Descent: Výpravy do temnot (2.edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 498x (Seznam vlastníků)

Descent: Výpravy do temnot (2.edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Adam Sadler
Corey Konieczka
Daniel Clark
Kevin Wilson
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Bude 3. edícia?

Ahojte, predtým ako si kúpim túto hru a všetky rozšírenia sa chcem spýtať na vás názor. Základná hra už je stará vyše 8 rokov a tak neviem, či mám investovať peniaze teraz, alebo si počkám, dúfajúc že vyjde nová edícia (upravená, vylepšená ako to býva zvykom nových edícii).
Aký máte na to názor? Oplatí sa počkať na niečo nové, alebo mam ísť do toho? :)
Ďakujem Rasťo
10.2.2020 18:03:00 | Upraveno autorem (porovnej)

vs Gloomhaven
Ono zalezi, kolik obsahu tam bude v porovnani s Gloomhavenem vs ta cena. Uprimne Gloomhaven ma sice mraky obsahu, na druhou stranu je porad stejny.

Vypada to moc pekne, ale uprimne se mi do FFG her uz nechce.

30.7.2020 08:21:50

Michal-BF
Díky za info k aktům...

btw ten výsměch s lokalizací psal někdo jiný, ale odpovím i já. Samozřejmě, případné české vydání si nekoupím, protože vím jak to dopadá. Moji sbírku tvoří většinou vaše tituly, nicméně Descent je láska a pokud to chci komplet, nebudu čekat na české vydání, případně na to, že s tím seknete, protože zbytek není pro lokalizaci finančně zajimavý. a já budu muset opět kombinovat jazyky a shánět kdoví kde zbytek. Tuhle noční můru už jsem prožil s druhou edicí Descentu. Na jednu stranu vás určitě chápu, investice musí být vratná, dotovat kšeft není to, co podnikatel chce. Nicméně zrovna u her jako je LotR nebo Descent, Gloom apod. je přece pro hráče ( a že to jsou většinou sklaní fandové žánru či značky ) důležité mít to komplet.

30.7.2020 08:27:08

Blackfire
Tak ono obecně každá firma chce generovat zisk a nechce dělat věci, o kterých se domnívá, že prodělají. Na druhou stranu, když člověk vydá titul, nebo rozšíření s mírnou ztrátou, ale na oplátku si získá komunitu a vylepší si pověst, může to ve finále přinést firmě mnohem víc. Deskovkáři nejsou úplně klasičtí zákazníci a i když se Blackfire orientuje více na ty casual hráče, třeba na Rexhrách, nebo Fox in the box je vidět, že lidé si od nich hru koupí z velké části i proto, že je prostě od nich a ví, že je vydavatelství potěšilo právě například tím, že nějakou hru vydalo komplet, třeba i s tou ztrátou, která se ve finále vrátí jinde. Osobně musím připustit, že se tak rozhoduju, i když to třeba neni úplně racionální.

30.7.2020 08:33:09

Ew

...
No nic idem sa zacat ucit AJ :)

30.7.2020 09:20:53

Aplikace
Pořád doufám, že aplikace nebude (povinnou) součástí.

30.7.2020 09:25:46

Zisk a BF
Ekonomicky aspekt je zasadni pro kazdeho vydavatele. BF ho ale dle meho nazoru akcentuje zdaleka nejvice ze vsech ceskych vydavatelu a je to tak jeden z duvodu neoblibenosti BF u komunity. Za vsim vidi jen kalkul a budgety...velky rozdil v uvazovani napr. oproti Lisce, kde se David snazi vydavat hry, co se mu libi a chce je dostat k lidem v materskem jazyce.

30.7.2020 09:43:05

Archaon
ano... a pod křídly Asmodee jsme čísly svázáni ještě mnohem více.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

30.7.2020 09:48:19

Archaon
Jenže jedna věc je mít to jako indie vydavatelství na kterém nejsi zas tak závislý a jiná jako hlavní náplň v rámci velké firmy, kde v podstatě jediné co někoho zajímá jsou čísla.

30.7.2020 10:05:22

Bedna kitu
Po shlédnutí krabice a zjištění že je to Akt I, jsem automaticky ztratil zájem o tuto edici. A přijde mi hodně pravděpodobné že bez aplikace si ani neškrtne člověk. Jestli nějakou aktovku překládat tak Sword and Sorcerry. Za další srovnávat tohle z Gloomhavenem mi přijde padlý na hlavu, páč ten od půlky je jedno a to samé co se týče mého názoru.

30.7.2020 10:21:10

@VitekS
Presne jak jsem psal - vychazim z diskusi a zahrani dvou scenaru - Gloomhaven je velmi repetitivni. Na druhou stranu delat zavery jen z ukazky krabice jde velmi tezko.

Osobne mam problem s aplikaci, protoze kdyz si koupim hru, tak mi aplikace automaticky nepatri, jako treba na steamu. Tam pri zakoupeni hry ma dotycny hru v knihovne a ackoli je hra stazena, tak uzivateli zustava. Jenze tu mam obavy, ze kdyz se FFG rozhodne aplikaci stahnout, tak co? Uz si hru nezahraju nebo jak toto funguje?

30.7.2020 10:35:23

...

Upřímně se vůbec nedivím, že do toho BF nejde, a to nevím v podstatě žádné bližší informace, kterých má BF plno.
Osobně raději uvidím rozšíření pro Panství hrůzy a Marvel Champions, než další typický FFG projekt, který je nutné doskládat dalšími nákupy.

A BF děkuji za upřímné informace, toto je správná cesta jak si naklonit fanoušky :-)

30.7.2020 21:53:53

kubeckam
bf má nějaké fanoušky ? :+)

30.7.2020 21:58:07

Bastacka
Samozřejmě, že má. Třeba Michala Ekrta, Abea, jejich manželky a děti a možná i nějaké další lidi...

Už se staly divnější věci. Napadají mě dvě: samovznícení starosty Varšavy v roce 1546 a ve 12. století incident v Burgundsku, kdy pršeli sledi.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

30.7.2020 23:03:02

Trollime
Kluci, fakt je potřeba takto trolit?

Business je business a pokud vás navíc drtí někdo nad vámi, kvůli číslům, tak s tím toho moc nenaděláte...

Navíc je to Hlava 22. Když prodáte tolik kusů, tak uděláme překlady a můžete to pustit k vam na trh. Ale když ne, tak si to zaplatíte a žádnou další podporu nečekejte...
A do toho předpokládám, děláš forecasty a plány prodeje... takže past se vším všudy, kor když ti to ještě pak vyjde se značným zpožděním oproti AJ verzi...

30.7.2020 23:11:27

Bf vs Hráči
Říká se tomu začarovaný kruh. Bf nedělá u FFG her lokalizace expanzí, protože se jim špatně prodává základ a naproti tomu hráči nekupují základ, protože nebudou lokalizované expanze. Jak z toho ven? Buď se asi všichni naučíme perfektně anglicky a Bf může vyhodit základy FFG her ze svého portfolia a nebo Bf zavede novou politiku, jejímž základem bude pokora, vstřícnost, důvěra a hlavně KVALITA. Třeba to nepůjde hned, ale proč tomu nedat ještě šanci. Pamatuji, s jakou slávou se oznamovala lokalizace TI4. Skoro perfektní počin bez chyb. Vždyť ta expanze by byla přímo vizitkou Bf.

31.7.2020 01:55:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Zodpovědnost za produkt
Mě u BF chybí taková ta zodpovědnost za prodávaný produkt. A teď nechci rozebírat kvalitu (hlavně záměna ikonografie, případně klíčových slov, které výrazně ovlivňují hratelnost. To mě dokáže vytočit na maximum). Mám spíš namysli to, že když se rozhodnu pro lokalizaci a vydám nějakou hru, kterou si koupí nějaká množina lidí, tak už musím počítat i s případnou expanzí. Navíc když velkou část portfolia tvoří hry od FFG.

Určitě zní líp když vydavatel řekne, "Vydáme základ a počítáme minimálně s jednou další expanzí a pak uvidíme dle prodejů", namísto "vydáme základ, uvidíme jak dopadnou vánoce a pak se uvidí ..." (jinak řečeno, nejdřív za rok a bůhví jestli). Jde přece o to, dát kupujícím jasný signál, že se počítá s podporou hry hned od začátku.

Do lokalizace snad jdu s jasným záměrem a vírou, že se ta hra bude prodávat. Předpokládám, že se nejedná čistě o random výběr titulů? :)

31.7.2020 10:30:23

Bastacka
Pomalu už začíná být trapné, jak se snaží každý z BF udělat diletanty.
Ano, mají své chyby a některé rozhodnutí v minulosti dobré pověsti moc nepřidaly... Ale pořád je to firma, která prostě musí vykazovat zisk, úplně stejně jako Albi, Mindok, Rex hry.

Už vidím kohokoli tady, jak dotuje kdejaké vydání kdečeho jen proto, aby udělal několika lidem radost.

Navíc nejsem naivní - práce pod Asmodee nebude asi taky žádný med - ať už co se týče termínů, tiskových oken apod...

31.7.2020 10:45:32

Začarovaný kruh
Naprosto souhlasím s Cimmem, že se jedná o začarovaný kruh. Chápu, že Blackfire je firma, která musí vykazovat zisk, ale když je na základě předchozích zkušeností jasné, že Blackfire vydává povětšinou jen základy, nebo jen část rozšíření, tak si bude čím dál více hráčů kupovat hry v originále. Čímž budou Blackfiru dále klesat tržby.
Co se mě týče - pokud bych někdy usoudil, že Descent 3 potřebuji, tak již rozhodně půjdu do anglické verze, bez ohledu na sebemenší kapku naděje, že by základ mohl vyjít česky.

31.7.2020 11:46:01

Pojďme jinam
Blackfire tady nejspíš má i vlastní vlákno, tak se o něm pojďme bavit tam, tohle má být o Descentu.

Je třeba si taky uvědomit, že další české firmy pracují s vydavateli, kde nebývá těch rozšíření až tolik, nebo mi to možná přijde.

Rexhry taky nevydali rozšíření k Nájezdníkům ze severu, zatím není nic k novým Settlerům a i tak je máme rádi. Ano, hry od blackfire (FGG) bývají na ta rozšíření náchylnější, také nevíme, jaké jsou minimální náklady, atd... Osobně mi přijde, že se jejich komunikace zlepšuje a na rovinu říkají, co vydaji, co ne, kde je to s expanzemi problém...Buďme rádi, že je tolik CZ firem, tolik eshopu a tolik možností si vybrat hry. Užívejme si jejich hraní, řešme hry samotné a ne tolik tu omáčku okolo :)

31.7.2020 12:20:41

MikeDundee
Naprosto souhlasím s Mike. Jak už jsem psal níže, samozřejmě chápu rozhodnutí BF, zisk je zisk, nejsou žádným indie vydavatelem, ale členem velké skupiny a musí plnit plány, které vedení nastaví. Výplatu snad chceme každý, ne?... U Descentu vyšla dvě velká rozšíření, takže z jejich strany určitě například u téhle značky snaha byla. Nicméně, vydáváním CORE boxů, a několika málo uživitelných expanzí se z BF, jako nakladatele, stává tak akorát něco jako "vstupní okénko" k danému brandu. Prostě mi příjde, že se tu danou hru (čti: její základ) snaží dostat k co největší mase lidí, a pak už je jim to fuk. Sklad je prázdný, faktury uhrazeny, zisk vygenerován, tečka. Jak jsem již zmínil, moje sbírka her čítá většinou hry od BF, takže nejsem někdo, kdo jen hejtí z principu. Každopádně mě ale mrzí, že pokud projdu vstupním okénkem od BF, a hru si zamiluju, tak už vím, že bych měl hru okamžitě střelit a začít shánět v originálu, protože se expanzí nedočkám, ať jsou sebeúspěšnější či sebezásadnější. Navíc zrovna Gloomhaven ukázal, že i takové mega velké boxy s velkou pořizovací cenou se prodávat dají, dají se i dotisknout a dá se u nich vydat rozšíření. Proto bych čekal, že by BF mohlo vyvinou iniciativu a přijít na to, jak to udělat taky. Jen zmíním, že to dokázal Gloomhaven, který je novinkou v deskoherním světě, tak proč je nemožné udělat například onen Descent, který je na našem trhu už dlouho, je po něm hlad a má dost velkou fanouškovskou základnu. Nyní neberu v potaz to co psal Michal z BF o tom, že ví něco, co my ne, a proto to nevydaji. Když už teď ví že ne, tak prostě ne. Bavím se spíš obecně, a zajímá mě, proč to někde jde a někde nejde.

31.7.2020 12:41:04

CZ expanze
Osobně jsem především velmi rád, že TI4 v češtině vůbec vyšlo - za to patří Blackfiru velký dík (ne, neopomíjím, že lokalizace má své mušky. Ty jsou ale - z mého úhlu pohledu - zcela zanedbatelné ve vztahu k celému tomu kolosu a možnostem, které se díky jeho lokalizaci zdejším hráčům otevřely).

Zda a do jaké míry je možné racionálně uvažovat o lokalizaci češtiny samozřejmě netuším - neznám prodejní čísla základu, neznám náklady na lokalizaci expanze a neznám ani požadavky FFG související s povolením lokalizace (množství vytištěných kusů, cena za kus pro ně...). Určitě nejenom já ale velmi ocením, pokud se BF o nějakou dohodu s FFG v tomto směru pokusí a sdělí nám, jak to dopadlo či nedopadlo... kdy to nedopadne, nedá se nic dělat - do ztrátového podniku samozřejmě nikdo jít nechce a pokud to někdo chce BF vyčítat, potom já to určitě nebudu. V takovém případě se fanouškovská lokalizace nepochybně dříve nebo později objeví tady. Právě proto by ale bylo dobré, aby nám BF co nejdříve sdělil, jak se věci mají.

Souhlasím také, že na rozdíl od jiných věci z díly FFG je TI4 naštěstí našlapaná věc už v základu, kdy expanze je skutečně expanze, nikoliv zjevně odtržený kus základu následně prodávaný separátně (viz Eldritch Horror a jeho první expanze...). Podobně jako drtivá většina jeho majitelů jej ale chci mít kompletní, takže do expanze půjdu tak jako tak :).

EDIT: sry za offtopic, jen mi přišlo trochu nekošer to kopání do BF a vzal jsem to trochu obecněji se zaměřením na souběžně ohlášenou expanzi TI4.

31.7.2020 12:42:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Gloom a Descent

Tady si musíte uvědomit že Gloomhaven je jenom jedna bedna, kdežto u Descentu to budou minimálně dvě plus dalších 6 velkých rozšíření. Asi potřebná aplikace. A tady se nabízí otázka co lidi radši koupí jednu bednu a komplet hru nebo paletu beden. Spoustě lidem bude bohatě stačit gloomhaven.

31.7.2020 14:58:59

@VitekS
To bych prave uplne nesouhlasil, protoze Gloomhaven je sice jedna nabusena krabice, ale jeji obsah je velmi monotonni. Takze ve vysledku to je hra o "10" scenarich.

Je ale pravdou, ze soubojovy system a variabilita postav je dechberouci! Nebo alespon me se ten karetni system ve srovnani s hodem kostkou libi mnohonasobne vice.

31.7.2020 15:07:23 | Upraveno autorem (porovnej)

@Vojtech Musil
Já chápu kam tím míříš, ale těžko to vysvětlíš lidem v obchodě.
Jinak po hraní karetního arkhamu a teď pána prstenů už v podstatě kostky nemusím. Souboje pomocí karet či tahání žetonů z pytlíku je mnohem lepší.

31.7.2020 15:13:39

@VitekS
To jsem prave zapomnel zminit, ze informace o D3 jeste nejsou poradne venku - jen jedna obri krabice - ale uz se z toho delaji nejake zavery. Jsem sam hodne zvedavy, co D3 nabidne a myslim si, ze to bude mozna neco jako Gloomhaven nebo v to doufam. Preci jen FFG ma hodne podobnych, ne-li stejnych dungeon crawlu a pri te konkurenci je mozna cas na zmenu.

Ac FFG posledni dobou nemusim, tak toto me hodne mile prekvapilo. Ale porad plati, ze pokud to bude app-based hra, tak dokud tu aplikaci nebudu mit moznost nejak vlastnit, tak se mi do toho moc nechce. Koupit 6 takovych krabic s tim, ze to po par letech zariznou i s aplikaci a me zbyde jen hromada niceho... sice je mnoho programatoru a mozna na to vznikne nejaky open source projekt, ale to uz jsme zase nekde jinde.

31.7.2020 15:23:16

Vybíráme z Bazaru

Manila: The Savage Streets, 1945
Manila: The Savage Streets, 1945
Akt. cena: 1290 Kč
Končí za: 12 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas