Kutná Hora: Město stříbra

xxxxxxxxxo hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Kutná Hora: Město stříbra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ondřej Bystroň
Pavel Jarosch
Petr Čáslava
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Cena rudy a stribra

Ahojte,

Muzete mi nekdo prosim z ekonomickeho hlediska vysvetlit vztah mezi cenou rudy a stribra?

Proc snizeni ceny rudy vede ke zvyseni ceny stribra?


Dekuji! :)

6.4.2024 09:54:59

@walkman39 tam nejde o to, že by snížení ceny rudy zvedlo cenu stříbra, ale o příčinu té události. Když rozšíříš důl, tak je víc rudy a tím pádem její cena klesá. Rudy je přebytek a je poptávka po její zpracované formě, stříbře. Na druhou stranu, když se postaví budova na zpracování rudy, tak se zvyšuje produkce stříbra a s tím klesá jeho cena, ale je větší poptávka po rudě a tím její cena roste.

6.4.2024 10:56:22

Je to jak píše Eragon, je potřeba vnímat to pozadí a také si uvědomit, že ruda a stříbro je vlastně jedna komodita v různém stádiu zpracování. Pokud ve městě všichni kutají a je nadbytek rudy - povede to k nižší výkupní ceně za předpokladu, že mezi metalurgy není velká konkurence (aka je málo sléváren ve městě). Pokud se naopak kope málo a o každou hroudu rudy se přetahuje hned několik sléváren… povede to k vyšším výkupním cenám rudy a levnějšímu stříbru pod tlakem konkurence jednotlivých hutí.

___________________
Spoluautor Kutné Hory

6.4.2024 22:03:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Super, dekuji vam za vysvetleni :)

7.4.2024 09:20:38

No, dle mého to krapet hapruje. Třeba dnes tvoří náklady na těžbu  cca tři čtvrtiny ceny ryzího stříbra, takže pokud se cena rudy výrazně hýbe jedním směrem, cena stříbra tento trend nutně kopíruje. Prostě pokud je kritický vstup výrazně dražší, výstup levnější neudělá ani větší konkurence.

7.4.2024 09:23:41

Nejsem si jist, jak je to dnes, nakolik je těžba a slévání dílem jednoho ekonomického podniku či nikoliv. A ano, z pohledu teorie ekonomiky ti dražší vstup nezpůsobí levnější výstup. Taky jde o nějakou abstrakci středověkého vztahu mezi havíři a hutníky. Také je dobré vnímat, že v té době se cech nechoval monopolně, takže se nedá nad havíři ani nad hutníky přemýšlet jako nad jedním centralizovaným podnikem. Havíři nosili rudu na rudotrh, kde měli stánky a prodávali rudu hutníkům, ti zase prodávali stříbro mincířům. Vzájemná konkurence byla běžná a my se ji snažíme ve hře zobrazit. Proto cena piva klesne, pokud se ve městě otevře další hospoda. Obě hospody sice patří pod cech šenkýřů, ale i tak si vzájemně konkurují. Klesla by cena i v reálném světě? Možná… možná ne, ovlivňovalo by to více faktorů. Hra se odehrává v rozpětí několika set let a tak jsme museli ekonomický model hodně zjednodušit, protože pořád je to v na prvním místě hra.

___________________
Spoluautor Kutné Hory

7.4.2024 11:21:22

Jasně, já to beru,že je to abstrakce, však je to hra.

7.4.2024 12:11:54

Možná už jsem to tu v nějaké diskusi psal, ale pro mě osobně to celé začne dávat smysl, když si místo “cena stříbra” řeknu “výnosnost výroby stříbra”. Pak to celý do sebe zapadne:
Víc rudy → zlevní → hutníkům se zlevní vstup → vzroste jim marže

Což stimuluje zvýšení výroby stříbra. To vede ke zvýšení poptávky po ruděm, růstu její ceny, a tedy zpětnému poklesu marže hutníků.

Perfektně to pasuje na to, co se ve hře děje.

7.4.2024 20:05:10

Vybíráme z Bazaru

Mouthguard Challenge - Bláznivá výzva
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas