Továrník - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 2F-Spiele
Albi
Edge Entertainment
Filosofia Editions
Lacerta
Rio Grande Games
Stratelibri
Autoři: Friedemann Friese
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Jaká je hra? Můžete někdo poreferovat.
11.11.2009 11:02:54

...
zatím jsem měl možnost hrát dvakrát ve dvou lidech...takže nechci ještě předčasně hodnotit...ve vysokém napětí se mi nikdy nepovedlo pořádně bodově utéct, protože je poslední zvýhodněn...ale tady je to jinak...zvýhodněn je ten kdo má nejnižší číslo výběru....a je pouze na mě zda zkusím vydražit vysoké číslo se slevou na stroje a pracovníky nebo nízké číslo, které mi nedává bonus...
hra mi přijde ještě více o matematice než vysoké napětí a rozhodně musí člověk myslet více do předu...zda postavit stroj který šetří pracovní sílu nebo stroj který zvyšuje produktivitu ale pracovní sílu bere...
první hru jsme měli odehranou zhruba do hodiny druhá hra zabrala asi 90 minut

11.11.2009 11:17:31

Prubeh hry
Hrac predstavuje manazera tovarny, ktery se snazi zoptimalizovat vyrobu, aby rostla, aby pro vyrobene zbozi byly i skladovaci prostory a aby se snizovaly naklady (zde predstavovane energii).

Pred kazdym hracem lezi deska s jeho tovarnou, kde ma nejake male sklady a uz ma i stroje na vyrobu zbozi. Aby se mu o to mohl nekdo starat, tak ma kazdy hrac celkem 7 delniku.

Tyto delniky jednak zamestnava praci na jednotlivych strojich, nebo na stavbe/demolici stroju/skladu novych/starych.

Hra zacina tim, ze se drazi (volnymi delniky) karticky poradi. Cim nizsi je cislo, tim driv hrac pojede, ale tim draz bude stavet nove vybaveni.

Kdyz jsou karticky poradi rozebrany, tak se na trhu objevuji novinky - nove stroje, roboti k nim, vetsi sklady, a setrici stavby - elektrarna a operacni stredisko (ktere setri s energii, nebo s delniky). Kazdy hrac shodi z nabidky jednotlivych typu vzdy tolik karticek noveho vybaveni, kolik ma jeste volnych lidi. Karticky vybaveni jsou samosebou s postupem hry lepsi a lepsi.

Kdyz vsichni hraci dle poradi shodi do volneho trhu karticky vybaveni (posledni hrac, aby nebyl tak moc znevyhodnen, tak muze shazovat i o neco vic, nez ostatni), tak nasleduje faze staveb a demolici.

Kazda karticka ma naznacene, kam prijde, s tim, ze hrac ma na plose pouze 5(+1) prostor pro sklad, 5(+1) prostor pro stroje a roboty a 1 prostor pro operacni stredisko a 1 prostor pro elektrarnu.

Hrac na tahu muze do uvedenych prostor zakoupit nove zarizeni, coz ho v tu chvili stoji delnika a penize (ty jsou uplne stejne jako ve Funkenschlagu), ktere jsou na karticce vyznacene (lepsi vybaveni=drazsi) a zapocte si slevu podle sve karticky poradi.

Druha moznost je poslat delnika na demolici stareho vybaveni.
Hrac si v teto fazi taky muze koupit najemneho delnika na pristi kolo (a opet se mu k tomu pocita sleva)

Kdyz hrac vybere, co si koupi, resp znici, tak po nem hraje dalsi hrac a vybere si z trhu z toho, co mu tam zbylo. Posledni hrac tedy nakupuje nejlevneji, ale jen to vybaveni, ktere mu tam ostatni hraci nechaji. Nicmene ma vyhodu, ze zacina v nasledujicim kole drazit o pozice jako prvni.

Kdyz odehraji vsichi hraci, tak probiha faze byrokracie, kde se nejprve zjisti, jak se zdrazila energie (muze se zdrazit o 0,1, ev. 2, cena nikdy neklesa). Pak si kazdy zjisti, jak mu slape tovarna, zda ma dost lidi, pripadne skladu a za kazde vyrobene zbozi dostane 10 penez, jen jeste musi odecist penize za spotrebovanou energii, o jejiz konecne vysi na zacatku tahu nevedel.

Hraje se to na 5 kol a po patem kole se produkuje dvakrat (i energie se spotrebovava dvakrat). Vitezem se stane ten manazer, ktery nejvice vydelal.

Komplexni je to az hanba a je to pocitaci peklo, protoze hrac musi spocitat, na ktere stroje ma, co bude muset stavet prednostne apod.

Ale s cerstvou hlavou u stolu intuitivnich a rychlych hracu se to zahrat da. Jen se obavam, ze se to bude hrozne zasekavat tim, jak si kazdy bude chtit spocitat, co je pro nej nejlepsi.

P.S.: Prvni partii jsem prohral, ale stejne se mi ta hra u Laadinka libila.

11.11.2009 14:59:22

to krapnik
Diky za super popis. Navrhuji ho dat do recenze.

11.11.2009 17:51:25

sappho
Klidne ho tam dej.

12.11.2009 12:59:45

vyborna hra,ale mam zle vytlaceny rub karticiek(stalo sa to tiez niekomu?)
zatial som odohral iba jednu partou,ale mozem smelo povedat,ze tato hra splnila moje ocakavania.rozpisovat sa tu nebudem,vsetko dolezite vam tu uz napisal krapnik.priaznivcov drazobnych hier vsak musim sklamat,lebo okrem karticiek poradia sa tu nedrazi uz nic.akurat ma trosku zaskocilo,ze ruby karticiek boli totalne zle vytlacene a tak som si musel stiahnut tabulku,aby som vedel ktora karticka je pre aky pocet hracov.spravne cisla poctu som napisal na spodok karticiek fixou.zavadu som uz reklamoval a spravne karticky su uz vraj na ceste.no to aj tak nic nemeni na tom,ze tato hra je vyborna a kludne odporucam aj zaciatocnikom.

29.11.2009 22:11:19

to dajo26
Ruby karticiek boli zle vytlacene na casti hier v Essene. Staci napisat na 2F Spiele a nove karticky by ti mali prist postou.
http://www.2f-spiele.de/
T: +49 (0) 421 / 2414902
F: +49 (0) 421 / 2414903

29.11.2009 23:05:54

david

Chystáte se někdo
to přeložit? :-)

30.11.2009 13:57:52

PJ

david
Vyčkej, někde jsem zaslechl, že by Factory Managera měla vydat na jaře Albi.

30.11.2009 14:00:20

překlad
Překlad hry hotový, zítra by měla proběhnout měnší korekce a grafická úprava.

5.12.2009 17:33:14

david

A pak
to zde vyvěsíš?? :-). To by bylo super :-)

6.12.2009 16:32:15

ini

o hre
je to dobre ve dvou? uvazujeme o tom s pritelkyni.

13.4.2010 10:23:02

ve dvou
urcite je dobra i ve dvou. Ale pripravte se na sachovou partii. Penize jsou verejne, cili o vsem vite a musite zvazovat, co udela souper s vami vyndanymi stroji a roboty a...

13.4.2010 10:26:19

Vybíráme z Bazaru

Lovci Pokladů (nově vydáno Dino)
Akt. cena: 160 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas