Oath: Kroniky Říše a vyhnanství

xxxxxxxxxo hodnoceno 36x (Seznam vlastníků)

Oath: Kroniky Říše a vyhnanství - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé: Fox in the Box
Leder Games
Portal Games
Autoři: Cole Wehrle
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Složitost pravidel

Zdravím, jsem trochu zmatený z toho, jak je Oath vlastne složitá hra. Koukal jsem, ze pravidla maji asi 10 stran, ovsem na BGG má komplexitu pres 4. Jaká je tedy realita? Nebo špatně chapu complexity rating na BGG?)

24.7.2023 08:35:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Sachy tam maji komplexitu 3.7. Vyjadril bych to jako “easy to play, hard to master”. A pravidla jsou celkem easy ale cloveka muze odradit mnozstvi informaci a rozhodnuti, ktera dostane

24.7.2023 08:43:43

Rozumím. Já chápu v angličtině komplexnost jako složitost pravidel. V češtině jako rozmanitost hry. 

24.7.2023 10:52:40

U Oath je problém, že spousta mechanismů ve hře vypadá podobně jako u jiných her (třeba “souboje”), ale funguje jinak. Takže se tu nedá vůbec spoléhat na zažité principy. A to platí od pohybu, braní karet, hraní karet, přístupu ke schopnostem i ekonomice hry. To je jedna překážka.

Druhou překážkou je, jak moc spolu všechna pravidla souvisí. Ve hře je nějaký systém přízně. Ten má svou vlastní ekonomiku, které je potřeba rozumět, než se člověk může snažit začít přemýšlet nad jednou z vítězných podmínek. S tím souvisí speciální předmět, který za určitých podmínek funguje různě. Tohle vynásobte počtem možných cest k vítězství.

A aby hráč mohl skutečně přemýšlet nad scým tahem, musí znát všechny souvislosti. Jsou hry, které ti odpustí, že neznáš všechny nuance pravidel a nic moc se nestane, když se to učíš za pochodu. U Oath musíš vědět co děláš, jinak si snadno podřízneš větěv, jinak nebudeš mít šanci nejen na výhru, ale ani na to hru nějak zásadně ovlivňovat. 

Oath není těžké hrát, když máte všechny koncepty v hlavě. Dostat je tam vyžaduje trochu úsilí. Když si na to ten čas a energii vyhradíte, ta hra se vám odmění dost silným příběhovým zážitkem. 

---
Time Slug Studio

24.7.2023 15:44:28

BGG to podle všeho nemá nijak definované, takže je otázka, co si pod komplexitou každý představí. Na téhle stránce je rozvedené, co vše se pod komplexitou může skrývat. 

https://boardgamegeek.com/wiki/page/Weight

25.7.2023 10:18:15

Vybíráme z Bazaru

dominion
dominion
Akt. cena: 749 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas