Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově

xxxxxxxxxo hodnoceno 346x (Seznam vlastníků)

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Robinson Crusoe

Zdravim, hral v Essene niekto tuto hru a je ozaj taka dobra, alebo sa len tak tvari? Kedze mam rad kooperativne hry, nemohol som si tuto nevsimnut a dost ma laka hlavne tema prezivat na opustenom ostrove. Podelte sa o svoje dojmy!!!
6.11.2012 18:37:45

..
Myslím že to je vyprodané. Já to ještě sehnal, ale podle BGG se snad čeká na další várku..

3.12.2012 13:14:02

hra
Zkusili jsme hru ve čtyřech hráčích. Pravidla jsou napsaná vskutku otřesně, takže dost věcí jsme ze začátku hráli blbě. Před hrou doporučuju prostudovat FAQ, kde je spousta důležitých věcí objasněna lépe.
Ze hry samotné jsme nijak zvlášť nadšení nebyli.
Problém vůdčího hráče tu samozřejmě je, a veliký. Popravdě neznám moc her kde by byl výraznější (v podstaqtě je to na úrovni například Pandemicu).
Navíc mi hra přišla lehce neosobní - vztah mezi akcemi které provádíte a vaší postavou je herně funkční, ale nemáte z toho pocit jakoby ty akce prováděla zrovna vaše postava. Špatně se to vysvětluje, ale je to prostě příliš skupinově zaměřeno. Hráči kteří mají rádi pocit, že zrovna oni něco dokázali a doufají že za to budou odměněni (byť třeba jen poplácáním po zádech od ostatních) si tuhle hru podle mě nemají šanci užít.
Splnilo se tak přesně to co jsem čekal - tahle hra má smysl pro jednoho hráče, možná pro páry a nebo pro skupiny které extrémně baví řešit problém pohromadě a dotyční hráči nemají žádnou touho po individuálním sebeuspokojení.

Nicméně nutno dodat, že jsme hráli pouze první scénář a je možné že ostatní scénáře hru dost zásadním způsobem mění a v oněch změnách se dotknou i mnou výše popsaných problémů.

3.12.2012 14:22:22

Trpaslik88
mám naprosto opačnou zkušenost, je to sice plně kooperativní, ale syndrom vedoucího hráče tu postrádám, možnost prosadit se tu má každý. Naopak to má atmosféru jako hrom, kterou jsem hodně dlouho u stolní hry nezažil, je to survival se vším všudy, boj o přežití ála zombie state

3.12.2012 14:43:33

Trpaslik
1) Pravidla jsou napsaná hůř, ale pochopit se dají. Věcí, které by nešlo vysvětlit, je minimum.
2) Možná jsme hráli úplně jiné hry, ale každopádně s tebou vůbec nesouhlasím. Když se např. rozhodneš jít prozkoumat ostrov, má to několik možných rozuzlení. Buď jdeš na sám s nejistým výsledkem.. Hodíš kostkami a jako výsledek bude třeba že jsi nic neobjevil, ale musíš liznout mystic kartu.. Díky které získáš pro skupinu zajímavý benefit. Jestli tě potom někdo poplácá po zádech či ne.. Ale často si to zasloužíš.
Další z možností je, že se k tobě přidá jiný hráč, abys nemusel házet kostkami.. To mi přijde jako kooperativní prvek.
3) Syndrom vedoucího hráče je samozřejmě nesmysl, protože máš hafo možností a všechny dávají smysl. Ta hra není puzzle s jedním řešením. S každou líznutou kartou se situace může zásadně změnit.

Jestli jste to celé jen nehráli špatně ;-)

3.12.2012 16:16:16

ozzy
A co, jak jste dopadli? :-) Předpokládám že jste buď umzli, nebo vás roztrhala divá zvěř :-)

3.12.2012 16:18:46

Polda
první scénář jsme dali, sice jsme ještě něco hráli blbě, ale dříví jsme nasbírali. Pak jsme hráli ten s křížema a mlhou a to nás rozsekalo naprosto nechutně, ze začátku jsme udělali fail na dvou vynálezech a už se to vezlo... nakonec ve snaze zachránit si holý život a nevyhladovět jsme umrzli, bo na nás přišlo blbý počasí ještě znásobené účinkem threat karet, kterých jsme si tak nějak zapomněli všímat a to se nám vymstilo... :-) Jinak ta hra je skvělá!

edit: jinak nevím proč, ale měl jsem celou dobu tendenci si pobrukova the roof, the roof, the roof is on fire.... ani nevím proč :-)

3.12.2012 16:26:50 | Upraveno autorem (porovnej)

vedoucí hráč
Tak v tom případě se možná rozcházíme v definici co znamená "syndrom vedoucího hráče".
Pro mě se jedná o okamžik, kdy jeden inteligentnější/zkušenější/hlasitější/dominantnější hráč říká ostatním co mají dělat a hra mu to umožňuje, protože:
a) Je plně kooperativní
b) Dává všem hráčům stejné informace (tedy nejsou v ní tajné informace jen pro některé hráče)
c) Hra není plně o náhodě a tudíž je v ní možnost výběru

Všechny tyto body Robinson Crusoe splňuje. V mých očích nevzniká syndrom vedoucího hráče protože by existovalo jediné správné řešení, ale protože výše zmínění jedinci budou považovat jedno řešení za lepší než jiné (mohou mít pravdu, nemusí) a to v Robinsonovi v mnoha případech je (ostatně kdyby tomu taky nebylo, tak hra postrádá smysl).

To že se jiný hráč může přidat k vaší akci vím, kooperativní prvek to je, ale dost plytký. Hráč prostě na vás plácne jednu ze svých dvou akcí. To syndrom vedoucího hráče nijak nezmenšuje.

Jen dodatek - v naší hře nebyl problém v "syndromu vedoucího hráče". Nás to prostě jen moc nebavilo. Nejspíš kvůli totálnímu odosobnění. Chyběla nám tam právě ta radost z toho že někdo pro skupinu něco udělal, protože to celé bylo o anonymní skupině.
Takže ta atmosféra, kterou jsem u hry na předváděčkách cítil, se při samotném hraní nedostavila.

3.12.2012 17:42:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Trpaslik
Ano, Robinson splňuje všechny předpoklady, které zmiňuješ, a jak říkáš, není to puzzle s jedním řešením.. Proto když někdo diktuje skupině co dělat, asi nebude úplně problém ve hře, ale v hráči :-)

A co se týče atmosféry, fakt nevím co víc chtít, ve hře je 5 druhů karet, vytváří jedinečný děj... To jak se adventure karty vrací do event balíku (nejdřív se řeší horní a pak spodní část karty).. Je prostě dokonalé. Schválně mi řekni jaká jiná kooperativní hra by měla splnit tvé představy.

4.12.2012 09:01:31

Polda
Namátkou:
- Death angel karetka pracuje se systémem instinkt karet - hráč si vytáhne kartu, kterou nikomu nesmí ukázat a sám ji na základě svého rozhodnutí okamžitě vyhodnotí. Plus je tu možnost že umřou jeho mariňák/mariňáci a hra pokračuje dál. To ho podvědomě vede k větší snaze o jejich přežití a tedy k většímu zosobnění s nimi.
- Elder sign pracuje taky s úmrtím jedné postavy. Navíc je hra postavena mnohem víc na házení kostek a jsou zde i osobní odměny pro jednotlivé hráče.
- Pro Gears of war platí v mnoha ohledech to samé co pro Elder sign.
- Space cadets jsem nehrál, ale podle informací zde každý hráč plní sobě přidělenou minihru, do které mu ostatní nezasahují (protože si plní svoji vlastní). To je podle mě hodně geniální princip i když jeho detaily neznám.
- Space alert tento problém zase řeší časovým presem kdy prostě není možné hru kompletně řídit

O semikooperativních hrách (Manssion of Madness, Descent,...) nebo hrách se zrádcem (Shadows over camelot, Galactica), které jsou přeci jen trochu rozdílné pak ani nemluvě.

Nicméně musím dodat, že včera jsem schválně hru chvíli zkoušel sám a přišlo mi to zajímavé. I ta atmosféra se dostavila. Byť deskovky pro jednoho normálně nehraju, tak tuhle určitě někdy vyzkouším pořádně.
V naší skupině mít asi úspěch nebude, nicméně špatná hra to jistě není.

4.12.2012 09:18:16

King Kong
bonusový scénář (v polštině)
http://files.neuroshima.org/7th_scenario_PL.pdf

24.12.2012 15:15:23

king kong v AJ
http://files.boardgamegeek.com/file/download/9zipicjjmv/7th_scenario_UK.pdf?

25.12.2012 11:17:28

na skladě
Zdravím, tak už mají na skladech Robinsona od z-mana. Když objednáte ještě dneska, možná vám to stihnou doručit do vánoc. Mějte se.

20.12.2013 11:47:03

Jak se tuni Robinson.
http://cultofgame.blogspot.co.nz/p/pimp.html

22.5.2014 11:13:34

Kde koupit
Ahoj, nevíte, kde sehnat momentálně tuto hru? Všude píšou, že ji nemají na skladu. Zaujala mě a přišlo mi, že by to byla fajn hra pro mě a přítele (hraní ve 2, kooperatvivní)...

23.5.2014 21:10:14

ihrysko
http://www.ihrysko.sk/rodinne-hry/robinson-crusoe-adventure-on-the-cursed-island.html?page_id=7030

25.5.2014 07:58:56

koupení
tady čekají dodávku kolem začátku července,jinak je u nás vyprodaná
http://www.fantasyobchod.cz/robinson-crusoe-adventure-on-the-cursed-island-p-8183.html?gclid=CNSs6YzSxr4CFU2VvQodS3gA-g

ihrysko to má trochu drahé koukám

25.5.2014 10:22:40

ihrysko
Spis otazka jestli to je prvni nebo druha/revidovana edice.

25.5.2014 13:13:54

ihrysko
Zcela jistě edice ZMan. Nenazval bych ji ale revidovanou...

25.5.2014 17:05:02

fantasyobchod
Pozor, Robinson Crusoe z předobjednávek ve fantasyobchodu bude v polštině!

25.5.2014 20:21:11

ihrysko
Tak jsem zkusila napsat 2 emaily na ihrysko a nikdo mi neodpovedel. Dnes jsem koukala na jejich web a hra uz neni na sklade :( tak mam asi smulu. V polstine hru nechci.
Budu muset vymyslet nejakou podobnou kooperativni hru, kterou mohou hrat 2 hraci...

30.5.2014 12:43:57

Grečice
Nevzdávej to, Robinson za to určitě stojí... Kolik jsi ochotná za hru zaplatit? Za cca 2200 Kč to lze dovést z Holandska. Nebo si alespoň napiš do bazaru poptávku...
http://www.boardgamegeek.com/geekstore.php3?action=viewitem&itemid=553234

30.5.2014 16:22:12

PM

Reprint
Já jsem slyšel že zhruba v polovině června by měl do ČR dorazit další reprint
(předpokládám v angličtině), tak uvidíme...

2.6.2014 18:38:47 | Upraveno autorem (porovnej)

V portalovskem e-obchudku by se mely objevit vylepsene komponenty, ktere budou soucasti nove (jen polske?) edice.

https://www.youtube.com/watch?v=gIweK3-r6K0

10.6.2014 17:35:28

unboxing nove edice (polsky)
https://www.youtube.com/watch?v=Y9WdY6iweME

3.7.2014 21:56:10

Komponenty
Tak ty nové tokeny v té polské verzi vypadají mnohem lépe než ty kostky z původní verze. Ale co, na tom to nestojí...

28.7.2014 11:16:41

Vybíráme z Bazaru

Star wars the deckbuilding
Star wars the deckbuilding
Akt. cena: 690 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas