Time of Legends: Joan of Arc

xxxxxxxxxo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

Time of Legends: Joan of Arc - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, válečná
Čeština: undefined
Vydavatelé: Mythic Games
Autoři: Pascal Bernard
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Odehráno několik partií a musím říct, že se hře podařilo vyvrátit veškeré mé pochyby o herním systému, které jsem měl z přečtení pravidel a sledování bitev na YT.

Samozřejmě, že v prvním demo scénáři moc nevymyslíte a je to vyloženě kostkovaná, zato hned v La Brossiniere se síla hry ukázala v plném světle. Nejen, že výborně funguje systém polí, které jsou různě rozdělené do menších či větších částí a vy musíte pořádně plánovat, aby vaše aktivace dávaly smysl a aby se všechny jednotky dostaly a vlezly tam, kde je potřebujete. Dokonce i to řetězení akcí, kterého jsem se bál nejvíc (že prostě budete jen dokola aktivovat tu nejsilnější skupinu jednotek) mi nepřišlo jako takový problém. Jednotlivé elementy mají na průběh střetu jen maličký vliv, ale právě jejich poskládáním a kupením docílíte toho, že hra není jenom o náhodě - každý stromeček, každá schopnost jednotky či hrdiny i každá karta skládají dohromady mozaiku, a vyhraje ten, komu se nejlépe podaří využít a nakombit všechny tyhle prvky.

Co ale oceňuju zdaleka nejvíce je, jak historicky věrně hra působí. Lučištníci tady opravdu nekosí težkooděnce po desítkách, jako tomu často bývá jinde, ale fungují přesně tak, jak fungovali během Stoleté války - jejich cílem není francouzské rytíře zabít, ale zpomalit a rozrušit jejich útok - protože když do vašich jednotek napere několik jednotek rytířů, můžete se s nimi rychle rozloučit. Naopak pokud si vyberete příhodnou obrannou pozici, zarazíte kůly, stihnete trošku narušit řady útočících rytířů před jejich příjezdem, pak se bitva začne rychle obracet. A to pořád mluvíme jen o bitevních scénářích (a i ty jsou každý úplně jiný), třeba k nahánění vlkodlaka po vesnici apod. jsme se pořád ještě nedostali, to bude určitě zase úplně jiný zážitek.

Teď přímo k partii La Brossiniere, protože tuhle z hlavy jen tak rychle nedostanu. Začala vcelku nenápadně a už jsme se báli, že půjde po demo scénáři o další rychlý proces - dvě křídla francouzské jízdy scvakly konvoj Johna de la Pole, vracejícího se z loupeživého nájezdu z Maine a Anjou s bohatým lupem. Přepad byl dokonalý a velmi úspěšný, zem se hned začala barvit anglickou krví. Ale de la Pole se nevzdal a zavelel k rychlému ústupu a přeskupení jednotek, a zatímco se lučištníci na koních obětovali při krytí ústupu, vytvořil na kopci před cílovou vesnicí pevné obranné postavení. A v tu chvíli došlo k nečemu, za což jsem strašně rád a co mě hřeje u srdce - zachoval jsem se totiž úplně stejně, jako se nepoučitelní Francouzi chovali většinu Stoleté války. Vždyť první nájezd byl úspěšný a krvavý, ta anglická chátra se s výkvětem šlechty nemůže rovnat - a směle jsem zavelel k dalšímu nájezdu, tentokrát čelně přímo proti onomu obrannému postavení. A najednou se bitva začala obracet, útoky se nedařily, všechny pokusy o průlom vešly vniveč a francouzská šlechta začala panikařit - takhle to přece být nemělo. Jasně, že jsem měl k dispozici i jednotky pěchoty, ale ty nechali rytíři ve svém kvapu a shonu po kořisti daleko za sebou a nebylo nikoho, kdo by je ze svízelné situace vyprostil. Nakonec se však naštěstí podařilo najít Ambroisovi de Loré skulinku v postavení angličanů, kde nestihli zatlouct kůly a nájezdem z posledních sil se zbývajícíma dvěma jednotkama rytířů vpadl Angličanům do boku a rozerval jejich šiky.
Touhle bitvou si mě hra získala. Protože ve mě dokázala vyvolat pocit, že na tom bojišti jsem, byl jsem v ten okamžik tím pyšným francouzským šlechticem, který se chystá zadupat anglické červy. Pak se ale má stoupající panika vyrovnala té, jakou musel francouzský velitel cítit, když se rozhlédl na umírající rytíře vedle sebe a pohledem do dáli zalitoval, že byl tak horkokrevný a rezervy pěchoty bez rozkazů mu jen těžko můžou pomoci.
A nejlepší na tom je, že vím, že to udělám znova. Protože jsem nepoučitelný a pyšný na převahu obrněného jezdectva. A když člověk zažije ten opojný pocit moci a nadřazenosti, jen těžko se mu z něj vrací zpátky na zem. A už nikdy nebude nad prohranými bitvami Francouzů kroutit hlavou - protože kdyby tam ten den před 600 lety byl, zachoval by se úplně stejně, jako oni.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de tables
Montjoie! Saint-Denis!
9.6.2019 16:42:18 | Upraveno autorem (porovnej)

speedy
Johanka je prostě pastva pro oči. Ideální pro splnění dětského snu mít vojáčky na hraní. Ale různé komentáře zde i na BGG nevyznívají úplně přesvědčivě, že je to MUST HAVE. Jaká je podle tebe nejlepší wargame, kterou jsi zatím hrál, která se týká středověkké / fantasy tematiky ?
EDIT: když čtu spodní komentáře pozorněji :-), tak je to Battles of Westeros ? A hrál jsi Song of Fire & Ice od CMON ?

3.10.2019 13:52:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Cena/vykon
Tak ona sice JoA stojí ranec, ale nikdo tě nenutí kupovat hned vše. Nejlepší poměr cena výkon má Core set a teď asi Teutoni podle toho jak půjde kampaň.

3.10.2019 14:06:58

cena/výkon
To je spíš klasická deskoherní choroba a utkvělá potřeba "mít to všechno, aby něco neuteklo" :)
A splněnej klukovskej sen je taky pravda. Mít před pětadvaceti rokama na hraní tohle, tak se nehnu z domu!
Já to asi nakonec prubnu alespoň v tom základní setu, protože na rozdíl od Battlelore je Johanka ještě pořád k dispozici. Jestli se podaří prodat zvlášť ty hovaďácký modely monster, tak jenom dobře a alespoň se to vejde do krabice.

3.10.2019 14:41:17

...
Must Have asi není nikdy nic.....vypadalo to na 7th Continent, ale i ten bude časem opakován.

Ono z popisu níže bych tedy rozhodně nevyvozoval výsledek o "best miniature game" nebo dokonce "wargame"

Každá hra má své pro a proti a nenalhávejme si, že ty figurky nejsou právě to lákadlo, které tu hru posouvá kupředu. Všichni je chceme, ale vlastně bychom chtěli hru za max 5 tisíc :-) Mě osobně vůbec nelákají starší hry bez miniatur nebo snad ještě hůře s děsivými miniaturami špatné kvality, měkkého plastu a téměř bez detailů.

Zde mnoho otázek v pravidlech a rychlejší setup naopak řeší verze 1.5.

Další faktor je opakovanost tématu 100 leté války s fantasy prvky v takto velké miniaturní hře? Na další takovou můžeme čekat třeba 10 let.

Navíc zde je mix historie a fantasy...to také není vždy. Osobně nemám rád světové a moderní války. Starověk není moc nápaditý na rozmanitost bitev. Pokud vznikne další hra na tématiku Napoleonských válek nebo Alexandra Velikého...zase tam chybí prostor na fantasy.

Asi jsme ještě nečetl recenze na nějakou miniatur game, že by byla zcela bez chyby.

Ta nejdokonalejší a nevybalancovanější hra pak zase trpí na extra složitost pravidel takovou, že ji vlastně téměř nikdy nezahraješ.

3.10.2019 14:44:28 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Tak jasně že must have neni nic :) Jenom v případě týhle hry to vyloženě svádí k tomu pořídit si k tomu ještě další tři krabice, aby náááhodou něco nechybělo (zejména hrady a obléhací stroje). Nakonec do toho půjdu, v nejhoršim to pak nabarvený zas střelim dál...

A co se týče těch "pár chybek" - u týhle hry je v podstatě jen jedna moucha, ale za to šílená a obří. Bez custom organizéru a dokoupených insertů trvá set-up pro každej scénář podsatně déle než jeho hraní, to si pak dobře rozmyslíš, jestli to chceš bytahovat, když máš večer na hraní dvě hodiny a z toho hodinu zabere jen rozkládání krabice a hledání komponent... :) (alespoň dle recenzí na BGG)
Nebo to chce mít doma stůl dedikovanej jen na to a vůbec to nesklízet.

Jako dlouholetý (a teď už bývalý) hráč Warhammeru jsem skoro víc zvědavý na custom bitvy než na scénáře. S množstvím figurek a možností by to mohlo být dost zábavné. Battlelore mě kdysi bavil hodně, ale rychle se omrzela relativně malá variabilita jednotek a scénářů.

4.10.2019 12:26:47

...
Souhlasím s tebou a je to vidět na všech zahraničních recenzích i na Youtube....hodně chvály, ale šílený set-up.

Nový organizer vypadá nadějně....figurky nalepim na podstavce a do základní krabice pořídím nějaký insert a bude...

Pokud je chyba jen set-up, tak ta je snad jediná, kterou si lze vyřešit a tudíž mě neodrazuje.

Scénáře jsou super, ale také mě zajímají především volné bitky...prot i řeším, kolik toho vzít navíc....ale beru určitě ALL-IN.

Nemám doma žádnou takovouhle mega figurkovku a asi ani neplánuju další dokupovat. Pomýšlel jsme na MB: Ragnarok, ale tohle je mi tématem asi nejblíže, co lze.

4.10.2019 12:34:26

Must have
Je samozřejmě Duna. :D

Jinak ano, Westeros považuji za dostatečně komplexní a přesto jednoduchý, s asymetrií, spoustou možností a silnou licencí.

Figurkovky beru zvlášť, třeba ten nový SoIaF je generický, až to bolí. Třeba Runewarsbylo něčím zajímavé, ale zabili ho dřív, než se stihl rozrůst... A takhle bych mohl pokračovat.

No a JoA jsem jako figurkovkář taky bral hlavně kvůli Battle módu. Ale to obrovské moře možností je rozhodně plus. Vyloženě se těším na Ars Novu nebo scénáře z Vesnice.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

4.10.2019 12:37:40 | Upraveno autorem (porovnej)

...
#Korenar: Nalepit jednotky na podstavce? Já si myslel, že jednotlivé modely slouží i jako jakýsi ukazatel životů a postupně se odebírají. Buď se pletu, nebo budeš ubývající jednotky značit jinak?

#Speedy: Co myslíš tím, že je Soiaf je generická hra? Tento výraz je v hodnocení her tak nadužívaný, že už ani nevím, co si mám pod ním představit. =)
______________
aka WantonDuke

4.10.2019 13:40:35

Kulashaker
To přesně nevím, jak fungují jako počítadlo životů....ale byla a je o tom velká diskuze na KS v rámci LIVE diskuze s Leem.

Řada hráčů si lepí figurky napevno, čímž je mají fixně dané a výrazně tím zrychlují set-up.

Leo zase zastává nechat je volně, protože rád kombinuje různé typy jednotek v jedné skupině.

Ani jednou za diskuzi jsem nezaznamenal, že by to nešlo kvuli počítání životů...pravidla jsme nečetl a hru nemám, tak možná nám to objasní někdo znalý :-)

4.10.2019 16:23:51

A co Siege ?
Na obrázcích jsem tam viděl na hradbách jenotlivé figurky. Přilepené na podstavci by tam dát nešly.
Ideálně kdyby tam šly dát přilepit magnetky, existují ale takové miniaturní a velice úzké ?
Každopádně nějak by to řešit chtělo - Michael King (youtube kanál The King of Average) si stěžoval že jsou podstavce volné a že stačí neopatrný pohyb a na bojišti vám toho může spousta popadat z podstavců...

4.10.2019 16:31:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Figurky
Jsou čistě kosmetické, jako počítadlo životů (jako tomu bylo třeba právě v BattleLore) neslouží - jeden zásah eliminuje celou jednotku.

Siege je vyřešený geniálně - na hradbách je taková drážka, která na ochozu drží celý podstavec s figurkama.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

4.10.2019 17:14:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Kulashaker
Přesně to, co to slovo znamená. Nic nového, nic, čím by se odlišil od her starých 10 nebo i 20 let. Během KS se ta hra navíc tolikrát měnila, že k tomu nemám úplně důvěru. Graficky je to moc pěkné, ale bohatě mi na hraní Lannisterů stačí Westeros.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

4.10.2019 17:19:27 | Upraveno autorem (porovnej)

#Speedy
Za objasnění, jak je to s figurkami, děkuji.

Co se týče Soiaf, odpověď jsem napsal přímo ke hře, ať to tu neplevelíme v případě, že bychom debatu dál rozváděli. ;)
______________
aka WantonDuke

4.10.2019 18:47:41

objasnění
Jak tak koukám do pdf s pravidly a scénáři, tak se docela divím: jak je možný, že pro scénáře z rozšíření jsou potřeba figurky z jiných rozšíření a nestačí core game? (například v Apocalypse jsou potřeba figurky a karty, které byly obsažené jen a pouze v Super Exclusives). V core game zase po mně chtějí figurky a karty, které jsou až v Reliquiary boxu.

To mi přijde trochu ujetý s ohledem na lidi, kteří si ten core box koupí a čekají, že bude kompletní.

Stejně tak moc nechápu, proč do rozšíření s figurkama nedávají taky podstavce navíc. Vždyt by stačilo pár gramů plastu proti těm X kilům, co váží každý krabice, a ušetřilo by to spoustu času při set-upu...

7.10.2019 12:43:03

Dansemacabre
Nevím jaký je přesně návod v retail verzi, ale ve verzi KS 1.0 to má význam. Reliquary a Super exclusive byly součástí každé základní pledge.


Jo podstavce navíc, mi od nich přijde vypočítavost.

7.10.2019 13:06:44

Dansemacabre
Reliquary box není rozšíření, ale je součástí Core game. A v Apocalypse jsou potřeba nějaké věci se Super exclusive boxu? To bych se divil..

7.10.2019 13:13:52

Azalin
Podle https://www.dropbox.com/s/h3n9dntcftler06/JoA%20-%20APOCALYPSE%20-%20Book%20-%20ENG.pdf?dl=0 je potřeba Jack a Leo

Ty podstavce doufám vyřeším 3D tiskem, stejně jako nedostatek kostek (moc nedoufám, že by ještě někdo prodával plunder update navíc za jinou než úplně šílenou cenu - 100 dolarů a víc na ebay za pár podstavců, kostky a bannery)

7.10.2019 13:36:51

Podstavce
Hodně podstavců bylo v Legendary Battles, společně i s těmi barevnými označovacími kroužky. Lepit figurky se nechystám a podstavce tak zatím nepochyběly.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

7.10.2019 14:31:24

Podstavce
Vim, ze nekdo si to tisknul na tiskarne, a po namalovani to stejne nebude videt. Navic, ty jezdecke figurky z toho podstavce obcas tak nejak divne trci (kostlivci z Apokalypsy a tak), takze stejne uvazuju, ze si nekde vytisknu svoje a trochu je upravim a ty otvory trochu posunu dozadu

7.10.2019 16:45:57

Dansemacabre
Plunder, stejně jako jeho jednotlivé části, se dají v aktuální kampani normálně koupit (Plunder za 30, kostky 10 a podstavce 15).

7.10.2019 16:47:40

Podstavce
Jinak mně se celkem líbí toto ... https://www.thingiverse.com/thing:3896681
Zabije to dvě mouchy jednou ranou, když se to vytiskne v různých barvách.

EDIT: Vlastně tři mouchy. Podstavce zaberou míň místa, takže to ještě snižuje význam těch zvětšených mapových dílků.

7.10.2019 16:50:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Aillas
A taky jsou pěkně hnusný... :)
Budu si teď nechávat tisknout klasické podstavce navíc a zkusím k tomu přibrat i aktivační bannery, dám vědět jak to dopadne. Škoda že zatím na thingverse nejsou i barevné rozlišováky a kostky, ty by se hodily extra moc (když další doručení z KS je za rok).

7.10.2019 21:15:18

:)
To dansemacrabere:
"Jak tak koukám do pdf s pravidly a scénáři, tak se docela divím: jak je možný, že pro scénáře z rozšíření jsou potřeba figurky z jiných rozšíření a nestačí core game? (například v Apocalypse jsou potřeba figurky a karty, které byly obsažené jen a pouze v Super Exclusives). V core game zase po mně chtějí figurky a karty, které jsou až v Reliquiary boxu.

To mi přijde trochu ujetý s ohledem na lidi, kteří si ten core box koupí a čekají, že bude kompletní.

Stejně tak moc nechápu, proč do rozšíření s figurkama nedávají taky podstavce navíc. Vždyt by stačilo pár gramů plastu proti těm X kilům, co váží každý krabice, a ušetřilo by to spoustu času při set-upu...
"
Rozumím tomu tak, že je to hra reálně prodejná jen přes KS, po úvodní kampani se postupně vyjasní která z těch gazilionu velkých rozšíření v ceně nové hry stojí za to, nemusí být nutně motivace ty expanze kupovat všechny, tohle je způsob jak do toho lidi natlačit. Můj tip je takový, že nějakou edici potrvá, než se tu hru podaří vychytat, ale chápu, že pro někoho může být all-in splněný sen bez ohledu na to, že to nikdy celé nedostane na stůl a nebude to hrát ve všech těch modech.

9.10.2019 18:26:57

To Imhotep
Ale v rozsirenich ty podstavce jsou. Nejsou akorat u stretchgoalu.

A zakladni hra a reliquary box se prodavaji na ks dohromady,takze bych se nedivil,ze mixuji jednotky. Pokud pujde do prodeje zakladni hra (byly nejake naznaky ale popravde tomu moc neverim,protoze se to spis vyplati pres ks), tak v osekane verzi a samozrejme bude obsahovat pouze scenare,na ktere v ni budou figurky...

9.10.2019 20:17:03 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Jak už bylo zodpovězeno....ty chyby a nedostatky jednotek způsobilo jen dodání CoreBoxů bez SG....hra vycházela jako KS a scénáře jsou nastaveny pro CoreBox+SG

Vzhledem k tomu, že dosud nevyšla žádná retail verze a stále se u ní spíše jen mluví...kdoví jestli 2020-2022, ale jako Pepsson tomu moc nevěřím, spíše soustředí síly na další vývoj.

Tedy zmatek může nastat jen v případě, že někdo koupí z druhé ruky pouze CoreBox, ale s tím se musí počítat. Možná by naopak mohl být rád, protože má v pravidlech promo scénáře z KS verze a s použitím alternativních minis si je může také zahrát.

9.10.2019 22:14:03

Vybíráme z Bazaru

Marco polo
Marco polo
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 14 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas