Továrník - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Friedemann Friese
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Hra Továrník (v originále Factory Manager) tématicky vychází ze hry Vysoké napětí. Hráči na sebe berou úlohu managera továrny, který se snaží naplánovat výrobu tak, aby měla továrna co největší zisk. Hra trvá pět kol a každé kolo se skládá z pěti fází. Vyhrává hráč, který vydělá nejvíc peněz.

Příprava hry

Každý hráč před sebe dostane hrací plán, představující jeho továrnu. Do továrny, na příslušné volné pozice, umístí dva stroje a tři skladovací prostory, které představují  její základní  vybavení. Poté hráči dostanou nějaké peníze do začátku hry a připraví sklad výrobních zařízení, strojů, skladovacího vybavení a řídích jednotek.

Průběh hry

Hra se na hraje na 5 kol a každé kolo se skládá z následujích fází:

 1. Aukce pořadí
  Z hromádky kartiček pořadí se vybere tolik kartiček, kolik je hráčů a počínaje hráčem s nejvyšším pořadovým číslem z předešlého kola se začne dražit nové pořadí. Hráči používají k dražbě volné dělníky popř. brigádníky. Vlastností kartiček pořadí je to, že s rostoucím číslem přinášejí kartičky slevu na nákup nových zařízení ve třetí fázi. Poté co všichni hráči vydraží nové pořadí, vrátí se staré kartičky zpět na hromádku

 2. Příprava trhu
  Tato fáze začíná od hráče s nejnižším pořadovým číslem. Každý hráč vybere ze skladu tolik zařízení kolik má volných dělníků. Sklad zařízení je rozdělen do šesti sloupců a v každém sloupci jsou zařízení seřazena od nejlevnější po nejdražší. Při výběru zařízení, musí hráč vybírat vždy zařízení s nejnižší pořizovací cenou v daném sloupci. Této fázi ani žádné její části se nelze vyhnout, to znamená, že hráč musí za každého dělníka vybrat jedno zařízení, které bude možné v následující fázi koupit.

 3. Přestavba továrny
  V této fázi hráči nakupují zařízení a instalují je do továrny. Postupují v pořadí od hráče s nejnižším pořadovým číslem. Instalace zařízení do továrny vyžaduje jednoho dělníka. Z toho plyne, že pokud hráč v dražbě použil hodně dělníků, má nyní málo akcí a naopak. Pokud vám již v továrně nezbývá žádné místo, můžete pomocí jednoho dělníka zbourat stávající zařízení a postavit místo něj nové. V této fázi si hráč také může najmout brigádníky. Ti hráči jedno kolo pomáhají.

 4. Byrokracie
  Během fáze byrokracie se hráč rozhodne, které stroje budou zapnuté nebo vypnuté. Poté upraví příslušné ukazatele. Ve hře jsou tři ukazatele: ukazatel produkce, skladovacích prostor a spotřeby energie. Navíc každý zapnutý stroj potřebuje ke své obsluze určitý počet dělníků. Ty hráč umístí do kantýny a nemůže je použít ve fázi aukce v následujícím kole. Některé stroje pracují automaticky a obsluhu nepotřebují a některá vybavení, např. řídící jednotky, umožňují efektivnější řízení produkce z velína a snižují počet dělníků potřebných k obsluze strojů. Nakonec se otočí kartička energie, která udává o kolik se zdražší jednotka energie. V průběhy hry cena za jednotku energie stále roste.

 5. Vyplácení zisků
  Hráči si podle tabulky určí kolik vydělali peněz (Elektro) a odečtou od této hodnoty cenu za spotřebovanou energii. Základní výdělěk je stanoven podle nižší z hodnot produkce a výroba.

Konec hry

Hru vyhrává hráč s největším množstvím vydělaných peněz.

Autor: Parxel

Další názvy této společenské hry

Vybíráme z Bazaru

To je fotbal - NESEHNATELNÉ!
To je fotbal - NESEHNATELNÉ!
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas