Time of Legends: Joan of Arc

xxxxxxxxxo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

Time of Legends: Joan of Arc - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, válečná
Čeština: undefined
Vydavatelé: Mythic Games
Autoři: Pascal Bernard
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Odehráno několik partií a musím říct, že se hře podařilo vyvrátit veškeré mé pochyby o herním systému, které jsem měl z přečtení pravidel a sledování bitev na YT.

Samozřejmě, že v prvním demo scénáři moc nevymyslíte a je to vyloženě kostkovaná, zato hned v La Brossiniere se síla hry ukázala v plném světle. Nejen, že výborně funguje systém polí, které jsou různě rozdělené do menších či větších částí a vy musíte pořádně plánovat, aby vaše aktivace dávaly smysl a aby se všechny jednotky dostaly a vlezly tam, kde je potřebujete. Dokonce i to řetězení akcí, kterého jsem se bál nejvíc (že prostě budete jen dokola aktivovat tu nejsilnější skupinu jednotek) mi nepřišlo jako takový problém. Jednotlivé elementy mají na průběh střetu jen maličký vliv, ale právě jejich poskládáním a kupením docílíte toho, že hra není jenom o náhodě - každý stromeček, každá schopnost jednotky či hrdiny i každá karta skládají dohromady mozaiku, a vyhraje ten, komu se nejlépe podaří využít a nakombit všechny tyhle prvky.

Co ale oceňuju zdaleka nejvíce je, jak historicky věrně hra působí. Lučištníci tady opravdu nekosí težkooděnce po desítkách, jako tomu často bývá jinde, ale fungují přesně tak, jak fungovali během Stoleté války - jejich cílem není francouzské rytíře zabít, ale zpomalit a rozrušit jejich útok - protože když do vašich jednotek napere několik jednotek rytířů, můžete se s nimi rychle rozloučit. Naopak pokud si vyberete příhodnou obrannou pozici, zarazíte kůly, stihnete trošku narušit řady útočících rytířů před jejich příjezdem, pak se bitva začne rychle obracet. A to pořád mluvíme jen o bitevních scénářích (a i ty jsou každý úplně jiný), třeba k nahánění vlkodlaka po vesnici apod. jsme se pořád ještě nedostali, to bude určitě zase úplně jiný zážitek.

Teď přímo k partii La Brossiniere, protože tuhle z hlavy jen tak rychle nedostanu. Začala vcelku nenápadně a už jsme se báli, že půjde po demo scénáři o další rychlý proces - dvě křídla francouzské jízdy scvakly konvoj Johna de la Pole, vracejícího se z loupeživého nájezdu z Maine a Anjou s bohatým lupem. Přepad byl dokonalý a velmi úspěšný, zem se hned začala barvit anglickou krví. Ale de la Pole se nevzdal a zavelel k rychlému ústupu a přeskupení jednotek, a zatímco se lučištníci na koních obětovali při krytí ústupu, vytvořil na kopci před cílovou vesnicí pevné obranné postavení. A v tu chvíli došlo k nečemu, za což jsem strašně rád a co mě hřeje u srdce - zachoval jsem se totiž úplně stejně, jako se nepoučitelní Francouzi chovali většinu Stoleté války. Vždyť první nájezd byl úspěšný a krvavý, ta anglická chátra se s výkvětem šlechty nemůže rovnat - a směle jsem zavelel k dalšímu nájezdu, tentokrát čelně přímo proti onomu obrannému postavení. A najednou se bitva začala obracet, útoky se nedařily, všechny pokusy o průlom vešly vniveč a francouzská šlechta začala panikařit - takhle to přece být nemělo. Jasně, že jsem měl k dispozici i jednotky pěchoty, ale ty nechali rytíři ve svém kvapu a shonu po kořisti daleko za sebou a nebylo nikoho, kdo by je ze svízelné situace vyprostil. Nakonec se však naštěstí podařilo najít Ambroisovi de Loré skulinku v postavení angličanů, kde nestihli zatlouct kůly a nájezdem z posledních sil se zbývajícíma dvěma jednotkama rytířů vpadl Angličanům do boku a rozerval jejich šiky.
Touhle bitvou si mě hra získala. Protože ve mě dokázala vyvolat pocit, že na tom bojišti jsem, byl jsem v ten okamžik tím pyšným francouzským šlechticem, který se chystá zadupat anglické červy. Pak se ale má stoupající panika vyrovnala té, jakou musel francouzský velitel cítit, když se rozhlédl na umírající rytíře vedle sebe a pohledem do dáli zalitoval, že byl tak horkokrevný a rezervy pěchoty bez rozkazů mu jen těžko můžou pomoci.
A nejlepší na tom je, že vím, že to udělám znova. Protože jsem nepoučitelný a pyšný na převahu obrněného jezdectva. A když člověk zažije ten opojný pocit moci a nadřazenosti, jen těžko se mu z něj vrací zpátky na zem. A už nikdy nebude nad prohranými bitvami Francouzů kroutit hlavou - protože kdyby tam ten den před 600 lety byl, zachoval by se úplně stejně, jako oni.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de tables
Montjoie! Saint-Denis!
9.6.2019 16:42:18 | Upraveno autorem (porovnej)

svatá pravda, moje řeč
Krásně to speedy vystihl a popsal. Taky jsem na tom bojišti byl, sice na straně poražených, ale s tím se tak nějak při hraní se speedym počítá automaticky. Ale za tou hrou jsem viděl obrovský a krásný příběh a ještě dlouho mi ten příběh běžel hlavou... A to je obrovská deviza téhle hry a doufám a věřím, že to takhle půjde dál.
Tahle hra je celkově prostě splněný sen. To rozbalování a mazlení se s figurkami rytířů, vesničanů, kraviček táhnoucích povozy, domečkami, kostelíčky, studnami, troskami... už to samo o sobě byl obrovský zážitek a když si představím, že ještě přijde druhá polovina objednávky... Samotná hra není pravidlově nějak extrémně náročná, ale je tam spousta věcí, na které je potřeba myslet (karty, stromečky zabírající místo, rozdělené hexy, různé druhy aktivací, terény, rozkazy, schopnosti... ) a já určitě potřebuji mnohem více her, aby mi to vše přešlo do krve. Ale nelituji jediné investované koruny, jediného dne, kdy jsme na hru čekali, za mně prostě zážitek...

9.6.2019 17:33:33

...
Wow, to je super tohle číst, když do toho člověk vrazil tolik peněz (mám All-In), tak teď už jenom, aby mi to taky přišlo.. ;-) Doufám, že se vydaří i Siege, na ten se těším nejvíc na ten hrad.. ;-)

9.6.2019 21:55:42

Patay
Dneska hra podstatně slabší, bitva u Patay skončila vlastně dříve, než pořádně začala (na druhou stranu, alespoň to bylo hezky podle historie :D ), bude třeba ji zahrát vícekrát a přijít na nějakou rozumnou strategii pro Angličany, vůbec jsem jim nezáviděl, nemají to v tomhle scénáři lehké.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de tables
Montjoie! Saint-Denis!

12.6.2019 22:56:31

Speedy a tam opravdou jsou jen bitvy, které vyhráli Francouzi,
nebo jsi Hammerovi vytrhal listy ze scenario booku?

-------------------------------
Deskoherní inkvizitor

Laureát Brahmíního Vemene 2018

12.6.2019 23:26:40

chilly
Když nad tím tak přemýšlím, je tam až překvapivě hodně francouzských vítězství, to je pravda. :D Ale aspoň to ukazuje, že Stoletá válka nebyla jen o těch 3 zprofanovaných bitvách (Kresčak, Poitiers, Azincourt).


⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de tables
Montjoie! Saint-Denis!

12.6.2019 23:35:45

Další 4 scénáře
Za mnou. Čím složitější scénář, tím víc se projevují chyby a nejasnosti v Scenario Booku, zatím se ale vše podařilo relativně snadno vyřešit. Po Patay došlo na další až podezřele rychlou bitvu, Targoviste s Draculou. Stejně jako Patay ji bude třeba zahrát víckrát, aby bylo vidět, jestli "přepadené" strany v obou scénářích mají vůbec nějakou šanci na úspěch, u Targoviste se toho bojím ještě víc než u Patay.
Scénář s drakem relativně zábavný, opět mě hra dokázala překvapit, tentokrát jak dobře do ní sedí ty obrovské nestvůry (drak, ďábel, bestie) - bál jsem se, že budou přeboostěné nebo naopak neefektivní, nakonec mi ale přišla partie v pohodě. Drak si ale za žádnou cenu nedokázal poradit se skvadrou andělů vedených archandělem Michaelem, kteří ho umlátili ať dělal, co dělal.
Sword of Fierbois je netradičním bitevním scénářem, už jenom proto, že v něm Francouz má kromě hrdinů jen vidláky. Ač nakonec dopadl docela jednostranně a poslední 2 kola už šlo jen o zákopovou válku, myslím, že je v něm dost prostoru pro strategii a obě strany v něm mají několik možností, jak bitvu vést.
Zajímavým zpestřením je Hanged Wolf's Cross, hledání vlkodlaka mezi vesničany, kteří nejsou zrovna nadšení, že jste do jejich vesnice přijeli dělat pořádek. Tenhle scénář bude mít myslím hodn vysokou replayabilitu, a zvlášť za vlkodlaka je určitě radost ho hrát.

Mám takový pocit, že scénáře které byly venku, hrávaly se na conech a tak, jsou výrazně otestovanější a vybalancovanější, než ty zbylé.


⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de tables
Montjoie! Saint-Denis!

14.6.2019 17:12:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Super
My vcera hrali Black prince ve 4 lidech. Mapa vypada trochu jinak, nez v prirucce,chybi dva deploye vidlaku pro Francouze, a podle me je par nejasnosti v interpretaci cilu jednotlovych stran (jako jestli se treba pocita smrt jednotek v nemocnici do objektivu Black prince, jestli dostavaji expy obe zpratelene strany nebo jen ta, ktera jednotku zabila...). Ale jinak se mi to libi, scenare vypadaji rozmanite, kazda strana ma vetsinou uplne jone cile, coz je paradni. Je videt, ze si s tim na jednu stranu dali hodne prace, na druhou stranu, hodne veci jim uteklo, mapy obcas nesedi, specialni pravidla jednotlivych scenaru se daji vykladat ruzne a co mi chybi, to je vice bitev pro 4 hrace, hlavne tech fantasy...

14.6.2019 20:08:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Zatím pecka

Mám za sebou první hru, scénář La Brossiniere. Hru rozhodla poslední kostka v pátém kole. Použil jsem charge na hod černou kostkou, zda se vůz pohne. Nepadlo to, tak jsem použil žeton na přehoz, který jsem si schovával celou hru. A štít padnul. Prostě epic. Jednoduchá pravidla s tunou taktických rozhodnutí. Za mě top.

23.6.2019 18:31:57

Tak jaka?
Já zatím jen nastudoval pravidla této pecky, co ostatní? Už jste někdo zkoušel battle mode? Případně co počty hráčů (jiné než 2)? Těším se!

18.7.2019 13:26:23

Proč je toho tolik v bazaru ?
Zajímalo by mě, proč se té Johanky tolik lidí v bazaru zbavuje. Není ta hra tak dobrá ? Nemáte ji s kým hrát ? Nebo problém s místem ?
Docela by mě to zajímalo kvůli kampani 1.5 na podzim.

1.8.2019 11:10:06

Bazar
Základ je v bazaru asi 2x, což mi nepřijde zas tolik. Já bohužel zatím nemůžu soudit, protože jsem svoji hru ještě nedostal.

1.8.2019 11:32:44

Bazar
Počítal jsem počet notifikací ve svých zprávách a bylo to tam celkem 28x od půlky června. Jistě, něco padá na vrub špatně zadaným inzerátům, které prodávající zpětně zrušil a zadal nový, něco vlastník prodává víckrát, ale i tak toho bylo hodně od různých prodejců...
Notifikací např. na 7. kontinent bylo rozhodně méně.

1.8.2019 11:41:53

...
Počítejte, že někdo bere kopii na prodej. Já jsem zatím spokojený. Jediný, co je problém je, že je toho doopravdy hodně a zabírá to dost místa. A to ještě nepřišlo všechno.....

1.8.2019 12:02:01

Polarka > presne tak, ja vzal taky 2, ciste kvuli potom rozdeleni postovneho..

Kazdoapdne koupe nelituju, libi se mi, ze tu hru chteji tlacit dlouhodobe a bude se dal vyvijet.

1.8.2019 12:16:42

KS
Jednoduše protože bude druhá KS kampaň

19.8.2019 11:19:29

.

Zdravím hráče / vlastníky teto hry,

uplynula nějaké doba, jaké jsou vaše dojmy s lehkým odstupem? Byť chápu, že na odstup může být ještě brzo :).

11.9.2019 19:57:15

Cena vs. Dojmy
Blíží se nová kampaň a pro mé rozhodnutí bych rád co nejvíce informací, zkušeností, nálady a všeho, co provází "asi šťastné" backery této hry.

Více dojmů ze hry / dojmy po více zahrání / dojmy z jednotlivých expanzí / chuť na další bitvy / znovuhratelnost / hra s dětmi? atd atd atd...

Moc moc děkuji všem, kteří si udělají trochu času a svůj názor sem napíší.

27.9.2019 22:57:48

Hit/Miss
Zatím nemůžu hodnotit víc, než bojové scénáře (nehráli jsme ani Battle mode, ani ty více "příběhové" scénáře) a je to prostě 50/50. Buď je to fajn scénář, vyjde to, je to napínavé... Nebo taky 45 minut chystáš něco, co je pak vyřešené v prvním kole, prakticky bez toho, aby soupeř vůbec hodil kostkou. Co jsem viděl ty chystané změny v 1.5, tak by tomu mohly pomoct (třeba zjednodušení a oslabení commandu).


⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

2.10.2019 13:41:59

.
Díky za zprávu! 50/50 to nevypadá moc povzbudive :).

3.10.2019 00:24:38

srovnání s Battlelore
Jak si stojí Johanka v porovnání s Battlelore 2nd edition? V battleloru je poměrně silný faktor náhody, ale zase je to poměrně hotová a skladná hra se snadným set-upem. U Johanky vypadají líp modely a je mi bližšší zasazení do 100 leté války, ale odrazuje mě složitost a nedodělky v pravidlech.
Zkoušel někdo hrát obojí?

3.10.2019 10:53:51

Dansemacabre
Nejlepší je samozřejmě staré BattleLore (to je ze Stoleté války). :D

Popravdě, ty hry jsou dost podobné a přesto úplně jiné. Špatně se mi porovnávají. Systém rozkazů je úplně odlišný, přesto vlastně vede k dost podobnému efektu (dávám rozkazy tam, kde nejvíc tlačím) - jen v JoA tě neprodělá, že ti nepřišla karta na křídlo, které jsi potřeboval. Kostky jsou v JoA realističtější než ve starém BL (v JoA je mnohem těžší zabít těžkooděnce, než lučištníka), na druhou stranu mají asi větší sklony k extrémním výsledkům. BL je přehlednější, jednodušší a má víc feeling té klasicke bitvy z faktografických knih. JoA je víc "kinematická", málokterá bitva je prostě jenom bitva (pořád jsme nezkoušeli Battle mode), zároveň jsou v JoA komplexnější vztahy jednotek, kombení...

Nadále mou nejoblíbenější hrou tohoto ranku zůstává Battles of Westeros, které bylo vyřešeno geniálně jednoduše (osmistěnná kostka atd.) a přitom bylo už o level dál, než BL. JoA má ale ještě spoustu času to první místo převzít, jak pořád opakuju, zahráli jsme jen procento toho, co ta hra nabízí.
⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

3.10.2019 11:24:14 | Upraveno autorem (porovnej)

speedy
Díky! Starého Battlelore jsem se už dávno zbavil (a to jsem měl i pěkně nabarvené), ale po tolika letech mám zas na nějakou válečnou figurkovku náladu. Na Johanku padlo oko první, ale nějak si neumím představit, co bych dělal s tou půltunou plastu na jedno použití a megamonstrózními modely.
Plu teda pravidla, která co jsem pochopil, nejsou úplně přehledná a pro každý scénář se mění. U toho novějšího Battleloru je fajn, že je to pár jednotek a ty se vždy dostanou na stůl - není třeba pořídit druhou garáž jen na skladování jedné deskovky, ze které jsou aktuálně na stole sotva 3% modelů :D

3.10.2019 11:38:18

Dansemacabre
Ty monstra jsou zhovadilost a opravdu je moc často nepoužiješ. Ale většina figurek jsou vojáčci, budovy a terény, a ty jsou v permanenci. A třeba Siege na stole vypadá fakt úchvatně.

Co na JoA kvituju je, že tě nechá dělat chyby. Ba ona tě do nich přímo zve. Jak už jsem naznačoval v prvním postu, není nic lákavějšího, než nařídit těžké jízdě rozdupat těch pár zablácených kmánů a mít bitvu rychle z krku. Nebo dát rozkaz ke zteči hradeb na žebříky, vždyť ta malá posádka se nám nemůže rovnat. A než se člověk naděje, bitva mu protéká mezi prsty, protože zbrkle vsadil vše na jednu kartu a už není cesty zpět.

Co hru šíleně sráží je smutný fakt, že jsme si opravdu užili vlastně jen 4 partie (první partii Brossiniere, hledání Vlkodlaka, Meč z Fierbois a jednu partii útoku na Tourelles). Budu muset zkusit ten Battle mode, tam se ukáže, jak si opravdu stojí oprati BL, BoW apod.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

3.10.2019 11:52:09

speedy
Jo, siege vypadá úchvatně. Ale jsou to skoro tři litry za dalších deset kilo plastu...
Zatím jsou všude videa unpackingu, ale žádnej pořádnej gameplay, na BGG jsou komentáře spíš rozpačité než nadšené... A tvé komentáře taky zatím nejsou úplně přesvědčivé ve stylu "tuhle hru musím mít" :)

Subjektivní dojem z toho mám zatím ten, že si chlapi plní svoje dětské sny o spoustě plastových vojáčků a k tomu hradů a draků a já nevím čeho ještě, ale ve výsledku je to hromada krabic, půl výplaty v čudu a co s tím potom?

3.10.2019 12:09:21

Dansemacabre
Jako inkvizitor mám v popisu práce spíš brblat, než nadšeně vykřikovat, že tu či onu hru by měli všichni mít. :D Slepé adorace se u mě dočká jen opravdové minimum her (asi by se daly spočítat na prstech jedné ruky).

Celkově, tím, kolik už toho mám za sebou, po těch stovkách her a tisících partií, tak na hrách vidím spíš to, co je špatně, než dobře. Tím neříkám, že je JoA špatná hra, prostě má větší či menší mouchy, stejně jako většina ostatních.

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

3.10.2019 12:27:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Nottingham
Nottingham
Akt. cena: 105 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas