Dominant Species

xxxxxxxxxo hodnoceno 96x (Seznam vlastníků)

Dominant Species - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Chad Jensen
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Zážitky z hraní

Tak jsem měl už konečně možnost zahrát dvakrát tuhle monstr těžkou hru od GMT. Tím nemyslím složitostí pravidel ale váhou. :D
A musím uznat, že se mi to začíná líbit víc a víc. Přijde mi to hodně komplexní a hlavně si musíte dávat pozor na to co se děje. Když totiž opičák ( savec ) kašle na druhy potravin a najednou mu na herní desce začíná ubývat, je to pak paráda sledovat jak se mu stenčují počty.. :D Jak tu všichni psali, tak grafika by mohla být lepší ale jen u karet. Se všim jsem jinak spokojen.. :) A musím taky uznat, že ty karty jsou opravdu silné a mají parádní účinek.. Třeba sopka která zníčí vše živé na jednom hexu a po jednom živočichovi na všech přilehlých hexech.. :D
Další prvek, který se mi opravdu líbí a hru dělá zajímavou, je rozrůstání ledovce, který nejen vyhání všechny zvířata pryč ale hubí i zdroje potravy a to může slušně zatopit.
Rozhodně se těším na další hru.. Ale abych nemluvil jen pozitivně.. Z hry je cítit silné Euro aroma.. :D, které u GMT neznám.. Souboj jsem čekal trochu složitější ale to asi k tomudle patří.. :) no, rozhodně napíšu dojmy z další hry.. :) Hergot, hned bych zahrál...
31.1.2011 09:36:15

DC

Zkoušeli
jsme hrát znovu a opět spokojenost :-)

9.7.2011 19:52:15

DC

A
díval jsem se na BGG a bude od autora DS nová hra - Urban Sprawl. Vypadá to docela zajímavě :-)

9.7.2011 20:12:03

DC

Ve dvou
Zkoušeli jste někdo tuto hru ve dvou? Jak se Vám to jevilo? Jaký byl herní čas??

18.7.2011 14:19:19

první hra
Včera jsem absolvoval první hru. Jeli jsme ve čtyřech a musím konstatovat, že je to bomba. Sice ostatní savci, plazi a obojživelníci celou hru mé ptáky strašně šikanovali (takže jsem samozřejmě prohrál), ale herní zážitek fantastický. Hned bych si dal další partii. Hodně mě překvapila atmosféra hry - jsou to sice jen "obyčejné" dřevné kostičky, ale člověk přímo viděl, jak spolu kos tundrový a zmije sněžná soupeří o ponravy jako o jediný zdroj potravy v zaledněném prostoru. Super.
I s vysvětlováním pravidel hra zabrala cca 5 hodin (z toho vysvětlení pravidel tak hodinku) a ten čas utekl strašně rychle - když jsem zjitil, že je jedna ráno, byl jsem docela překvapený.

24.7.2011 12:37:28

DC

aradrauq
Já jsem z té hry tak nadšený, že když jsem zbyl doma sám, nikde nikdo nebyl, tak jsem sáhl k tomu, že jsem si to zahrál 2x za sebou sám se sebou :-). A bavilo mě to i tak :-). Soustředil jsem se na to, abych si vybíral nebezpečné karty a vyhrál jsem :-) :-)

24.7.2011 12:57:37

DC

jo
a myslím, že i ve dvou to bude super. Přijde mi to kombinace Caylu a El Grande, což jsou obě mé oblíbené hry ( a klidně mě za to tady bijte :-))

24.7.2011 13:02:50

DC

tuning
Na BGG jsou parádně "vytuněný" dílky Země - mooooc pěkný
http://www.boardgamegeek.com/images/boardgame/62219/dominant-species/page/11

24.7.2011 13:16:26

DC

Prosím Vás
jak zní přesný překlad karty Immigrants??
Musí si něco odstranit každý druh, tedy i já , když jsem si tu kartu zvolil? jaká je pro mě z ní tedy výhoda??

24.7.2011 18:30:10

DC

A ještě jeden dotaz
Jak se vlastně zahraje konec hry? Je to tak, že když vezmu z plánu kartu Doba Ledová, tak udělám dominanci na jednom dílku země, který zároveň oboduji a co pak s event. dalšími kartami? Ty už se nehrají, nebo se dohrají i figurky na dalších místech řádku Dominance??

24.7.2011 19:18:35

karty
Immigrants - Každá živočišná třída si musí vybrat jedno z následujících: Ztratí jeden prvek nebo ztratí jednu figurku nebo na každé dlaždici eliminuje všechny své druhy, až na jeden.

Každá živočišná třída, tedy i ty. Přímá výhoda z této karty neplyne, spíš se může vyplatit použít ji, když se tě dotkne jen málo.

Ice Age - Každá živočišná třída dostane bonusové VB podle toho, na kolika dlaždicích má nadvládu. Toto je poslední kolo.
Spočítáš, na kolika dlaždicích máš nadvládu, podíváš se do tabulky bonusových VB a podle tabulky dostaneš body (máš nadvládu na 3 dlaždicích, dostaneš 6 VB). To samé provedou i ostatní.
Po vzetí karty Ice Age normálně dojedeš kolo (další dominance, vymírání a přežití) a pak uděláš konečné bodování (oboduješ každou dlaždici)

24.7.2011 19:30:57

DC

aradrauq
aha, tak ten konec jsme hráli úplně blbě :-). Tedy ty nadvlády spočteš ihned, jak je karta Ice Age zahrána, oboduješ je, pak se dohrají všechny válečky co stojí na Dominanci a pak ještě jednou oboduješ všechny dílky země dle té tabulky nalevo (např. tundra 1 bod, moře tuším 9, 7, 5 atd). Pochopil jsem to správně?

24.7.2011 19:37:32

bodování
Přesně tak.

24.7.2011 20:51:06

DC

otázka
Ahoj. Máme za sebou cca 10 partií a chci se zeptat . také se vždy na začátku každého kola zacyklíte tak, že automaticky prvních 5 válečků nasazujete na poslední řádek (bodování, dominance, karty)??

19.8.2011 07:28:05

DC
ahoj, hrál jsem to s různými lidmi.. Ten poslední řádek se vetsinou zaplní cely, ale ne vždy. Záleží na kartách a jiných okolnostech. Rozhodně se tak ale nestavalo hned na zacatku hry. To se vetsinou bojuje o první řádek :)

19.8.2011 07:35:19

DC

Hraní
Máte někdo nějaké nové zážitky z hraní?? Podělte se :-)

13.6.2012 14:50:42

DC
Vcera jsem hral V Palube a me ta hra bavi opravdu hodne. Viz me hodnoceni a zduvodneni ke hre. Pokud chces hru vyzkouset, tak jsem zalozil samostatne vlakno na hrani Dominant species. Chtel bych dat dohromady nejakou skupinu lidi, ktere hra taky bavi a obcas bych zahral nekde v Praze. Vcerejsi kolegy to moc nechytlo. Vicemene se jim nelibili tyto pro ne "nedostatky":
- jedna hra i s vysvetlenim a pochopenim principu minimalne 3 az 4 hodiny
- nemas absolutni kontrolu nad vsim co se deje (pro me naopak naprosto super), proste to neni takova ta typicka eurovka, kde vis dopredu co mas delat a jen si syslis body, zetony a vse u sebe
- pocitani dominance

Tu hru musis zahrat, me osobne se fakt hodne libi, ale potreboval bych odehrat vic partii, abych mohl opravdu za sebe rict jestli je to na 10* nebo jak zatim davam jen 8. Myslim, ze casem pridam aspon jednu hvezdicku, protoze jeste dnes premyslim nad hrou, jak to priste hrat lip...

13.6.2012 15:47:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Dominant species
kdo by mel zajem si zahrat hlaste se

http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/hledam-e-spoluhrace-4/dominant-species-praha-5724/

13.6.2012 16:27:45

hra ve dvou
Hru hrajeme s přítelkyní většinou ve dvou a moc nás baví - teda hlavně ji, protože mě v ní neustále poráží :)

Baví nás, jak rychlá verze, kdy každý má jen jeden druh, tak i složitější, kdy máme každý po dvou druzích. Tři každej jsme ještě nezkoušeli :)

Napadlo nás ale hrát i tak, že dva hráči hrají každý za sebe a je tam ještě jeden "neutrál", u kterýho se střídáme. Někdy je to peklo, hlavně u těch akcí, kdy válce zůstavají... :) Prostě, kdo je na řadě u neutrála, ten hraje, nezávisle na tom, kdo válec položil. Nepočítáme jeho body, je to prostě součást "přírody". Nejlepší jsou pro tuhle roli žraví pavouci :) Vesměs pak používá člověk třetí druh ve svůj prospěch a zajímavým způsobem to tuhle komplexní hru ještě více zkomlikuje :)

Jen takovej nápad pro ty, co to hrajete rádi.

2.7.2012 21:36:11 | Upraveno autorem (porovnej)

První dojmy
Tak já jsem asi jeden z mála, kterým tohle nesedlo. Možná to je tím, že jsme hráli v šesti, ale působilo to na mě brutálně chaoticky. Plánoval jsem pak už jen intuitivně, protože situace na plánu se měnila rychlostí světla, zvlášť ke konci, kdy jsme každý měli 4-5 akčních válců. Naštěstí byli spoluhráči rozumní, hru nikdo neparalyzoval a hráli jsme asi něco přes tři hodiny. Možná tomu dám šanci v menším počtu hráčů, ale pořád je dost eur, které zahraju raději.

15.11.2012 10:15:43

Eyron
Máš recht, v šesti lidech to byl ohromný chaos. Hrál jsem zatím ve dvou a v šesti a musím říct, že to jsou naprosto rozdílné hry.
Taky si myslím, že velkou roli hrála naše nezkušenost. Možná kdyby všichni věděli co, jak a s čím funguje, tak by to nebyl až takový chaos.
Ideální počet jsou údajně čtyři hráči a prý je to opět úplně jiná hra. Musím vyzkoušet a do budoucna se vyššímu počtu hráčů asi budu bránit.

15.11.2012 10:59:40

v šesti
to sice bylo z velké části neplánovatelné, ale nějaká zákonitosti to přece jen mělo, takže se dala nějaká strategie odhadnout (a se zkušenostma by to asi opravdu bylo míň chaotické). (Mně to navíc zase tak moc nevadilo, jsem líný počítat a tady jsem svoji neschopnost mohl aspoň svést na to, že jsou všichni proti mně ;-)) Zdálo se mi ale (a nevím jestli to bylo jenom tím počtem hráčů), že dost důležitý prvek hry je koordinovaná spolupráce proti někomu což nevím jestli mi tématicky úplně sedělo (no uznejte - že by se spojila kudlanka s hadem a mlokem, aby odněkud vyštípali opice není zrovna reálná představa ;-) Principiálně se mi ale jinak hra líbila, asi největší výtku bych měl k mechanismu kdy jedna drobná akce hráče, kterých je v průběhu každého kola víc než deset, má (alespoň teoreticky) za následek projítí půlky herního plánu a zjišťování jestli se nezměnily nějaké dominance. Přišlo mi, že to dost kouskuje a zpomaluje hru.

15.11.2012 15:02:20

amis
Tuto vytku slychavam casto. A ja vzdy tvrdim, ze pocitani dominance je zbytecnost. To at si kazdy hlida sam za sebe a i kdyz to neuhlida, tak je stejne dulezita jen v cinnosti "Domination" nadvlada. To znamena, az se bude bodovat nejaka dlazdice, tak si kazdy hrac podle me pohlida, jestli nahodou nema na dane jedne dlazdici nadvladu a je to.

Pokud to opravdu hrajete tak, ze se snazite kazdou chvili prepocitavat dominanci, a jeste navic pokud to dela jeden za vsechny, tak to tu hru opravdu muzete vsem znechutit.

15.11.2012 15:33:06

vlastni postrehy
Asi se s vetsinou lidi zhodneme (aspon doufam), ze pravidla jsou vcelku jednoducha, ale aby mela hra spad a smrnc, tak si musi kazdy novy hrac odehrat par her.
Potom uz mu hude jasne, co ktera cinnost dela a kdy je dulezite nebo vyhodne danou cinnost vyuzit. Hra to neni snadna na samotne hrani, ale kazdou odehranou partii je podle me zabavnejsi. Ikdyz popravde receno jsem od ni ocekaval vic. Snad casem, az budu hrat partii s hraci, co uz to umi to bude mozna o necem jinem. Clovek se hrou musi prokousat a dat ji sanci. Coz me nedela problem skoro u zadne hry. :-)

15.11.2012 15:40:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Jumbo
No, my ty úpravy dominance právě dělali jen občas, přepočítávat to vždy kompletně by tu hru asi úplně zabilo. Ale na druhou stranu kolem dominancí se relativně velká část hry točí a pokud nemáš přehled jak na tom na jednotlivých hexech kdo je, pak nutně vyústí v to, že nemůžeš hrát své akce optimálně. A pokud si máš pohlídat, jak píšeš, kde jak na tom s dominancema jsi, znamená že bys měl alespoň (často nemalou) část z nich před větši částí svých akcí projít jestli stav odpovídá, takže zase zdržuješ, takže je to trochu takový začarovaný kruh ;-) Ono to asi nebude takový problém ve 2-3, snad i 4 hráčích, ale v těch šesti už se na hodně hexech motalo hodně druhů s hodně promixovanými jídelními preferencemi a tam už se přehled udržuje dost blbě.

16.11.2012 01:15:38

DS
Tohle a Andean Abyss me presvedcilo, ze kombinaci GMT + drevene kosticky se mam vyhybat velkym obloukem :)

16.11.2012 08:21:02

Vybíráme z Bazaru

Mandala
Mandala
Akt. cena: 10 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas