Dominion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Bard - Centrum Gier
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

To nebo To?

Ahoj všichni, Mám takový problém. Co si mám koupit? Agricolu (základ ,zatím nic od ní nemám) nebo Dominion (taky základ)? Právě jsem dokoupil všechno od Carcassonne :D Tak jdu na další deskovku :D Poraďte. Bavila by mě i Agricola (hraju farmeramu a prostě takové to vyvíjení mě baví),ale i Dominion by nebyl špatný (hraju Magic). Potřebuji od Vás pomoct.A do dubna si můžu pořídit pouze jednu z nich. :( A to se radši zaměřím na dodatky. Protože čím víc dodatků bude tím mě víc bude hra bavit. Co si o tom myslíte vy?
31.12.2010 23:03:51

tomik23
No, jsou to celkem hodně odlišné hry, ale za sebe musím říct jednoznačně DOMINION! Hrál jsem ho asi 4x (Agricolu cca 5-6 krát) a naprosto mě nadchl :). Agricola je podle mě o tom, že si hodně buduješ na svym písečku a je to celkem hodně zdlouhavý (i když Dominion ve 4 je taky celkem zdržovačka :/), jediná možnost jak něco udělat protihráčům je zabrat jim akci, ale jak už tady bylo popsáno, každý si staví, ve výsledku se spočítají body a jde se spát. Dominion je podle mě rychlejší, zábavnější a dá se tam i přímo uškodit protihráčům a navíc se dají některé karty skvěle kombit (to by se ti jako hráči MTG mohlo líbit ;)).
Ale osobně bych ti doporučil, ať si obě hry nejdřív otestuješ a pak se rozhodneš sám ;)

Btw, řekl bych, že dokoupení všech rozšíření ke Carcassone byla imho celkem kravina, ale proti gustu žádný dišputát ;).

1.1.2011 00:30:07

Asi ano
Asi máš pravdu. A máš zkušenosti i s Dominion Intriky? Co bych radši měl koupit? Normální základ nebo intriky? Díky za odpověď a vše nej v novém desetiletí ;-)

1.1.2011 00:40:58

Intriky
Hrál jsem jenom základ a myslím, že ti pro prvních pár (desítek, stovek ;)) her bude stačit :). Až se ti základ ohraje (je tam 25 druhů akčních karet a navíc se vytváří 10-ti karetní kombinace, takže si můžeš poskládat úplně co chceš, vybrat si náhodně nebo taky použít přednastavenou kombinaci) tak je podle mě čas na rozšíření ;).
A žádný přání do Novýho roku, dostal jsem na ně uplně averzi :/

1.1.2011 00:44:16 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Dík moc a ještě nad tím tedy pouvažuji.Ale v tento moment vede Dominion

1.1.2011 00:47:58

PJ

Ani jedno....
....mě moc nebaví, ale pokud bych se měl rozhodovat pouze mezi těmito hrami, jednoznačně bych volil menší zlo, tj. Dominion. Pokud navíc hraješ MtG, je to jasná volba.

1.1.2011 10:05:51

Hm
Dominion je menší peklo a včem? Dodatky jsou po půl roce (to si fakt nemůžu dovolit),ale musí to být sranda. A tak mi něco řekněte i o Agricole.Jaká je?A v čem je Dominion lepší? Díky

1.1.2011 10:33:40

PJ

tomik23
Přečti si mojí recenzi na Dominion, tam jsem své pocity popsal. Proč mě nebaví Agricola jsem tu psal už mockrát, opět doporučuju si přečíst recenzi a diskuse u Agricoly.

1.1.2011 11:16:20

tomik23
Jde o naprosto odlišné hry, tak těžko radit. Já mám rád obě, ale Agricola patří k mým nejoblíbenějším. Pokud hraješ MtG a nehodláš co dva měsíce kupovat nové deskovky, tak potom doporučuji Agricolu. Karetní hru, kde se skládá balíček máš, tak proč mít doma dvě hry "podobné"...
S Agricolou opravdu neprohloupíš.

1.1.2011 12:43:04

RE:Deth
Konečně někdo kdo mě doporučuje Agricolu! Dík moc a jak jsem o tom uvažoval tak jsem si řekl že Magic mě zatím stačí a asi si vyberu tu Agricolu.Máš pravdu že s ní určitě neprohloupím. Příští týden jdu koupit :D A máš i sedláky z blat? Stojí vůbec za to?

1.1.2011 15:54:04

tomik23
Jak Dominion, tak i u Agricoly mám vše co česky vyšlo. Pokud jde o Agricolu, tak se nic nestane, když si zatím pořídíš jen základ. Časem uvidíš jak se ti bude líbit a Sedláky by jsi koupil určitě, je to opravdu rozšíření s velkým R. Potom jako další koupě po "ohrání" karet koupíš i Rozšíření (to karetní), které přidá spoustu karet.

Dominion stačí jedna krabice, buď Dominion nebo Intriky. Zde je asi potřeba kupovat rozšíření menší, protože narozdíl od Sedláků pro Agricolu se toho tolik nemění. Tím nechci vůbec říct, že Pobřeží by bylo stejné jako základ. Právě Pobřeží přináši docela zajímavý mechanismus v podobě karet s déle trvajícím efektem. Otázkou je, zda je to dost nebo málo. Ale o to tu vlastně nejde.

1.1.2011 16:30:33

Jestliže máš omezený rozpočet, tak bych osobně rozhodně nešel cestou kompletace jedné hry se všemi rozšířeními, ale spíše vybrat postupně obě hry v základu. Doporučuji začít Dominionem, peorože je jednodušší na učení a můžeš jej lépe uplatnit s nehráči. Jakmile se nastřádají penízky, pak koupit Agricolu. Rozšíření (případně další novou hru) můžeš zase nechat na léto.

Myslím, že většina lidí má v různých chvílích náladu na různý typ hry. Někdy je méně času, tehdy vytáhneš Dominion. Jindy máš náladu budovací, pak přijde k duhu Agricola.

1.1.2011 18:00:54

Mnooo.

Obe jsou to dobre hry.

Dominion je rychla a navykova hra, troufam si rict ze bude bavit vic lidi nez Agricolu (i kdyz na bgg se Agricola drzi na prednich prickach). Vyhodou je kratka doba hrani, vyzkousis vice strategii, prohra neni tak zdrcujici a hra nema velke prostoje mezi koly. Pokud hrajes magic tak ti Dominion prijde prijemnejsi na hrani. Za behu si vytvaris balik a pripravujes komba, aby si pak mohl svou uzasnou strategii rozdrtit ostatni.

Agricola je prijemna v tom ze si kazdy stavi svou farmicku kde ma prasatka a kravicky. V zasade se jedna o worker placement kde kazdy ma tolik akci kolik ma lidicek. Musis se starat o obzivu, rozmnozuji se ti zviratka. Kazdy ma jiny styl hrani podle profesi a vybaveni co dostane na zacatku. Opet neskutecne chytlava zalezitost i kdyz se to nezda. Interakce mezi hraci se nemusis bat, protoze na zacatku si vyberes balicek podle stylu hry ktery chces hrat (bud pro zacatecniky, slozitejsi nebo interaktivni ktery se o problemy mezi hraci postara). Navic vyslo spoustu minirozsireni za par korun ktere prave davaji tyto balicky (maji oznaceni podle ruznych pismen).

Ja osobne kdybych si mel vybrat mezi temito hrami tak sahnu po Dominionu a to z duvodu pristupnosti a mene deskovkarskym lidem. Pravidla se nauci za 10 minut a hraje se :). V Dominionu mas moznost na vyber ze dvou zakladu, Intriky a Zaklad :D. Intriky maji vice karet ktere umoznuji hrat na ostatni hrace osklive veci. Zaklad je prijemnejsi. "Problem" Dominionu muze byt v tom ze venku uz je dost rozsireni a budes je chtit vsechny :D (ne vsechny jsou tak prinosne).

Jak uz padlo v teto diskuzi, nez pridavat rozsireni k jedne hre, koupil bych si nejdrive zaklad od obou her protoze stoji za to :).



Mozna stoji za pokus si to vyzkouset online.

Agricola online: http://play-agricola.com (nezkousel jsem)
Dominion online: http://www.brettspielwelt.de/Spiele/Dominion/?nation=en (tlacitko play now! nahore, bude to chtit nejakou javu nebo tak a pak se proklikat pres zbesily system, nez jsem vyhral dominion tak jsem paril prave tady :))

howg

1.1.2011 20:41:05

OMG
A teď fakt vůbec nevím co koupit :D
Agricolu už chci asi 3 měsíce a o dominionu jsem zaslechl až předevčírem (tek jsem se tak díval). Já teď fakt nevím. Ale asi vezmu Agricolu.Jenže Dominion je taky dobrý :D Já nevím :(

1.1.2011 21:15:33

Chytrá rada :)
Vim jak na to, prodej rozšíření ke Carcassone 3-x (ani nevim, kolim jich je, tušim 8) a za to si kup oboje ;D.

1.1.2011 21:56:25

tomik23
pravda, nejzábavnější je hra s prvním a druhým rozšířením. Když jsem koupil další rozšíření, tak nás hra přestala bavit a teď hrajeme Carcassonne jen základní verzi, protože to je za 15min odehrané a navíc to není tolik o náhodě.

Jinak mě víc baví dominion. Agricolu hrajeme jen příležitostně, protože je to dost složitá hra a trvá dlouho to někomu vysvětlit.

1.1.2011 22:42:40

A je rozhodnuto na 100%!
A mám rozhodnuto vezmu : Dominion . A co mám vzít ? Normální základ nebo intriky? Právě na hrajeme.cz mají základ vyprodaný tak se bojím jestli ho budou mít u nás . Co mi doporučíte?

2.1.2011 10:27:19

tomik23
Já nechtěl do diskuse moc vstupovat, protože jsem si na Agricolu vypěstoval alergii a Dominion miluju :)), takže bych nebyl při doporučování ani trochu objektivní. Ale teď již můžu napsat, že sis zvolil velmi dobře :). Já bych ti doporučil začít základem a pokud se ti zalíbí, tak později přikoupit třeba Seaside nebo Prosperity, protože základ ti prostě dominion představí, co to ta deckbuilding card game vlastně je :). Intriky už používají prvky, které jsou trochu rozvinutější. Nemyslím si, že by měl někdo bez znalostí základu s Intrikama problém, ale přesto, já jsem zastáncem toho, že je lepší začít vždy od první lekce a pak postupně nabalovat :)

2.1.2011 10:33:51

to Beholder
Máš asi pravdu . A výjde třeba ČR Alchymy ? A kdy zas něco Albi pro dominion vydá?

2.1.2011 13:02:07

tomik23
Alchemy nejspis vyjde (zatim je jen v Aj), ale zrovna to je rozsireni bez ktereho se obejdes :). Ja jsem ho sice nehral ale stacilo mi videt recenzi a za ty penize to neni ono.
Jinak bych s nebal si koupit jako prvni intriky. Daji se hrat take jen samotne a jsou takove interaktivnejsi.

2.1.2011 13:17:21

tomik23
alchemy je zrovna opravdu rozšíření které se moc nevydařilo, na to se zatím vykašli úplně. Já jsem teda velký fanda, ale alchemy zatím nemám a ani ho nechci

2.1.2011 13:20:33

Falco
Super ! Buď zitra nebo v úterý jdu kupovat :) A už je i 2.rožšíření ? Myslím to velké . První je myslím pobřeží

2.1.2011 13:21:11

to nebo to
Já jsem zástancem Agricoly, ale na druhou stranu je Dominion pro náhodnou partii lidí lepší. Agricolu už musíš hrát s lidma, co ji znají, aby sis plnohodnotně zahrál. Takže dost dlouho trvá, než si ve svém okolí vypěstuješ dostatečné množství spoluhráčů. S nima je to pak ultimátní hra (můj osobní pohled). Ovšem může se ti stát, že to nějakého nováčka nechytne a jiného v tu samou chvíli jo. Pak vzniká nepříjemné dilema. Ta hra je tak dlouhá, že ten, koho to nebaví, to jenom tak neprotrpí. Když to useknete, tak si asi nezahrál ani ten, koho to chytlo ani ty. Hlavně je to hra na delší dobu. Když vezmeš Dominion, tak to vysvětlíš za chvilinku a pokud by to někoho nebavilo, tak za těch 20 minut jej stejně neotrávíš úplně.
Základem dobrého rozhodnutí ale bývá spíš poznání potenciálních spoluhráčů a ne to, jak kterou hru vidí zdejší hráči.

2.1.2011 13:39:10 | Upraveno autorem (porovnej)

tomik23
v češtině je zatím základ, Intriky a Seaside (Pobřeží), Alechmy a Prosperity jsou zatím jen v angličtině.

2.1.2011 13:41:48

tomik2
Za mě Dominion. Agricola je taky dobrá hra, ale řekl bych, že máš u spoluhráčů větší šanci uspět s Dominionem.

2.1.2011 13:55:12

Sláva
Tak . Zítra jdu pro Dominion Intriky . Volal jsem do obchodu u nás v městě :D Už se mooooc těším a určitě budu další závislák . A prossííím kde seženu pořadač do intrik ? Tady je jenom do pobřeží :( Pls poraďte

2.1.2011 21:21:58

Vybíráme z Bazaru

Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice)
Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas