Villagers - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: undefined
Vydavatelé: IUVI Games
Sinister Fish Games
Autoři: Haakon Gaarder
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Epidemie černého moru již pominula, ale středověcí vesničané ještě nemají nejhorší za sebou - nyní je čeká další nelehký úkol. Musí znovu vybudovat prosperující sídla, která jim zajistí potravu, ošacení a obydlí. Naštěstí po cestách proudí krajem zástup řemeslníků, kteří uprchli před morem a nyní hledají nový domov.

Ve hře Villagers se stanete zakladateli postupně se rozrůstající komunity a vaším úkolem bude zajistit rozkvět vašeho sídla prostřednictvím rozvíjení rozmanitého množství řemesel. Vítězem se stává ten hráč, který získá největší množství mincí.


Příprava hry:

Vytvořte uprostřed stolu společnou zásobu nových vesničanů (tzv. cestu), balíčky základních vesničanů (dřevorubce, horníky a rolníky) a 6 balíčků ostatních karet vesničanů. Umístěte bodovací karty tržiště pod druhý a šestý balíček karet vesničanů na cestě. Ze zbylých karet rozdejte každému hráči 5 do začátku hry a následně vytvořte rezervní balíček. Každý hráč obdrží kartu zakladatelů se dvěma mincemi na kartě. Tyto karty tvoří základ hráčovy vesnice. Vytvořte společný bank mincí, z něhož obdrží každý hráč do začátku hry 8 mincí.


Průběh hry:

Hraje se na kola tak dlouho, dokud nejsou dobrány všechny lícem otočené karty z nabídky cesty. Každé herní kolo je rozděleno do dvou po sobě jdoucích fází: dobírání karet (draft) a fáze budování. Navíc je ve hře fáze tržiště (bodování), která se spustí, jakmile je vytažena bodovací karta tržiště.

Fáze dobírání karet: Hráči se postupně střídají v dobírání karet z cesty (mohou vybírat odhalené vesničany, či náhodně vybírat z jednoho z 6 balíčků). Každý hráč si musí dobrat 2 vesničany + 1 za každý již vyložený symbol jídla ve své vesnici (červená ikona talíře). V jednom kole lze dobrat nejvýše 5 vesničanů, i když je k dispozici více jídla. Všichni hráči pokládají své zvolené karty lícem vzhůru do středu své vesnice tak dlouho, dokud nenaplní svůj dobírací limit. Pak je smí vzít do ruky. Pokud na kartě leží nějaká mince, vezměte si ji do zásoby. Pokud si někdo dobere kartu vesničana z nabídky, doplní místo něj novou kartu z krajního balíčku u cesty (dojdou-li, karty se dobírají z balíčku rezervy). Hráč může získat také kartu základního vesničana (dřevorubec, horník či rolník) odložením libovolnou karty z ruky lícem dolů zpátky do balíčku karet nabídky cesty (max. však 3× za kolo).

Jakmile všichni hráči dokončí svůj výběr karet (draft), je potřeba obnovit nabídku karet na cestě (vyřadit nesebrané karty vesničanů s mincí, doplnit na jejich místo nové karty z rezervy a položit 1 minci na všechny karty vesničanů na cestě).


Fáze budování:
Hráči se postupně střídají ve vykládání karet z ruky do své vesnice. Jakmile byl vesničan jednou umístěn, nelze jej vzít zpět do ruky. Každý hráč smí vyložit 2 vesničany + 1 za každý již vyložený symbol stavitele ve své vesnici (černá ikona budovy). V jednom kole lze vyložit nejvýše 5 vesničanů, i když je k dispozici více stavitelů.

Většina karet vesničanů spadá do některého z tzv. produkčních řetězců a smí být vykládáni pouze postupně na sebe v přesně stanoveném pořadí. Ve hře pak platí vždy efekt nejvýše položené karty. Karty speciálních vesničanů můžou být zahrány kdykoliv ve fázi budování a pokud jsou označeny symbolem odhození (ikona přeškrtnuté karty), musí se hned odhodit, ale nepočítají se do limitu zahraných karet.

Některé karty vesničanů jsou označeny ikonou visacího zámku. Před vyložením musí hráč zaplatit 2 mince na kartu vesničana, který umožňuje odemykání (pokud není požadovaná karta přítomna, pak do banku).


Bodování a konec hry:

Při prvním odkrytí karty tržiště získají hráči tolik mincí, kolik je na jejich kartách vesničanů vytištěno (a případně položeno) zlatých mincí. Vyhodnocení druhé karty tržiště probíhá stejně, s tím, že do bodování jsou započítány i karty se symbolem stříbra. Nyní hra končí. Vítězem se stává hráč s největším počtem mincí.

Autor: Ursulus

Rozšíření hry (2)

Villagers: Kickstarter Expansion Pack (2019)

Někteří vesničané tvrdě pracují na stavbě větrného mlýna, taverny a marketu, jiní zase konají zázraky, ale jsou tady i tací, kteří si pro své rejdy vybrali temnou roušku noci. Kickstarterové rozšíření Kickstarter ...

rozšíření 1 - 5 hráčů

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Villagers: Shifting Seasons (2022)

Různé tradice, návštěvníci a akce dávají v průběhu roku obcím zajímavé příležitosti k podnikání a expanzi. Shifting Seasons obsahuje několik nových modulů pro základní hru Villagers. Ty umožní větší ...

rozšíření 1 - 5 hráčů

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Další názvy této společenské hry

Vybíráme z Bazaru

Divukraj - FAN karty (CZ + EN)
Divukraj - FAN karty (CZ + EN)
Akt. cena: 373 Kč
Končí za: 7 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas