Osadníci z Katanu - Rozšíření pro 5-6 hráčů

xxxxxxxxoo hodnoceno 125x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - Rozšíření pro 5-6 hráčů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Osadníci z Katanu
Počet hráčů: 5 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Filosofia Editions
Galakta
Kosmos
Mayfair Games
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nekompatibilní s ničím

První verze osadníků a rozšíření dřevěné si pěkně sedělo. Pak se vydala plastová verze osadníků. Nic proti ní.

U nás k sehnání je i toto rozšíření pro 5-6 hráčů, k plastové verzi. Fíha, běžím si ho koupit a jaké mě čeká rozčarování? Ano plastové figurky jsou stejné, v jiných barvách. Výtečně. Ale hexy a doplňkové karty, stejně jako surovinové, jsou v jiných ilustracích. Což o to, karty surovin, to se dá spolknout, mají alespoń stejnou zadní stranu.

Ale ty hexy. Ty hexy. Neustálé dohady co je to kámen, nebo dřevo, proč to vedle vypadá jinak, než ten hex vedle a pod...

T|ohle se prostě nevychytalo. Možná je ten problém jen u nás. Že tu prodávají plastovou verzi se starými ilustracemi, ale rozšíření s novými. Co na to ale říct?

Alespoň by to mohli od Albi vědět, a upozornit na to při koupi... Já bych si to pak třeba ještě rozmyslel...
11.2.2011 10:27:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Nová edice
Prodává se i nová verze základní hry. Chyba je tedy spíš v nezájmu se předem informovat. Nic ve zlém, aspoň je to lekce pro příště. Drsný je akorát, že to rozšíření stojí skoro tolik, co se dá sehnat ten základ.

11.2.2011 10:47:22

PJ

Domluva?
To vlákno má zavádějící název, protože tohle rozšíření je pochopitelně kompatibilní s novou (třetí) verzí Osadníků. Pravidla ani krabici jsem neviděl, ale u starších verzí bývalo upozornění na možné problémy s (ne-)kompatibilitou a telefonní číslo. Tos kupoval v podnikové prodejně Albi? Jinak je asi dost mimo si stěžovat, že není k dispozici nová verze základní hry, protože je to novinka a ne všude ji musí mít naskladněnou... Zkoušel ses s Albi domluvit na řešení, zda-li nenabízí možnost výměny za starší verzi apod?

11.2.2011 10:48:24

Je kompatibilní !
I. verze Osadníků - jiná grafika dřevěné figurky a samostatné okolí Katanu jako hexy

II. verze Osadníků - jiná grafika plastové figurky a okolí ostrova jako kartonový rám (lze dokoupit plně kompatibilní rozšíření pro 5. a 6. hráče)

III. verze Osadníků - nová "výroční" grafika, ale vše ostatní stejné jako u II. verze (u nás lze dokoupit rozšíření pro II. verzi, které je sice herně plně kompatibilní, ale graficky se liší, tak rozšíření pro novou výroční verzi).

Pokud někdo chce mít stejnou grafiku plastové základní hry i rozšíření, tak musí mít i stejný design krabice. Pokud je design krabic odlišný, pak je to kombinace II. a III. vydání.

A opravdu nejde rozeznat tmavězelené lesy (dřevo) od šedých skal (kámen) a červenohnědé hlíny (cihly) a světlezelených luk (ovce) ???

11.2.2011 11:29:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak tedy asi takto
Obě verze byly kupovány najednou a prodejce, přímo Albi. Ani nevěděl, že jsou různé verze, nebo, že by dokonce byly snad jinak ilustrované.

Musel jsem mu to na místě až ukázat. Ale to už bylo samozřejmě zaplaceno. O tom, že by měl někdy jinou verzi k prodeji, netušil také nic. Paradoxem ani netušil, že vyšly rozšíření pro více hráčů třeba k Námořníkům a dalším rozšířením hry... Věděl pouze o základní sadě.

Chtěl jsem tímto upozornit potencionální kupce, na tyto problémy, protoože i zde se kolikrát u některých her objevujje obrázek krabice hry v prvním vydání, zatímco fotky z hraní a td, jsou již úplně z jiné verze, což je pro kupující dost matoucí. Například Axis and Allies, kdy se motá Revised do 1942 verze... A pod...

Co se Osadníků týče na krabici se dočtete pouze, že není kompatibilní s dřevěnou verzí. Na změnu ilustrací vás nikdo nepřipraví.

A jiné hexy, prostě hráče odrazují a matou. Navíc to vypadá jak splácané z několika her. A tudíž by si to nějaké upozornění uvítalo.

zeptat e také samozřejmě, byť já se ptal. Není automatické, protože to prostě běžný kupující nepředpokládá, že je XY vydání, a že v ČR se budou prodávat jedno v edici základní hry a jiné jako rozšíření.

11.2.2011 11:43:52

PJ

Johanson
Jak jsem říkal, kontaktoval bych přímo Albi, upozornil bych je na vzniklý problém, zkusil se domluvit na řešení a zmínil bych, že mají na prodejně naprosto nekompetentního prodavače, tak ať si ho buď proškolí nebo ať ho přeřadí na strusku...

11.2.2011 11:51:50

Albi
Musím se přiznat, že založením této části diskuse, jsem měl v úmyslu především upozornit, další hráče, které, stejně jako mě hned nenapadne, že rozšíření bude mít stejný obrázek jako zákůadní sada, ke které patří. Po té, co se zde objevila moje nóta, kontaktoval mne osobně Křen. Díky mu tímto. Později mě kontaktoval Michal z Albi. Navrhl mi, že mi pošlou starší verzi rozšíření a tak i udělal. Moc mu děkuji. Hned zítra vyrazím vrátit novou verzi, kterou jsem zakoupil dříve.

Tedy shrnuto. Dejte si pozor na to, jakou verzi hry máte a jakou verzi rozšíření k ní kupujete.

Albi děkuji za profesionální přístup v čechách příliš nevídaný. Alespoň je vidět, že jsou firmy, kterým na jejich zákaznících záleží. Děkuji.

17.2.2011 15:54:21

Johanson
Mně se zase stalo, že když jsem si kupoval základ Osadníků (to nejnovější vydání), tak mě obsluha v obchodě ještě upozorňovala, že to poslední vydání není možné nijak kombinovat s jakýmkoliv dalším rozšířením, což není pravda Byla to jedna z pražských speciálek na deskovky... takže co si nezjistíš sám, tomu nevěř.

17.2.2011 16:30:38

Sjone
No ono.. Pokud si člověk odpustí tu estetickou část. U designu karet, a u dřevěné verze tedy fakt, že budu mít třeba město v dřevě a i v plastu a pod. A do hlavy si natluču že hexy z dřevěné verzy pro moře, jsou jako celá sada tří hexů, jak je to u plastové. A drobnou změnu pravidel. Pak se to kombinovat dá všechno se vším. Otázkou je. Jen jak moc je to setetické a později přehledné při více rozšířeních pokaždé v jiné edici.

Já především řešil fakt, že jsem formou her hodlal trochu přinutit rodinu k nějaké té společné chvíli, alespoň o víkendu. Kde čelím už nechuti učit se pravidla složitější než člověče nezlob se :-D Začal jsem tedy Carcassonnem a Osadníky, postupně přidávám rozšíření a i jiné hry, ke kterým rodinu směřuji jako je Axis and Allies, Diplomacie, BSG. Prozatím vítězí Carcassonne a Pandemic :-D Ale postupně to jde, pomalu zvedat.

A v téhle situaci i jiné grafika odrazuje ostatní. Vznikne: Je proč ten les vypadá jinak? On je tohle taky les? Případně hůř u pouště :-D která je totálně jiná. A pak to samozřejmě směřuje k tomuhle, hele tohle je moc složitý to nehraju (Byť je jen jiná grafika pár políček) Nebo pojďme si teda zahrát něco jinýho... (Rozuměj: Carcassonne, Člvěče nezlob se, nebo snad mlýn a dámu, v otcově případě nejraději karty :-D Jakékoliv, bez ohledu na obtížnost pravidel) A to jsou hry, které mě moc nebaví, protože v nich už nemám co nového objevovat, a především už znám jejich taktické varianty... Takže je buď od začátku jasné kdo zvítězí, když má to či ono, nebo o jejich výsledku rozhoduje především náhoda, hodu kostkou... A to já rád nemám. Protože hry hraju především pro to abych se zdokonalil v nějakém smyslu přemýšlení nad situací, a tím se víc naučil se na věci dívat z různých úhlů, což hry kostko/náhoda tapu nepřinesou.

Byť jsem tedy vedl před týdnem rozhovor s člověkem, kterého nejvíce baví hry typu Zpohádky do pohádky. Nemohl jsem mu vysvětlit, že hry se lyší většinou jen ilustrací herního plánu, nebo náhodnou změnou, přidáním dvu akčních karet, a podobných detailů. Ale že je to v podstatě jedna a ta samá hra. Vesměs mě sice přesvědčil, že i hry typu Axis, jsou stejné a vychzejí z jednoho prapůvodu. A i Osadníci jsou o náhodě, co se hodí na kostce... Tedy tím uznávám fakt, že mu neberu, že jej to baví a že bych snad nějak ty hre chtěl podceňovat. Jen z osobního hlediska jsou pro mě nudné, stále stejné, a po třetím zahrání mě nebaví.

Čímž vyzdvihuji teď především šachy. Protože ta hra na to jak jednoduchá je na pravidla, je vždy jiná. A v tom je její genialita, kterou asi nic hned tak nepřekoná. (Což ta staletí ejí existence dokazují) Ale přece nebudu pořád hrát jen šachy :-D

17.2.2011 16:47:02

Znám
Dostal jsem Osadníky jako dárek, základ má starší ilustrace a rozšíření novější. Herním mechanismem to v ničem nevadí, naopak u hexů se mi líbí, že teď nejsou všechny stejné a ostrov tak vypadá "různorodě". Problém je u karet, které vypadají trochu jinak a pro nehráče to může být lehce matoucí (na druhou stranu, je to hra pro děti, tak by to i starší lidé mohli zvládnout). Nic hrozného se neděje. ;-)

23.2.2011 11:39:53

Tak jsem to vyzkoušel
A kombinace se ukázala jako ne úplně vhodná. Jelikož jsou Osadníci v základu hra spíš pro příležitostné hráče nebo úplné nehráče, tak to bude otravné. Opravdu se na mě vyhrnuly otázky - co je tohle? to je taky kámen? jaký je tam rozdíl? proč to vypadá jinak? apod. Tak nic, byl jsem i přes své argumenty poražen množstvím dotazů hráčů. :-D

27.2.2011 10:21:32

Rozsireni
Jen doplnim info.
Byl jsem obdarovan 12.tym CZ vydanim Osadniku (made in Germany). Hra se ujala, proto jsem dokupoval rozsireni pro 5-6 hracu, 2. vydani. Vse je OK, karty, hexy, figurky vse spolu, se zakladem, ladi dohromady jak ma.

29.3.2013 20:36:05

Vybíráme z Bazaru

RPG: Conan: Nameless Cults
Akt. cena: 9 €
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas