Space Empires: 4X

xxxxxxxxxo hodnoceno 44x (Seznam vlastníků)

Space Empires: 4X - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Jim Krohn
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Sci-fi wargame? Proč ne? Ačkoliv jsem PC hru nehrál, téma i provedení vypadá moc dobře, takže jsem na tuhle hru opravdu zvědavý. Co vy? Těšíte se taky? :-)
5.5.2011 12:49:02

kren
Stacilo mi videt obal na BGG.

18.5.2011 09:36:44

ozzy
To je pravda, kdyz FFG roztahli 4 strany Talismanu na 12 stran nebo kolik ma ta nova verze, pravidla k Burning Blue ala FFG by se prodavala samostatne :) Navic k tomu mraky tabulek a diagramu jako vzdy u GMT a hned je hra jinde.

Jenda: :D nejak podobne

18.5.2011 09:39:30

sydo
náhodou, jen si to představ, pravidla na BB v nějaké pěkné pevné vazbě se znakem RAF... nebylo by fajn mít takovou knihovničku pravidel od GMT? :-)

18.5.2011 09:41:27

to Sydo
It's joke :). Jinak čtu teď pravidla BB a moc, moc se mi to líbí. Už se moc těším, až najdu někoho, kdo to se mnou bude hrát. Dnes nebo zítra by mělo BB dorazit (před 4 dny jsem dostal avízo o odeslání z Německa).

18.5.2011 09:48:58

BB
jako Blood Bowl?

18.5.2011 09:55:30

Ringo
BB jako Burning Blue v tomto pripade, ten Blood Bowl me nenapadl, priste si dam bacha :)

kren: My to vyzkousime ted o vikednu s Ozzym, uz se nemuzu dockat. To je hra, kde se vylozene tesim, jak ji budu hrat a po nalitani scenaru napisu recenzi, u tehle her to jde samo, uz ted mam v hlave uvod, flavor atd :)

18.5.2011 10:14:11

to Ringo
Tys tomu dal :D. BB jako Burning blue - bitva o Británii.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/17394/the-burning-blue

Za co mám zas ty mínusy, naprosto nechápu :/. To nemůžu ani Ringa přátelsky pošťouchnout. Mě ten Ringův dotaz totiž hodně rozesmál vzhledem k tomu, že hra "Blood Bowl" je mému vkusu naprosto vzdálená a tak mne pobavilo, když jsem si představil jak v diskuzi u GMT hry popisuju, jak se strašně těším na "Blood Bowl". Nebyla v tom ani ironie, ani snaha Ringa ponížit. I vzhledem k tomu, že o dva příspěvky níž se píše o Burning Blue v plném názvu. Takže jsem si i tak trochu myslel, že si naopak z nás vystřelil Ringo.

Myslím, že budu muset tady na Zatrolenkách zavést podobnou rubriku, jakou má Klaus na svém webu: "Co Křen nikdy neřekl" (s podtitulem ale byl z toho obviňován).

18.5.2011 10:16:07 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
:-DDD Samozrejme jsem si vystrelil:-)

18.5.2011 11:44:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Sydo
vsak tys to napsal v 9:39 plnymi slovy, ne?, to az Ozzy a kren mluvili o BB, tak jsem se tesil, ze budu mit v kraji na BB spoluhrace:-D

18.5.2011 11:46:53

kren
hele já ti dám taky mínus, uděláme z toho nejčervěnější příspěvek na zatrolenkách :-))))

18.5.2011 11:48:38

Ringo
No vidis, tak jsem v tom nakonec nevinne :)

18.5.2011 11:50:27

sydo
jasne ze jo:-) Ale jak takova kravinka dokaze vykolejit diskusi:-D ale na druhou stranu to mozna dovede krena k zalozeni nove rubriky, takze to bylo inspirativni a jsem moc zvedav:-)

18.5.2011 12:02:04 | Upraveno autorem (porovnej)

BB?
Mě teda Blood Bowl taky vůbec nenapadlo, jak psal křen - v rubrice o GMT Blood Bowl?!? Takže Křen by ode mě dostal plus, ale jelikož jste se rozhodli z něj udělat červenáčka, tak dám pozitivní minus, aby byla recese završena.

P.S.: Navíc se těším na rubriku "Křenova slova, která Křen nikdy neřekl" :-D

18.5.2011 12:44:34

Tak jo :(
když teda pro mne nezbylo žluté plus a zato že jste tak zlí, tak uteču z klubovny a budu se toulat s Bratrstvem kočičí pracky a s Plihalovou partou ze Dvorců.

18.5.2011 12:49:10

Kren
Utíkej.. :D

18.5.2011 12:50:51

sszgsa
... no jo Rychlonožka aby se nesmočil. A to jsi kamarád? A to si už nepamatuješ jak jsme spolu zachránili ostatní členy klubu ze spárů Černých jezdců?

18.5.2011 12:55:08

kren
Volíš Losnu, nebo Mažňáka?

18.5.2011 14:54:25

Tahles
pochop, ze to bylo proste takovy vystrelek, proste sranda, kdyz jsem videl pohromade BB, tak mi to nedalo. O nic jineho ani o noc vice tu neslo. Takze minusy ke krenove reakci na me byly zbytecne, ale kdyz mu je tam uz nekdo naplacal, tak se tady nekteri rozhodi ze srandy ho poradne zacervenit:-)

18.5.2011 14:59:10

pravidla
Vcera jsem precetl pravidla, vypada to jako TI3 orezane o politiku a podobne veci. Zatim se mi to i libi, i kdyz tech technologii neni nijak moc. Spis mam obavy o prehlednost, zetonky jsou na jedno brdo a doufam, ze hexy na mape budou velke, at se to tam vsechno vleze vedle sebe. A znechutil me ten chlapek na obalu, doufam, ze bude na boku krabice a ne na vrchu, bo mi ji celou pokazil :) Sakra, hral bych TI3 hned :)

19.5.2011 09:20:22

TI3
Tak ukecej celou partu na sobotní HIS a můžeme dát - počet hráčů je stejný :-))

19.5.2011 09:22:09

Chlápek na obrázku ...
... vypadá jak hrdina z Foglarovek :).

19.5.2011 09:48:58

IN

...
Ze by hra od GMT byla jednodussi nez od FF?..:)

19.5.2011 09:53:30

kren
No jo, Rikitan jak vysitej!

19.5.2011 10:25:46

Po přečtení pravidel
Pouze jsem přelousknul pravidla, nehrál jsem to, takže se můžu mýlit, ale jsem trošku zklamán. Zdá se mi, že se zjednodušováním se už zašlo příliš daleko, i když nějaké určitě bylo potřeba (jak jsem říkal, plnotučnou verzi PC předlohy si na desce neumím představit). Když to ale porovnám s

Interspace (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/11957/interspace)

který je free, tak tu nevidím moc velké rozdíly.

Objevování je v obou (Interspace má poměrně originálně dělaný „board“ - přijde mi jeho řešení zajímavější) zhruba na stejné úrovni, co do počtu možných „terénů“ Space Empires prohrávají, ale nemyslím si, že je to něco zásadního.

Výzkum vyhrává Space Empires, kde (alespoň co jsem pochopil z návodu) je cca 14 technologických „přímek“ s max. 6 lvl, obvykle má každá 2 až 3 levely. Technologie buď přidávají bonus +X k hodu, případně -X k soupeřovu hodu na zásah, určují pořadí střelby (pakliže proti sobě stojí stejné jednotky), umožňují stavět a používat speciální jednotky (fightery, carriery, miny, odminovávače). Pak je tu technologie zrychlující stavbu lodí, stealth technologie, technologie na obydlování, objevování a na pohyb. Interspace se může „pochlubit“ technologickou vyspělostí každé planety (to na ní umožňuje stavět určité lodě) a celkovou technologií civilizace (od toho se odvíjí rychlost pohybu). Při dosažení vyššího stupně technologie civilizace si hráč volí z karet speciálních technologií, mezi kterými je další zlepšení pohybu, stealth technologie, výhody při objevování vesmíru, možnost oprav zničených lodí, technologie elektronického boje (prevence možných zásahů), vylepšení zbraní .... Vítězství SE 4X tu je, ale KO bych se vyhlásit neodvážil.

Obydlování planet je „lautr to samé“ :-). SE 4X má technologii na špatně obydlitelné planety, Interspace má speciální karty obydlování přinášející koloniím drobné dodatečné vlastnosti.

Ekonomika: SE 4X má celkové civilizační příjmy a výdaje, Interspace má příjmy na každé planetě oddělené (produkce jedné se dá převážet lodí na jinou), náklady na lodě se neplatí, zato lodě musí mít support (musí být v určité vzdálenosti od planety nebo vesmírné stanice). V SE 4X kolonie rostou s časem automaticky, v Interspace se musí rozšiřovat za suroviny.

Souboje: SE 4X má více typů jednotek, lodě střílejí za sebou v určeném pořadí (podle typu lodi a případně lvl. technologie). Lodě převyšující počet soupeřových lze dočasně stáhnout z boje. U Interspace technologicky složitější lodě vystřelí první salvu, zbytek flotily pak bojuje najednou (každý si kostkami nahází počet zásahů a udělí je soupeřovým jednotkám - zde je u obou her pouze kosmetický rozdíl v určování zásahů). U Interspace je boj rozdělen na zóny, kde silnější lodě můžou krýt ty slabší (např. civilní). K stáhnutí z boje je nutné krýt ustupující lodě jinou bojovou lodí, pokud se soupeři nedohodnou na ukončení boje. Netuším, co je propracovanější, tohle by se opravdu muselo vyzkoušet.

Diplomacie: U SE 4X, mimo hry týmů proti sobě, jsem v pravidlech nic nenašel, takže předpokládám jen formou hráčské domluvy „nepolezeš za tuhle linii a já za tuhle“. Interspace má možnost obchodu (pouze suroviny), možnost neútočení (u SE 4X cizí lodě na stejném hexu prostě bojují, ať si hráči přejí co chtějí). Zásadní rozdíl se ale nekoná.

Vycházím jen z pravidel (ostatně SE 4X ještě není ani vydaná), ale nevidím tu moc zásadních rozdílů. Možná je u SE 4X „vyladěná k dokonalosti“ hratelnost, možná je tam skrytý nějaký prvek, který teď nevidím. Na druhou stranu, při prvním pohledu si P&P hra v porovnání s 50 „babkovou“ vede velice slušně. :-)

Takže na závěr, těším se stále, ale už o něco méně. Určitě bych si chtěl SE 4X vyzkoušet a třeba změním názor a vyhlásím jí vítězem KO v prvním kole. Zatím (znovu zdůrazňuji, že vycházím jen z pravidel) je to pro mě plichta a budu pokračovat ve stříhání :-)

19.5.2011 10:26:06

jinak je tu nekdo
kdo hral PC predlohu SE 4 nebo 5? Ono je to asi snad nejslozitejsi sci-fi strategie na PC, kterou nezkousne jen ak nekdo. Takze prevadet jednu z nejslozitejsich strategii z pocitace na deksu musi byt docela fuska, aby to nebylo jen o tom nazvu a melo se to PC predloze alespon kapku priblizit:-) PC Civilization je oproti tomu naprosta pohodovka pro kazdeho a jaky problem je to dat na desku v alespon vzdalene priblizne podobe:-)

19.5.2011 10:29:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Arkham Horror 3. edice CZ
Arkham Horror 3. edice CZ
Akt. cena: 1011 Kč
Končí za: 20 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas