Studená válka 1945–1989

xxxxxxxxxo hodnoceno 545x (Seznam vlastníků)

Studená válka 1945–1989 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ananda Gupta
Jason Matthews
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

České vydání !

Nevím jestli zdejší hardcore hráči a wargameři četli na titulce co plánuje letos vydat MindOK, tak to raději zmíním tu. Už od podzimu jednají s GMT a je veliká pravděpodobnost, že Twilight Struggle vyjde v češtině. Když jsem se to minulý týden od Poga dověděl, tak jsem myslel, že mne budou omejvat ;). MindOK a takováhle hra. Jsem strašně zvědavej, jestli to vyjde.

Protože by se měl použít můj a Sasův překlad pravidel a protože vím, že jsou tam obzvlášť na kartách některé nejednoznačné formulace, tak bych byl rád, kdyby se co nevíc lidí vyjádřilo k nedostatkům českého překladu pravidel a textů na kartách, aby byla oficiální česká lokalizace co nejpreciznější. Myslím, že si to tahle hra zaslouží a neradi bychom byli se Sasou podepsáni pod něčím co by bylo kritizováno po oficiálním vydání.

-----------------------------------------------------
Ještě mám jednu takovou svou soukromou iniciativu. Zajímal by mne váš názor na český název pro tuto hru. Pracovní název, jak jste asi už četli, je STUDENÁ VÁLKA.
30.1.2012 11:04:13 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Mejdzr
OK, tak natvrdo: není to dobrý název.
Já Zelaznyho nečetl, ale přesto mi to připomíná fantasy - jen tím, jak to zní a přesně jak píše křen: supervelmoci nebyly vládci stínu...

30.1.2012 18:12:34

PJ
Ok. Beru :-). Zas tak na tvrdo to přece není, PJ. Kamenovat není třeba. Jsme přece gentlemani na úrovni a dokážeme vést ohnivou debatu prostu osobní zášti, byť se mohou naše názory různit. Jen jsem se snažil něco vymyslet. Váš (PJ, Kren) názor samozřejmě naprosto respektuji. Ale nevím, mě prostě vládci stínu neevokují ani fantasy, ani středověk.

USA a Rusáci spolu vedli studenou válku především na diplomatickém a špionážním poli a bojovali právě na poli sféry vlivu, což jsme mohli na vlastní kůži pocítit v 68.; USA a CCCP spolu nikdy nebyly v otevřené válce. Proto ten stín (twilight, byť je twilight soumrak), no a hráči se právě snaží skrze tyto tahy manipulovat skrze ono zákulisí. Proto vládci stínu.

Ale jak jste již říkali... Ok, je to blbý název. Respektuji. Tímto bych asi tuto debatu ukončil.

A ty počkej Křene, jestli spolu někdy zahrajeme Here I Stand! Pak ti vysvětlím význam termínu "Vládce stínu" :-)

30.1.2012 18:42:02

to PJ ohledně korektury
TS byl první tak velký projekt, který jsem se Sasou dělal. Dnes bych už některé formulace a stylistické obraty napsal jinak. Nicméně si nemyslím, že by to byla nějaká hrůza. Samozřejmě korektura češtiny a stylistiky bude (teda pokud to vydání bude realizované) a nevím jestli si to bude dělat MindOK sám, nebo to nechá na nás. O co mi ale hlavně jde, tak to je úprava některých základních pojmů, jako jsou vítězné body, operační body, nesprávné použití velkých písmen pro zdůraznění pojmu, atd., atd. Korekturu stylistiky a češtiny pak může už udělat kdokoli, jde hlavně o to, aby to bylo pojmově správně jednotně a historicky správně. S tou historií je to myslím OK, protože Sasa je historik a dal si s tím poměrně velkou práci. Zvlášť ten historický přehled karet dal myslím dost zabrat.

30.1.2012 20:13:48

DC

Špatné překlady karet
Mohl by zde někdo prosím dát sumář těch špatně přeložených karet?? Respektive je možné, že by někdo udělal překlad správný?? Docela mě to zarazilo, myslel jsem si, že jsou karty dobře přeloženy :-(

30.1.2012 20:36:18

to DC - nešiř paniku
Podle mne karty jsou přeloženy dobře, jen bych s odstupem času a po více odehraných hrách některé formulace líp stylisticky upravil. Pokud se někde objevila chyba, tak jsem ji vždy obratem opravil. (Viz komentáře ke kartám)
Nejnověji jsem byl dnes upozorněn na kartu č.40 "Kubánská raketová krize", kde jsme při překladu opomněli přidát slůvka v tomto kole. Nicméně to není fatální, protože event karty je jen na jedno použití a odhazuje se a z kontextu karty je jasné, že to platí jen pro aktuální kolo (karta nemá trvalý efekt).
Nicméně takových karet, které mají trvalý efekt jen pro jedno kolo je tam víc a myslím, že ani v originále není úplně u všech jasně napsané, že to platí pro aktuální kolo ale že to vyplývá z kontextu karty.

Takže prosím nešiř tady paniku o špatně přeložených kartách. Pokud někdo na nějaký renonc někdy narazil, tak měl možnost to napsat do komentářů a já to obratem korigoval. Píšu to vždycky opakovaně v diskuzích: pište prosím nalezené chyby do komentářů k příslušnému souboru, protože v diskuzi se to časem ztratí a já v diskuzi nesedím 24 hodin denně. Kdežto každý komentář k souboru dostanu automatem avizovaný do své soukromé pošty!

30.1.2012 21:04:26 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

kren
Jasně, já taky dělám už jiné překlady, než jsem s tím začínal. Každý se vyvíjíme... Rozhodně si nemyslím, že by váš překlad byla nějaká hrůza - naopak, je to práce na velmi vysoké úrovni. Na takové úrovni, kde už prostě „řeším libůstky“ a spíš bych ty jazykové korektury viděl jako dotažení něčeho dobrého do něčeho perfektního a profesionálního - jestli jste dbali na historickou a faktickou přesnost, tak je škoda, aby to kazily fráze a anglickým slovosledem a občasné stylistické neohrabanosti. Asi tak jsem to myslel...

Máš pravdu, že čistě jazykovou korekturu může dělat kdokoliv, ale přesto si myslím, že je lepší, když je to někdo od her nebo alespoň úzce spolupracuje s autory překladu. A proto mě napadla jewane, protože tyhle podmínky splňuje. Když to pak bude chtít ještě „ošounit“ nějaký korektor najmutý MindOKem, proč ne, vždycky je lepší víc očí...

30.1.2012 22:25:37

Vymyslel jsem spoustu nápadů, ááá-úúú...
1) Souboj mocností
2) Souboj velmocí
3) Stav ohrožení

Tohle by mě určitě v obchodě s hrami zaujalo. "Studená válka" je fajn, ale opravdu by s tím ti mladší z nás mohli mít problém. Nechci je ale podceňovat ;o)

Třetí varianta je asi nejdál od originálního názvu, ale myslím si, že to období, které hra řeší, dobře vystihuje. Navíc ve mně pocitově vyvolává napětí, zvědavost...

Držím Mindoku palce!

31.1.2012 01:45:24

Studená válka
se mi líbí a opravdu vystihuje celé období ják je známo široké veřejnosti.
Ostatní názvy mě osobně nějak neoslovily.

Jen k téhle hře, myslím že si ji třeba koupí aji lidi co je baví historie a třeba se zajímají o dané období. Je plno "tatíků", kteří maj načteno knih z daného období a hlataj dokumenty na ČT 2, ale deskovku nikdy nehráli, ale tohle by je zaujmout mohlo.
Zrovna o víkendu jsem se setkal s poznatkem, že hry od GMT jsou historicky moc pěkně udělané a tak baví lidi co se zajímají nebo i studují historii a přitom žádný další druh deskovek nehrajou. Prostě jim jde o ty historické události a atmosféru.

31.1.2012 07:47:04

Nuklearni holokaust
To se bude kupovat i do materskych skol!

31.1.2012 07:52:23

Atomový soumrak
Z diskuze mě napadl tento název. Případně ještě varianta Úsvit atomové éry.

31.1.2012 07:56:28

TS

Pro Sodovku to je velmi dobrá zpráva. Aspoň nemusím čekat, až se angličtina chlapců zlepší, abychom si užili originál.

31.1.2012 07:57:34

Lumirius
Přesně jak říkáš. Tuhle hru mám v hledáčku už docela dlouho právě kvůli tomu, že bych si ji rád zahrál s taťkem. Jen ta angličtina pokulhává. České vydání bude jistá koupě.

31.1.2012 10:30:37

...
Střet velmocí
Sféry vlivu
Válka ve stínu

31.1.2012 11:02:37

...
Jeste dodam jednu vec. TS ma podle me uz tolik lidi, ze si nejsu jisty, jestli se to bude dobre prodavat. Ja osobne si to urcite nekoupim, protoze mam anglickou verzi a vytistene a obalene ceske karty.

Koupil bych si nejaky kit na konverzi z EN do CZ - nove karty(precejen mam pouze cernobily tisk) , zetony, ale celou hru urcite ne.

Shrunuto a podtrzeno - pochybuju, ze to bude Pro MindOK komercni uspech.

31.1.2012 11:11:36

MindOK
Komercni trhak to asi nebude (ve srovnani s ostatnimi jejich produkty), ale kdo vi. Je to prvni hra na mnoha zebriccich a s poradnou propagaci by to mohlo zaujmout. Kdyz uz nic jineho, tak to alespon rozsiri pojem o hrach a lide se dozvi, ze ne vsechny hry maji drevo a odehravaji se ve stredoveku ci renesanci. Fandim jim.

31.1.2012 11:17:15

sydo
To mas pravdu, ale museli by to dostat do Tesca a podobne, protoze mezi hraci uz je ta hra davno znama. Nerikam, ze jim nefandim, je to urcite sympaticky pokus.

31.1.2012 11:20:04

ad nameless one a ostatní skeptici
Proč tolik skepticismu :). Místo toho aby byli lidi happy a drželi palce, tak to vidí negativně - že pochybuju ... že na to není trh ... že už si to všichni koupili ... že je to jen pro fandy ... atd., atd.

Rozčiluje mne, že celou dobu lidi brblou, že MindOK nevydá nic pořádného a když už se chystá něco pořádného vydat a vede o tom jednání, tak zase brblou, že se to u nás neprodá. Lidi furt jenom brblou.

PS: Já mám karty lokalizované perfektně barevně oboustraně na fototiskárně, pravidla taktéž lokalizována a vytištěna barevně. Na originální herní plán mám v grafickém studiu nechaný nalepený lokalizovaný fandovský plán v češtině. Do lokalizace jsem vrazil už zhruba tolik, kolik stála celá hra ... a přesto jestli to vyjde v češtině, tak je to pro mne jasná volba mít tuhle hru v originálním českém vydání.

... a mimochodem MindOK vydal Vlaadovu Civku a to taky není zrovna komerční trhák, který by si koupil každý hráč co hraje jenom Carcassonne, Aktivity a Dostihy a sázky.

31.1.2012 11:24:16 | Upraveno autorem (porovnej)

ako citam forum
su ludia, ktori si hru nekupili prave z dovodu ze bola v anglictine a potom je tu skupina ludi, ktori sa ku tejto hre dostavaju neskor, az v tejto dobe a ked budu mat na vyber zvolia si cesku verziu. Ja sice mam original, ale nad ceskou verziou uvazujem koli neanglictinarom v mojom okoli, hlavne detom (zalezi potom na cene). Hra sa dlhodoboi drzi na spici BGG a je znama (preto si myslim ze najlepsie by bolo ponechat originalny nazov len s ceskym podtitulom). Ked som ju posledne doniesol na eurogamersky zraz (co je cielovka pre Mondok IMHO) naslo sa niekolko (asi trochu netipickych) eurogamerov ktori si ju zo zvedavosti chceli vyskusat a ktorych som nasledne ucil pravidla. Ale vypocul som si aj pomerne mnoho negativnych nazorov od okolostojacich ohladne dlzky hry, hnusneho nepekneho planu a nezaujimavej temy.

31.1.2012 11:29:41

euroskepse
taky myslím, že to je parádní zpráva. Myslím, že podobná debata byla u arkhamu, kdy všichni říkali, že hra je moc složitá a že fanoušci ji už mají a ostatní si ji nekoupí. Myslím, že je třeba nepodceňovat sílu trhu, lidi se dle mého nebojí pustit se do složitějších her, ale musí se jim to naservírovat. Je potřeba si uvědomit, že to nejsou geekové, nesledují žebříčky, ani ňůsletry, netuší, že existuje nějaké GMT atd. Ale když přijdou do obchodu a někdo jim podá do ruky tuhle hru, plně lokalizovanou a řekne jim, že je to jedna z nejlíp hodnocených her atd. atd. a téma je zaujme (jakože téma je podle mého velmi zajímavé a originální), budou to kupovat. A pokud bude mít tahle hra úspěch, otevře to třeba cestu k dalším GMT věcem. Pevně věřím, že se to podaří.

31.1.2012 11:32:04

..
skvele!!!!
..fandim vam s vysperkovanym prekladom, bezproblemovym vydanim a hlavne trefnym marketingom/promo.. (som optimista-jeden plagat s udernym popisomn na hlavaku a je to v cajku)
..pre mna by bola ceresnicka na dorte uz len krasne tematicke kostecky, co raz kren kdesi schrastill..
..paraaada, svele!!! jak sa tesim uz..viem, ze to potesi aj generaciu mojich rodicov..

31.1.2012 12:29:44

TS
Konečně hra, za kterou budu moct utratit nakupené doky :) Doteď nebylo téměř co vybrat.

Název musí zaujmout co největší okruh lidí. Proto je ideální jako hlavní nápis Studená válka a pod tím nějaký boom podnadpis. Pro ty, co alespoň trochu znají historii je pojem studená válka všeříkající. Naopak pro ostatní by to chtělo něco poutavého a zde bych nesouhlasil, že pojem soumrak je špatný :) Soumrak velmocí, případně mocností by zní vcelku fajn.

31.1.2012 12:35:27

alles :)
Pojem "soumrak" se mi líbí moc. Ale klidně to může být ta Studená válka, protože si myslím, že kdo o historii nic neví, asi si tu hru stejně nevybere... Jinak si taky nejsem jistá, jestli to bude trhák, ale okamžitě mě napadlo, že je to cesta, jak získat spoustu lidí pro další hry mimo mainstream.
Já jsem sice čistě euro, ale to euro, co seženete v Tescu, jde ve většině případů už zcela mimo mě. Takže to vítám a doufám, že to odstartuje nějakou vlnu her více pro fajnšmekry :)

Deathmers - jen aby ti ty Doky ještě někdy aktivovali, vzhledem k tomu, že to vypadá, že už je do her nebudou dávat :)

31.1.2012 13:12:46

Asi to bude Studená válka
Tak podle mých posledních informací to asi zůstane Studená válka s podtitulem Twilight Struggle. Vycházet se bude asi z designu polské verze viz:
http://www.boardgamegeek.com/image/1109957/twilight-struggle

31.1.2012 13:23:26

kren
No a je po starostech s logem :)

31.1.2012 13:40:40

za sebe
Musím říct, že jsem nadšen. Jsou to první vlaštovky, které slibují změnu toho našeho trhu. Z některých přípěvků v této diskuzi mám pocit, že jistí lidé žijí v iluzi, že všichni hráči jsou na zatrolených hrách. Což ani v nejmenším není pravda. Takže trh rozhodně naplněný není.
Navíc k prodejnosti. Mám zkušenost, že lidé si často chodi kupovat hru podle žebříčku na BGG. Přijde borec do obchodu a vyjmenuje mi pár her, které ho "zaujaly", ale já vím, že mi akorát přeřikává, co si opsal s top 10. Takže to téhle hře taky hodně pomáhá. Pro náš národ je to poměrně zajímavé téma. A klidně se to může prodávat jako hra, s přidanou hodnotou. (historie)

Studená válka mi přijde fajn. Když někomu máte říct za jakého prostředí je TS. Co mu povíte?

31.1.2012 14:24:23

Vybíráme z Bazaru

Vesnička
Vesnička
Akt. cena: 565 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas