Duna: Impérium – Vzestup Iksu

xxxxxxxxxx hodnoceno 121x (Seznam vlastníků)

Duna: Impérium – Vzestup Iksu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Duna: Impérium
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Dire Wolf Digital
Lucky Duck Games
Autoři: Paul Dennen
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

DOJMY?

jaké to je?

21.3.2022 09:34:32

Můžu posloužit jen dojmy ze sólo hry.
Duna mi přišla skvělá už v základu, takže nemůžu říct, že by Iks nějak vylepšil celkový zážitek nebo změnil povahu hry. 
Spíš jsem ocenil jednotlivosti, jako nové karty. Ty potěší vždy. 
Iksanské technologie jsou myslím povedené a můžou mít slušný dopad na výsledek hry.
Akorát u nové desky CHOAM se nemůžu rozhodnout, jestli je lepší než ta původní. Ale není ani horší.
Celkově vzato, nemůžu říct, že s Iksem je hra lepší, protože byla dobrá už bez něj. Iks nabízí prostě jen další možnosti. 

22.3.2022 09:10:08

Ahoj,

včera jsem hrál 1. hru s rožšířením (3 zkušení hráči).

Je to neuvěřitelný, ale rožšíření ještě vylepšuje už tak absurdně dobrou hru.

Změna polí CHOAM docela dost mění dynamiku zisku solárů, nová pole Landsraadu zase přidávají další strategii jejich využití (bojové lodě).

Nové technologie přidávají poměrně výrazný prvek asymetrických sil a schopností, které umožňují ještě prohloubit zvolenou strategii.

Nové karty, intriky, postavy apod. jsou jen další příjemnou třešničkou na dortu.

Uvidíme jak po dalších hrách, až si trochu sedne strategie (včera jsme se možná až neúměrně soustředili na mezihvězdný obchod a technologie), ale zatím jsem velmi spokojen.

23.3.2022 09:48:21

Jako těším se na to, ale ta cena vůči původni hře je docela velká…

23.3.2022 13:59:52

@skate2hell ta cena je dost přepálená ,na to co rozšíření obsahuje.  Stejně jako u Divukraje. 

23.3.2022 14:15:21

@skate2hell S cenou souhlas. Tak určitě jsme už viděli všichni víc materiálu za tyto peníze. 

23.3.2022 14:23:40

První hra a za mě super. Technologie jsou hodně povedené, nové karty také. Za mě rozšíření splnilo očekávání.

Co se týká ceny - u deskovek snad nebudeme porovnávat cenu podle množství materiálu. Tady se platí za nápad. Za mě v cajku. Naopak oceňuji, že se Duna i s rozšířením pohodlně vejde do původního boxu a ještě je prostor pro další rozšíření.

26.3.2022 21:27:14

@Kaplan007  a podľa čoho chces odvodzovat cenu expanzii? Podľa nápadov? :))) A čo je lepší a čo je horší nápad? Čím lepší nápad tým väčšia cena? Samozrejme že obsah je to hlavne kritérium. 

26.3.2022 21:53:07

@Kaplan007  no super, přesně takový názor jsem čekal. No a trend dnešní doby: udělá se deskovka a pak se rozdělí na základ a rozšíření. A ve finále rozšíření stojí více než základ, ale obsahu je polovic. 

26.3.2022 21:57:34

Abych se přiznal, tak kvůli ceně jsem do toho nešel. Nějak se mi nechtělo dávat stejné peníze za rozšíření jak za základní hru, která i tak je velmi dobře hratelná. 

Asi drahé figurky. Těžko to bude navýšení za zajímavý nápad.

26.3.2022 22:38:43

Delate chybu :) Rozsireni je super a ja jsem za ty penize fakt spokojeny. Nove karty, nove figurky, technologie, dve hracske desky atd … Super! 

Horsi byla Perlava (na obranu Rexiku je, ze to rikali dopredu).

Pokud Vam cena prijde moc, je to uplne ok, tak to nekupujte. Ja jen chci rict, ze ja jsem spokojeny. :)

26.3.2022 22:50:09

Přesně, jakmile krabice neváží alespoň jako tři jezevčíci, tak nemá cenu do toho investovat.

Za mě se Vzestup Iksu povedl náramně. Autorům se podařilo poměrně nezajímavá pole vyřadit a nahradit je mnohem zajímavějšími. CHOAM umí příjemně odměnit, technologie umí hezky zamávat herním stylem. Hráli jsme zatím jen jednou, například dreadnoughty jsme ještě ani nestihli použít. Ale pocity jsou takové, že za cenu pěti obědů (ty se asi vyplatí přepočítávat na váhu… počkat, není důležitější chuť, provedení a celkový požitek? Já už nevím, zdejší osazenstvo mě mate) má člověk doma úplně novou hru s výrazně rozšířenými možnostmi. A to se prostě vyplatí. 
Btw: 14x hráno bez rozšíření a 1x s rozšířením. Ale i bez rozšíření bych si to klidně kdykoliv zahrál znovu. 

EDIT: překlep. Za svým si stojím jak Andrejko za tím, že nebyl ve střetu zájmů. 

26.3.2022 22:56:33 | Upraveno autorem (porovnej)

@JAHMAN prosím neplést 2 různé věci dohromady. Obsah a množství materiálu. Já jsem reagoval na to, že cenu nemůže určovat množství materiálu. Nikdo si snad tady nemyslí, že se cena deskovky tvoří podle počtu dřevěných figurek, podle množství použitého papíru a množství pytlíků v krabici.

Za mě obsahově je rozšíření OK. Přidaná hodnota tam je dostatečná. Asi se můžeme bavit že by mohlo rozšíření stát do litru. Ale ve světě kde stojí pivo v hospodě 60, vstupenka do kina 200 to moc neřeším.

27.3.2022 07:51:25

@Dooby jo, je to byznys. A pořádnej. Zvykej si :)

27.3.2022 07:55:09

@Kaplan007  Tak já s tím asi obecně nemám problém. Hry kupuji jak na běžícím páse a za jiné peníze. Ale v tomto případě jsem si to rozmyslel. A ta cena na úrovni zakladu na to měla taky vliv.

Ono to taky bude dáno tím, že mě rozšíření neberou. Obzvláště, když je hra v základu výborná. To si radši koupím něco jiného, když je toho tolik.

Nikomu neberu názor, že to za to stojí. A už vůbec  se nechci navážet do vydavatele.

27.3.2022 09:19:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Jeste jsem si rikal, ze licence nebude asi taky levna :( 

27.3.2022 09:25:29

Já do toho určitě nejdu. A nejde tak o ty peníze, jak to tady někdo přepočítává na obědy (lol), ale hlavně o princip. Pokud nahrazuju něco z původní hry (cituju Trigrona níže: “Autorům se podařilo vyřadit poměrně nezajímavá pole”), tj. vlastně opravuju něco, co se mi napoprvé nepovedlo ale nechám si za to zaplatit jak za novou hru, ne, sorry..

27.3.2022 10:13:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Já bych to určitě nebral tak, že se to autorům nepovedlo na první pokus. Třeba pole, kde hráč získával tři soláry, jsem využíval poměrně rád. Nová mechanika přepravy je ale výrazně univerzálnější a odměny natolik lukrativní, že časem donutí hráče, aby se o políčka přepravy přetahovali. Nenásilně se tak ještě zintenzivní již tak poměrně silná interakce mezi hráči. Rozšíření zkrátka mění zcela ”pravidla hry” a nutí hráče přemýšlet nad jinými herními přístupy a strategiemi. A navíc obsahu je docela dost: kotel karet, šest novych postav, nějaké ty dřevěné komponenty, žetony špehů jedné z postav, technologické dílky. Rozhodně za mě jedno z nejlepších rozšíření poslední doby. Pro mě není ani tak důležitý počet nových komponent, ale jak se prohlubují možnosti ve hře. Pokud by mi deset karet zcela změnilo (k lepšímu) jednu z oblíbených her, ale cenovka by byla kolem tisícovky, tak neváhám a kupuju. Na druhou stranu mám docela problém s deluxe rozšířením pro Dunu. Nepřidává to do hry nic nového a navíc se tam nepočítalo s rozšířením. Ani zdroje tam nejsou. A cena kolem 1 600 Kč? To je za mě ukázka nevýhodného poměru cena/výkon. 

27.3.2022 12:26:32

@Trigron  K Deluxe pro upřesnění jen tolik, že Iks se tam krásně vejde, a to mám karty obalené.

A nejenže vejde, ale je tam myšleno i na nové desky z Iksu.

27.3.2022 13:34:01

Já měl na mysli spíše modely dreadnoughtů. To, že se to tam vejde je mi jasné. 

27.3.2022 14:06:09

@Trigron Deluxe rozšíření beru jako zbytečný tunning. Ten vzestup Iksu možná nakonec zkusím, ať si udělám vlastní reálný pohled.

Když se ale zamyslím nad tím, že za cenu Duny s rozšířením mám téměř Clash of cultures, tak mi to nesedí. Abych to upřesnil, Clash of cultures beru jako neskutečnou pecku, která nemá obdoby a je nášlapaná komponenty.

27.3.2022 14:52:56

@Trigron  Jo tak s modelama máš bohužel pravdu. To mě taky dost mrzí.

27.3.2022 15:06:04

@Dooby Kdyby ale takhle vyšla Duna i s rozšířením najednou jako Clash of Cultures, tak by to taky stálo podstatně míň. Když je to odděleně, tak v tom máš spoustu zdvojených nákladů na výrobu a logistiku a taky pochopitelně marži.

Ono prostě nejde srovnávat dvě úplně jiné hry z hlediska ceny.

Všichni se shodnem, že je to předražené, ale komu to za to stojí, ten si to stejně pořídí.

27.3.2022 15:54:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Možná by taky bylo vhodnější neřešit cenu a Deluxe, ale dojmy, což je to, na co se Kahy ptal. :-)

27.3.2022 18:26:51

Dojmy z ceny a obsahu, za mě np :)

27.3.2022 18:31:01

@Havelock Jasný. To srovnání jsem použil “obrazně". Se vším souhlas.

 

27.3.2022 23:30:19

Vybíráme z Bazaru

Hra o trůny: Karetní hra - Bojovníci víry + 2
Hra o trůny: Karetní hra - Bojovníci víry + 2
Akt. cena: 180 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas