Rex: Final Days of an Empire

xxxxxxxxoo hodnoceno 30x (Seznam vlastníků)

Rex: Final Days of an Empire - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Očekávání

Co dělat s herními mechanismy ze hry, na jejíž téma nemáte licenci? No přeci použít vlastní sci-fi svět! Co od hry očekáváte a budou hráči ochotni přijmout přesunutí z planety Arrakis na Mecatol Rex? A oželíte vzácné koření?
22.8.2011 09:03:30

...
no popravdě mě teda mapa docela vyděsila... asi jsem měl trochu jinou představu jak to bude vypadat... rozhodně sem teda nečekal že z Mecatolu udělají Arkham... tím pádem bouře/bombardování tu evidentně bude muset fungovat jinak...
Každopádně graficky to zatím vypadá pěkně, snad to dopadne dobře i herně...

12.1.2012 16:27:19

Velmi neoficialni preview...
...aneb letadlo je rychlejsi nez lod:
http://boardgamegeek.com/article/8385302#8385302 (fotky kola, vudcu a zetonu jednotek frakce Letnev)
http://boardgamegeek.com/article/8385828#8385828 (schopnosti frakci Hacan a Xxcha)

1.2.2012 18:32:54

preview
Tak zatím všechny komponenty vyjma mapy kopírují Dunu, jen ta mapa mi do toho nesedí :) (a abych k ní vyjádřil názor, tak se mi vůbec nelíbí, stejně jako se mi například nelíbí mapa k Arkhamu)

2.2.2012 01:36:23

povidla
http://www.fantasyflightgames.com/ffg_content/rex/support/Rex_Ruleboook_web.pdf

2.2.2012 19:50:07

Rex vs. Duna + hratelnost v "x" hráčích
Studoval už nějaký znalec Duny pravidla Rexe? Bude to podobné jako Duna (svými mechanismy) jen v jiném světě? Co si myslíte o hratelnosti v méně než 6 hráčích? Myslíte že bude Rex bez problémů hratelný třeba ve 4 hráčích, s doporučeným složením národů v pravidlech?

6.2.2012 13:19:14

beholder
vzhledem k mirné rozředěnosti balíku víc karet a typu mapy mi to stejně přichází jako hra pro 6 co se zýče odchylek v pravidlech není jich moc a největší změna je asi mapa bod- bod a o něco víc karet v balíku akcí. takže hlavní důvod proč jsem chtěl rexe a to možnost hrát v méně hrčích pro mně padá.

6.2.2012 14:34:12

Pravidla letmo přečteny
porovnáno s Dunou.

Základní pravidla pro pohyb, boj, těžbu, bouři - zde bombardování, výron koření - zde jestli jsem to pochopil vliv) jsou prakticky stejné.

Různé frakce s růzbnými vlastnostmi jsou na pravidla Duny naroubovány taky docela šikovně.

Změny se budou týkat zejména karet, tady je kromě původních z Duny spousta dalších karet a nakolik to ovlivní celkově pravidla nevím.

Co mi vůbec nesedí - Atmosféra původní Duny tu prostě není, hra mě neláká moc tématicky. Twilight Imperium má jistě pěkné reálie a atmosféru, ale proto mohli udělat hru pro TI a ne remake Duny na svět TI. Muselo se vymyslet co s červy, co s bouřemi, jak naroubovat vlastnosti frakcí ze světa Duny na svět TI. Vůbec se mi nelíbí, že bouře, která byla v Dune sílou přírody je zde věnováná nějakým lodím, které cíleně bombardují planetu. Nelíbí se mi, že koření sloužící guildě navigátorů k vidění budoucnosti je zde vyměněno za nějaký nic neříkající vliv. Ale to je asi podružné tohleto, spousta lidí Herbetovou Dunou nejsou vůbec zasaženi a jde jim jen o mechanismus v pěkném sci-fi prostředí a aby to prostě bylo skloubeno dobře. Což asi nakonec v této hře bude.

Co se mi nelíbí z herního hlediska - herní plán. Nechápu, proč hra, která se odehrává na planetě a bojuje se o území, má plán podobný Arkham Horroru a území prezentují jakési lokace v malém výseku s popiskem pod ním.

Mechanismus tedy v základě zůstal, ale bude to očividně prostě jiná hra. Rozdílnost těchto her bude podle mě asi na takové úrovní, jako se liší Java od Tikalu, kdybych měl teď nějak rychle vymyslet nějaké srovnání.

6.2.2012 19:50:44

Ringo
Také jsme na to koukal a taky mi to moc nesedlo. V AH nemám s plánem nejmenší problém, tam to sedí k tématu hry, ale tady to prostě není ono (subjektivní názor).

Svět Duny znám pouze z Lynchova filmu a deskovku jsem hrál pouze 1x a navíc mi na poprvné moc nesedla, ale i z toho mála co vím, tak kdybych si měl vybrat jdu do Duny.

Svět TI mám prostě už spojený se stejnojmennou hrou a tenhle mix mi vůbec nesedí.

7.2.2012 07:20:46

Parxel
jo, ja taky, prave vcera, kdyz jsem se s Beholderem o tomhle po ICQ dohadoval, tak jsem mu rikal, ze dam radeji 2500 Kc do staricke Duny nez 1500 Kc do noveho Rexe:-) Pro me jsou s hrou pravidla - specialni schopnosti a vlastnosti - jednotlivych rodu sveta Duny natolik spjate, ze je povazuji za neoddelitelne a chci proste hrat Dunu, ne Rexe. Pro me tady proste to tema je klicove.

Kdybych byl nadsenym hracem War of the Ring a navic co by zapaleny fanda do LOTR, tak by se mi taky nelibilo, kdyby 2 edice WoR byla pojata tak, ze vezmou svet Zaklinace a naroubuji ho na pravidla WoR. A to mam Zaklinace opravdu hodne rad, mozna stejne jako WoR. Ale proste hra WoR bude o tom prstenu a nikdy ne jinak:-)

7.2.2012 07:37:15 | Upraveno autorem (porovnej)

to Ringo a Parxel
Ja hral DUNE vseho vsudy 2x a pravidla moc neznam, ale co mi popisoval Deathmers, tak se v zasade jedna o kosmeticke upravy pravidel (muzou mit sice velky dopad, to ja asi neposoudim), ale ve vysledku to je DUNE nasroubovana na svet TI, coz me osobne trochu vadi. Myslim si, ze tu hru mohli udelat trochu jinou a vyuzit ten svet lepe, nez ho sroubovat na neco, co je uz hotove. A naprosty souhlas s prirovnanim k Zaklinaci a WotR. Vubec by mi nevadilo, kdyby byla hra podobna nebo "stejna" jako DUNE, ale zaroven uplne jina. Na druhou stranu ve prospech hry mluvi cena, ktera se v obchodech pohybuje kolem 1k, coz mi prijde na hru dost malo. Zalezi ale, co vsechno bude soucasti.
Krom toho nechapu, kdyz uz tu jednou takova hra je, proc ji sroubovat na neco? Jestli to je zase kvuli licenci na DUNE nebo co. Kazdopadne za me spis palec dolu a hru bych si chtel maximalne vyzkouset, ale ne koupit, nemyslim si, ze to bude nejaky prevrat.

7.2.2012 08:20:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Vojtech Musil
autori hry nemaji uz licenci na Dunu, proto museli pouzit svet jiny. Kosmeticke zmeny jsou v zakladnich pravidlech. Otazkou pro me zustava, co se ve svete TI stane se schopnosti Atreidu predvidat budoucnost, schopnosti imperia inkasovat vynos z drazeb, vyhody jejich Sardaukaru, co se stane ve svete TI s Fremeny s jejich specifickymi vyhodami v pousti a nebo co se stane s tolik povestny Bene Gesseritem. Podle me tohle vsechno budou muset prekopat uplne, nebo to naroubovat umele. Otazkou je co je lepsi. Kdyby to naroubovali umele, mohu si rovnou prejmenovat frakce na narody z Duny a hrat to jako Dunu. Ale cely tenhle zamer kazi spatny herni plan. A i kdyby byl herni plan koncipovan jako planeta s oblastmi a sektory, asi bysme nemohli bojovat o tolik zname mista jako Siege Tabr, Arraken a pod. Spise to ale vidim na kompletni prekopani toho, co dela Dunu Dunou a to jsou specialni pravidla pro jednotlive frakce. Ten zaklad se jinak da naroubovat na jakekoliv tema, puvodne to mel byt jeste pred Dunou stary Rim.

7.2.2012 08:53:37 | Upraveno autorem (porovnej)

rex
me nejvic zaujalo pokud jsem dobre pochopil pravidla snizeni poctu kol z 15 na 8 ... to dost meni strategii a celkove vyzneni hry.

7.2.2012 09:03:26 | Upraveno autorem (porovnej)

to Ringo
Jak rikam, bavil jsem se o tom s Deathmersem, ktery ma DUNE velmi rad a na REX se tesi a rikal, ze i vlastnosti tech narodu zatim vypadaji stejne. Ze Lazax Empire je vlastne Emperor, akorat misto koreni dostava vliv... Atreide jsou zde predstaveni Jol-Nary atp. Zatim to fakt vypada, ze je vsechno pri starem. Je mozne, ze fotky na BGG jsou zatim jen orientacni a podle reakce lidi se prizpusobi a hru jeste pozmeni. Napriklad ted se tam objevil moc pekny obrazek, jak by mohla vypadat mapa:

http://www.boardgamegeek.com/image/1227634/rex-final-days-of-an-empire

Jde o to, jak se podle toho FFG zaridi. Jestli uz je hra v tisku nebo to porad ladi a cekaji prave na reakce lidi....

7.2.2012 09:03:33

VM
Rex už je na lodi ;)

7.2.2012 09:10:58

to Beholder
Aha, tak to potom nic. :-D Tak uvidime, jake to bude. Na BGG foru mi prijde, ze mapa je nejvetsi kamen urazu zatim...

7.2.2012 09:14:54

Vojtech Musil
pokud je vse pri starem, tak bych mohl Rexe vyuzit jen jako zasobu komponentu misto me homemade Duny a mapu si ponecham z Duny:-)

ale bude hodne zalezet, jak to s Dunou udelam, podle toho, jak mi ted na eBayi dopadne jena aukce:-) S mou homemade dunou nejsem stale na 100% spokojen. Porad neco ladim a vylepsuji a uz me to dost unavuje:-)

7.2.2012 09:33:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Kola
To omezeni na 8 kol je podle me zasadni. Patrne je to klasicky ukitek tomu, aby na krabici nebyla delka 240 minut. Puvodne jsem o Rexu uvazoval, ale ani mapa ani komponenty se mi nelibi. Ma homemade se mi libi vic a je to Duna. Stejne. Jako Nexus Ops se jim to graficky moc nepovedlo imho.

7.2.2012 11:01:05

aby to tu nebylo takové jednotvárné...
tak já budu v opozici :). Začal jsem o Rexu uvažovat, protože se mi nějak začly líbit ty backstabbingové diplomatické hry typu BSG nebo AGOT. Neseženu na takové hry sice více než 3 lidi (+já), ale myslím, že se přes to dá přenést a dají se takové hry už v tomto počtu hrát.

Nejsem žádný fanda Duny. Knihy jsem nečetl, jen jsem kdysi viděl film (už nevím jestli ten 3 dílný nebo ten od Lynche). Takže zase až tak nelpím na tom universu Duny. Proto pro mě není nejmenší problém příjmout tuto hru v universu TI. Navíc se mi líbí i zpracování a komponenty Rexe (stejně tak se mi líbí i nové zpracování Nexusu i když tu hru nemusím a přijde mi dokonce lepší :), ale to sem nepatří).

Proto raději ušetřím spoustu peněz a námahy na výrobu Duny a pořídím si za litr a nějaké drobné Rexe :)

7.2.2012 11:50:50 | Upraveno autorem (porovnej)

U mě je to jasné - k Duně jsem se ještě prozatím neměl možnost dostat, a s příchodem Rexu už asi ani nedostanu.

Myslím, že na tom budu stejně jako přívrženci Duny - proč by měli hrát Rex, když mají Dunu a jsou na ni zvyklí, a stejně tak asi já nebudu mít důvod hrát Dunu, pokud budu mít Rexe.

Hlavně ať už je to tady, po přečtení pravidel jsem se takhle naposledy těšil na nějakou hru tak půl roku zpátky.

7.2.2012 12:52:12

Beholder
Ona je ale otázka jak to bude v menším počtu lidí hratelné. Z toho mála co jsem měl možnost dunu okusit, tak bych řekl že maximum je minimální počet hráčů. A tady to chtějí osekat na 3-6 a ve třech si tuhle hru moc představit zatím nedovedu.

7.2.2012 13:16:54

Parxel
ve 3 možná ne, je to lichý počet a pořád malý. Ale 4 už jsou podle mě Ok. U BSG mě taky všichni přesvědčovali, že neexistuje jiná možnost než 5 hráčů a my jsme se u toho velmi solidně pobavili i ve 4, takže já to beru s rezervou. Chápu že 2 jsou pro diplomacii a backstabbing nesmysl, 3 jsou pořád málo, navíc liché číslo moc nepřidává na balancu, ale ve 4 nevidím problém :). Pokud dokáže někdo ty problémy naprosto konkrétně vyjmenovat a budou opravdu relevantní, tak se rád nechám poučit, ale pokud vím, tak to zatím nikdo neudělal :)

7.2.2012 13:33:24

počet hráčů
tak my jsme se bavili u Duny výborně s manželkou jen ve dvou, takže je to hlavně o úhlu pohledu, co komu příjde dostatečné a co už nikoliv. Samozřejmě časem budeme chtít možnosti hry rozšiřovat, takže pokud k tomu sedneme už teda ve dvou, tak určitě zapojíme do hry všechny frakce, jsou na to solidní home rules.

7.2.2012 13:54:18

Beholdrr
Ja ty problemy klidne vyjmenuji - nejvetsi z nich je skutecnost , ze jakmile jeden hrac chybi, je na Dune o frakci mene a tim padem se hure kontroluje situace na plose. Nektere frakce se tak stavaji o dost silnejsimi. Pouze v sesti lidech je planeta optimalne zaplnena a strategie je takova, jaka ma byt. Ony se ty frakce totiz vzajemne doplnuji a ty jemne nuance ve vztazich nemuseji byt po precteni pravidel zrejme. Nerikam, ze se nebudete bavit i ve ctyrech, ale plna Duna je o necem uplne jinem. Ale pokud se budete bavit i tak, muze vam to byt jedno, zabava je na prvnim miste.

7.2.2012 15:18:19

8 kol
tech 8 kol je ulet, ne? Docela to dost meni situaci. To ani nemuze dojit ke Spice Blow v kazdem uzemi, ne? Nehlede na to, ze zbyde mene kol na pripadne zvraty ve hre.

7.2.2012 17:46:43

sydo
ok beru, teď je ale otázka, jestli ten problém se týká i Rexe, kde je jiná mapa.

7.2.2012 17:54:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Lumpark nový
Lumpark nový
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 21 hodin

Offcanvas