co nechapu proc vam nestaci zadni krabice.Proc je originalni popis neuplny?? Vzdyt se tim ridi vsichni v obchode co to drzi v ruce.. A pokud me zajima vic vyhledam preci recenzi..

4.2.2015 14:20:01

kew
Souhlasim se "svatym slovem" moderatora!! Od toho tu jsi... Jen chci rict ze ta nejistota zverejneni clanku me odrazuje od namahy.. Ale snad to tak nebudou citit vsichni..To by byla skoda..

4.2.2015 14:23:44

camal
Krabice ma prodat. ZH chteji informovat. A recenze je neco trochu jineho.

4.2.2015 14:23:49

5carl
Pokud krabice proda tak je popisek napsany dobre ne??:))

4.2.2015 14:26:20

camal
Asi hlavně proto, že všechny popisy z krabic neznám a jak jsem psal, přijdou mi i ony často neúplné. Takže pak když vidím takový popis, přijde mi neúplný nehledě na to, jestli je z krabice, nebo z hlavy autora.
A naposledy. Pokud zamítnu, vždycky napíšu dotyčnému, o co popisek vylepšit a že pak ho schválím. Takže pokud si dáš tu práci s opsáním textu z krabice, tak pak už si dej i tu práci s tím, dotáhnout to do konce, ne? Myslím, že toho nechci tolik. Průběh tahu je často třeba na 2-3 věty a podmínky konce hry a určení vítěze na jednu.

EDIT: udělej průzkum, kolik lidí koupí hru čistě na základu textového popisu z krabice ;p

4.2.2015 14:26:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Camal
Nechci být nepříjemný, ale od jaké námahy tu jsi odrazován?? Promiň, ale nevypadá to, že bys za těch 19 dní svého členství na ZH napsal tolik popisů ;)

4.2.2015 14:47:21

camal
Ee. Proto lezu na ZH, BGG a stouram se v recenzich, unboxingu, ctu hodnoceni a komentare. Krabice je proste vejicka a na kazde se pise jak je hra super a nejlepsi.

4.2.2015 14:53:59

Prior
Na těch recenzích taky máknu, jde o to, že jsou z principu pro užší okruh lidí, navíc jsou delší na zpracování, takže mi to momentálně přijde jako méně efektivní práce.
Ale vyřídil jsem teď docela dost popisků za poslední týden, můžu pokračovat místo 5 popisků za den třeba v rytmu "4 popisky + 1 recenze".
Jen bych chtěl dodat, že mimo to, co vidíte na titulce, schvaluju i úpravy stávajících článků, které se autoři rozhodli vylepšit (nebo např. opravit chyby). Ty se po přijetí na titulce nezobrazují. Není jich sice moc, ale přesto vyžadují pozornost.

4.2.2015 14:57:56

Kew
Já koukám, že makáš jako šroubek :D inspirovalo mne to po roce zase napsat recenzi ;-)

PS: Stejně si pořád myslím, že by na popisky/recenze/články měli být dva moderátoři :)

4.2.2015 15:15:43

pro představu
jsem se teď teda kousnul a projel jsem teď frontu 17 recenzí. 4 jsem rovnou vyhodil, protože měly v průměru 3 věty.
Neříkám, že recenze musí mít 10 odstavců, ale musí mít hlavu a patu, jinak pokud je její hlavní obsah: "Moc se mi to líbilo, určitě zkuste!", patří to do hodnocení. I tam někdy potkám srozumitelnější kousky.
Abych jen nebrblal, pokusím se spáchat nějaký návod na psaní recenzí, který by ideálně visel každému před očima, až bude to svoje dílko vkládat.

4.2.2015 15:42:36

...
Jenom potvrdím to, že sdílím názor s 5c4rl37 a to ten, že krabice má úlohu pouze VNADÍCÍ a tudíž hru subjektivně vyzdvihuje do výšin. Popis, by měl dát čtenáři vědět zda je hra zhruba pro něho, nebo ne... to ti krabice vážně neřekne, většinou ti tam napíšou, že je hra chytlavá, napínavá a nějaké to slůvko o tématu... to jestli je to hra například pro milovníky euro her, nebo pro ty co mají rádi kostky ve hrách, nebo pro hráče, kteří rádi dostávají vítězné body za všechno, nebo naopak pro hráče, co nechtějí vb... atd... ale pokud tohle popisek zadku krabice obsahuje... tak proč ne

4.2.2015 15:49:06

...
Kew: s návodem se nepiplej, já ho klidně napíšu :-)

4.2.2015 15:51:04

Prior
Já jsem tři věty nenapsal, jak jsem psal bylo to orig. info z krabice..Kdybych věděl že to nestačí nepíšu samozřejmě nic.. A pro Priora, za těch devatenáct dní jsem napsal jeden popis co dopadl jak dopadl a na obrázky jsem čekal týden. Že nakonec neprošli byla moje chyba, přiznávám.. Tímto celým projevem zde níže napsaným jenom oznamuji svoje stanovisko,čož snad můžu:) A to je takové, že se už nebudu mimo obrázku zde o cokoliv snažit.. Holt všem se člověk zavděčit nikdy nemůže a psát do šuplíku já opravdu nemám čas.. Tak snad se dál budou nacházet přispěvovatelé které to psaní a opravování svých článků a čekání týden na schválení bude bavit. Já za sebe říkám, že už se nenamáhám.. Ale samozřejmě se kvůli tomu nikdo prosím vás nevěšte!!:)

4.2.2015 15:59:19

Carl
Řikej si co chces, já taky samozřejmě nehledám na krabici podrobnosti.. Na krabici je vždy prostě jen napsaný POPIS hry resp. info o hře.. A to je to co nebylo schváleno.. Takže tak..

4.2.2015 16:02:13

kamel
Většinou si říkám co chcu i bez optání, ale každopádně teda dík za svolení :-P

4.2.2015 16:14:28

kew
kew říká:" udělej průzkum, kolik lidí koupí hru čistě na základu textového popisu z krabice ;p "

Já samozřejmě nekupuji hru podle krabice, čtu recenze! Já ale jen řeším že POPIS který byl orig POPISEM(což jsi Ty nevědel ,že je) nebyl schválen.Toť vše.. Teď už vím že info z krabice nevyhovuje.. To je vše.

4.2.2015 16:15:42

Carl
Ne Carle já dočůrám dál...:)

4.2.2015 16:16:51

matewr84
jde o to, abys tam napsal to, co pak po těch recenzích (a jejich autorech) budu chtít já :D

EDIT: camal> a kdybych to tady všichni vzdali po prvním týdnu čekání na schválení popisu, tak tu nic není. Ale ok, nechceš přispívat, nemůžem tě nutit...

4.2.2015 16:19:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Rallyman GT - KS + rozšíření
Rallyman GT - KS + rozšíření
Akt. cena: 1600 Kč
Končí za: 18 hodin

Offcanvas