Exit: Úniková hra - Opuštěná chata

xxxxxxxxoo hodnoceno 80x (Seznam vlastníků)

Exit: Úniková hra - Opuštěná chata - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní, úniková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
Kosmos
Autoři: Inka Brand
Markus Brand
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy z hraní - bez spolielů!

Včera odehráno. Hráli jsme ve dvou a byla to moje první zkušenost s tímto systémem. Trvalo nám to bez pár vteřin 102 minut a použili jsem 4 nápovědy. První dvě hned na začátku hry u druhého rébusu, kdy nám chvíli trvalo naladit se na vlnu mechaniky hry, pak už to šlo solidně.

K vlastní hře: Jedná se o 11 samostatných rébusů, které na sebe lineárně navazují. Příběh ve hře nehraje v podstatě žádnou roli, více méně na začátku si přečtete úvod a na poslední kartě si přečtete rozuzlení. Příběh trochu dokresluje prostředí, ve kterém se únikovka odehrává, ale nějaké propojení s rébusy nečekejte. Rébusy jsou rozmanité a celkem nápadité. Co se mi líbilo hodně byla mechanika balíčku karet odpovědí - geniálně jednoduché - jednoduše geniální :-)

Pojďme se podívat na znovuhratelnost: Již před hrou jsem si předsevzal, že hru nijak "nepoužiji", aby ji mohl hrát i někdo po mě. Nevěděl jsem, co mě čeká, takže jsem si barevně okopíroval průvodní sešit a připravil eurodesky a mazací fixy (abych v případě potřeby mohl kartu nebo stránku sešitu vložit do desek a ty pomalovat mazacím fixem a komponenty tak nedošly úhony), ale s odstupem uvádím, že to nakonec není ani nutné. Kopie nemusí být barevná a při troše představivosti se obejdete úplně bez ní. Stejně tak použití eurodesek a mazacích fixů nebylo ani v jednom případu nutné. Když to tedy shrnu, pokud máte představivost a snahu, nemusíte si ke hře přibrat nic speciálního a odehrajete ji, aniž byste ji poškodili. Pokud si pořídíte kopii sešitu a připravíte eurodesky a mazací fix, budete to mít pohodlnější, ale není to nezbytně nutné.
1.9.2017 08:41:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Ja bych to az tak kladne nehodnotil, spis uplny opak. Odpad, odpad a jeste jednou odpad. Zadani nejasne, misty bez nejake logiky. Reseni rebusu s mnohokrat nepasujicim kodem taky na pozitivnim hodnoceni neprida. 15 minut marneho hledani symbolu a predmetu, ktery se ani na jedne karte ci planu neobjevi. Pote jsme veskere snazeni ukoncili, s nastvanim a pachuti karty alespon seradili a vratili do krabice. Vsem znamym jsme rekli at se Exitovkam obloukem vyhnou a at nam radeji v hodnote hry koupi treba vino nebo nas pozvou na kebab. Bude z toho vetsi zazitek nez z teto “hry”

30.7.2022 17:24:43

Hodne extremni nazor. My hrali Exitovky skoro vsechny a v tom mnozstvi unikovek patri spise k tem, co dokazi prekvapit (coz je asi nejcennejsi) - mozna je to tim, ze uz jsou starsi.

Dnes je sousta unikovek, ktere ocekavaji ze clovek dokaze seradit cisla vzestupne. Ale tech ktere maji nejaky napad je malo - a ze na nej neprijdu hned? No o tom to je. Kolikrat jsme u toho prosedeli i hodinu nebo vic, chteli to vzdat… a nakonec si treba i vzali napovedu, ale vetsinou byla chyba na nasi strane, ze nas to nenapadlo.

Zajimalo by mne, jake unikovky by tedy staly za to? Nejake srovnani?

31.7.2022 00:49:10

mh

@KaStanCZE

V žádném případě ti nechci rozmlouvat tvůj názor ani na tento Exit, ani na ostatní. Ale podle toho, co píšeš, to vypadá na nějaké zásadní nepochopení. Já jsem ho hrál již někdy dávněji, takže si už nepamatuji detaily, o co tam šlo, ale hodnotil jsem to čtyřmi hvězdičkami, takže asi mi to přišlo dobré.

Jestli jste všechno vyluštili, tak by neměl být problém pokračovat dál. Nevybavuji si, že by někde v nějakém Exitu byl nepasující kód (i když nevím, co tím přesně myslíš), zatím všechno fungovalo, jak mělo. Jestli jste hledali symbol a předmět, který nikde nebyl, tak jste nejspíš hledali špatný symbol.

Z tvého příspěvku čiší frustrace z nepovedené hry, kterou chápu. Nechci ani Exity nějak zvlášť obhajovat, každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Mně osobně se zatím Exity líbily, ale třeba když jsem jeden z nich hrál se známými, tak je to brzy přestalo bavit a museli jsme to dokončit s dcerou sami.

Jestliže jste to tedy nedohráli, můžete se (budete-li mít chuť) s odstupem času o to pokusit znovu. Třeba budete mít štěstí a půjde vám to lépe. Vycházejte z toho, že vždycky existuje cesta dál. Také není ostuda používat nápovědy. Taky si vybavuji, že jsme v jednom Exitu pořád nemohli přijít na řešení jedné hádanky, až jsme si nakonec to řešení přečetli. A zjistili jsme, že bylo potřeba se DOSLOVA držet zadání, což jsme prostě neudělali. Zpětně pak tuto konkrétní hádanku hodnotím jako povedenou, i když jsme my na ni vlastní hloupostí nepřišli.

Anebo taky zjistíte, že Exity nejsou hra pro vás. Na tom není nic špatného. Já se takhle nepotkal např. s hrou Room 25. Hráli jsme ji jednou s rodinou, nebavila nás a dlouho ležela ve skříni netknutá. Pak jsem jí dal druhou šanci v sólo módu, ale ani jsem ho nedohrál. Nakonec jsem ji prodal.

31.7.2022 09:19:42

Jednu dobu jsem hrával únikovky často a musím říct, že EXIT taky hodnotím za ty lepší. Rozhodně si myslím, že obzvlášť u těhle by člověk neměl být moc sebejistý a dávat si jako první hru z téhle série něco jiného než začátečnický level.

Nicméně taky jsem se nikdy nesetkal, že by byl nějaký problém v kódu nebo hádance samotné. Je ale potřeba mít občas trpělivost, jsou úkoly, kde je cesta nebo odpověď vidět na první pohled a úkoly, kdy 10 minut přemýšlíte a až pak vás to ťukne. Nebo si prostě vzít nápovědu a jít dál.

Poslední věc, co je důležitá, je jít do toho s čistou hlavou a dostatkem času. Taky jsem udělal blbost, že jsem si dal 2 tyhle těžší únikovky hned za sebou. Po prvotním nadšení se mi u té druhé dostavila po čase trochu flustrace, protože toho přemýšlení jsem měl už docela dost… Zároveň jestli máte hodinku čas a pak máte jiné plány, tak vytáhnout tuhle hru není dobrý nápad. U těžších verzí je hodina a půl na hru spíš jistota a pokud se chcete vyhýbat nápovědám, tak ani 2 hodiny nejsou nic mimořádného.

Ale samozřejmě tohle nemusí každý hledat a pak se u téhle série únikovek asi nenajde.

31.7.2022 10:38:10

Mame odehranych par Unikovek od Albi a pak dve Exitovky od Dina. A par real unikovek.

Tady nas zarazilo uz jen to, ze jsme meli mit kartu F a Q ale hra nam vubec nerekla at si kartu mame vzit. Rekla jen at si vezmeme Q. Ze jsme meli mit i F, jsme se docetli z napovedy pri zpetnem prochazeni karet abysme se ujistili, ze mame vse spravne.

Pak jsme vylustili rebus s trojuhelnikem, a dle kodu jsme hledali skrinku s timto symbolem. Na zadnem obrazku, karticce ani herni knize tento predmet ani znak nebyl. Dal tedy nebylo o co hrat. Hra se ukoncila sama.

Tady nastal zlom a zaklad meho hodnoceni a pachuti k Exitovkam od Dina.

31.7.2022 14:41:20

Moje zkušenosti jsou taky s Albi a Exit únikovkama a i opravdovými únikovkami. Ty od Albi nejsou špatné, ale přijdou mi dost přímočaré. Exit mi přišly jako větší výzva a měl jsem z nich pocit bližší k reálné únikovce.

Bude to už asi rok možná dýl, co jsem tuhle hrál, ale řekl bych, že jste jen nenašli SPOILER (list pod inzertem). Pak jste neměli obrázek k šifrovanému znaku.

Ohledně chybějící karty, tady si myslím, že jste zatím neměli řešit tenhle úkol a kartu byste dostali po vyřešení jiného úkolu.

Nechci tě přesvědčovat, že hra je dokonalá nebo tak. Každý může mít jiná očekávání. Jen si myslím, že vyčítáš hře něco, co vlastně ani není její chyba.

31.7.2022 15:51:34

2 Jamesík: Myslím, že teď jsi trefil hřebíček na hlavičku. Exitovky (v češtině) jistě nejsou bezchybné, ale co jsem měl tu čest (mám pocit, že nám chybí 2, i když teď s poslední vlnou už možná 4?), tak všechny byly bez problému dohratelné. Pochybení/nepozornost bude na straně hráčům nikoliv autorů hry.

1.8.2022 08:32:49

Ideální by byla kombinace obojího. Únikovek s EXITovkama. Líbí se mi u EXITovek to použití krabice jako herního komponentu.
Žádný list pod insertem jsme nenašli a to jsme pomalu obrátili obývák vzhůru nohama.
Opravdu je na jedné kartě napsané, že si máme vzít kartu Q, na které je další úkol. Při zpětné kontrole nápověd bylo na jedné z nich napsané, že k řešení potřebujeme i kartu F (byť jsme ten úkol vyřešili i bez této F karty). Hra však nikde skutečnost abychom si tuto kartu F vzali neuvádí.
Netvrdím, že ostatní podobné hry jsou naprosto dokonalé, mají perfektně popsané úkoly a rébusy ale zde jsou pro mě fatální chyby a nedostatky. Hra tě dovede do určitého bodu, kde máš najít něco co vlastně ani v krabici/na krabici není. 
Nevím, přijde mi to podobné, jako bych skládal puzzle, u kterého bych poskládal celý okraj a pak zjistil, že zbytek obrázku z poloviny chybí nebo je zrcadlově otočený.

1.8.2022 08:46:56

Pak jsou dvě možnosti: Pokud jsi měl hru z bazaru, přišla ti nekompletní, pokud jsi si koupil hru novou, dostal jsi nějaký chybový kus. Opravdu, v tomto scénáři žádný “fejl”, který by bránil jejímu dohrání, není.

1.8.2022 08:58:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Měl jsem fungl novu hru, ještě ve folii.
Takže asi fail ze strany výrobce. A rozhodně ne malý.
Co už, poučení pro příště. EXIT od Dino nebrat. ;-)

1.8.2022 09:32:24

Závěr si z toho udělej pochopitelně jaký chceš, já osobně u exitovek od dina strávil mnoho (řádově 20?) hodin zábavy.

 

edit: každopádně doporučuji se podívat ještě do této diskuse, kde se (zřejmě) řešil velmi obdobný případ:

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/exit-unikova-hra-opustena-chata-6731/diskuse/prosba-o-pomoc-pozor-spoiler-18670/

1.8.2022 09:39:48 | Upraveno autorem (porovnej)

No mne z toho plyne uplne opacna vec. Kdybych to nemel uz odehrane (coz mam a na zadny fail jsme nenarazili - krome sveho vlastniho), tak bych si z toho odnesl naopak vyzvu to odehrat a dokazat, ze v tom scenari zadny fail neni :-)

1.8.2022 09:45:52

Ale pokud mu tam chybí nějaký komponent… docela chápu pocit zklamání.

1.8.2022 09:50:53

Chybejici komponenty by se mely resit s vydavatelem, a ne pausalnim odsouzenim vsech EXITu… Nebo DINO nahrady neposila ?

A kdyz se podivas do hodnoceni - tak KaStanCZE uplne stejne hodnoti i Loupez na Mississippi cituji: Neurazi ani nenadchne, co se tyce posloupnosti deje jde o tu zdarilejsi Exitovku, nicmene mam pocit, ze u kazde z Exitovek od Dina v te krabici neco chybi nebo je spatne. Pocinaje textem na karte, pres chybejici cast planu a konce chybejicimi kartami.

Takze mu chybi neco ve dvou uplne novych krabickach? Ve hre, ktera je zalozena na tom, aby bylo reseni dumyslne ukryte?

1.8.2022 09:59:17 | Upraveno autorem (porovnej)

mh

@KaStanCZE 

Tak hele, Kaštane, donutil jsi mě, abych vyhrabal krabičku s Opuštěnou chatou a podíval se, jak to je s kartou F.

Protože to jsou spoilery, tak odpověď najdeš po klepnutí na "porovnej".

Jen tak pro zajímavost: My jsme tento Exit hráli před 4,5 roky 94 minut a použili jsme 6 nápověd, za což jsme získali 2 hvězdičky. Žádný extra výkon, ale rozhodně jsme se u toho pobavili. Taky je potřeba mít na paměti, že se jedná o pokročilou úroveň.

Jak už jsem psal, nechci ti nijak vyvracet tvůj názor na Exity. Ale teď jsem si téměř stoprocentně jistý, že jste postupovali špatně a že jedinou teoretickou chybou mohl být pouze chybějící tajný list pod insertem. Což je chyba balení, nikoliv principu. (Ale vzhledem k tomu, že to byl originálně zabalený kus, si osobně myslím, že tam ten list je ;).)

Kdo si chce přečíst podrobnější spoilery, nechť klepne níže na odkaz “porovnej”.

1.8.2022 12:15:07 | Upraveno autorem (porovnej)

@mh mne sa niečo marí, že som tam ten list hľadal ale bol tam dosť nenápadný a zdalo sa mi že je to dno krabice, ale ono to bol naozaj nakonec list papiru

1.8.2022 12:27:48

Myslel jsem, že tohle téma už nechám být, ale neodpustím si ještě (snad poslední komentář). U hry jsem s vámi nebyl, takže nemůžu říct, jestli tam papír pod inzertem byl nebo ne, ale opravdu šel špatně vyndat (aspoň, co mi paměť slouží) a vypadal jako spíš jako dno. Ale chyby se stávají a je možné, že jste si vytáhli černého Petra a nic tam nebylo.

Ale ohledně karty F, kterou po několikáté zmiňuješ, tak souhlasím s mh a myslím si, že jste spíš nepochopili princip EXIT únikovek. Proto jsem taky psal, že je lepší obzvlášť u těchto začít levelem začátečním a nevzít si napoprvé hned velké sousto. To, že dostanete jednu kartu k řešení úkolu neznamená, že ho můžete hned řešit. Někdy ano, dost často ne. Často karty na některé úkoly sbíráte postupně a hra nikdy neřekne, že máte všechny nebo nějaká ještě chybí. Musíte zkoušet a poznat, kdy je na řadě co. 

Navíc když jsem koukal na tvoje hodnocení únikovky od Albi Zkáza Londýna, kde se balíček rozděluje na několik a musíš poznat, který v danou chvíli vždy řešit. Což je vlastně taková hodně light verze EXIT únikovek, tak si myslím, že spíš tyhle únikovky nejsou úplně pro tebe. Naštěstí je na trhu dost možností a každý si může najít to svoje :) 

1.8.2022 13:16:08

Teď už je stejně pozdě bycha honit, protože jsme prošli všechny kartičky včetně nápověd. Takže hra je “odehraná" a víme konec. Pocit zklamání a nechuť hrát některé z dalších dílů přetrvává. Takže už nemá cenu psát vydavateli, že něco někde chybí. Hra dál do světa nepůjde.
Hra si ode mě jiné hodnocení nezíská. Ponechám ho takové jaké je. Od toho vlastně hodnocení je aby člověk mohl vyjádřit. Když trošku odbočím, tak jsem nehodnotil kladně ani takovou “pecku” jako jsou Krycí jména. Mě nenadchla, ale mé přátele ano. Naopak je zase nenadchl WOW nebo Osadníci, mě ano.
Zůstanu u Únikovek od Albi (Ano, zkáza Londýna měla jednu část docela nešťastně vyřešenou, teda alespoň pro nás. Hra výslovně píše, že je možné úkoly řešit nezávisle na sobě a nám více seděly úkoly jedné barvy, ke zbývajícím balíčkům jiných barev jsme se chtěli vrátit později. Avšak na konci vyřešeného balíčku jsme se dozvěděli, že se k dalším úkolům jiných barev nesmíme vrátit. U této hry jsme se shodli, že ostatní díly byly prostě lépe řešené. Minimálně co do rozdělení balíčku na další úkoly), které mi prostě sedí víc a nebo u opravdových únikovek.
Za sebe bych toto téma uzavřel. Není třeba dál rozebírat něco, co už bylo probráno. Můj názor na sérii to už nezmění, stejně jako udělené hodnocení.

1.8.2022 14:10:21

Vybíráme z Bazaru

Heroes of Black Reach (EN) - nevyloupané
Heroes of Black Reach (EN) - nevyloupané
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas