Space Empires: 4X

xxxxxxxxxo hodnoceno 44x (Seznam vlastníků)

Space Empires: 4X - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Jim Krohn
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

pravidla

Ahoj,
rád bych se zeptal - v pravidlech je napsáno, že hráč může zrušit kdykoli kteroukoli jednotku, aby za ní nemusel platit údržbu (nebo uvolnil místo pro nové, modernější jednotky). Jak je to ale se Space Yards a hlavně s Base? Je to tak, že je taky můžu libovolně rušit a stavět jinde, nebo jsou to natolik speciální stavby, že jakmile je postavím, prostě jsou u dané planety a konec?
Díky.
17.10.2011 10:55:12

hmm
Ak tomu dobre rozumiem pokial nemas k dispozicii zetony nemozes zoskupenie rozdelit.
Ja som to este nehral iba preluskavam pravidla, ale ohladne mensieho poctu zetonov, odhadujem, ze zrejme vzhladom na vysoku nakladnost, nebyva bezne mat vela flotil. To obmedzenie beriem ako dalsiu dimenziu hry ked si musim svoje lodstvo vediet zmenezovat tak aby mi zetony vystacili..... uvidim po prvej hre. moc sa tesim.

27.3.2012 20:20:11

no a co na to Jan Tleskač?
...teda ti, co to hrají? Jak je to s (ne)dostatkem žetonů při rozdělování či ústupu části seskupení?

27.3.2012 20:33:57

hraní a počty žetonů
no já to teda hrál jen jednou, ale co jsem tak pozoroval, tak žetonů málo nebylo...
já se třeba ve hře soustředil hlavně na křižníky (CA) a za celou hru jestli jsem jich postavil osm, tak je to hodně... k tomu tak kolem 3 kousků od DD a BC.
Takže nedostatkem žetonů jsem netrpěl. Nedostatkem lodí jo, ale žetonů ne ;)

27.3.2012 21:23:47

tajemna
zetonu bylo vetsinou dostatek, nicmene pokud nebyl zeton neslo vyrabet, rozdelovat apod... napriklad jeden hrac takhle musel prozradit co ma tim ze spojil dve letky aby mel volny zeton na vyrobu.

27.3.2012 21:49:43

Doky
...jak píše níže Gaspar, tak se mi to nějak nezdá "že pokud nemám volný žeton na výrobu lodí, že můžu přiletět k dokům a doplnit loď do žetonu, který už je ve hře". V pravidlech je napsáno, že pokud jsou všechny žetony seskupení jednoho druhu
v e h ř e , nemůžete stavět další lodě tohoto druhu...Takže jak píše níže Falco - rozebrat a ne přiletět k dokům a doplnit kapacitu, ne? Nevím...

28.3.2012 06:20:34

žetony, počty, atd.
Přijde mi, že jsi se v tom ztratila. :-) - se žetony je to takto:
- barevný žeton se specifikací lodí - ber jej jako symbol FLOTILY
- ČB žeton s číslem lodí - ber jej jako POČET LODÍ ve flotile

A pak už je to jasné a vysvětlím to na scoutech. Hráč může mít maximálně 5 flotil scoutů, kde jedna každá flotila má 1 - 6 lodí. A teď pár příkladů (zanedbávám vliv technologií, viz. dále):
- mám 3 flotily, každá 2 lodě: Kdykoli můžu až dvě flotily rozdělit
- mám 5 flotil, každá 3 lodě: S kteroukoli flotilou můžu přiletět k doku a dovyrobit v ní až 3 další lodě, ale nemůžu založit další flotilu. Ale můžu sloučit dvě flotily, tím vznikne jedna s počtem lodí 6 a u libovolného SY pak vyrobím další flotilu (třeba jen s jednou lodí)

Snad jsem to vysvětlil srozumitelně. A teď technologie. Slučovat flotily můžeš jen v případě, že obě mají stejný útok/obranu/taktiku/pohyb (musí být splněny všechny podmínky). Naopak při rozpadu flotily na 2 budou mít obě stejné vlastnosti jako původní.

28.3.2012 07:08:39

Kolouch
děkuju Ti! super, tak v tom mám teď jasno...Já jsem právě nikde nevyčetla (nebo nepochopila z pravidel), že můžu v doku dovyrobit lodě do kapacity žetonu, který už je ve hře a má třeba |odě, další jednu loď atd.. Já jsem myslela, že musíš prostě někde pospojovat flotily, uvolnit tak žeton a díky němu pak v doku dovyrobit loď... Ještě jednou dík...:-)

28.3.2012 07:33:22 | Upraveno autorem (porovnej)

to tajemná
Momemnt, moment ... nevím jestli jsi to dobře pochopila. Nevím co myslíš tím "... dovyrobit lodě do kapacity žetonu, který už je ve hře ...". V doku můžeš vyrobit tolik lodí (respektive kapacitně podle velikosti trupu), podle toho, jakou máš úroveň technologie doků. S žetony, které jsou už ve hře to nemá nic společného (kromě žetonů doků).
A taky nezapomeň, že doků v jednom kole sice můžeš vyrobit kolik chceš (když na to máš), ale tak, že během jednoho kola můžeš umístit jen jeden dok k jedné kolonii, která navíc musela už dříve aspoň jednou produkovat - na to se často zapomíná. Takže například jestliže v jednom kole vyrobíš tři doky, tak je musíš umístit ke třem různým koloniím a navíc k takovým, které už produkovaly (nelze dok umístit k právě postavené kolonii).

28.3.2012 08:02:52

kren
myslím, že jsem to pochopila, "dovyrobit" nemyslím tím, že naběhnu do doků a doplním kapacitu žetonu např. o 4 lodě. Je mi jasné, že to za prvné něco stojí a za druhé, že doky mají také omezenou kapacitu výroby dle technologie...Jen jsem potřebovala principielně, přesně tak, jak to Kolouch vysvětlil... :-)

28.3.2012 08:08:41 | Upraveno autorem (porovnej)

to tajemná
Tak jo ;). Já to nějak z toho tvého textu nepochopil, jak jsi to myslela.

28.3.2012 08:18:17

kren
každopádně dík za upozornění!

28.3.2012 08:20:16

Kolonie
...ještě jen takovej spíš kosmetickej dotaz - když kolonizuji planetu, tak otočím žeton na stranu s kolonií, ale na straně s kolinií je 5CP, takže když potom v ekonomické fázi budu přidělovat vlastně 1CP, tak když je toho na mapě pak víc, v tom může být trochu hokej, ne?

28.3.2012 15:39:54

tajemna
ve skutecnosti když zalozis kolonii tak sice zeton kolonizacni lode otocis na hodnotu pet ale pres ní položka zeton s hodnotou 1 který v závěru ekonomické otocis na 3 a v závěru další tento zeton odstranis a zbyde ti daných 5 :) snad jsem to moc nezamotal.

28.3.2012 16:27:45

Kolonie
Doufám, že poradím dobře, to co napsal Falco vypadá, že jakmile kolonizační loď dojde do hexu s planetou, hned se otočí a dá se na ni žeton s hodnotou 1. Ne..
1. Ekonomická fáze : otočíte žeton kolonizační lodě na hodnotu 5 a dáte na ni žeton 1 hodnoty
2. Ekonomická fáze : otočíte žeton s hodnotou 1 na hodnotu 3
3. Ekonomická fáze : dáte pryč žeton s hodnotou 3 a bude už jen hodnota 5

Kdyby to tak nebylo, hodtě po mě kamenem! :D

28.3.2012 18:36:23

kolonizacia
takze ked kolonizujem, len oznamim ze kolonizujem (vychadza mi to, ze to staci oznamit na konci tretieho kola pred ekonomickou fazou) a az na konci ekonomickej faze otacam lod a pridavam zeton s hodnotou 1 cp. cerstvo zalozena kolonia nic neprodukuje. spravne?

btw: ako oznacujete kolonizacnu lod, ktora ma aj schopnost terraformacie?

28.3.2012 23:49:36 | Upraveno autorem (porovnej)

kolonizace
Ahoj,
nijak - jakmile vynalezneš technologii terraformingu, automaticky ji (alespoň podle mého) získávají všechny kol. lodě.

29.3.2012 06:58:08

Kolouch
maj ji všechny vyrobené po vynalezení téhle technologie, lodě postavené předtím nemůžou využít tento bonus.

29.3.2012 07:30:31 | Upraveno autorem (porovnej)

to Kolouch
Nemáš pravdu - viz Pravidla - kapitola Terraforming Technology - poslední věta.

29.3.2012 08:11:06

to Kren
Ooops - tohle jsem nějak přehlídl - díky za upozornění a sorry za mystifikaci.

29.3.2012 08:52:44

terraforming
ja len ci sa to da ustriehnut, ktora lod ho uz ma a ktora nie? lebo na sheete kolonizacne lode niesu a koli utajeniu asi nedam na lod ziadnu znacku.... napadla ma jedine moznost davat aj pod kolonizacne lode zetony poctu, ktore budu v tomto pripade fungovat na vyjadrenie pritomnosti technologie terraform. 1- nieje 2- je....

29.3.2012 12:00:16

SSZGSA
má pravdu ten chlapec :) loď nekolonizuje automaticky s příletem na planetu ale teprve v první následující ekonomické fázi, kdy se změní v kolonii... kamenování se tedy alespoň pro tentokrát vyhneš :-P

29.3.2012 14:02:05

to Gaspar
Já moc her nehrál, ale nikdy jsem s tím nějaký větší problém neměl, protože kolonizačních lodí není nikdy v nějakém prostoru nějaké větší množství. Kolonizační lodě letí vždycky rovnou k planetám a pak se hned v ekonomické fázi mění na kolonie, takže u nás nikdy nehrozilo, že bychom se nevyznali v nějakém větším množství kolonizačních lodí - k čemu by se taky ve vesmíru zbytečně mrcasily, když nemají jinou funkci.

29.3.2012 14:11:33

Permonik
Ooooo... děkuji.. :)

29.3.2012 14:47:08

bojove krytie
v ceskom preklade stiahnutom z tohto webu je bojove krytie opisane inak ako v anglickom aktualnom originale. Znamena to, ze v prvej edicii boli trochu ine pravidla?

31.3.2012 21:45:17

2vs2
ake su podmienky vitazstva pri teamovej hre 2 vs 2 ?
staci na vyhru vyradit jedneho protihraca? alebo treba znicit oboch clenov nepriatelskeho teamu?

1.4.2012 21:26:17

Vybíráme z Bazaru

Karak - věž na kartičky
Karak - věž na kartičky
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 16 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas