Vládci podzemí

xxxxxxxxoo hodnoceno 516x (Seznam vlastníků)

Vládci podzemí - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Czech Games Edition
Heidelberger Spieleverlag
MindOK
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaká je?

Vzhledem k tomu, že se na těchto stránkách zatím objevilo víc dojmů a pocitů, než faktický informací, tak by mě zajímalo jestli si tuhle hru už někdo pořídil a jak se mu líbí?

Nebo jestli to někdo plánuje. Z letošní nabídky CGE je to hra, která mne zaujala asi nejvíc a měl bych chuť jí alespoň testnout.
6.11.2009 14:17:10

pravidla
Právě si pročítám, pravidla a upřímně se u toho směju. Ten ďáblík se služebníkem jsou dobrý nápad. Nejvíce mě rozesmály hlášky:

Tomu říkáš stručný popis? Budování, boj, budování, boj, bodování. Tohle je stručný popis. :))

A nebo: Na předměstí si pár impů otevřelo obchod s pastmi. Viděli jste někdy impy dělat obchod? Stanoví si takhle třeba cenu jeden zlaťák za past. Když prodají první past, mají takovou radost, že vyhlásí slevu jeden zlaťák. Že je vlastně dávají zadarmo si uvědomí, až když
nějakou “prodají”. V ublížené snaze dohnat ztrátu stanoví cenu na dva zlaťáky. A diví se, proč je nikdo nekupuje. Nakonec se rozhodnou k nákupu pasti přidat další past zdarma. Říkají tomu “akční balíček”. Až prodají akční balíček, oddechnou si, a zavřou. Byznys je únavný. Raději jdou zase vyrábět pasti, a dávat je, jak je jejich zvykem, do velkých nijak neoznačených beden.

Je fakt rarita, když se člověk u čtení pravidel baví :). Vlastně jsem to zažil jen u Galaxy Truckera a teď u Vládců podzemí. Nemají ty hry náhodou něco společného? :)

Ps: Pro všímavější: Ano rozbalili jsme to ještě před Vánoci :D

23.12.2009 18:49:01

jaka je?
po dlhsej diskusii o ceskom jazyku a gramatike, by som sa rada vratila k teme. Aka je tato hra? Predsa len preslo par dni od 24.12. takze ste mali aj viac moznosti ju vyskusat a som dost zvedava.

29.12.2009 17:10:54

Tak,
hru už mám doma. Pravidla naučený a sem natěšenej na první hru. Už aby byl víkend. :D

13.1.2010 00:02:21

to VASEKRE
asi tak! zítra zkouška z Digitalního zpracování signálu, pak doladit pravidla a jde se na to :-D

13.1.2010 09:12:46

Taky
jsem čekal že impové nepůjdou dobře barvit jak jsou malý, ale docela pohoda. A nabarvený vypadají mnóhem líp. :D

13.1.2010 16:46:35

impove
muzes hodit obrazek? dneska vecer jich mam v planu par (snad) zkraslit..

13.1.2010 17:02:39

to Andik
Co, kde studujes? Jestli nejsme na stejne skole :D

13.1.2010 17:50:43

Jiry
Zatím to nemam jak hodit do kompu.

14.1.2010 00:02:35

jedna rada pro začátek od Zatracenýho démona :-D
pokud chcete jednoduchou zábavu, jděte třeba kopat do štěňat, nebo tak něco.

14.1.2010 18:57:21

to oplprokop
v Pardubicích elektrotechniku

16.1.2010 13:40:35

paráda
tahle hra se posunala na mém žebříčku do TOP 2 :-D

16.1.2010 13:42:07

Tak,
mám za sebou první hru. Se sedmi body jsem skončil druhý, vyhrála přítelkyně která měla 24. Já jsem doplatil na to že jsem byl celou dobu ten "zlejší". Tudíš ke mně šli ti silnější hrdinové. Jinak hra se dá naučit velice rychle a pravidla nejsou tolik zapotřebí. Teším se na hru ve třech nebo čtyřech hráčích. To bude potom něco. :)

16.1.2010 19:04:10

to andik007
re jedna rada pro začátek od Zatracenýho démona :-D

To byla ciace z pravidel?

16.1.2010 19:06:06

Merlin
jo jo byla to citace - takových perliček je tam víc :-)

16.1.2010 21:45:16

to Ella
Díky za info, toho jsem se bál, že budou pravidla plný podobnejch trapnejch infantilností ... :-( Kopat do štěňat? Vám to fakt přijde vtipný???

16.1.2010 23:39:12

Merlin
Já osobně jsem se u čtení upřímně bavil a usmíval a i tahle hláška o štěňatech mě v tu konkrétní dobu čtení rozesmála byť nejsem žádný tyran zvířat, do štěněte ani jiného zvířete bych nikdy nekopl. (kromě nějaké havěti, mám teď na mysli psi, kočky a podobné standardní zvířata :) ). Jde prostě o to, že tu hlášku má na svědomí démon a tak se k tomu musí přistupovat. Ale každopádně každý má jiný smysl pro humor a každého rozesměje něco jiného. Mě osobně se už líbil styl pravidel ke Galaxy Truckeru, ale tohle je ještě o třídu lepší.

16.1.2010 23:52:36

souhlas s Beholderem
Je to prostě odlehčení pravidel, mě to u čtení moc pomohlo, protože u některých si připadám jako bych si četla skripta do deskriptivy

17.1.2010 10:40:43

Merlin
Ano, připadá mi to vtipný. Není nad to, když se chadná okovaná bota zaboří do teplýho štěněcího obličeje.

17.1.2010 12:11:35

vtipný
Tak zrovna tohle je jediná hláška u které jsem měla smíšený pocity. Pro Démona to může být vtipné, ale mně to tak nepřišlo...

17.1.2010 13:05:55

Zatracenej démon vám zkazuje
ať si to vyzkoušite postavit vlastní podzemí a neplkáte tady o nepodstatnejch věcech :-D

Hough, domluvil jsem

a už se tu neukažu!

podpis: Zatracenej démon
................

17.1.2010 13:13:04

dilli
Mno alespoň teď víš, že nejsi démon(ka) :).

17.1.2010 14:00:11

MadCat
To víš, mám doma čokly dva a jednoho mi moje fena porodila přímo v obýváku. Teda ona chtěla jít rodit do mé skříně s oblečením, ale to jsem jí nedovolila. I tak jsem na pejsky dost citlivá.

17.1.2010 14:05:30

paladin
nebojte se ho!

20.1.2010 00:07:59

postřehy
Tak mám za sebou čtyři hry. Dvě ve dvou a dvě ve třech hráčích. Předně musím říct, že se mi hra hodně líbí. Při budování dungeonu a najímání příšer se jedná o takou tu umisťovačku (jak říkám hrám, kde vybrané akce obsazujete pomocí omezeného množství svých žetonů - Agricola, Doba kamenná, Pilíře země). Tento klasický postup je obohacen o boj při sestupu hrdinů do podzemí. Během boje plánujete líčení pastí a útoky příšer. Toto následně vyhodnotíte a zjistíte, kolik hrdinů jste zneškodnili a kolik polí vám hrdinové dobyli.

Pravidla jsou vcelku srozumitelně napsána a nehledám-li chyby, tak mě jich zas tolik přes nos nepraští. Jsou však krapet delší a to jak textem tak obsahem, což nemusí každý zkousnout. Alespoň ze začátku je třeba věnovat jednotlivostem nemalou pozornost, už proto, že se v určitých bodech liší pro první a pro druhý rok.

Hra je vcelku svižná a téměř v každém okamžiku napínavá. Musíte se dobře rozmýšlet, jaké akce zvolíte podle zablokovaných příkazů protihráčů a obsazených akcí nehrajícími hráči. Někdy je to docela fuška, ale dopadne-li kolo tak, jak jste si při plánování představovali, máte hřejivý pocit opravdu dobře vykonané práce a nezapomenete soupeřům připomenout, že udělali přesně to, co jste od nich očekávali. Když vezmu v potaz tyto průběžné dílčí úspěchy a až do poslední chvíle nejednoznačné určení pozice hráčů, musím konstatovat, že se Vládci podzemí opravdu dobře hrají.
Při tom všem sledujete jaké události se blíží (daně, vyživování atd.) a jací hrdinové se nachází na jednotlivých pozicích a kteří tudíž zamíří dobývat právě váš dungeon. To lze výběrem akcí ovlivnit stejně, jako lze předvídat (opět pomocí vybrané akce) jinak do hry vstupující náhodu ve formě skrytých a při dobývání otáčených bojových karet. A tady mám připomínku: protože nehrajeme pexeso, vzali jsme si žetonky z jiné hry a vždy když využijeme akci Město, prohlídneme si danou kartu a také si vezmeme žetonek. Kdo má kolik žetonů, může si prohlédnout odpovídající počet karet kdykoliv v průběhu hry (včetně dobývání) a uzpůsobit tomu strategii. Nezřídka se stávalo, že jsme zapomněli, která karta se nachází na jaké pozici. Taktéž na nevyřízenou poštu máme zvláštní žetonky – specielně já jsem měl tendenci kostičky z nevyřízené pošty přesouvat na hrdiny při obdrženém zranění (jsou to totiž ty samé).

Co bych asi hře vytknul je to, že se na můj vkus nechává až příliš obsluhovat. Každé kolo vybíráte akce za nehrající hráče, doplňujete a měníte žetony hrdinů, příšer a místností, přesouváte karty svých příkazů… Ale chápu, že to tak musí být, aby hra byla taková jaká je. Jsem proto ochoten to akceptovat. Také je třeba říci, že se autoři snažili tuto část co nejvíce zpřehlednit na časových plánech (jak pro budovací část tak pro část boje). Pak je už jenom na hráčích, aby jednotlivé fáze nepřeskakovali a tím nevnášeli do hry zmatek. Konverzace typu:
- Kde máš ty impy.
– Já už si je vzala.
– A kolik si jich měla na využití místnosti.
– Dost.
– Jen aby.
Jsou pak vcelku běžné a celkový dojem ze samotného hraní trochu kazí.

Takže u mě zatím 9 z 10. A jak to bude se znovuhratelností se teprve uvidí.

20.1.2010 13:11:14

dost dobrá je :)
Dneska a včera jsme dali po jedné partii ve dvou a musím zvednout hodnocení na 9 :). Ta hra má tolik skrytých možností a tolik věcí tam jde totálně ztrolit :) a přitom mě nefrustruje tak jako Agricola. Něco májí VP společného s Agricolou to je fakt, ale volba akcí je tajná a navíc jsou tam ty parádní souboje, na které je třeba se pečlivě připravit. Dneska jsme zkusili plnou hru i s modrýma kartama událostí, které hru ještě ztíží a ještě více je třeba se připravovat předem. Ale to rozhodování jakou akci naplánovat, jakou příšeru najmout (problém - uživím všechny ty troly, když mám stopnutou akci jídlo a placení žoldu přijde tohle kolo :) ), být zlý či dobrý (to znamená schytat ty nejsilnější hrdiny a k tomu ještě paladina nebo naopak na můj dungeon půjdou ti nejslabší a já můžu být vklidu), koupit si past nebo raději nějaké impy ať můžou pracovat v místnostech atd...pořád je třeba řešit dilemata co udělat a přitom mě to jak už jsem psal nefrustruje. Fakt podařená hra.

7.2.2010 15:21:04

Vybíráme z Bazaru

The Boldest
The Boldest
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas