Lewis & Clark: Cesta na severozápad

xxxxxxxxoo hodnoceno 141x (Seznam vlastníků)

Lewis & Clark: Cesta na severozápad - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Ludonaute
REXhry
Autoři: Cédrick Chaboussit
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Česká verze

Vcera jsme odeslali data do tiskarny a hra vyjde v ceske lokalizaci jako Lewis a Clark: Cesta na severozápad, protoze je to jedno z mala eur, co se nam za posledni dobu libilo. Bohuzel ale karty nemuzou byt plne v cestine (jedna se o jmena indianu, ktera jsou na ), protoze to vychazelo desne draho a pri soucasnem kurzu by to bylo zvedlo cenu dost. Plne cesky je tak krabice a pravidla, ktera pro nas delal Kren, a kde jsou indianska jmena jednotlivych karet cesky, takze to lze dohledat tam.
Dlouho jsme karty zvazovali, ale rozdil v cene na krame by byl asi 150 Kc, coz nam prislo dost, uz takto je doporucena cena 990 Kc (na e-shopech neco pres 900 Kc) na hrane, i kdyz to vyjde o neco lip, nez soucasny dovoz...
Doufame, ze hra se bude libit, k dispozici bude o prazdninach...;)
5.5.2014 10:25:52

Re: Eyron
Já mám eurovky hodně rád, ale Lewis & Clark mne nezaujal, hrál jsem to 3x ve 3 různých skupinách hráčů a pak jsem hru poslal dál...

Téma je pěkné, vadilo mi ale:

- Je to v zásadě závod, první vyhraje, ostatní jsou poraženi.
- Ačkoli se hra tváří jako deckbuildingová, přijde mi, jako kdyby tam byl ten prvek přidán jen kvůli "módnosti" tohoto mechanismu. Nepřišlo mi, že by vylepšování balíčku karet mělo zásadní vliv na hru (resp. výhody to dává, ale je otázkou, zda se vyplatí). To už dle mého názoru deckbuilding funguje lépe v Mombase, Great Western Trail nebo třeba v Mage Knight.
- Hrozně moc mi vadil mechanismus, kdy musím dopředu počítat, zda si vezmu všechny suroviny či indiány, které můžu získat, nebo mi jich stačí méně (což mi přinese výhodu). Takže jsem pravidelně buď bral zbytečně moc, nebo mi naopak něco chybělo... A (zcela v souladu s poslední diskusí) mne nebaví propočítávat tahy nějak detailně dopředu, hrál jsem to víceméně intuitivně a hra mne za to tvrdě trestala...
- A jako perlička na závěr - propočítávání kroků, abych se už dostal (nebo naopak nedostal) na určitý typ povrchu, mi připomnělo stařičkou hru Peloton, kdy "trefit se" těsně pod kopec nebo naopak za vrchol, abych měl v dalším tahu rychlejší pohyb, bylo jedním z klíčů k úspěchu.

Není to holt hra pro každého - a já jsem zjistil, že pro mne není...

19.6.2017 12:28:31

ad mblatny
ad závodní hra
-----------------
Ano jde o to kdo první dorazí na západní pobřeží - tak to bylo i u skutečné výpravy. Nicméně, když jsem to hrál, tak jsme většinou dohrávali i ostatní pořadí. Je třeba k tomu přistupovat, že je to z principu závodní hra, která končí, když někdo dorazí jako první do cíle.

ad deckbuilding
------------------
Mě naopak nenapadlo v tom hledat deckbuilding, ale spíš jsem to bral opravdu jako opravdu postavy, které mohou pomoct mé výpravě než, že bych skládal nějaká "komba".

ad množství surovin
-----------------------
"Hrozně moc mi vadil mechanismus, kdy musím dopředu počítat, zda si vezmu všechny suroviny či indiány, které můžu získat, nebo mi jich stačí méně (což mi přinese výhodu). Takže jsem pravidelně buď bral zbytečně moc, nebo mi naopak něco chybělo..."

A tohle je právě mechanismus, který je jednak geniální a jednak plně zapadá do příběhu hry. Mě zas naopak u jiných deskovek vadí, že si můžu nabrat surovin kolik chci bez přemýšlení jestli je vůbec využiju. Právě u L&C se mi hodně líbí, že musím dobře vážit co na loď vezmu, co ne a co mpotřebuju tak nutně, že mi nevadí, že to zdrží mou výpravu.

ad trefit se pod kopec
-------------------------
Tohle není tak horké jak popisuješ, jen prostě tahy, které máš navíc ztratíš. Já osobně jsem se nikdy nesnažil za každou cenu přesně trefit pod kopec na konci řeky.

Jinak jestli nechcete, tak mne nemusíte brát vážně, protože já jsem zatížen tím, že jsem četl a studoval příběh výpravy Lewise & Clarka a byl jsem nadšený tím, jak jednotlivé mechanismy a celkové pojetí hry opravdu odpovídá skutečnému příběhu výpravy. Prostě z hlediska tématičnosti považuju tuto eurovku za naprosto geniální.

19.6.2017 12:46:10

@suroviny
"Hrozně moc mi vadil mechanismus, kdy musím dopředu počítat, zda si vezmu všechny suroviny či indiány, které můžu získat, nebo mi jich stačí méně (což mi přinese výhodu). Takže jsem pravidelně buď bral zbytečně moc, nebo mi naopak něco chybělo..."

Mali sme ten istý problém a takisto ma to štvalo a znechucovalo mi to hru. Ale dá sa to odbúrať tak, že nakúpiš aspoň 1 čln na indiánov a 1 na suroviny a potom máš oveľa voľnejšie ruky pri plánovaní a nemusíš všetko presne vyrátať.

Takisto pomôže 1 dobrá karta na prechod cez hory, aj keď to nie je podmienka. Ale tieto dve veci rozhodne dosť odbúravajú A/P syndróm a siahodlhé prepočítavanie všeobecne.
---
Inak s krenom výnimočne súhlasím vo všetkom :).

19.6.2017 14:51:51

Za me dobry
Hral jsem zatim 2x. A je to moc fajn hra. Byli nadseni i vsichni spoluhraci. Je to netradicni eurovka skvele propojena tematem. Rozhodnuti kolik toho vzit na lod jsou tezka a hra za spatne rozhodnuti tresta. Lehky deckbuilding tam je, ale rozhodne to neni stezejni prvek hry. Prepocitavani o kolik se posunu a kde skoncim je podle me v pohode, pokud to nekdo extremne neprehani.

23.6.2017 12:22:13

:-)
Je to vynikajúca hra.
Aj to zvažovanie koľko surovín a indiánov pribrať je perfektné. Je to v súlade s príbehom, proste nepreťažiť člny...
A myslím si, že treba sledovať spoluhráčov. Hoci si vytvorím balíček, ktorý budem točiť dookola, spoluhráč môže zložiť lepší a musím na to reagovať.

23.6.2017 14:50:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Beyond the Sun prodej hraná 2x
Beyond the Sun prodej hraná 2x
Akt. cena: 851 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas