Imperium: Dějiny

xxxxxxxxxo hodnoceno 94x (Seznam vlastníků)

Imperium: Dějiny - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk, Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé: Fox in the Box
Osprey Publishing
Autoři: Dávid Turczi
Nigel Buckle
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dějiny nebo Legendy?

Kterou verzi Impéria byste doporučili pro začátek na sólo hraní? 

Uvítám jakékoli srovnání nebo tipy. 

5.9.2023 20:03:36

Pro začátek určitě Dějiny. Stejně si pak pořídíš i Legendy :-D Ale Dějiny mají přístupnější národy.. jinak hra je to dokonalá těš se..

5.9.2023 20:28:33

Určitě Legendy :). Národy jsou mnohem zajímavější, velmi unikátní a přesto tam najdeš aspoň pár národů držící se více klasického hraní. Z toho plyne větší variabilita hraní, zvláště u sóla je to důležité. Mám oboje a kdybych si měl znova kupovat, tak bych šel jen do Legend, hra se mi celkem líbí, takže bych si ji znova koupil, ale ne natolik, abych si kupoval obě krabice…

P.S. @Jonash  1. tam mám za určitě :) (a to právě proto). 2. Ptá se na dojmy a důvody, takže ultimátní “určitě” je naprosto v pořádku i u @GeneralX. Rozchází se oboje úplně stejně, jen je prostě třeba u těch Legend nevzít hned na první dobrou nějaké zvláštní národy, ale vybrat ty, co nemají zvláštní pravidla (což člověk pozná snadno). Historie je hezká věc, ale já ji v této hře necítím (tak max. možná občas nějaký název karty…). Na to mám Eklunda.

5.9.2023 21:28:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Ultimátní tvrzení jako URČITĚ TO ČI ONO bych si teda odpustil. Já mám Dějiny, protože mám rád historii, a jsou více než dobrý, když to hraju jen čas od času, a ne co týden. Legendy jsou více komplexní, ale to neznamená, že to musíš automaticky upřednostnit. Pravidla jsou docela  blbě sepsaný a hra se hůře rozchází, takže á bych pro začátek volil spíše Dějiny. Když tě to chytne hodně, můžeš časem pořídit i Legendy. Obráceně mi to dává menší smysl.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

5.9.2023 22:46:41 | Upraveno autorem (porovnej)

ahoj, máme oboje a jak píšou ostatní Dějiny mi přijdou jednodušší na naučení se mechnik národů. Je to i vidět v pravidlech (ke konci jsou popisy jednotlivých národů, jak optimálně hrát  náročnost v hvězdičkách) - hra je to fajn, jen chvíli trvá ji správně rozchodit

6.9.2023 07:19:30

Zii

Pořizovala jsem Dějiny s tím, že jsou do začátku jednodušší a když mě hra chytne dokoupím Legendy. Nakonec pořídil Legendy brácha chvíli po mně, takže mám zkušenost s obojím jak v sólu, tak ve dvou. 
Podle mě se systém hvězdiček v hodnocení národů nevztahuje ani tak ke složitosti pravidel, jako spíš ke strategii hraní, takže národy s méně hvězdičkami (Peršané, Makedoňané…) jsou na hru přímočařejší, zatímco ty se 4 nebo 5 hvězdičkami (Olmékové, Utopisti…) jsou “hard to master” a tedy i herně zajímavější. 
Osobně se mi teď víc líbí Legendy právě proto, že jsou rozmanitější - obsahují “jednodušší” národy na naučení hry (Maurjové, Čchinové) i náročnější národy (Utopisté, Artušovci), které představují výzvu, což je zejména pro sólohraní velice lákavé. Taky mám u jednotlivých národů z Legend výrazně odlišný pocit z hraní. U Dějin jsem to zažila snad jen s Vikingy, kteří mě hodně bavili.
Ale když se to vezme kolem a kolem ani s jednou krabicí neuděláš špatně, záleží hlavně, které národy tě víc lákají. Na blogu Osprey nebo na BGG vyšlo představení jednotlivých národů a tipy pro jejich hraní Imperium Civilisation Spotlight  například zde (v diskuzi jsou pak odkazy na další národy): https://boardgamegeek.com/thread/2663136/imperium-civilisation-spotlight-greeks Pokud vládneš angličtinou (nebo s pomocí překladače?), můžeš se s jednotlivými národy seznámit a vybrat si, co se ti bude více líbit.

6.9.2023 09:38:47

Vybíráme z Bazaru

Legacy of Dragonholt příběhová hra v AJ
Legacy of Dragonholt příběhová hra v AJ
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas