Poštovní kurýr

xxxxxxxooo hodnoceno 419x (Seznam vlastníků)

Poštovní kurýr - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, dopravní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Hans im Glück
MindOK
Rio Grande Games
Autoři: Andreas Seyfarth
Karen Seyfarth
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Měl bych dotaz k používání postavy Poštmistra (dovoluje vzít si dvě karty měst). Z pravidel se mi nedaří vyčíst, zda-li si může jako svou druhou kartu vzít tu, která byla nově doplněna z balíčku za tu první. V závislosti na tom, jsem z pravidel nevyčetl, ve které z fází kola musím oznámit, kterou z pomocných postav chci využít. U ostatních je to jedno, ale s Poštmistrem mohu pěkně nepříjemně poškodit hráče hrajícího po mně, když si vezmu nově doplněnou kartu, kterou by zrovna potřeboval.

Díky
18.2.2011 09:07:37

Kentovi
Tvoje tvrzení, že kočáry lze přeskakovat, působí trochu zmatečně. Ano, víme, jak funguje kolář. Ale BladeBrown přeskakováním kočárů nejspíš myslel, že nelze získat např. kočár 5, když ještě nemám kočár 4. Takto chápou přeskakování kočárů i pravidla a samozřejmě ho zakazují.

16.5.2013 10:40:26

J.J.
Nevím co je na tom zmatečného?!
Podle mne jsou pravidla v této hře docela jasná a jak jsem psal, nikdy by mne nenapadlo, že mohu během hodnocení jedné cesty, vzít i dva kočáry. Toť vše co jsem chtěl říct. Kolář je tak také doce dobře popsán a o ničem jiném seš tu nediskutuje.

16.5.2013 13:22:45

Kočáry
Pravidla, ale neuvádí, že si nemohu vzít 2 kočáry za tah. Dle mého kočáry fungují jako "mantinely", aby se neprodlužovala herní doba celé hry. Pokud postavím cestu z 9ti měst a proč bych si nemohl vzít kočáry o hodnotě 4 a 5. Z mého pohledu to není nic zásadního, co by mě zvýhodňovalo ve hře. Naopak nemá význam pak tak dlouho cestu budovat, když se hodnotí max. cesta o 7 městech.

16.5.2013 14:35:21

Bladebrown
Dyť taky že jo. To není budovatelská hra. Tady máš co nejdříve získat kočár v hodnotě 7 a tím pádem hra končí. Asi jsi nepochopil princip hry, protože jinak tvou diskusi nechápu. Do toho se snažíš získat bonusy za země, příp. délku cesty a basta fidli.

16.5.2013 16:03:48

kočáry...BladeBrown
V pravidlech to je. Sice ne na plnou hubu,ale je to tam. Str.4.C
"Pro získání kočáru není podstatné,kolik domečků hráč při hodnocení své cesty umístil na herní plán." A samotný nadpis zní... ověření zisku kočáru.... nikoli kočárů.
A budovat cestu dlouhou jak týden pro někoho smysl má. Třeba celý svět "z ruky" je frajeřina, která se jen tak nepovede,ale obdiv získá.:o) Při Tvých jedenácti kartách se zbavíš poloviny pošt a máš kočár a bonus z cesty.Další mega cestou druhé půlky pošt, máš bonusy za cestu,kočár,celý svět,zelenou zónu,bod za prvního hráče splňující podmínku konce hry a hra končí. Třeba.

17.5.2013 15:03:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Petrin
Jak říkám,podle mne je to nepochopení principu hry.

17.5.2013 22:48:36

kočáry
za mě říkám, jedna cesta = jeden kočár

jinak ze zkušeností nemá cenu dělat extra dlouhý cesty, ale už se párkrát stalo, že se udělala devítková, desítková, protože šly dobře karty a hráč neměl obsazený domečky, tak se to hodilo

18.5.2013 09:18:48

Kent
Ještě reaguji na Kentův příspěvek níže, abych ho nenechal bez odpovědi, i když tu v tom nerad dělám ještě větší zmatek. Myslel jsem to tak, že když napíšeš "kočáry přeskakovat lze", tak první, co si hned představím (a myslím, že nejen já), je, že mi tvrdíš, že si můžu vzít např. pětkový kočár, i když nemám čtyřkový. (Takhle přesně totiž chápou pojem "přeskakování kočárů" i pravidla, a takové přeskakování samozřejmě nelze, jak BladeBrown správně psal.) Následně sice hned vysvětluješ, jak to myslíš, a je jasné, že jsi neměl na mysli "tohle" přeskakování, ale přesto jsem si říkal, že by to někoho mohlo zmást. Jinak žádné nejasnosti v tomhle ohledu v pravidlech samozřejmě nejsou.

19.5.2013 23:26:00

Sjone
...

20.5.2013 06:00:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Pravidla CZ
Ahoj, mohl byste někdo zde nasdílet pravidla? Odkaz na stránky Albi k pravidlům už není platný. Díky moc

31.12.2018 11:23:15

rix

.

http://hrajeme.cz/wp-content/uploads/Files/kuryr.pdf

31.12.2018 12:33:12

Petrin - píšeš nesmysly

11ti domečků se jednou cestou nezbavíš. Domky dáváš BUĎTO všechny do jednoho území jedné barvy a největší území má 8 měst, NEBO do každé barvy území právě jeden domek a území je 9. Takže nemáš šanci se i s cestou přes úplně všechna města zbavit víc jak 9ti pošt!!!
Kočáry se přeskakovat nesmí. První cesta dlouhá 7 měst ti stejně dá trojkový kočár. Pokud tvoje druhá cesta bude dlouhá 3, na čtyřkový kočár nedosáhneš. Leda s pomocí Koláře, ten přidá +2, ale i tak musíš vzít čtyřkový kočár a ne pětkový. Pěkně popořadě.
A na konci dostaneš body jen za nejvyšší dosažený kočár, nikoli součet bodů za všechny kočáry. Takže rozdíl bodů mezi hráčem se všemi kočáry a jen se čtyřmi kočáry není 10, kdyby se sčítaly hodnoty všech kočárů, ale jen 3, protože pětkový je za 10 a čtyřkový za 7...

31.12.2018 15:58:29

Body jen za nejvyšší kočár?
Teď jsem náhodou narazil na tuto diskusi a jsem šokován - opravdu se počítají body jen za nejdelší kočár a ne za všechny?

Kurýra hrajeme docela často a docela dlouho (určitě víc než 10 let), je to oblíbená hra manželky, vždycky jsme bodovali všechny kočáry. Teď jsem si ale přečetl zde odkazovaná pravidla (papírová pravidla nemám po ruce) a opravdu tam je zmínka jen o nejdelším kočáru...

To se pak z toho stává docela jiná hra - není třeba sbírat kočáry (tedy pravidelně zvyšovat délku tras), ale spíš vyzobávat bonusy a chybějící města.

U nás většinou ten, kdo postaví sedmičkový kočár, vyhrává (samozřejmě pokud nepodcení bonusy). Nezbývá než zkusit toto odlišné (i když oficiální) pravidlo, vypadá to, že se uplatní jiné strategie...



--------------------------------------------------------
zarytý fanda, sběratel a propagátor deskových her

12.7.2019 11:49:33

Ano
Body skutečně získáš jen za ten nejhodnotnější kočár.

12.7.2019 12:29:12

Zdravím. Měl bych doraz k bonusům za země. Stačí mít pro získání bonusu jen města jednoho státu (odstínu), nebo celé barvy?

např. pokud mám město Sigmaringen, mám stát Hohenzollern. Stačí to pro získání bonusu, nebo busím mít i Ulm+Stuttgart (všechn zelené)

Chápal jsem to jen ohraničené státy (odstín barvy), ale na netu jsem narazil na pc hru, a tam bonus dostanu až za komplet barvu

Děkuji

28.12.2021 15:35:43

@romaning musíš mít komplet barvu.

28.12.2021 16:35:44

@KubaLib  diky za odpoved.

Jaky vyznam pak tedy maji jednotlive zeme?

Napr svetle a tmave zelena?

29.12.2021 08:49:26

Při umisťování panáčků se berou jako dvě země, tj. pokud umisťuješ panáka po jedné do každé země na trati můžeš dát dva do zelených (Sigmaringen i Ulm).

29.12.2021 10:43:01

Navíc ještě je potřeba mít domeček v každé bravě pro získání bonusu za 6/5/4/3 bodů.

29.12.2021 10:46:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Root (CZ)
Root (CZ)
Akt. cena: 1175 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas