Dračí srdce - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Filosofia Editions
Kosmos
MindOK
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je...

Dobré to je. O víkendu jsme se dostali k několikanásobnému vyzkoušení této hry a tak to snad můžu takto hodnotit. I když je to přesně ten typ hry, o kterém by se daly vést sáhodlouhé diskuze, jak ji hodnotit. Nedávno tady probíhal bouřlivé diskuze o inflaci hvězdiček a subjektivitě hodnocení. Z pohledu ostříleného wargamera, vyžadujícího minimálně 80 stránková pravidla a půl kila žetonů to asi nebude nic moc a tedy se vůbec nebudu divit případným nízkým hodnocením....z pohledu hráče, snažícího se ukázat v deskovkářském kroužku novým zájemcům pozitiva moderních stolních her, fantastiská záležitost: lákavé fantasy téma, pěkné ilustrace, jednoduchá pravidla, vysvětlená do tří minut, přehledný a vše potřebné obsahující hrací plán, rozumná hrací doba a tedy následné vysoké hodnocení. Z pohledu mého osobního: naprostá spokojenost (a nejen proto, že jsem ještě ani jednou neprohrál :), což se mi nestává moc často). Výhodou je opravdu jednoduchost, ale přesto zábavnost. Při víkendové práci na baráku prostě nebyl čas chystat a hrát třeba Thunderstone, ale několik chvilek na Dračí srdce se našlo a i proto má tato hra ode mne pěkných 8 hvězdiček....
20.6.2010 21:18:54

ad Dračí srdce
Zatím jsem četl jen pravidla, ale připadalo mi to úplně přesně takové o čem tady píše Hammer, tak jsem zvědavý, až to skutečně vyzkouším. Měla by to být naprosto jednoduchá, až primitivní hra, ale rozhodně ne blbá a mohla by být hodně chytlavá. Přesně jak píše Hammer.

20.6.2010 21:28:47

ad Dračí srdce
Mno, já jsem taky četl pravidla (přece jen, je to hra, kterou vydává Fantasy Flight Games, i když netuším, jak se k tomu dostali) a jelikož jsem právě ten ostřílený amerigamer, tak jsem silně zklamán krátkými pravidly a příliš jednoduchým a podle mě zcela nechytlavým principem. Tomuto kusu se tedy zdaleka vyhnu, ale alespoň mu nebudu kazit zdejší hodnocení. Nějak se mi zdá, jako by to byla jedna z těch dalších mnoha her, které se hrají úplně stejně a jsou na jedno brdo - hraju karty bez jakýchkoli speciálních efektů, abych získal nějakou bodovou výplatu, a to je všechno. Asi jsem už příliš zmlsaný...

20.6.2010 23:13:45

Kadavere
ono to sice vydává Fantasy Flight, ale je to něco jako s jejich Tanhauserem nebo Tribunem. Je to hra od německého autora co má na svědomí třeba Jumbo. FFG se jenom snaží na americký trh přinest i něco evropského. U nás hru vydává Mindok a v německu myslím Kosmos v rámci své edice hry pro 2.
Hru jsem hrál několikrat během víkendu v Podmitrově. Princip je jednoduchý, po dvou hrách už hráči přijdou o co tam vlastně jde a jak se chovat v různých situacích.
Trošku se bojím znovuhratelnosti po odehrání několika desítek partií.

21.6.2010 06:51:33

Kadaver
Taky mě to překvapilo, že zrovna FFG...
Ale máš pravdu, zkušení a nároční hráči ruce pryč, jinak budete zklamaní...ale pro nenáročné, pro děcka, pro začínající hráče ideální. Já nemůžu v deskoherním školním kroužku strávit u jedné skupinky nováčků vysvětlováním složitých pravidel dvě hodiny, to by nemělo efekt a přestalo by je to bavit. Takhle jim dám Dračí srdce, řeknu: vyložíš lovkyni, ulovíš draka, vyložíš draka, sebereš poklad, vyložíš princeznu....a až odehrají pár her, můžou zkusit další level v nějaké jiné hře :) Přesně takovouhle hru jsem do klubu potřeboval a proto jsem za Dračí srdce od Mindoku tak rád.
Na druhou stranu i v životě zkušeného hráče se najdou chvíle, kdy nemá čas na megabitvy, kdy se mu nechce zavařit mozek vymýšlením složitých strategií a pak může sáhnout po tomhle a s trochou fantazie a představivosti nesbírá jedničky či dvojky, ale bojuje s draky či troly...

21.6.2010 07:15:30

PJ

Názor po přečtení pravidel
Rozhodně nejsem ostřílený amrigamer (ale ani lehavrista), ale vůbec mě to neoslovilo. Obávám se, že podobných "zábavných jednoduchých a přívětivých" her pro dva už je na čekém trhu přehršel: Ztracená města, Jambo, Karetní Osadníci, Řím,... a ani nemluvím o tom, kolik se jich dá sehnat zvenčí (z této sorty her mě momentálně baví Jaipur).
Opět jsem si povzdechl nad tím, co se vydává za "zbytečnosti"...

21.6.2010 07:21:06

PJ
Tady bych si dovolil tvrdě nesouhlasit s tou zbytečností...Znovu opakuju, že tahle hra mi spadla z nebe :) Pro 12-13 leté kluky, kteří začínají, je to super záležitost, tématem, provedením, jednoduchostí je to pro ně první krok do deskovek a tedy žádná zbytečnost.
(mimochodem, zkoušel jsem to na ně s Jambem a nebylo to ono, pro nováčky to není ideální hra.)

21.6.2010 07:39:55

PJ

Hammer
Já jsem prostě zklamaný, že se tu nevydávají v češtině zajímavé hry, abychom si tady nemuseli vyrábět přelepky, tisknout karty apod. Jsem rád, že Tě hra baví a že je přínosná, pro mě je to však jen zbytečnost, kterých je dvanáct do tuctu. Pro 12-13 kluky bych jako úvodní hru do světa deskovak navrhoval z podobného ranku Řím. Ten většinou kluky baví, je tam přímá interakce a boj...

21.6.2010 08:03:25

to PJ
No já to tedy ještě nehrál, ale oponoval bych s tím přehršlem na českém trhu. Zahraniční trh neuvádím, protože běžná rodina si nebude objednávat hru ze zahraničí, ale vezme za vděk hrou u nás vydávanou. Takže s tím přehršlem:
Jediná hra, ke které se to dá přirovnat je ztracená města jsou ztracená města. Ale přirovnávat to Jambu, nebo dokonce ke karetním Osadníkům nebo Římu, tak to je IMHO mimo mísu. Pro mne a mou rodinu, taky nic moc, ale dívám se na to s pohledu běžného uživatele, který hraje pexeso a chce si zahrát něco víc, co nemá nějaká složitá pravidla a je hratelné a vysvětlitelné okamžitě.

21.6.2010 08:05:39

Joe

PJ a hammer
Oba tábory majú v niečom pravdu:

PJ v tom, že dosť často sa u nás prehliadajú hry, ktoré sú zaujímavé aj z iného, ako rodinného hľadiska (určite je v tom aj obava z predajnosti - viď Dobyvatelé vesmíru).

Hammer má zase pravdu, že takéto jednoduchšie hry pritiahnu viac nováčikov.

Nuž, rozbieha sa to - síce pomaly, ale dúfam, že stále dobrým smerom...

21.6.2010 09:01:55

FFG, Mindok a jednoduché hry a hříčky
Zatím jsem to neviděl v reálu, ještě jsem nestihl přepadnout The Hammera v jeho dračákovém doupěti. :)

Ale jestliže FFG vydalo v Americe kniziovu Černou ovci, tak mi tohle téma k nim pasuje více.

PJ: tvůj odmítavý názor beru, ale nepřipojím se k němu. Z pohledu Mindoku tuto strategii 100% chápu. Běžný uživatel v ČR bere, že hry jsou záležitostí pro děti a dospělí si přece nehrajou!

Děti neudrží pozornost tak dlouho, jako my a proto může úspěch slavit spíše lehčí, rychlejší hra. Ztracená města jsou skvělá, ale chybí jim téma (ty expedice jsou tam našroubovány naprostým násilím). Téma v Jambo taky není atraktivní pro puboše. Černá ovce je příliš dětská.

Pokud je Dračí srdce rychlá jednoduchá fantasy hra za pár kaček, má šanci na prodejní úspěch a třeba se její pomocí podaří zaplatit zas nějakou českou pecku pro geeky.

21.6.2010 09:20:56

PJ
Já tě chápu, taky budu při svých jazykových schopnostech rád, když třeba Battles of Napoleon: The Eagle and the Lion vyjde česky :)
Jen prostě nesouhlasím s tou "zbytečností"...

21.6.2010 09:28:56

ad husak
Přesně řečeno.

21.6.2010 09:59:22

PJ
Podle me tu moc dobrych her pro dva neni. Ztracena mesta jsou vicemene o nicem, je to velmi nahodna hra (od Knizii mam daleko radeji Battle Line, kde jsem neco schopen ovlivnit a ktera je daleko, daleko vic o schopnostech hrace). Jambo je fajn, ale je treba pro mensi hrace az moc slozite a je tam prilis textu. Rim je pomerne fajn. Ve hrach pro dva je tu urcite dira na trhu a me se treba lidi ptaji, co by si mohli poridit a kdyz tech par, co je, uz maji, tak nevim, co jim poradit... Je totiz nutne si uvedomit, ze spousta lidi nema herni klub:) a rada hraje doma ve dvou. Pak se ti ty hry ohraji docela rychle a chces jich mit vic. A nabidka fakt tak velka neni;)

21.6.2010 10:26:42

aneken
Souhlasim s tebou ve vsech bodech obhajoby! :)

21.6.2010 10:32:27

PJ

husak, aneken
Já si taky myslím, že z hlediska vydavatele je to OK. Prodávat se to nějak bude, celkem bezproblémová licence, skoro žádná práce s překladem... popravdě mě však jako zákazníka pohnutky vydavatele vůbec nezajímají. Nevím, jestli budou z prodeje této a podobných her "dotovat" hry pro hráče. Bohužel musím poznamenat, že pro mě zajímavou hru už MindOK nevydal roky (jsem si vědom svého poněkud nestandardního vkusu).

Pozor, já tyhle jednoduché hry rozhodně neodsuzuju, někdy si je sám s chutí zahraju. Teď třeba hraju Jaipur, to je hodně primitivní karetka pro dva a uznávám, že zrovna kluky moc neosloví. A máte pravdu, že kvalitních her pro dva zase není tolik, ale přesto si myslím, že se tu několik her čistě pro dva sehnat dá (ještě nikdo třeba nezmiňoval Mr. Jacka) a pak je tu poměrně dost dobrých her, které se dají dobře hrát ve dvou i více hráčích.

Naproti tomu prostě určitá sorta her je absolutně mimo zájem (nevím, zda možnosti) českých vydavatelů a zákazník prostě nemá na výběr VŮBEC žádnou alternativu - na rozdíl od jednoduchých karetek. A nemyslím si, že jsou tyto hry komerčně až tak nezajímavé. Pokud by byly jazykově přístupnější, byl by zájem ještě větší. Pokud totiž ty mladé kluky Řím či Dračí Srdce chytnou, začnou se poohlížet po něčem složitějším a zahráli by si třeba s chutí Cyclades, Shadows of the Camelot, Chaos in the Old World nebo Nexus Ops. Ale nezahrají, protože tyhle hry tu "oficiálně" neexistují. Nejsou česky a nenarazí na ně v běžným krámu. A nic nenasvědčuje tomu, že se to změní. Osobně mám spíš pocit, že velcí vydavatelé stagnují a vyjížějí věci pořád na jedno brdo. Toť příčina mého znechucení z této jistě ne úplně špatné hry.

21.6.2010 10:47:12

Mindok
Mindok prostě vydává hry pro jiný segment zákazníků než jsi ty. Směřuje to spíš k rodinám, dětem, příležitostným hráčům, kteří si někdy zahrají, ale nepředpokládá se, že by se z nich staly fandové a stačí jim doma jedna dvě hry + něco pro malé děti. Já to zase chápu a hodně takových lidí a rodin znám.

21.6.2010 10:58:41

to PJ
... a když takovým lidem ukážeš lepší hru než mají, zábavnější hru než mají, tak tě odmítnou s tím, že jim stačí to co doma mají a že se nebudou učit něco nového.

21.6.2010 11:02:23

PJ
Mno on je problem s tim, kolik toho tu prodas. Uz jen fakt, ze Mindoku se financne nevyplati udelat rozsieni Jambo, ktere ja povazuju za nekhezci hru pro dva, svedci o velikosti trhu... Nedavno jsem se bavil s Corfixem a treba 1000 kusu Theb se prodva uz pres dva roky a jeste neni doprodano. A to je to podle me pekna hra. Do techto slozitejsich her musis narvat spoustu penez, ktere se ti vracei pomalu, platis u nich za skladovaci prostory (jsou velke:)), proste vse okolo nich je narocnejsi, nez u malych... Tve rozhorceni chapu, ale trh je trh...

21.6.2010 11:09:18

Mindok
Já musím konstatovat, že z pozice "vedoucího" školního deskokroužku jsem s Mindokem maximálně spokojen! Díky jejich skvělé akci "S Mindokem na tábory" (kdy půjčují organizacím, pracujícím s dětmi, celé sady her, které je pak možno za velmi výhodné ceny odkoupit), jsem se už dva roky za sebou mohl dostat ke spoustě her, které bychom si jinak do školního klubu nemohli dovolit a ty hry jsou využívány celoročně, nejen na našich letních táborech a akcích. Letos nejen Dračí srdce, ale i kolekce Smart her či Time´s Up, Černé historky a další jsou zaměřeny právě na tuto sortu spotřebitelů a ti jsou, myslím, spokojeni. Navíc jednání s Mindokem je vždy perfektní a velmi vstřícné...
Ale samozřejmě chápu, že každý si u nich nevybere...

21.6.2010 11:48:11

Hammer
Zkus pak i Faunu, ja jsem to zkousel ted o vikendu a je to prekvapive dobre a zabavne, deckam se to bude libit;)

21.6.2010 12:03:02

PJ

Hammer, aneken
Potvrzuju, na Faunu jsem již slyšel chválu z vícero stran.

21.6.2010 12:05:29

Zvířátka
Faunu jsme ještě nezkoušeli, ale WildLife DVD ano a taky to není špatné, je tam vždycky pár otázek na znalosti a jedna na postřeh, děcka to baví, navíc, když něco neví, můžou tipovat a pak je to i sranda. Jen ten pohyb autíček po plánu mi přijde takový nedokonalý, ale uvidíme po více partiích...
a ještě k tomu Dračímu srdci, s tím, jak je to nenáročné a rychlé, tak se v tom dají dělat různé soutěže, turnájky (podobně jako s Dominionem), což samozřejmě ty děcka a hlavně kluky baví...

21.6.2010 12:51:43

trh
Nezapomeňte, že Mindok nemůže vydávat jen hry pro ostřílené hráče. Trh v ČR je miniaturní a náklady se nevrátí (viz. Race for the Galaxy atd.). Takováhle právě hra má šanci se prodávat.
Většina her z Kosmos 2P mě nezklamala (je tam určitě pár podivnejch kusů, to ano). Mám jich asi 15 a hrajeme je s manželkou docela často. Už se těším, až si jí vyzkouším.

22.6.2010 09:07:22

karty
Pokouším se o domácí výrobu této hry, ale nevím v jakých hodnotách se jednotlivé druhy karet vyskytují. Pomůže někdo ? Díky.

28.7.2010 19:04:53

to darwin
To zas není tak drahá hra, aby se nedala koupit.

28.7.2010 19:35:26

Vybíráme z Bazaru

Kámen, zbraně, papír II
Kámen, zbraně, papír II
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas