Origins: How We Became Human

xxxxxxxxxo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

Origins: How We Became Human - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jsem se pustil do čtení pravidel a své koupě zatím ani trochu nelituji, naopak. Vypadá to hratelně, promakaně a tématicky, tak doufám, že na Warconu nebo na Relative Range bychom to mohli zahrát. High Frontier už je přelouskán, teď ještě toto a Megafauna :)
30.10.2010 15:01:06

Origins a Megafauna
Tak jsem na to koukal v buse, ale moc moudrý z toho nejsem, potřeboval bych nastudovat pravidla megafauny. Co jsem pochopil, tak je to tak, že se nejprve odehraje Éra 0 jako standardní megafauna a pak nastoupí rozvoj mozku a vynálezů z Origins, jen je to trochu osekané a naopak přidány geny z megafauny.

4.11.2010 09:18:30

2 sydo
Zdar,

rád bych zařadil Origins a HF do rozpisu na RR setkání teď koncem listopadu. Viděl bych to na pátek večer jednu a v sobotu druhou. Kdy myslíš, že by to pro tebe a kolegy bylo ok? Jakmile se dohodnem, doplním to na hofylandu.
Abychom to na první sehrávku asi nekomplikovali, navrhoval bych HF basic game a Origins asi bez té kombinace z megafaunou, co myslíš?

4.11.2010 12:21:04

osvold
Ahoj,

já to určitě vezmu, jenže nevím, zda budu oba dny a ještě jsem chtěl dát Pax :) Jsem pro Origins v pátek, bez Megafauny, ještě doplním podrobnosti až se poradím s kalendářem a se slečnou :)

4.11.2010 12:26:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Origins na RR
Tož se mnou počítejte jdu do toho.

4.11.2010 12:28:04

Parxel
Super, tak tedy počítám s pátkem na Origins. A přes noc pak ASL a High Frontier. Pax nevím, jak by se stihl, pořeším.

4.11.2010 12:29:04

Pravidla
k přečtení zde http://www.sierra-madre-games.com/index_downloads.htm

4.11.2010 12:29:41

ad RR
ok, přidal jsem na hofy Origins na pátek večer, a zapsal jsem tam sebe Syda a Parxela, zbývají dvě volná místa. Až budeš vědět kdy by ti vyhovoval HF, doplním to, zatím je to v návrzích

4.11.2010 14:40:42

Origins
jak to tak postupne prozkoumavam, tam mi tahle hra pripomina jednu klasiku z Amigy/Pc - Mega-o-Mania. Origins vypada fest lakave a ja tu hru proste chci a nemuzu se dockat, az dostanu na vedomi, jestli jeste je nebo ne, popripade zda mi klapne v pripade, ze nebude, moznost to jeste nekde koupit:-) Tahle hra se tu objevila jako blesk z cisteho nebe a davam ji v mem wishlistu absolutni prednost, i pred hrami, ktere se v mem wishlistu vyjimaji uz treba rok:-) Dokonce posunu i ten Blood Bowl, do ktereho jsem se pred mesicem totalne nadchnul.

6.11.2010 18:34:58

První hra
Tak jsme včera na Relative Range dali první hru ve složení Parxel, Osvold, Wolf, jeden hráč, který mi snad odpustí, ž emi jeho jméno vypadlo, a já. Hra se nepodobá ničemu, s čím jsem se za svou herní kariéru setkal - tématicky neuvěřitelně silné, je vidět, že dlouhý vývoj se na hře podepsal - Milankovichovi cykly jsou pomalé, opičení se po ostatních je velmi užitečné atd. Balanc mezi inovací a populací je skvěle vymyšlen, nemoci jsou zničující. Byl jsem kromaňonec a ze začátku se vypravil zkoumat africkou poušť. Moji průzkumníci nepřežili totální změnu klimatu, která nastala během dvou kol. Moje osada zůstala uzavřená na jihu Afriky, bez možnosti úniku,dokud nevytvořím lodě nebo alespoň nevynaleznu sekyru či karavany. Navíc jsem v okolí neměl žádná tažná zvířata, pouze jezdecká a ani po dlouhých pokusech se mi je nepodařilo zapřáhnout do pluhů. Navíc stařešinu jsem dlouho nemohl získat díky neschopnosti osvojit si manuální zručnost. Ostatním se vedlo o mnoho lépe, i když Osvold byl také uzavřen v Indonesii. Pekingský muž prchl do Afriky, i když jsme poté přišli na chybu (jak už to u prvních her bývá) - tundra není obyvatelná, pokud člověk nemá vynalezené seno. Musel jsme odejít dřív, ale vzhledem k mé situaci neměla má absence nahru vliv :)
Zhodnocení? řekl bych, že Origins je hra pro úzkou skupinu lidí, kteří hrají pro zážitek a nejedou hlavně na výhru. Jako hře by jí šlo jistě spoustu věcí vytknout, mě to však netrápilo ani chvilku. Brzká změna klimatu dokáže hrou pěkně zacloumat, ale jelikož jedno kolo je milenium, kdo by dokázal tuto změnu předvídat. Osobně se mi hra velice líbila a podle komentářů ostatních soudím, že na tom byli podobně. Nemůžu se dočkat další hry, kdy už budeme postupovat rychleji a s méně chybami. Před Philem Eklundem smekám svůj tropický klobouk, přenesení vědeckých poznatků do této hry vyšlo na 100%.

Otázka na ostatní: jak to včera dopadlo?

27.11.2010 10:27:30 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
zacinam to chtit cim dal tim vic :)

27.11.2010 12:32:32

sydo
zní to fakt dobře, herdek. zase jsem měl jednu kopii v ruce v Londýně a dumal jsem zda mám či nemám. Měli i megafaunu a jakousi jinou hru o hmyzu (ovšem komponenty vypadaly hodně levně). Nakonec jsem bohužel odolal, ach jo :)

27.11.2010 12:48:15

sydo
Hráli jsme nakonec do 23:30, protože pak jsem musel odejít, ale myslím si, že jsme skončili tak 1 kolo před koncem. Takže jsme spočítali body a se značným náskokem jsem to vyhrál, i když bych řekl, že to bylo z velké části spíš začátečnické štěstí.

Nicméně musím potvrdit všechno co tady píšeš. Hra má naprosto neotřelé mechanismy.
Mě se Origins líbili jako celek a bylo to i díky skvělý partě. Dík všem co se zúčastnili.

Co se dělo v další části hry se těžko popisuje, takže bych se raději soustředil na některé prvky, které mě zaujaly.

1. Přechod mezi érami: Při přechodu z první éry do druhé je hra v podstatě o tom, že člověk toho němůže moc dělat a tak se snaží rozvíjet schopnosti svého druhu a to buď inovací nebo opičením se po druhých. V této části hry mi připadalo, že je důležité nezůstat pozadu a snažit se držet s ostatníma krok. Vliv počasí je v této éře asi nejzásadnější, protože pokud druh uvíznev izolaci, tak pak horko těžko dohání ostatní.

Nicméně zajímavější je to při přechodu do dalších ér, protože k tomu, aby se tam člověk dostal musí jeho druh projít obdobím temna. Co to přesně reprezentuje ve hře si nejsem jistý, asi něco jako revoluci nebo 100 letou válku apod. ... Nicméně zajímavé je to, že při přechodu do tohoto období, přijde hráč o polovinu své popupalce. Tím se zpětně zaplní track inovace a populace a hráč jakoby začíná se svým druhem znovu, ale na vyšším vývojovém stupni. Ve hře to znamená, že si může tahat karty z vyššího věku a tudíž může vykonávat efektivnější akce.

2. Další věc, která mě zaujala, bylo to jak se měnili potřeby druhu v průběhu jednotlivých ér. Zpočátku se člověk snaží rozvíjet zemědělství a lov, protože mu to přinese postup v příslušné "technologické větvi" a ve vyšších érách se pak mění postupně tyto potřeby na těžbu surovin olej nebo uran atd.

3. Mapa obsahuje klasické rozložení kontinentů plus ještě jakési spojnice podobně jako v pandemicu, s tím že oblasti tvoří hexy. Pokud hráč množí svoji populaci, tak nasazuje členy na spojnice těchto hexů, případně při migraci se po nich pohybuje. Pokud se mu povede vytvořit metropoli, tak přesune jednoduše kostičku představující skupinu obyvatel do prostřed příslušného hexu. Prostě naprosto jednoduché a na mapě navzniká nepřehledný chaos. Navvíc jednotlivé průsečíky, na kterých se může obyvatelstvo zastavit spadají do určitého klimatického pásma a v důsledku změny klimatu, pak přes některé nelze projít nebo je lze projít, ale hráč musí mít dostatečně vyvinutou příslušnou technologii.

4. Interakce. Hráči se na sebe také mohou útočit. My jsme to využívali, ale musím říct, že mi to nepřišlo nijak agresivní a ztráta jednotky(obyvatelstva) mi nepřišla, až tak zasádní. Čili, jinak řečeno, když si chcete do někoho rubnout, tak máte prostor, ale zase na druhoustranu. Pokud nemáte dostatečně rozvinutou technologii, tak se vytlučete navzájem. Souboje totiž probíhají naprosto bez kostek.

5. Náhoda je ve hře zastoupena, jednak taháním karet a poté hodem kotkou. Kostka se využívá např. při ověřování zda vaše civilizace neupadla do doby temna, což je někdy potřeba, aby se posunula na vyšší vývojový stupeň. Dále se hazí při pokusu o ochočování a těžbu surovin. Navíc ve hře je možnost ovlivnit hod kostkou, tím že na některých lovištích získáváte bonus k hodu a na některých naopak postih.

Prostě paráda. Hra se mi líbila tak, že jsem to ani nečekal.

A ještě poznámka. Malinko mi to připomělo civku od Vlaady, protože každý hráč má před sebou plán svého druhu a různě prřesouvá své zdoje mezi inovací populací, mapou a stařešinama. Nicméně principy hry jsou úplně odlišné. A zatímco civku od Vlaady si může zahrát klidně i ve dvou, tak u Origins jsem měl dojem, že čím víc hráčů tím líp.

27.11.2010 14:26:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Parxel
Díky za popis dalších ér, ale já bych se do nich asi nedostal :D

27.11.2010 15:48:00

sydo
Já vim. To je právě to úskalí té první éry. Pokud se z ní nedostaneš v čas, tak tam taky můžeš zůstat do konce hry. Ten člověk, který začínal v Indonésii se z toho nakonec vyhrabal. Sice byl pozadu, ale potom se dostal do Ameriky a na Nový Zéland a celkem se to pak vyrovnalo.

V té naší hře mi přišlo hodně extrémní, jak se nám během druhého kola změnilo klima u všech tří "oblastí". To je ponaučení pro příští hru.

Jinak ten přechod do dalších etap je na hře asi nejzajímavější. Zatímco v jiných hrách ti neustále roste počet akcí, tak v Origins o akce přicházíš v důsledku úpadku (období temna) a pak znovu získáváš.

Ještě by to chtělo dořešit, jak se hraje to obléhání metropolí, protože jsme nevěděli jak to funguje.

27.11.2010 16:13:54

Parxel
A další klimatické změny byly?

27.11.2010 16:28:43

sydo
Změny klimatu byly, ale až úplně na konci. Myslím, že přišli až kartách 3. éry.

27.11.2010 16:33:33

no pani..
..ako to tak po vas citam, desne sa mi vybavuje film The Man From Earth (najviac odporucam) ..idu z tych vasich opisov dost podobne 'obrazy/pocity'.. uz len preto by som to moc rad niekedy skusil zahrat, ci sa ten feeling tomu fakt bude podobat.. ;))

28.11.2010 00:03:39

.klopčík
Já myslím, že to rozhodně nebyla poslední hra Origins, která se hrála. A doufám že to brzy zopakujem. Je to svěží vítr mezi deskovkama. Žádná miliarda komponent jako u FFG a přitom tématické a doře hratelné. Jediná vítka, která během hry padla jsou špatně napsaná pravidla, ale dá se.

Prostě chci říct, že se těším na další hru!

28.11.2010 12:04:30

Parxel
Já taky, rozhodně musíme brzy, dokud si to jakž takž pamatujeme.

28.11.2010 12:34:02

sydo
Asi tak. Hele a jak to vídíš příští víkend. Žena jede do Brna, takže budu mít volno a čas na hraní?

28.11.2010 12:36:11

ad .klopčík
Omlouvám se za offtopic, ale The Man from Earth je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Sic není moc známý, o to víc si vážím možnosti, že jsem ho viděl. Průměrně vzdělaného člověka asi nechá chladným, ale naopak člověka s všeobecným rohledem absolutně pohltí a z hlavy se nevykouří ani po několika letech. Je to komorní, ale neskutečně provokativní, šokující a bourá to všechna dogmata současné společnosti. Volám třikrát hurá a jdu si film pustit :)

28.11.2010 12:43:23

Parxel
příští víkend jsem pryč, možná neděle by šla, uvidím.

28.11.2010 12:52:29

sydo
Ok, kdyby to náhodou vyšlo, tak mi pošli SZ. A dáme to nějak dohromady. :)

28.11.2010 12:54:41

..
sydo, parxel> ..ak by to slo, niekto by vam chybal alebo tak, rad sa v tu nedelu pridam;) a ak sa daju pravidla nacitat, este lepsie;)

Havelock> taktak, suhlas uplny! -tiez som ho videl uz Xkrat.. (a zhanam ho na DVD:)
..inak 'takych' filmov je viacero, ak mozem trochu OT este, odporucam (Ti) jeden, co som posledne objavil: The Green Beautiful.. bol dokonca cenzurovany EU (vraj) a media ho ignoruju uplne (csfd a imdb nevynimajuc-to je overitelny fakt, haluz), je to moc silna vec!!;) .na ulozto by sa mal dat najst aj s tit..

28.11.2010 13:31:35

klopčík
jasná věc, pravidla jsou na www.sierra-madre-games.com v sekci downloads.

28.11.2010 13:35:43

Vybíráme z Bazaru

Heaven and Ale
Heaven and Ale
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas