Rex: Final Days of an Empire

xxxxxxxxoo hodnoceno 30x (Seznam vlastníků)

Rex: Final Days of an Empire - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Očekávání

Co dělat s herními mechanismy ze hry, na jejíž téma nemáte licenci? No přeci použít vlastní sci-fi svět! Co od hry očekáváte a budou hráči ochotni přijmout přesunutí z planety Arrakis na Mecatol Rex? A oželíte vzácné koření?
22.8.2011 09:03:30

Rex
Jenom bezvyznamna poznamecka... ta mapa je to jediny, co se mi na ty hre aspon trosku libi. Mam obavu, ze FFG vytvorilo nekde mezi MoM a ES samostatny graficky oddeleni a vetsina novejch her uz je "overdesigned" kyc jak pres kopirak...

7.2.2012 18:44:40

Beholder
Pokud bude mapa fungovat jinak a hra je na 8 kol, pak neverim, ze je hra vernou predelavkou Duny, jak nam FFG tvrdi. Pokud zmeni mechanismus mapy, zmeni hru celkem radikalne a uz ted je podezrivam z toho, ze chteji zminkou o Dune jen prilakat zakazniky.

7.2.2012 20:38:37

sydo
jak jsem předeslal, tohle já vůbec neřeším. Jde mi čistě jen o hratelnost a zábavnost...

7.2.2012 20:41:21

REX a Duna
Me osobne se nektere komponenty celkem libi, mapu bych asi i prezil .... tech 8 kol bych musel videt v praxi jak se to s nima hraje ale mam obavu ze je to malo. Kazdopadne diky vlastni home verzi Duny doma si tuhle hru kupovat urcite nebudu ... Vesmir duny je pritazlivejsi :)

7.2.2012 21:12:32

Sydo
tak z toho uz podezrivam autory od sameho pocatku. Mame tu skvelou Dunu, ale uz je out of print a nemame prava. co ted? No nic, vezmeme zakladni pravidla a vpasujeme je do uplne jineho sveta. Ze to nemuze fungovat jako Duna je zcela jasne. Ale proc neudelat maly reklamni trik. Kdo cekal, ze Rexem zalepi svou poptavku po Dune, bude podle me zklaman. Samozrejme nekteri se budou zklamani branit tim, ze jim vlastne uz o Dunu vubec nejde, Rex bude proste hra a vynikajici hra, tak jakapak Duna, tu prece nikdo nechceme, najednou, ze:-) Ale jsem clovek velmi prejici, tak doufam, ze se vsem netrpelivym ocekavatelum tehle hry splni sen a hra bude fakt dobra. Samozrejme pokud od toho nekdo Dunu nikdy necekal, tak muze byt treba i spokojen, nemusi to byt kompletne spatna hra. Z meho hlediska zrejme ale pujde o nejaky ucelovy slepenec a ten ja osobne nemam moc duvod kupovat.

7.2.2012 23:08:19

...
líbí se mi jak to prožíváte a bráníte si svoji Dunu zuby nehty :). Já být fanda Duny, tak bych to asi tak dělal :). Ale příjde mi, že jste až příliš skeptičtí a přitom jsou venku zatím jen pravidla. Hru dělají stejní autoři jako autoři Duny (+lidi z FFG). Chtěli pravděpodobně udělat reprint Duny. Proč ne, když je OOP. Je to teďka takové jejich období, reprintovat staré klasiky (Nexus, Merchant of Venus) a já ho plně schvaluji, proč ne. Bohužel nedostali práva na Dunu (nevím proč), tak to přece nevzdají ne...

Napadla mě ještě taková paralela, pro někoho bude třeba zcestná, pro mě je trefná.

Představte si modré Carcasonne, které má pod sebou tak silný background jako Duna (chce to hodně abstrakce a fantasie, já vím :) ). Po nějakém čase Wredemu něco práskne v hlavě a rozhodně se udělat remake. Bude to zelené Carcasonne: Lovci a Sběrači. Zveřejní jen pravidla a pár obrázků se zelenými dílky s lesy a řekami, nikde žádné města a cesty, které jsou přece tak charakteristické pro Carcasonne. To přece nejde, takhle našroubovat téma Carcasone do světa Lovců a sběračů, budou si hráči říkat. No, takže taková je moje půlnoční úvaha po celém dni ve škole :)...

7.2.2012 23:30:41

Beholder
ty vyrazy jako prozivani jsu docela zbytecne. Jenom tady vyjadrujeme normalne svuj nazor na danou vec.

Paralela s Carcassone je sice hezka, ale Lovci a sberaci jsou porad variaci na Carcassonne, akorat cesty vystrilady reky, mesta vystridaly lesy a louky zustaly, pribylo par zajimavych taktickych pravidel. Ale Duna byla, je a vzdy bude jen jedna;-)

Ono je to tezke, kdyz Dunu neznas, ti vysvetlovat, ze nektera specifika, ktere delaji tu hru takovou, jaka je, jde prenest do jineho sveta jen velmi tezko. Tahle hra je mimo svuj zakladni mechanismus natolik tematicky spjata s pravidly, ze bych dokonce rekl, ze u tehle hry je to tema stezejnim prvkem, ktery tu hru dela.

A uz jsem to asi nekde nize psal. Fandove Herbrtovy Duny sli primarne hrat Dunu, pak az premysleli nad mechanismem. U Rexe je to tak nejak naopak, ze. Vetsina (alespon si teda myslim ze vetsina, mozna se mylim) hracu jde do Rexe hrat Dunu a teprve pak se zamysli nad tematem. Pochybuji ze se poohlizis po Rexovi s tim, ze jdes hrat Twilight Imperium.

Uprimne, co te vlastne privedlo k uvaze, ze toho Rexe chces? Protoze je to novinka od FFG nebo proto, ze se nekde reklo, ze ma jit o remake legendarni Duny? Ja bych vsadil na to druhe.

7.2.2012 23:46:53

Ringo
Ani jedno ani druhé. Psal jsem to už níže. Zaujal mě tento typ her (ovládání území, zjednodušené souboje o tato území, diplomacie, vyjednávání, blafování, backstabbing, rozdílnost hraní národů/ras díky unikátním schopnostem)

8.2.2012 00:08:53

Beholder
BEHOLDER 6.2.2012: "Studoval už nějaký znalec Duny pravidla Rexe? Bude to podobné jako Duna (svými mechanismy) jen v jiném světě? "

8.2.2012 06:53:55

Souhlas
s Rignem. Ale pro lidi, kteri DUNE nikdy nehrali, tak jim to bude asi fuk, coz je Beholderuv pripad. Me osobne spis mrzi, ze ten svet TI vyuzili k vytvoreni hry, ktera jiz existuje s drobnymi upravami, coz mi prijde zbytecne. Tim ze vim, ze existuje DUNE, je moznost si ji nejak vytvorit a myslim si, ze se clovek vejde do 1500 (nejvetsi problem je mapa bohuzel), tak mi je to lito. Dokazal bych si ten TI predstavit jako novou hru, podobny DUNE, kde by byla spis "politika", intriky, ten boj v omezene mire atp. Neco jako DUNE v kombinaci BSG, kde by ale nebyl nejaky skryty Cylon, ale ze situace by nekteri museli tahnout spolecne a druzi zase proti sobe s tim, ze by hra vubec nevyuzivala mechanismu DUNE, proste by se jednalo o zcela novou hru. Takhle to pro me neni vubec aktraktivni a prijde mi, ze bych si koupil jen komponenty do hry, ktera uz byla vymyslena.

8.2.2012 07:31:16

Vojtech Musil
komu se nechce pizlat s mapou, tak za 20 dolaru mu posle General zalaminovanou velkou mapu Duny dohromady s bitevnim kruhem dorozsireni Duel.

8.2.2012 08:01:32

to Ringo
Tak to se s tou hrou musi kazdy do tech 1500 vejit se mi zda. :-)

8.2.2012 08:10:26

to Vojtech & Ringo
Kdyby se mi Duna líbila svou hratelností, tak bych osobně rozhodně šel do Rexe právě proto, že nemusím nic vyrábět na koleně doma. Do 1500 se možná s výrobou vlezeš, ale jakou to bude mít kvalitu? A kolik Ti to sežere času? Samozřejmě, některé lidi to baví si ostříhávat žetonky, slepovat kartičky, vyrábět krabici, podlepovat mapu a dávat dohromady dialy pro souboj, ale rozhodně takoví nejsme všichni, tak není úplně reálné tvrdit, že si to raději každý udělá doma sám (dvojsmysl nezamýšlen).
A co se týče tématu, tak tam z mé strany nevidím problém. Ano, Duna je velmi silně propojena s prostředím, ale proč by se to prostředí nedalo nasimulovat v jiném světě, pokud to bude dávat smysl? Nečetl jsem pravidla Rexe a tím pádem ani flavory, ale domnívám se, že není problém vymyslet analogii v jiném vesmíru k tomu, co se dělo v Duně. A to, že Atreidi jsou teď nějaká univerzita? To mě netrápí... Popravdě ani netuším, jak se vlastně Atreidi dostali ke své vlastnosti v Duně, protože mi nepřipadali nějak věštečtí nebo špehovací. Ale Dunu jsem nečetl a viděl jsem jen filmy a seriály, tak mi možná něco uchází. Každopádně s tématem nevidím žádný problém. Rex není Duna, to je jasné, ale nepřipadne mi díky tomu nějak tématicky nekonzistentní.
Bohužel se mi Duna herním průběhem nezalíbila, když jsem ji měl možnost hrát, tak do Rexe nepůjdu. Ale kdyby se mi líbila, tak bych rozhodně šel do Rexe a nevyráběl si Dunu na koleně.

8.2.2012 08:27:39

Vojtech Musil
me to treba nestalo nic, jen docela dost casu, protoze jsem to poradv ylepsoval a chtel to mit lepsi a lepsi:-) Ale je to samozrejme tim, ze mam pristup ka laminovacce, barevne tiskarne a pod.:-)

8.2.2012 08:38:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Kadaver
Jiz jsem to psal nize. Duna je proste Duna. Aplikace na cokoliv jineho znamena, ze uz to Duna nebude a bude se muset ucelove vymyslet. Nekdy se ucelovost muze podarit, jindy si reknu, ze to je kycovity plagiat (Rex vuci Dune je pro me neco jako knizni Shannara vuci kniznimu Panu Prstenu, kdo cetl, asi vi, co tim myslim a nemyslim si, ze se najde nekdo, kdo rekne, no, Pana Prstenu uz jsem knizne nesehnal, ale staci mi tuhle Shannara, ta je o tomtez).

Co se tyce jednotlivych schopnosti narodu ve hre, tak nadherne odrazeji schopnosti z knih. Vestecka sial Atreidu spociva ve vizich Paula Atreida, ktery videl dopredu vse, co se stane. Kdyz oslepl, videl porad, protoze si to promital skrz vidiny budoucnosti. Ve hre ma Atreid moznost divat se, kde dojde v pristim tahu k Spice Blow, ma moznost videt, jake proradnosti bude mit kdo k dispozici tim, ze si prohledne razenou kartu a pod. Naroubuj tohle na jiny svet a bude z toho plytky mechanismus snazici se sice o dejovou navaznost, ale navaznost ceho? Jsou tyhle realie prirozene pro svet Twilight Imperium? Ma tam nekdo schopnosti predvidat? Ma tam nekdo schopnost klonovat Gholy - tedy ozivovat takto jiz mrtve jedince?

Co se tyce vyroby Duny, tak je pravda, ze thole budedelat fanousek Duny jako knihy. Kdo neni fanousek Duny, tak si ji pravdepodobne nebude vyrabet.

co se tyce vysledku a uspokojivosti takove vyroby, to zalezi na tom, jak je spokojen vyrobce. Ja si treba vcera vyrobil ceske karty od MALKAV a vypada to zalaminovane jak original, prakticky verny remake. S deskou jsemsi taky radne vyhral, takze ji mam zalaminovanou, na tvrdych deskach a krasne skladaci. Jasne, neni to origos, ale vypada to na takrka na 90% stejne. Mam i navyrabene puvodni Avaloni karticky, zalaminovane a taky se mi myslim povedly, akorat musim jeste zaoblit rohy, protoze jsou ostre, takze to jeste nejakou praci da:-) a myslim ze spousta lidi si vyrobilo Dunu jeste daleko uspokojiveji nez ja, vypadajici takrka jako remaky.


Duvody proc jit do Rexe - pro hrace neznale Duny je asi duvodem jit do nove hry s mechanismem, ktery treba u jine hry jeste nemaji a vypada zajimave a o hre Duna nemaji treba vubec poneti. Tady asi OK, budou spokojeni. Ale jit do Rexe s tim, ze cloveku nahradi Dunu, tak to ani nahodou. Proste nenahradi, sebevice si to budeme namlouvat. Rici si, nebudu si to vyrabet, protoze si to koupim v podobe Rexe proste rici nelze. Hrac Rexe bude mit proste jinou hru nez hrac Duny.

8.2.2012 08:57:24 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo, mapa
pokud bys rozkreslil starou mapu na plain diagram, stejně by ti vyšlo něco velmi podbného. Co je na mapě od ffg. Navíc změna pohybu na dva pro každej rod plus něco za starporty, udělá prakticky to co v duně pokud budeš mít rychlej pohyb, seš se schopnej dostat skoro všude. Pomalejši pohyb (zde stále rychlej proti originálu, tě je schopnej dotat do většiny polí za 2-3 kola, nepočítám extrémní přesuny)

edit: setkal ale musim nejdřív něco sesmolit a pak ji opravovat

8.2.2012 09:29:37 | Upraveno autorem (porovnej)

panchy
Uff, setkal ses nekdy v zivote s interpunkci? Mozna by to pak slo i cist.

Co jsem tak koukal, Rex je Duna udelana pro soucasneho hrace, ktery chce hru rychlou, pokud mozno do ni proniknout behem druhe hry atd. Asi kdybych nejprve objevil Rex, libil by se mi fest, ale ja se asi nedokazu oprostit od toho, co vynechali (a naopak pridali), tedy tema, kratsi doba, rychlejsi pohyb, absence bezcennych karet... Holt nostalgie a mozna i odpor k prilisnemu a mnohdy zbytecnemu zjednodusovani i u her, ktere to imho nepotrebuji. Ale verim, ze Rex bude dobra hra a bude m it uspech.

8.2.2012 09:37:08

to sydo
Člověče, ještě nějakej ten rok a budeš nádhernej "stařík", kterej bude nostalgicky vzpomínat, jak za našich mladých let ty hry byly úplně jiné a lepší a že teď jsou to jen efektní rychlovky bez hlubších myšlenek ;D.
Vítej mezi nás - starší mentory ;D;D;D. Až se uvidíme, tak tě zvu na panáka.

8.2.2012 10:07:25

Kadaver
aspoň někdo mi rozumí :). Mám na to stejný názor .

8.2.2012 10:07:37

kren
No jo, ty aukce, to uz je pro vas mlady, my si zamlada delali kostky z tvrdeho chleba!

8.2.2012 10:36:09

ad tvrdý chleba ... OT
... jo jo a to byl nějakej chleba, ten válečnej komisárek ...

PS: S těma aukcema jsem to nějako nepochopil, ale to je asi tím stářím ;)

viz následující příspěvek od Syda ať neplevelím diskuzi:
Aha, já myslel, že je to narážka na mne, že teď prodávám více her v aukci ;). Jo, jo, tak jak jsi to myslel, tak to chápu.

8.2.2012 10:43:53 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Jako ve hrach, ze uz je to na me moc novatorske :)

8.2.2012 10:51:38

zajimavé čtení
http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=3058

možná změní pohled na věc všech zdejších skeptiků :)

13.2.2012 22:02:04

Beholder
u me nezmenilo;-)

13.2.2012 22:24:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Vaselova videorecenze
http://www.youtube.com/watch?v=0YXwUod0eTs&feature=player_embedded#!

9.3.2012 18:38:41

Vybíráme z Bazaru

Rise of Tribes + 3 rozšíření
Rise of Tribes + 3 rozšíření
Akt. cena: 2275 Kč
Končí za: 23 hodin

Offcanvas