Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Technologie

http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=1609

Tak vám nevím, 15 technologií v civilizační hře? To mi přijde celkem málo. Sice to asi bude svižné, ale já právě od civky čekal epičtější zážitek. Jsem zvědav na další preview.
15.9.2010 10:19:00

to Lomikar
V pravidlech se jasně píše, že pokud chceš vyzkoumat technologii, musíš na ni mít místo v pyramidě technologií. A je jedno jestli technologii vyzkoumáš běžným způsobem nebo za pomocí naučení se od jiného národa.

Není přece možné syslit si někde do zásoby technologie na které nemám místo v pyramidě a pyramidu pak expost stavět z těch dopředu nasyslených technologií vyšších úrovní. Pyramida není jen nějaký herní princip, který by se dal takto obejít - pyramida znamená úroveň vědomostí národa a jestliže nemám základ předchozích jednodušších technologií, tak národ nemá šanci "pochopit" vyšší technologii od nějakého jiného národa. A už vůbec ne si ty podle tebe "bokem" získané znalosti někam schovat a pak až budu mít znalosti je teprve použít.

Ad absurdum kdybys před starověkého učence postavil počítač, tak si s ním nebude vědět rady, nehledě na to, že ho nebude mít kam zapojit ;).

5.6.2012 00:05:45

kren
rozumím, tady si mě špatně pochopil, pořád jsem měl na mysli jenom tu počáteční technologii, která je vyšší, než první úrovně. O ostatních bych opravdu takto neuvažoval :)

5.6.2012 08:19:30

to Lomikar
Však já jsem tě pochopil, že ti jde o tu naučenou technologii. Já popisoval jen princip k pochopení toho, proč si tuto technologii nemůžeš nechat stranou k pozdějšímu zařazení do pyramidy.

5.6.2012 09:00:48

kren
mám pocit, že vysvětluješ Lomikarovi opravdu něco jiného, ale to je asi jedno :), myslím že v tom už má jasno a Izaren snad taky...

5.6.2012 09:18:13

to Beholder
Myslím, že ne. Vždyť přece napsal: "... jakmile si během hry udělám prostor pro druhoúrovňovou technologii, musim jí tam povinně umístit. Disponovat s ní ale mohu i před tím."

"Disponovat s ní předtím" jsem pochopil jako, že si ji dá stranou a pak ji někdy šoupne do druhé úrovně. Ale možná, že jsem ho tedy špatně pochopil já a že to myslel jinak.

5.6.2012 09:21:19

kren
inu, disponováním jsem měl na mysli, že ji pochopitelně můžeš využívat i jakmile nemáš prostor na víceúrovňovou technologii, ale nemáš ji přímo umístěnou v pyramidě technologií. Tam se ovšem umístí ihned, jakmile se tam na ni vytvoří volné místo. Myslím ale, že jsi to pochopil dobře.

5.6.2012 09:24:59

tak jsem to snad nakonec nepochopil já :)
Já měl za to, že Lomikar píše pouze o startovním techu, který je vyšší než I. úrovně (např komunismus Rusů). A myslel to tak, že si ho dá normálně do I. úrovně podle pravidel a jak bude mít později ve hře místo na technologii III. úrovně, tak tam ten komunismus přesune. Tak jsem myslel, že to myslí Lomikar a odpovídal jsem mu na to že ne.

Zároveň jsem odpovídal Izarenovi, že se nemůže tou nejjednosušší událostí pro učení techů naučit od Rusů komunismus (jelikož je to III. tech i když ho mají Rusové v I. úrovni)

5.6.2012 09:38:51

časování Matematiky...
Nevím, zda správně chápu časování technologie Matematika (2. úroveň):
"(železo) - Boj: když jsi v boji, zasaď nepříteli až 3 zranění rozdělená dle tvé volby mezi vyložené nepřátelské jednotky."

Konkrétní příklad:

Mám žeton železa a bojuji. Soupeř vykládá jednotku a umísťuje ji do fronty k mé jednotkce, která je slabší než ta jeho (nebo je trumfová a zabije mou jednotku prvním úderem). Mohu zahrát schopnost Matematiky a zabít tak soupeřovu jednotku, ještě než tato udělí zranění? Nebo ji mohu použít až poté, co si jednotky udělí zranění?

28.7.2012 20:50:51

laredo
až po udělení zranění

28.7.2012 21:16:42

rušení akcí pomocí Písma a blokace Akademie...
Už se to o něco níže rozebíralo, ale jen pro upřesnění:

Pokud ruším soupeřovu městskou akci pomocí technologie Písmo, znamená to, že soupeř už nemůže s daným městem žádnou akci provést, nebo jen že s ním nemůže provést rušenou akci (tj. např. stavění, ale může třeba těžit)?

Další dotaz patří to do threadu Boj, ale nedá mi to nezeptat se i tady, jelikož tam to nevyznělo přímo:

Pokud se na žetonu kasáren/akademie nachází figurky armád majitele i nepřítele, počítá se bonus akademie k síle majiteli nebo ne?

Nedávno se takto potkaly 2 vojensky orientované civilizace (Němec a Arab) - jeden měl 3 akademie a bonus za +4 VP komplex, druhý 2 generály a 2 akademie. Technologicky na to byli stejně, takže mělo význam omezit soupeři bonusy z akademií/generálů. Tak, jak to tedy je?

Dík za objasnění.

30.7.2012 21:36:39 | Upraveno autorem (porovnej)

laredo
My to vždycky hráli že už další akci nemáš ... každé město má jen jednu akci, pokud ti ji soupeř zruší, nikde se nepíše že bys měl dostat druhou.

V pravidlech to není, ale na foru FFG nebo FAQu na BGG se dočteš že jde blokovat i kasárny. Když utočíš na pole kasáren, obránce bonus dostává, pole je blokované až když vyhraješ boj. Pokud utočíš z pole kasáren na jiné pole, musel jsi odejít a blokované tedy není. Pokud stojíš na kasárnách a obránce postaví armády(v city management) na stejné pole bojuje se hned, bonus ale nedostává, stejně tak kdyby na pole zautočil v pohybu odjinud. Stejné platí pro bonus z vůdce/akademii.

Našel jsem i to první:

How does Writing interact with resource abilities (e.g., Animal Husbandry) and/or trade used to increase production?
The player whose city management action was cancelled gets back any resources and trade spent, but cannot take any other action in that city. This is a reversal of an earlier ruling.

31.7.2012 08:58:12 | Upraveno autorem (porovnej)

uroven
Ked mám napríklad pešiaka na úrovni 1, môžem sa naučit uroven 3 a preskočit 2 uroven alebo musim postupovat postupne?

7.2.2014 01:13:30

Nheedoom
Ano, co se týče vojenských jednotek, tak lze přeskakovat libovolně.

7.2.2014 03:53:26

preskakovani voj. technologii
ahoj, ohledne preskakovani voj technologii, takze pokud postavim tech na treba pesaky lelel 3 tak nepotrebuju mit lelel 2 v pyramide a rovnou si upgradnu jednotky na ten level 3?
je to tak urcite nebo je to nekde quoted v anglicky verzi pravidel? z ceske mi to vyzniva dost nejjednoznacne...

13.2.2015 15:25:11

iamreddwarf
ahoj, je to tak, nepotřebuješ mít kopiníky, abys mohl začít střílet z pušek, celkem to i dává smysl, ne?
hru teď u sebe nemám, abych to podpořil, ale je to tak ;-)

13.2.2015 15:31:08

iamreddwarf
Ano, klidně můžeš od pěstních klínů přejít k tankům.

13.2.2015 15:57:11

dik za potvrzeni!
ja si to myslel ale posledni dve hry jsem byl prehlasovan zbylyma dvouma hracema a z pravidel to neslo jednoznacne potvrdit, tak jsem chtel naky argumenty/potvrzeni at uz to priste hrajem spravne:)

14.2.2015 18:46:26

Vybíráme z Bazaru

Vládci podzemí
Vládci podzemí
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas