Duna: Impérium - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Dire Wolf Digital
Lucky Duck Games
Autoři: Paul Dennen
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy ze hry

Tohle vlákno slouží pouze ke sdělování dojmů z hraní, kvalitě komponent (ne jejich obsahu) a všeho ostatního, co souvisí s deskovou hrou.
27.11.2020 09:29:01

Já teď čtu 40 minut diskuzi na BGG ohledně toho, že levné karty jsou na prd a kazí balíček, a proto je nikdo nechce. A k tomu taky vznikají fan pravidla jako “když koupíš 2 karty, můžeš 1 svoji odstranit"… zase bych to nerad komplikoval více, než je nutné. Tak budu rád, když se tu vyjádří i další lidi.

Ty to v Duně řešíš jak, @Havelock ?

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

11.6.2021 23:21:17 | Upraveno autorem (porovnej)

V Clanku je ta úprava dost dvousečná - jelikož novu kartou se může spustit útok, tak dává i smysl žádnou kartu z nabídky nekupovat, mám-li málo životů. Jeden čas jsem nad podobnou úpravou uvažoval, ale nabídka se nakonec vždycky rozhýbala, tak jsem radši zachoval původní pravidla z důvodu výše.

11.6.2021 23:22:40

Ale Břink tu neřešíme. :)

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

11.6.2021 23:33:09

Taky bych to s Břinkem tolik neporovnával, tam to aspoň mně nepřišlo tak kritický a navíc tam to může být součást strategie. Zažil jsem situace, že si hráč ke konci nekoupil kartu s pár bodama, aby neriskoval útok draka, když měl málo životů. Nebo naopak, někdo si koupí karty, co nepotřebuje jen proto, že nějaký soupeř má málo životů, a kdyby přišel drak, tak ho pravděpodobně dorazí.

U Duny mi to jako tak zásadní zásah do strategie nepřipadá a taky vidím jen benefity, jak to může oživit hru. Taky nejsem moc fanoušek house rules, ale už jsem dělal i výjimky, takže uvažuju, že v další hře zkusím implementovat to pálení poslední karty. Je fakt, že hra se má hrát, aby bavila. :)

12.6.2021 07:07:22

K tomu slouží tohle vlákno na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/2577038/sand-worms-eats-cards/page/1.

Jako ještě to je hezky tématický a využije se ten žeton toho červa (a pro 1. hráče dá jiný).

Jen jeden potencionální problém může nastat a děje se, že červ, min. na začátku, bude žrát dobrý/drahý karty, protože ty nebudete moci koupit, a proto zůstanou napravo. A zmizí tak ze hry. Otázka je, jak moc velký problém to je, furt mi to přijde jako menší zlo než nehýbající se nabídka karet.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

12.6.2021 08:35:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Dal jsem prvně sólo (moje 2. hra vůbec), to sežrání poslední karty ve fázi tvůrců je rozhodně fajn. Ale jinak jsem i na nejnižší obtížnost dostal na prdel. Hra skončila po 8 kolech, jeden z protivníků získal 10 bodů (vyhrál důležitou bitvu tažením silné karty s mečema, čímž mě přeskočil), kdežto já a druhý protivník jsme měli oba jen 6, aspoň na množství dodatečných surovin jsem jakože nebyl poslední. Ale odehráno asi za 80 minut a obsluha je v klidu, apku nepožívám.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

12.6.2021 11:20:08

Vůdci: přijdou vám vyrovnané schopnosti jednotlivých vůdců?

12.6.2021 11:31:06

A měli by snad být? Třeba vůdcové v Through the Ages mi nikdy nepřišli úplně vyrovnaní, jsou lepší a horší, oblíbenější a ti, co se moc neberou (stejně jako třeba v Civilization: Boardgame nebo Scythe), ač tam samozřejmě jde víc o to, jakou má člověk strategii. Pokud mají být vůdcové rozdílní, tak se imho nikdy nedá říci, že by všem připadali stejně dobří. Ale na to mám odehráno fakt hodně, hodně málo, spíš to házím jako jiný pohled na věc.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

12.6.2021 11:47:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Ano, mely by byt vyrovnani. Jinak to neni ferovy.

12.6.2021 13:28:16

Pálení karet z nabídky mi přijde zbytečné. Kdyby nic jiného, dá se koupit karta ze stálé nabídky, dá se jít na pole +1, +2, dá se vynechat tah a zahrát odhalení čistě na nákup drahé karty…

Kdyby se ukázalo, že je s nabídkou karet potíž, asi bych levné ležáky pálil a drahé dával dospodu balíku. Alternativou by bylo řadit karty dle hodnoty a pálit nejlevnější.

O vůdcích jsem zatím nepřemýšlel, ale zastávám názor, že by měli být vyrovnaní. Líbí se mi, že každý má jiný tah a tím pádem nahrává jinému stylu hraní. 

12.6.2021 15:21:24

@Varouch  hrál už si někdy nějakou hru, kde máš různý vlastnosti vůdce/frakce a vždy to všem přišlo vyrovnané? A že nikdo neměl víc a méně oblíbené? Já zatím ne. Scythe, Civilizace, Res Arcana, Duna, Imperial Settlers, Through the Ages. Ve všech mi přijdou lepší a horší národy/vůdci a vždy když sem to s někým hrál, měli své oblíbence. Není to ale tak, že by hry byly nefér nebo rozbité, ale prostě člověk většinou pozná, jaká vlastnost je více univerzální, co se častěji či lépe používá, ke kterému se hodí ta a ta taktika... Abych jinak reagoval na otázku, tak ti 4 základní (s jedním puntíkem) vůdcové mi přišli všichni něčím zajímaví a žádného bych neoznačil jako nic moc. Ten prsten se zas tak často neotoči, aby vlastnost vpravo vstupovala často do hry. 

Jinak až to budu hrát zas ve více lidech, tak náhodně rozdám všem 2 a každý si 1 z nich vybere, to mi přijde jako nejlepší varianta.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

12.6.2021 15:50:06

@peca007 zrovna v sólo módu mi to pálení přijde ještě důležitější, páč tam se ta nabídka nehýbe vůbec, když sám nic nekoupíš. Včera sem na tohle téma přečetl hodně diskuzí, i v recenzích byla nabídka, co se nerefreshuje, mezi výtkami, stejně jako slabounké karty za 1, co nikdo nechce. Jak jsem psal, house rules běžně nepožívám, ale tohle je/bude výjimka z pravidla.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

12.6.2021 15:54:08

@Jonash : O vikendu jsem si střihnul jednu solovku. Je to pochopitelně o tom, jak se sejdou karty v nabídce. Bohužel jsem si to nenapsal, abych reportoval úplně přesně. Ale bral jsem jak to šlo. Hned první kolo mi to nevyšlo a musel jsem koupit Fremeny ze stálé nabídky. Ale hrál jsem za Paula a využil prstenu k dobrání karty + akce s dobráním karty = do druhého kola jsem míchal a měl kliku, že mi ti Fremeni přišli na ruku. Musel jsem ještě využít akci s +1 k nákupu, abych při odhalení dosáhl na nákup karty. Teď už si nevzpomenu, byla-li to Jassica, nebo Kariol, ale potom jsem ještě asi 2× hrál na to, abych optimalizoval na nákup karet. Subjektivně mi to přišlo v pořádku. Taková další rovina té hry. Hra umožňuje na některých polích dobírat karty a tím získat nějakou tu kartu do odhalení navíc… Dvě karty Fremenů a spálení dvou karet s “jedničkou” mi zlepšilo šance na "nákup" + dobírání navíc. bylo-li třeba.

Trochu jsem se rozepsal, snad jsem to napsal srozumitelně. Prozatím myslím, že hra funguje i bez domáckého pravidla na nucenou obměnu nabídky.

14.6.2021 13:20:10

@Jonash To, že je něco ne úplně vyrovnané, neznamená, že je to záměr. V TTA sis vůdce vybíral během hry, takže tam byla možnost vzít lepšího, nebyl ti žádný přidělen. V nové edici ty slabší upravili, aby ta nabídka byla širší. V Res Arcaně si aspoň člověk vybírá ze dvou, ale je to víceméně vyrovnané. Ve Scythe je pak kombinace některých národů a desek zakázaná.

Nicméně je otázka, do jaké míry řešit vyrovnanost vůdců, když hra jako Duna má poměrně vysoký rozptyl náhody. Cílem může pak spíše být, aby každý vůdce měl hlavně zajímavou schopnost, přestože tam bude menší nevyrovnanost.

14.6.2021 14:01:34

@Jonash  - ja mam za sebou cca. 15 particiek a z toho len dve s ludmi kedze mam rad solove hranie. urcite odporucam stiahnut si aplikaciu. sice si nizsie pisal ze je pre teba skor zbytocna je by som uz bez nej hehral. kazdu kartu popisuje a povie co treba robit, cize sa znizuje sanca, ze sa nejake pravidlo prehliadne. a co je super, su v decku styri (alebo pat) kariet, ktore nahodne menia dve z piatich kariet v ponuke. co mne osobne velmi vyhovuje :-) a taktiez sa da jednym tlacitkom pozriet, ake karty su este v decku, co mne uz vela krat pomohlo naplanovat tah efektivne. a apka nestoji nic takze nie je o com.

 

u mna boli dojmy velmi pozitivne, ale asi to bude tym ze milujem celu kniznu dunu a mam vsetky knihy. hra podla mna fantasticky vystihuje atmosferu. kvalita komponentov mi nevadi vobec, kedze su z dreva co este viac potvrdzuje, ze tvorcovia chceli potvrdit odkaz duny a Franka Herberta ;-) 

14.6.2021 15:35:31

Ad aplikace:

  • Jestli jsem to dobře pochopil, měla by časem přijít aktualizace v ČJ.
  • Také by snad měli přijít nějaká rozšíření ohledně hraní přes appku i pro 3+ hráče, nebo tak něco. Nevím kde jsem to vyhrabal, možná jsem jenom něco špatně pochopil.
  • Tak jak je ta appka teď, tak je to tak na 2 hvězdy = funguje, nepadá, ale nic moc to nedělá.

Podle mě, v aktuálním stavu aplikaci využije maximálně začátečník. Aplikace mu ale moc nepomáhá. Z pohledu začínajícího hráče a “software inženýra” postrádám:

  • Kompletní průvodce setupem pro libovolný počet hráčů.
  • Bodové provedení jednotlivými fázemi tahu, potažmo kola.
  • Možnost zadání pořadí hráčů včetně barev, aby aplikace držela přehled o tom, kdo je na tahu.
  • Sledování skóre tah za tahem!
  • Přiblížení či zvětšení pidiaturního písma, které se na mobilu fakt špatně čte (což umí snad každá karetka na mobil).

Jediné co appka umí je počáteční nastavení obtížnosti v solo modu, které je v aplikaci na rozdíl od pravidel přesnější. A potom otáčení karet, které si stejně dobře obstarám sám. Zde je (přiznávám) výhoda v tom, že je možné zapnout “odškrtávací” režim, kdy si na obrazovce odkliknu jednotlivé úkony typu “umísti N jednotek”, “posun žeton na ukazateli vlivu X”…

Pochopitelně, že mé negativní hodnocení vyplývá z mé osobní zkušenosti začátečníka. Přestože jsem hrál hru již asi 2 - 3× ve 4 a 1× ve 2, tak ji nemám zautomatizovanou a neustále si musím kontrolovat konkrétní fázi tahu na “lamakartě”. To v mé 1. sólo hře vedlo k tomu, že jsem naopak ztrácel přehled o tom, který z protivníku je na tahu, nebo si jednoduše pletl barvy žetonů protivníků.

15.6.2021 09:22:01

@monkeyml 

Vždyť už z těch karet, co otáčíš za HAGAL sám, je přes symboly jasné, co máš dělat, tam nevím, kde by měla vznikat chyba… A nechci mít při hraní deskovky zapnutej mobil, já tu apku samozřejmě stáhnul, ale po asi 3 minutách ji vypnul (dal tam ty karty, co mi za UI vybrala,  zbytek zamíchal) a hrál bez ní. A líbilo se mi to více.

A už jen to, že tam přidali, že se párkrát z balíčku odstraní nějaké karty, ukazuje, že ten herní design nebyl původně vymyšlený úplně dobře. A ta partie s pojídáním poslední v nabídce se mi líbila, tak min. pro sólo hraní (bez apky) si to tak nechám, Kdybych hrál s více lidmi, tak se dohodneme, zda to necháme původně (za mě ne dobře vymyšlené), anebo s tímto lehkým house rule.

- - -
Deskovky, nebo videohry? Toť otázka.

16.6.2021 08:34:49

@Jonash – proti gustu ziaden disputat. ja bez apky solo hru nehram. uz len moznost si stale pozriet co este moze prist za house hagal mi velmi vyhovuje. holt kazdemu vyhovuje nieco ine.

16.6.2021 21:21:03

Tak po nekolika hrach porad nevim co si mam myslet. Na to ze jo to eurovka, tam dobre funguje tema. Interakce mezi hraci je take velke plus. Komponenty a grafika na jednicku. Spojeni mechanik DB a WP je zajimavy napad ale….. Prijde mi, ze karty vudcu jsou celkem nevyrovnane, jedna mi umozni se jednou za hru posunout o jeden vliv na nejake frakci, coz je dost slabe a druha naopak mi umoznuje hrat agenty i na nekolika obsazenych poli, coz je zase dost silne. Jeste horsi je to ale u karet intrik. Jedna mi da do boje 4 sily coz je hodne silne, druha mi umozni podivat se na vrchni kartu z balicku s moznosti ji znicit nebo vzit. Toto je tedy hodne nevyrovnane a diky tomu, ze se za jejich pouziti nic neplati, vlastne jen zalezi na tom, kdo si jakou tahne. Dale mi prijde, ze hra konci mnohem rychleji, nez clovek poradne staci protocit balicek karet. Napriklad kartu, kterou jsem si koupil ze zacatku a umoznovala mi za penize kupovat body, mi na ruku prisla pouze jednou, a to jsem mel jen 14 karet. Takze jsem mel spoustu solaru, ale nemel jsem je poradne za co utratit. Prijde mi, ze tech zakladnich karet je moc na to, jakou hra ma delku. Takze vlastne nema cenu kupovat vice jak 2 karty, protoze sance na to, ze vam dojde karta, kterou byste pak potrebovali je miziva. Navic moznosti, jak cistit balicek je pramalo. Tot moje dojmy

24.6.2021 13:34:58

@Kanic : eurovka to fakt není. Náhody a nedopočitatelnosti je v deckbuildingu a kartách inktrik na eurovku moc.

24.6.2021 13:47:33

pokud je hra na body, což je, je to furt eurovka :)

24.6.2021 16:49:04

Joshua: Tak touhle logikou by bylo TI4 eurovka. :)

24.6.2021 18:03:02 | Upraveno autorem (porovnej)

A ty spousty euro wargames ;-)

24.6.2021 18:57:14

@JoshuaGrey: To je teda BLBOST.

24.6.2021 19:43:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Pravda je, že ne vše na body musí být eurovka, ale zrovna D:I je podle mě dost typická eurovka a fascinuje mě, že se kolem toho vůbec vede debata :D

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

24.6.2021 23:24:12

Vybíráme z Bazaru

RobotiCS
RobotiCS
Akt. cena: 90 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas