Sprawlopolis - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: undefined
Vydavatelé: Button Shy
Autoři: Danny Devine
Paul Kluka
Steven Aramini
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Bušení sbíječek, pípání náklaďáků, řev motorů – stavební ruch je všude kolem. Sprawlopolis se rozrůstá. Poslední tým projektantů si nedokázal poradit, takže se městská rada obrátila na tvůj tým, nejlepší z nejlepších. Pokud někdo dokáže proměnit tohle městečko v prosperující metropoli, jsi to právě ty.

Ve hře Sprawlopolis budují hráči společně jedno město. Hra se skládá z 18 karet, je založená na umisťování dílků a využívá variabilní bodovací systém. Hráč(i) se při umisťování karet snaží vyhovět požadavkům investorů a dosáhnout na cílové skóre.

Příprava hry:

Každá karta má na líci čtyři obdélníky – městské bloky. Bloky spadají do různých zón – obytné (oranžová), komerční (modrá), průmyslové (šedá) a zóny parku (zelená). Některé bloky na sobě též mají části silnic. Na rubu každé karty jsou jedinečné bodovací podmínky. Z 18 karet se náhodně vyberou tři a položí se poblíž hrací karty rubem vzhůru. Každá z nich má na sobě číslo – jejich sečtením vzniká cílové skóre pro aktuální hru.

Ve hře dvou a více hráčů dostane začínající hráč do ruky tři karty, ostatní hráči po jedné kartě. Drží je tak, aby spoluhráči neviděli stranu s městskými bloky. Zbytek karet vytvoří doplňovací balíček (vrchní karta je vždy stranou s městskými bloky vzhůru). První vrchní karta se položí do středu hracího pole. Kolem ní hráči budují město.

Průběh hry:

Začínající hráč vybere jednu z karet, které má v ruce, a položí ji do města. Svoje zbylé karty předá hráči po své levici (který se tak stává začínajícím hráčem v dalším kole) a dobere si jednu kartu z balíčku. Poté umístí své karty také ostatní hráči.

Karty se umisťují tak, aby se alespoň jeden blok hranou dotýkal již umístěného bloku, nebo aby překrýval jeden nebo více bloků. Není možné vložit novou kartu pod jinou kartu. Karty se mohou otáčet, ale je třeba je umisťovat vodorovně. Je možné, ba dokonce žádoucí diskutovat se spoluhráči o umisťování karet. Spoluhráči však cizí karty nesmějí vidět.

Při sólo variantě hráč v každém tahu vybírá ze tří karet. Jakmile balíček karet dojde, hraje hráč dál, dokud mu nedojdou i karty v ruce.

Konec hry:

Jakmile je umístěno všech 15 karet, hra končí. Body se získávají nebo strhávají za:

  • bloky: +1 bod za každý blok v největším seskupení bloků každé zóny, celkem tedy za čtyři seskupení (z každé zóny je bodovaná jen jedna – největší – skupina),
  • silnice: –1 bod za každou silnici (souvislý úsek vozovky) ve městě,
  • bodovací podmínky na trojici karet (příklad: karta Zelené město dává +1 bod za každý blok parku a –3 body za každý průmyslový blok).

Výhra nastává v případě, že je výsledné skóre týmu rovno cílovému skóre určenému v rámi přípravy hry nebo je vyšší.


lehčí variantě hry nejsou strhávány body za silnice, naopak v těžší se získávají body za bloky pouze za jednu zónu bloků (tu s největší skupinou).

Hru česky vydalo vydavatelství REXhry v jejím rozšířeném vydání, které obsahuje jak základní hru, tak i všechna doposud vydána rozšíření (takový "Big Box") pod názvem Velkoměsto: Rozšířené vydání.

Autor: MsJitka

Rozšíření hry (1)

Velkovšechno (2023)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 1 - 4 hráči

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Vybíráme z Bazaru

Similo Strašidla
Similo Strašidla
Akt. cena: 120 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas