Dračí srdce - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Filosofia Editions
Kosmos
MindOK
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vlaada

Pro koho to je...

Po prvních hrách Dračího srdce na Gameconu jsem byl dost zklamán. Krásně a jednoduše zpracované téma láká, ale té hře něco chybí - příliš často se stává, že pro některého z hráčů prostě nefunguje. Drží v ruce pět různých karet, které nejen že mu nedávají možnosti dokončit skupiny, ale hlavně mu nedávají možnosti v rozumném čase je protočit - zahraje jednu, vezme si jednu, a je zase ve stejné situaci, zatímco soupeř vesele protáčí balíček. Ve hře chybí možnost nějakého rozhodnutí, které by nevyžadovalo dobré karty...

Přesto jsem ještě na Gameconu hru koupil. Usoudil jsem totiž, že se bude líbit mým dětem (6, 4 a 1 rok :). Teď o víkendu jsem jim ji dal a naučil je hrát (teda jenom ty dvě starší :), a můj odhad se potvrdil. Hanička (4) je ze hry nadšená, a dokáže ji i docela slušně hrát. Jediná drobná ale veselá nevýhoda byla, že když někdo hraje s ní (aby jí trochu povzbudil a hlavně postrčil, když je nerozhodná) neubrání se hlasitému nadšenému šepotu po dobrání karet "jo, jo, princezna, ta se nám bude hodit, až tam Alenka dá draka, že jo!" nebo "jé, trpaslík, počkáme, až tam Alenka dá třetího a pak si je všechny vezmeme, jo?" Na druhou stranu, význam takovýchto informací pro soupeře je omezený, když mu stejně nechodí karty :)

Alence (6) se hra taky docela líbila, i když ne tolik jako Haničce. Už to chápe trochu lépe, a nejspíš jí trochu vadí, že ji hra občas nedává moc možností. Někdy to funguje, ale když to nechodí, tak prostě spoustu tahů po sobě pouze "vybíráš nejmenší zlo". V takovém případě se tvářila trochu znuděně. Na Dračí srdce pak úplně zapomněly, když jsem je v pondělí naučil šachy. Nicméně před chvílí jsem ho opět vytáhl a s chutí si zahrály - ty krásné karty a ve skutečnosti velmi jednoduchý gameplay jsou prostě lákavé. A zrovna se nám povedla vyrovnaná hra (rozhodoval jen drak), takže prostě fajn...

Takže co na závěr? Hráčům asi nedoporučuju. Ne proto, že by náhoda rozhodovala o vítězi, to samo o sobě tolik nevadí. Spíš proto, že náhoda až zbytečně často rozhoduje o tom, že si nezahraješ. A to je špatně.

Pro děti a rodiny s dětmi je to ale velmi hezká hra. Jen je velká škoda, že je jen pro dva. To je asi největší slabina, protože pro rodinnou zábavu by se formát 2-4 hodil mnohem více, a ty základní mechanismy a téma by to docela umožňovaly. Pro dva je to sice "hráčtější" - můžeš např. počítat, kolik zbývá soupeři i tobě důležitých typů karet, ale nemá to moc cenu, protože s tím stejně nic nenaděláš... když víš, že ve zbytku balíku máš ještě tři princezny, jen tě to víc naštve, když ti žádná nepřijde :)

Nicméně jak jsem říkal, s tím jsem to i kupoval, takže nelituju, sice Dračí srdce rovnou dávám holčičkám do jejich sbírky her, ale jsem si jistý, že aspoň v nejbližších letech tam prachem nezapadne.
5.8.2010 10:47:09

To je fakt
hre veľmi chýba možnosť väčšieho počtu hráčov. Inak je to pekné a pre deti ako stvorené. Kúpil som to neteri. Odbijeme to veľmi rýchlo aj viackrát za sebou. Ona je spokojná, že si zahrala (a vyhrala;) aj ja som spokojný, že som tým nezabil pol dňa.

5.8.2010 11:13:26

rbx

Vlaada
co to je Gamecon a kde se odehrava? Jsou k tomu blizsi informace?

5.8.2010 12:07:11

rbx

...
ad Gamecon, stahuju svou otazku. Presne by se na me ted hodila zkratka UTFG :-)

5.8.2010 12:28:20

to rbx

www.gamecon.cz

5.8.2010 12:29:19

rbx

sodovka
presne... stacilo to dat do Googlu, sypu na sebe tunu popela :_)

5.8.2010 12:38:48

Poznámka
Ještě bych dodal, že karty se musí opravdu fest míchat, jako snad v žádné jiné hře. Odkládají se po sadách a když si na začátku líznete 5 lodí, není to ono :-)

5.8.2010 15:38:23

skoda
Hra se mi graficky moc zamlouvala a rikal jsem si, ze Dorn bude zaruka kvality. Chtel to ale asi udelat pro rodiny a mensi deti. Ja zustanu u Jamba. To muzu hrat porad. Skoda jen, ze nevyjdou cesky rozsireni a ty anglicky maji jinej rub :( Jinak az budu v Brne, tak bys to mohl donyst do klubu a dam tomu sanci;)

6.8.2010 07:32:21

PJ

house rule
Hru jsem zatím neměl v ruce, takže budu mluvit jen v teoretické rovině.
Podle toho co psal Vlaada, mně připadá, že hře prostě chybí možnost "resetu" karet na ruce. Nedalo by se to vyřešit nějakým domáckým pravidlem (i když tento přístup řešení opravdu nemám moc v lásce)?
Co třeba možnost vyměnit si karty za předání figurky draka soupeři? Nebo výměna, která by měnícího stála jedno kolo a soupeřovi by to hodilo pár nových karet do ruky? Apod...

6.8.2010 07:47:14

PJ
No já nevím, já bych to nechal tak. K téhle hře prostě patří i to vybírání menšího zla, i to dělá tu hru takovou, jaká je. Je samozřejmě pravda, že to je hlavně o tom, jak chodí karty na ruku (velkou výhodu mají ti, kteří si dokáží pamatovat všechny zahrané karty), ale vzhledem k tomu, že je určená opravdu spíš pro rodiny, "nehráče" a hlavně mládež, to zase tak nevadí...spíš je dalším plusem to, že se vítězové často střídají...
Tahle hra je opravdu cílená pro určitou skupinu hráčů...

6.8.2010 08:12:19

kardo
Suhlasim s tebou tato hra je ako stvorena pre rodiny s malymi deťmi podla mna aj 6ročnemu sa to bude pačiť,pravidla nie su vobec ťažke.

24.7.2011 18:57:41

Vybíráme z Bazaru

Divočina od Albi (nová)
Divočina od Albi (nová)
Akt. cena: 110 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas