Kutná Hora: Město stříbra

xxxxxxxxxo hodnoceno 132x (Seznam vlastníků)

Kutná Hora: Město stříbra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ondřej Bystroň
Pavel Jarosch
Petr Čáslava
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Apka

CGE oznámilo spuštění webové aplikace Kutná Hora companion, kterou lze při hře zjednodušit některé úkony. Žádná instalace, ani to nechce žádnou registrace, prostě v prohlížeči otevřete stránku kutnahora.czechgames.com, a jdete na věc. Mluví to na mě i česky:)

Co to přináší:
1. Můžete tím nahradit ty kartónové počítače. Z tohohle jsem trochu rozpolcen, na jednu stranu fyzické komponenty jsou mi takové milejší než obrazovka. Ale zase řadě lidí vadí, jak to posouvání drhne, takže třeba to někdo bude preferovat.

2. Co už je ale zcela nové, je, že ty počítače můžete přepnout i do módu “předvídatelné ekonomiky”. Tady už vidím vstřícný krok hráčům, které štve, že neví, jak se ty ceny budou měnit. V tomhle módu máte vždycky informaci, jak se změní cena při stavbě nové budovy, a kolik karet zbývá, než se změní cena v důsledku růstu populace/těžby. Samozřejmě stále lze hrát i bez téhle extra informace, čili stejně jako s fyzickými počítači.

3. Do apky zadáváte, jaká se postavila budova, a ona pak vždy zobrazuje aktuální hodnotu příjmu každého hráče. Takže si ušetříte trochu sčítání a násobení.

Jaký na to máte názor? Asi bych se bez toho obešel, přidání elektronické komponenty do hry obecně spíš nepreferuju, ale zase má to výhody (a evidentně to míří na některé opakující se výtky), takže celkově mi to přijde jako fajn krok.

21.12.2023 15:26:58

Je to pěkně, jednoduše a zároveň přehledně zpracované. Pro lidi, kterým nevadí aplikace v deskovkách tak to asi ocení. Je fajn ten ukazatel výše příjmu. To počítání příjmu je zvláště v pozdějších fázích hry trochu otravné. Ale já aplikace ve hrách, pokud to není vyloženě nutné, nemusím, takže zůstanu u fyzických komponent. A u toho ukazatele vývoje cen se trochu bojím, že po zapnutí to bude ještě větší počítací bolehlav s APčkem ještě víc než v běžné hře.

21.12.2023 15:51:39

Mod předvídatelné ekonomiky zní dobře. Osobně jsem z těch, kterým ta nečitelnost vadí. Pokud ale oficiálně toto vznikne, tak by teda nemělo vadit, kdybych si tu kartičku vždycky vytáhl a podíval se, co se bude dít, že ne? :D

21.12.2023 16:53:22

@slizrs To určitě můžeš, akorát je pak asi snadnější používat tu aplikaci :) Nebo na BGG tuším někdo vytvořil cheat sheet s přehledem, jak se ty ceny pohybují, pokud je ti aplikace při hře proti srsti.
Na BGG se okolo toho vedla taky diskuse, a v podstatě z toho vyšlo, že pokud někdo preferuje tuhle extra informaci, tak to není nic proti ničemu, jen asi autorům přišlo lepší nepřehlcovat hráče dalšími čísly, které můžou odvádět pozornost od podstatnějších věcí. Ale asi když to spoustě lidí chybí, tak prostřednictvím té apky dali na výběr, což je fajn.

21.12.2023 17:18:30

DC

Kde se prosím dá ta apka stáhnout?? Děkuji za odpověď.

29.12.2023 08:54:11

@DC Není to přímo apka, je to webové rozhraní. Adresa je kutnahora.czechgames.com

29.12.2023 09:09:20

Vybíráme z Bazaru

Osud dobrodruha
Osud dobrodruha
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas