Java - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ravensburger
Rio Grande Games
Autoři: Michael Kiesling
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Java - lepší než Tikal? Přinejmenším stejné skvělá!

Tak už mám za sebou 5 partií Javy a jsem velmi mile překvapen. Hra je dokonce více kombinační než Tikal a nabízí tak více možností a svobody v rozhodování. Tikal byl v této kategorii moji první hrou, takže zůstane takovým mým miláčkem, ale Java je asi o malinky kousínek lepší, pokud chci být objektivní, musím to říci:-) Tikal naproti tomu ale zase více odráží ve hře téma a atmosféru archeologické expedice. V Jave na téma za chvíli zapomenete a budetese mazlit s navyšováním terénu, což je kromě taktizovánía získávání převahy samo o sobě obrovská zábava.

Mimochodem na prvnich dvou obrázcích máme chybně rozmístěné figurky postavené přímo na palácích,což se samozřejmě nesmí:-)
8.9.2009 22:24:14

PJ

Kráska :-)
...vypadá opravdu pěkně? Kde's jí sehnal? Aneken tvrdil, že je nedostupná.

8.9.2009 22:40:21

rbx

Ringo
A co Taluva? Znas?

8.9.2009 22:51:05

PJ

Taluva
Tu mám, protože s dostupností nebyl problém a byla i za příznivou cenu. Je to ale kapku jiná hra než Java, podobnost vidím pouze ve "3D"...

8.9.2009 23:18:55

PJ
koupil jsem ji od jednoho Němce na BGG, měl zabalenou funglovku.

8.9.2009 23:21:16

rbx
po Taluve jsem pokukoval v dobe, kdy se zdalo, ze Javu definitivne nesezenu, ale ted jak mam Javu, tak Taluvu uz neresim.

8.9.2009 23:22:00

zkusenosti s Javou
Hral jsem Javu asi 5 krat a pak jsem s ni skoncil. Nevim proc, ale desne me u tehle hry vytacel system poradani slavnosti. Taham karticky a pak tu slavnost stejne projedu, protoze nemam dost stejnych symbolu:(. A navic mi to k te hre jako celku ani trochu nesedi.

Druhy zapor je ze tri hexove dily dzungle maji jednotlive hexy oddelene cernou carou a kdyz se pak prilozi vic dilu k sobe tak neni videt kde jeden dil konci a druhy zacina. Coz muze trochu mast, protoze podle pravidel musi hraci hrat tak, aby dilek lezel vzdy alespon na dvou ruznych jinych dilech s vyjimkou dilu jednohexovych.

Jinak se mi na Jave libilo plno taktickych prvku, ktere nejsou na prvni pohled videt. Jedne se o ruzne umistovani postavicek nebo dilu tak aby souper nemohl pristavet dalsi dil vesnice a ziskat tak navrch. Blokovani cesty souperum, takze kdyz se chce hrac nekam dostat se svou postavou musi spotrebovat spoustu bodu apod. Po tehle strance mi take pripadalo, ze hra nabizi vetsi moznosti nez Tikal.

9.9.2009 08:57:56

Parxel
dzungle ne, ryzova pole, ale to je vedlejsi. Je fakt, ze nekdy taky dohledavame, jestli jsou to dily jednotlive nebo je to dil jeden, ale to se stane tak 3x za hru, kdy uz je vecera trochu pritmi a lampa bud nevrha dostatek svetla nebo naopak dela odlesk.

Co se tyce slavnosti - je to takovy psychologicky prvek. Nejsrive si musis polozit otazku, kolik karet maji souperi, zda mohou v rukach skryvat vice tech symbolu nez ty. Pokud ano, tak do slavnosti nejdes, nebo si ji udelas nekde, kde stojis treba sam. Jde to zaridit v jednom tahu, protoze slavnost nebere akcni tahy. Udelas si sve mesto a hned po te slavnost. Me se ten prvek slavnosti prave hodne libi, i kdyz do Javy kapku vklada prvek nahody. Ale nijak zasadni, protoze slavnost je bonus, nic na cem by se drtive vyhravalo. Ono je to hodne o te taktice, brat si kazdy tah dve karty nebo radsi ty body vyuzit ke stavbe mesta, pak palace a ziskat tak treba vice bodu, nez za nejake rozpoutani slavnosti?

9.9.2009 09:05:08

Ringo
Ajo to byla ryzova pole. To je tim, ze jsem to uz asi tri mesice nehral a pamatoval jsem si jenom barvu dilku a ty mi vic pripomely dzungly.

S tema kartama jsem to mozna hral blbe a nebo pritelkyne mela proste jenom stesti, ze i kdyz mela mensi pocet karet v ruce tak to vyhrala. Osobne ani nemam vyhradu k prvku nahody, ale jenom mi to k te hre nesedi. Myslim ty karticky.

Jinak se mi Java libila asi nani zase dostavam chut.

Ringo v kolika lidech jste to hrali? My to hrali ve dvou a bylo to dobry. Docela by zajimala jake to je ve vice hracich?

9.9.2009 11:08:29

Parxel
Karty - na kartach je bud jeden nebo dva symboly. Pokud tam je jeden a shodujese s kartou otocenou vedle balicku, je to za jeden bod. Pokud karta otocena vedle balicku ma symboly dva a nekdo ma v ruce tutez karti s temi dvemi symboly, je to zadva body v drazbe aukce. Proto mozna ten pripad ze mela mene kareta stejne slavnost vyhrala pro sebe. Podle me to hru hodne ozivuje a celkem mi sedi ze po zalozeni palace muze nasledovat slavnost.

Hrajeme zatim jen ve dvou a podle me je to v tomto poctu nejlepsi. Je to tak akorat, nejsou prostoje, je to svizne apritom komplexne takticke. I na BGG to hodnoti ajko jednu z nej her pro dva, byt je urcena pro vice hracu. vice hracu prinese vice prostoju a hlavne chaos, kdy az na tebe jako ctvrteho dojde rada, bude vsechno uplne jinak nez sis planoval, musis sledovat, abys svym tahem nenamazal trem hracum, ne jen jednomu a pod. Urcite to bude fajn i ve vice hracich, ale komplikovanejsi.

9.9.2009 11:15:19

zajímavé
Nedávno jsem oběvil krásu Tikalu, kdy nás to oba s přítelkyní hned při první hře dost chytlo a když se něco líbí i přítelkyni, tak je to vážně co říct ;-). Měl jsem za to, že ostatní hry ze série Masek nebudou stát za to, ale poté co jsem si přečetl kladný Ringův komentář, tak hra upoutala mojí pozornost,... ;-). Některé hry hodnotíme obdobně a při výběru AOE3 jsem dal na tvojí recenzi a zklamán jsem rozhodně nebyl, tak myslím, že by se nám mohla líbit i Java.

9.9.2009 12:38:19

oprava
objevil,... omlouvám se

9.9.2009 12:39:34

Pippin
akorat ji budes obtizne shanet, uz se nevyrabi a sehnat nekoho, kdo to prodava, je docela nahoda.

9.9.2009 12:40:51

tady
http://www.boardgamegeek.com/geekstore.php3?action=viewitem&itemid=165159

tu je celkem solidni nabidka jednoho americana ktery to ma nove a dovazi i do zahranici.

9.9.2009 12:46:12

Ringo
Aha, aha, super, děkuji za odkaz!

9.9.2009 12:52:25

Pippin
akorat se ho zeptenj na postovne, muze to byt 30 - 40 dolaru

9.9.2009 12:55:08

ten pekny popis co tu vlozil Parxel
to uz je snad skoro recenze, ne? Dopsat jeste 5 radkovy odstavecek o subjektivnim pocitu autora ze hry a je to:-)

7.11.2009 13:42:46

Ringo
Recenzi mám v plánu. Já chápu popis spíš jako výtah hlavních pravidel, aby si mohl člověk udělat představu o tom jak se hra hraje a o co v ní jde.

7.11.2009 13:59:19

Každopádně...
... to nic nemění na tom, že je to IMHO vynikající popis :-)

7.11.2009 16:09:27

Zeus
Dík

7.11.2009 18:29:07

První hra
Tak mám za sebou, po čtyřleté touze, první hru Javy. Hráli jsme ve třech a můžu říct, že je to opravdu vynikající hra a opravdu, tak jak se zmiňoval před časem Ringo, je podle mne ještě lepší jak Tikal. Škoda, že z té trojice her zůstal v prodeji jen Tikal. Java by si to opravdu zasloužila. Možná neměla až takový úspěch, protože Tikal je fakt krapet jednodušší a tak asi pro širokou veřejnost přístupnější. Ještě nedávno jsem opustil myšlenku si Javu pořídit, ale teď to ve mě zase hlodá :-).

Jinak co se týče Taluvy, tak tu mám a je to dobrá hra. Když bych to tak srovnal, tak Taluva je více taková šachoidní a Java je zase více deskoidní :D.

9.3.2010 21:52:46

2 kren
jj, taky nerozumim tomu proc Java tak nejak vysumela, protoze to je fakt kvalita. Je to tezko sehnatelne vsude, ja ku nas, tak ve svete. Pritom ta hra zase ta knepochopitelna neni, pravidla jsou na par strankach, princip je velmi jednoduchy. No a ze je slozite to hrat - obcas je to docela hlavolam premyslet, jak polozit dilek tak, aby se krizil s dilkem pod nim, aby clovek omylem nespojil dve mesta, aby panacek stal vyse nez panaci ostatnich a hrac tak mohl umistit palac a jestek tomu kontrolovat vetsinu panacku v meste...ale nic neprekonatelneho, vsechno takove prijemne slozitosti, kterymi se hrac vylozene bavi.

9.3.2010 23:14:43

ad složitost
Rozumím co chceš říct - mám stejný názor, ale myslím, že právě kvůli té složitosti měl ten Tikal větší úspěch.

9.3.2010 23:18:40

...
... myslím teda tu složitost přemýšlení, ne složitost pravidel.

9.3.2010 23:25:32

kren a Ringo
V tomhle s váma naprosto souhlasím. Vidím také rozdíl v tom, že v Tikalu má člověk na začátku hry pár možností, kam přiložit dílek, vyslat člena expedice atd. V Javě má člověk hned od začátku tolik možností, že neví co s nima. Pamatuji si, že při první hře jsem přečetl pravidla a pak jenom koukal a říkal si a co teď. Nicméně po pár hrách už se člověk začne trochu orientovat. Co se týká pravidel, tak jsou krátká, ale některé věci jsem musel dohledat v anglických pravidlech, protože mi to z českých nebylo jasné.

10.3.2010 06:18:35

Nádhera
Tak môžem sa plnohodnotne prikloniť k názoru, že JAVA je lepšia ako TIKAL. Je to krásna hra s nekonečnými možnosťami. Po tom čo som ju dlho dlho zháňal som rád, že nesklamala.

12.2.2011 16:43:32

Vybíráme z Bazaru

Blood Rage EN
Blood Rage EN
Akt. cena: 1651 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas