Duna: Impérium - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Dire Wolf Digital
Lucky Duck Games
Autoři: Paul Dennen
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Nova Duna hra pro 1-4 hrace.
Kombinuje konflikt, deckbuilding a worker placement.
Na bgg uz je video o tom jak se to hraje.
Jsem nadseny, tohle je must have.
Klasicka Duna je super, ale kdyz clovek nema celkem 6 lidi, tak to nema cenu hrat.

Btw je to od autora Clank.

Mozna by stala za to i lokalizace.
9.11.2020 05:58:26

ackerman17
Uvažoval jsem o tom, ale každou postavu na druhé pohlaví změnit nemůžeš, musel bys příliš zasahovat do děje. Ještě by dobře šel Wellington Yueh, ale to jméno Wellington není úplně ono. U Liet ani nemrkneš. Pyskovat bude stejně jen pár "zarytých fandů", z nichž pravděpdobně jen 30% knihu četlo a zároveň na Lieta pamatují. Je to dost episodická postava.
Boromir by šel těžko, nejen kvůli jménu. Ale promarněná šance je rozhodně Legolas, holt Peter Jackson je moc velký fanda. Mezi ní a Gimlim to mohlo pěkně jiskřit ;-)
Hagrid by šel v pohodě, jenom tam to dost koincidovalo s vydáváním knih a zároveň je to významná postava, akorát by to mátlo. Možná až bude remake.
Jinak v Marvelu žádní severští bohové nejsou, je to jen vyspělá civilizace, která zároveň spravuje další světy, tedy doslova kosmopolitní. Takže Heimdall černoch není nesmysl.

26.11.2020 23:29:22

ManlyGuy
Sám přiznáváš, že předlohu není potřeba doslova přepsat. Proč trvat na tom, že pohlaví (rasa, atd.) se musí držet? Dobrá adaptace přenese svět a děj knížky do jiného média. A svět a děj Duny není postaven na tom, že Liet Kynes je muž.
Nejsem si jist, zda imperátor ví, jak moc jej Bene Gesserit manipuluje. A i kdybych přijal, že nemá rád ženy, tak poslat ekoložku na smrtelně nebezpečnou pouštní planetu mi přijde docela jako trest.

26.11.2020 23:37:40

UmmA
Chceš říct, že jsi zastánce PK? Na toho Zaklínače jsi zapomněl :) Ten je vskutku trestuhodný.

A viděli jste obsazení BBC seriálu The Watch, což má být adaptace Pratchetovy Hlídky? Sibyla Berankinová je černoška, Noby Nóblhóch je nějaká punková liliputka, Pleskot Řitku hraje něco jako historicky první transsexuál na plátně. Já proti těm lidem nic nemám, ale ten, kdo je do role obsadil, je totální retard, co plive na Pratchettovo dílo. Na druhou stranu asi to neni lehký. Neobsadíte do filmu herce židovského původu a jste hned antisemita. Není tam černoch - rasismus, není tam romantický vztah dvou zástupců stejného pohlaví - homofobie. Zajímavý, že na nás barvoslepý se kašle z vysoka a všem to zatim prochází. :D

27.11.2020 02:02:24

...

Svet se v pr*** obraci. Sam skripu zubama, kdyz si v citadele vyberu stavitelku, nebo mordyrku

27.11.2020 07:05:22

Filmová Duna
Jsem na ten film zvědavý. Co se týče vizuálních efektů, je film silné medium, ale zachytit myšlenkové pochody tak brilantně, jak to dokázal Frank ve svých knihách, to bude pro film těžká výzva. Očekával jsem, že dohled Briana je tam právě proto, aby film odpovídal předloze. To se asi nestalo.

Budu si muset přes zimu osvěžit paměť a zase si přečíst, alespoň první knihu. Nějak mě to tu naladilo.

@Aneken: Díky za ten popis. Takhle to zní skvěle. Těším se na to moc.
Pro mě bylo vůbec překvapení, že se tohle universum „otevřelo“. Jen doufám, že to nebude chtít koupit Disney..

27.11.2020 07:38:15

Havelock
Jak PK rozumím, tedy být citlivý k menšinovým tématům, tak zastánce jsem. V naší zoufale homogenní společnosti ten pojem zmutoval na klacek, který se používá na vše, co trochu vybočuje. Zároveň slepě neobhajuju vše, co třeba z PK vychází.
Na Zaklínače jsem nezapomněl, jen neznám seriál. Co je tam za problém?:-) Když chci do světa Zaklínače, přečtu si znova knížky nebo si zahraju hru (tu hraju v polštině s českými nebo anglickými titulky).
Myslím, že obsazení The Watch by Pratchettovi nevadilo, měl otevřenou mysl a určitě by nechtěl, aby se jeho dílo mumifikovalo. Každopádně my nejsme cílovka, západní společnosti generace náctiletých jsou mnohem pestřejší než česká generace 30+. V tom obsazení, jak píšeš, problém nevidím, nezdá se mi, že by to nějak posouvalo významy a archetypy. To je důležité pro mě. V pátém díle filmového Harry Pottera se mi nelíbil souboj Dumbledora s Voldemortem právě kvůli tomu, že jeho průběh neodpovídal tomu v knížce a měnilo to vyznění postav. Seriál Hry o trůny jsem skončil v prvním díle, jelikož se mi nelíbilo ztvárnění godswoodu ve Winterfellu (to už asi bylo příliš hnidopišské :-))
Jinak v obsazení filmů PK moc nehledejte. Je to čistý kapitalismus. Širší reprezentace přitáhne víc diváků, jelikož i nejzarytější fandové a odpůrci na film půjdou z „výzkumných důvodů“. Všechny bojkoty jsou jen pro smích. Trocha kontroverze je ta nejlevnější reklama.
Hodně mě baví názorový rozštěp lidí, kteří na jednu stranu rozšiřování reprezentace menšin odmávnou s tím, že to je přeci jedno, tak proč to vůbec řešit a měnit, a zároveň to hodně řeší, když se něco změní. Toto dilema se nedá vyhrát :-) Jsi-li barvoslepý, tak by tě obsazení ze židle zvedat nemělo. A nejsi-li, tak si myslím, že není těžké si představit, že pro souznění s postavou hraje roli i jak vypadá.
Abych to vrátil k deskovkám. V současné kampani na fantasy dungeon crawler Bardsung si pár lidí stěžovalo, že tam není klasický chlapák. A nejvíc Pratchetta zprznil Martin Wallace, když hru z posvátné Zeměplochy zkopíroval do světa viktoriánské Anglie.

27.11.2020 10:01:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Jako souhlas
Ale nechce si na to zalozit jiny vlakno? Tohle by melo byt o necem jinem.

..DeskoHerky Teplice..

27.11.2020 10:44:07 | Upraveno autorem (porovnej)

horysimus
Už jsem založil vlákno na dojmy ze hry. Tato diskuse se do vlákna Dojmy vejde :-)

27.11.2020 10:51:23

UmmA
Dobře beru, že PK je víceméně humánní ideologie, ale myslel jsem spíš to, jak se uplatňuje. Začlo to kdysi Blacksploitation érou a teď se to akorát rozrostlo. Pokud to nějak extrémně nebije do očí, kdy každý film a seriál má zákonitě minimálně jednoho černocha, asiata, homosexuála atd., nemám s tím problém. Pokud ale zasahuju do předlohy, tak to je špatně. Na druhou stranu adaptace je podle mě naprosto v pořádku, a proto nesouhlasím s tím, že by Nanty Narking bylo zprznění Ankh-Morporku. Vzala se pravidla, odtrhla od tématu a našroubovalo se jiné. Co je na tom špatně? Hra je to pořád stejná. Z kontextu tam nic vytrženo není.

S čím ale musím 100 % souhlasit a uznat, že jsem si to uvědomil až teď, tak že cílovka zápaďáckých seriálu my opravdu nejsme. Good point!

Co se týče Duny, znám jen film od Lynche, který moc chváli nepobral, ale chci si to přečíst. Zatím mi změna pohlaví vedlejší postavy fakt žíly netrhá, ale uvidíme, co budu říkat, až si to přečtu :D

@horysimus: dojmy ke hře jsou o vlákno níž, ale ano, už končim. Jestli admin chce, ať to klidně přesune dle libosti.

EDIT: Btw, Pleskot Řitka je trpaslice, co jenom jako trpaslík-muž vypadá, ale transgender není. Proto se mi nelíbí, že to hraje transgender chlapík, který nepřipomíná trpaslíka, ale normálního člověka s zženštilým vzezřením. To už zásah do předlohy je přece :)

27.11.2020 11:08:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
Tak ta upoutavka na The Watch obecne sklidila dost blby reakce napric internetem, takze tam to proste tvurci nezvladli, a celkove to asi bude propadak, takze je videt, ze kdyz se to s temahle vecma prezene, lidi to fakt nezbasti.

27.11.2020 11:40:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
Jasně, ale Blacksploitation vzniklo právě z důvodu malého zastoupení Afroameričanů ve filmu. Tedy pokud je problém řešen rozumně, nedojde k přehnané reakci.
Chápu zásah do předlohy, nicméně změna rasy/pohlaví to nutně není. S tím Nanty Narking to byl spíš vtip, ale zároveň ukázka, že můžeš vzít předlohu, udělat reskin (třeba i doslova :-)) a nic se nestane, můžeš dostat identickou věc. A moje pointa je, že změnou Lieta na Lietu se vůbec nic nezmění.
K Pleskotovi - hmm, koho obsadit do role někoho, kdo vypadá jak muž, ale je to žena? Hm... Transgender se zdá jako jasná volba. To, že zároveň nenašli trpaslíka, bych jim nevyčítal.
Nicméně pokud to pohořelo, tak to nebude jen o obsazení.

27.11.2020 16:32:42

Liet
Když George Lucas točil Star Wars musel do hlavní role obsadit alespoň jednoho Wookiee. Z pohledu galaxie to bylo etické. Když začal Star Wars točit Disney, museli se vedle hlavních hrdinů objevit Černoch, Asiatka a Hispánec a Chewbaccu nechali zemřít. Z Wookieema to ve filmovém průmyslu teď nevypadá dobře, ale Lucas dal od toho ruce pryč, k filmům se nijak nevyjadřuje. Je to filmová politika Disneyho.

V Duně si Brian vzal nad filmem dohled. Vyjádřil se, že jeho otec by byl na film pyšný. Není co kritizovat. Kdyby Frank mohl, tak by to v knize opravil, ale to už žel nejde. Naštěstí ve filmu to bude už správně.

27.11.2020 19:13:44

Díky všem
Myslím, že to tu stejně nerozlouskneme. Stejně na film půjdeme všichni co tu jsme a budeme ho hltat, i kdyby Liet byl bezpohlavní. Je to věc vkusu a názoru a je to dost individuální záležitost.
Pojďme se vrátit k tématu deskové hry.

27.11.2020 22:50:56

Otázka k atmosféře
Každá frakce má ve hře nějakou svou unikátní schopnost. Je během hry cítit, za koho hraju? Nebo možná lépe řečeno, jaký je rozdíl mezi jednotlivými frakcemi?

18.1.2021 11:43:23

Rukavička
Ten rozdíl není až tak moc zásadní, i když cítit je. Jde o schopnost lídra a pak efekt tvé rodové karty, jinak má větší váhu to, jak si stavíš balík ;)

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

18.1.2021 19:44:10

1-2 hraci
Ahojte
téma a CZ preklad ma naozaj veľmi láka...jediný problém vidím v tom že moja herna skupina som ja, prípadne a podľa nálady manželka :-)))
Máte to niekto nahraté v sólo a v dvoch hráčoch? Aké to je? Prídem o niečo? Viac menej čítam že na to treba aspon 3-4 hráčov. Pozeral som aj na bgg ale podla toho mi to nie je úplne jasné :-)

Oplatí sa alebo ísť v tomto prípade radšej do Gaia project ktorá vyzerá že je v menšom pocte pristupnejsia?

21.3.2021 08:55:49

Po několika hrách musím říct, že je to pecka a dost se u nás zabydlela.

15.4.2021 15:55:32

První dojmy:

Výběr rodu/vůdce ovluvňuje hlavně early game v late game už to není tak hodně znát.

Předpokládám že většina her bude o tom co nejrychleji získat místo v landsraadu a třetího agenta. Jinak z karet se pěkně kombí fremeni a trošku benegeserit….

První hru jsme hráli ve třech tři hodiny tak snad ty další budou rychlejší…

jinak mechaniky jsou super a rád si to zahraji ve ctyrech která bude podle me uplne jiná než ve trech (mene lokaci kam posilat agenty apod.)

12.5.2021 12:45:20

Vybíráme z Bazaru

The Great Wall Kickstarter (EN)
The Great Wall Kickstarter (EN)
Akt. cena: 2700 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas