nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Domaine

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: 999 Games
Editrice Giochi
Kosmos
Mayfair Games
Piatnik
Tilsit
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Král se zdržel v daleké zemi a jeho nepřítomnost uvrhla celé království do chaosu. Každý vévoda si hledá vlastní cestičky jak upevnit svoji moc a rozšířit vliv. Hranice budou přemístěny, království rozděleno. Kdo bude ovládat ta nejlepší území až se král vrátí?

Hráči se stávají vévody s mocenskými choutkami. Snaží se kolem svých zámků budovat svá vlastní co nejlukrativnější území (domains) s cílem získat jako první co nejvíce bodů za vesnice a lesy v ovládaných územích.

Hra probíhá na tahy. V každém tahu hráč nejprve získá peněžní příjem z dolů na jím ovládaných územích. Poté má možnost buďto zahrát akční kartu (a zaplatit za její zahrání uvedený obnos) nebo prodat akční kartu do "směnárny", která představuje otevřenou nabídku. Na konci tahu si hráč jednu kartu doplní buďto z dobíracího balíčku nebo ze směnárny.

Akční karty umožňují dle typu jednu nebo několik následujících akcí:

  • postavit 1-3 hraniční kameny; jakmile nějaký hráč obestaví hraničními kameny území obsahující jeho hrad, získá za něj příslušné body (body přináší vesnice, města a lesy) a dále mu bude v dalších plynout příjem z dolů v tomto území
  • umístit 1-2 rytíře; rytíři představují vojenskou sílu
  • rozšířit území; je možné rozšířit stávající uzavřené území o jedno až dvě pole. Je dokonce možné takto "ukrojit" i část území ovládaného jiným hráčem, pokud má útočník více rytířů než napadený hráč. Při zabrání cizích lesů, vesnic a měst dojde i příslušnému převodu bodů od napadeného hráče útočníkovi.
  • dezertér; umožňuje odstranit z mapy nepřátelského rytíře a současně si rozšířit vlastní armádu o jednoho rytíře
  • spojenectví; dojde k "otevření hranic" mezi dvěma územími. Až do konce hry nemohou být tato území rozšířena na úkor toho druhého. 

Hra končí buďto při dosažení určitého limitního počtu bodů (dle počtu hráčů) nebo při vyčerpání dobíracího balíčku. Vítězí hráč s nejvíce body.


Shrnutí: Hra Domaine je re-edice starší hry Löwenherz. Jedná se o převahovou hru s modulárním herním plánem "řízenou" akčními kartami. Na rozdíl od své starší sestry zde není zastoupen dražební systém a větší roli zde hraje náhoda.

 

Autor: PJ

Další názvy této společenské hry

  • Löwenherz